Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

Πρόβλημα με laptop


  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#46 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 08 Μάιος 2018 - 20:10

Πήρα τηλέφωνο χθες, μου είπαν πήραν στην αντιπροσωπεία και θα είναι εδώ σε 2 μέρες. Θα μου στείλουν SMS. Όταν τους ρώτησα αν και τί επισκευάστηκε δεν μου έδωσε απάντηση γιατί ούτε αυτοί ξέρουν. Έχω την απορία για αυτό θα ξαναπάρω όταν φτάσει. Είναι το ίδιο ή καινούργιο; Ελπίζω να μη μου περάσαν μεταχειρισμένα υλικά για καινούργια.

#47 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 11 Μάιος 2018 - 18:28

παρέλαβα το λαπτοπ. λενε αλλαξαν την μπαταρια αλλα το caps lock συνεχιζει να αναβοσβήνει. Θα δω για reset στο bios αλλα δεν νομιζω.

 

 

Δεν ειναι βεβαια τιποτα σοβαρο μιας και η συσκευση λειτουργούσε και λειτουργεί κανονικά. Απλά με ταλαιπώρησαν τσαμπα για 2.5 μηνες. Περιμενω και ανταποκριση απο το συνηγορο



#48 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 Δημοσιεύσεις:
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Καταχωρήθηκε 11 Μάιος 2018 - 19:30

παρέλαβα το λαπτοπ. λενε αλλαξαν την μπαταρια αλλα το caps lock συνεχιζει να αναβοσβήνει. Θα δω για reset στο bios αλλα δεν νομιζω.

 

 

Δεν ειναι βεβαια τιποτα σοβαρο μιας και η συσκευση λειτουργούσε και λειτουργεί κανονικά. Απλά με ταλαιπώρησαν τσαμπα για 2.5 μηνες. Περιμενω και ανταποκριση απο το συνηγορο

ποσες φορες κλπ αναβοσβηνει? το caps lock που αναβοσβηνει ειναι κτ σαν τα beep codes να ξερεις



#49 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 11 Μάιος 2018 - 21:58

ποσες φορες κλπ αναβοσβηνει? το caps lock που αναβοσβηνει ειναι κτ σαν τα beep codes να ξερεις

5 φορές αργά, 3 γρήγορα

 

 https://support.hp.com/us-en/document/c01732674

 

System board
5.3 (blink)
Caps Lock LED blinks slow 5 times followed by 3 quick blinks.
The embedded controller has timed out waiting for the BIOS.
Remove all accessory devices from the notebook.
If the error code persists, contact support for possible repair.

 

δεν ακούγεται ήχος. Αναβοσβήνει πάντως μόνο όταν μπαίνει στα Windows, οχι στο BIOS

 

ακόμα και με BIOS recovery πάλι ανάβει. δεν ξέρω αν σχετιζεται με το ότι έκανα Update στο Intel controller firmware



#50 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Μάιος 2018 - 15:40

Τελικά πως πάει η κομπιούτα δουλεύει!; Αυτά που περιγράφεις δεν ήταν και τα αρχικά προβλήματα, μήπως απλά πήγε και ήρθε χωρίς να κάνουν τίποτα;


rsrGbGx.gif

#51 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 15 Μάιος 2018 - 18:01

Δουλεύει. Η μόνη διαφορά είναι πως άλλαξαν μπαταρία. Μάλλον το ψάξαν για το λαμπάκι και δε βρήκαν πρόβλημα στο hardware. Βλέπω πως τα εικονίδια των Windows στην επιφάνεια ήταν μεγαλύτερα, οπότε ελπίζω να κάναν έστω ένα τυπικό έλεγχο.



#52 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 15 Μάιος 2018 - 18:13

Μ'αρεσει που περασε τόσος καιρός, απλώς για να αλλάξουν μπαταρία. Προφανώς και το ξέχασαν, αν τους είχες πιάσει πιο νωρίς, θα είχαν τελειώσει πιο γρήγορα. Ποτέ ξανά public, τους απεχθάνομαι.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#53 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 Δημοσιεύσεις:
  • Locationκοντα στη μαμακα

Καταχωρήθηκε 26 Οκτώβριος 2019 - 21:45

Kαλησπέρα. Αποφάσισα να μοιραστώ και 'γω το πρόβλημά που είχα με το Ολοκαίνουργιο λαπτοπ μου (σαν παραμυθάκι διαβάζεται), ίσως και κάποιος άλλος εδώ μέσα να έχει  ή θα τύχει να έχει το ίδιο πρόβλημα με εμένα αλλά και θα ήθελα να διαβάσω κι άλλα σχόλια για το πώς πιθανόν θα είχε λυθεί αλλιώς το θέμα.

Σημειωτέον ότι πέρυσι πήρα λαπτοπ Lenovo με Windows 8 (αγαπώ γενικά windows 8 ), το οποίο αν και δεν είχε τέλειο επεξεργαστή, δούλεψε αξιοπρεπέστατα και συνεχίζει με τους ίδιους ρυθμούς.

 

Φέτος πήρα Hp (όνομα μοντέλου: HP 15-db0024nv με γραφικά Radeon και Windows 0) και μόλις άνοιξα τη συσκευασία με έπιασε η καχυποψία,δεν ξέρω γιατί.

Το μηχάνημα εξαρχής αργούσε αρκετά, αντιμετώπιζα αλλοιώσεις στον ήχο από τα βίντεο, το ποντίκι κολλούσε, τα προγράμματα αργούσαν να ανοίξουν κλπ. 

Απευθύνθηκα στα κεντρικά της HP, η οποία ανέλαβε την υπόθεσή μου και έτσι ξεκίνησε ένας αγώνας 'ανάστασης του Λαζάρου', ο οποίος διήρκεσε ένα μήνα ίσως και παραπάνω.

  Οι υπεύθυνοι βρήκαν ότι κολλούσε επειδή τα βασικά updates γίνονταν πολύ αργά, ή αποτύγχαναν, όπως επίσης ότι το σύστημα είναι παλαιωμένο και έτσι έτρεξαν προγράμματα αναβάθμισης, μου έβαλαν πρόγραμμα έξτρα για να με ενημερώνει για τις ενημερώσεις που πρέπει να γίνουν χειροκίνητα, το πρόβλημα ωστόσο δεν αντιμετωπίστηκε πλήρως και έτσι απευθύνθηκα στη Microsoft, η οποία μου είπε πως η έκδοση των windows είναι επίσης παλιά (1803).. Αναγκάστηκα να κάνω χειροκίνητη αναβάθμιση σε 1903, διαδικασία που διήρκησε πάνω από 6 ώρες... Ο υπολογιστής συνέχισε να είναι αργός, θεώρησα πως δεν πρέπει να το στείλω για επισκευή γιατί προαπαιτείται βλάβη (κάνω λάθος?) και τελικά τι απέμεινε? Το έστειλα στον 'οικογενειακό γιατρό'.

  Έβαλα μια κάρτα SD 1tera και μετέτρεψα τον παλιό σκληρό σε εξωτερικό σκληρό. Πλήρωσα περίπου ένα κατοστάρι γι' αυτά .Το λαπτοπ δουλεύει μια χαρά, ειδικά όταν η ταχύτητα του Ίντερνετ είναι μεγάλη. Ένας φίλος μου πρότεινε να βάλω και μνήμη RAM, για να μπορώ να τρέξω πολλά προγράμματα ταυτόχρονα, αλλά νομίζω είναι υπερβολή, τουλάχιστον για την χρήση την οποία εγώ θέλω. (όπως επίσης και το 1tera μπορεί να είναι υπερβολή για κάποιον που δεν στριμάρει)

 

Ισχύει αυτό που λένε ότι η κατασκευαστική της Lenovo μεριμνεί ώστε τα βασικά λειτουργικά Updates του συστήματος να έχουν γίνει ήδη, από τη στιγμή κιόλας που θα πάρεις το λαπτοπ στα χέρια σου για πρώτη φορά, ή τα updates σχετίζονται με την έκδοση των windows? Μήπως εντούτοις όλα είναι τελικά θέμα μοντέλου?..

Note: Προκατειλημμένη πέστε με, αλλά αν δεν μου έκαναν δώρο αυτό το laptop, εγώ θα έπαιρνα πάλι Lenovo.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από SpeedFreak: 26 Οκτώβριος 2019 - 21:46

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#54 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Οκτώβριος 2019 - 12:23

Κι εγώ από lenovo έχω καλύτερες εντυπώσεις σε σχέση με hp. Το να αργεί τόσο πολύ καινούριο μηχάνημα περίεργο μου φαίνεται αλλά δε νομίζω ότι η ταχύτητα της γραμμής μπορεί να επηρεάσει τη ταχύτητα λειτουργίας του μηχανήματος εκτός κι αν είναι netbook( ; ) που δεν πρέπει να είναι λογικά.



#55 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 27 Οκτώβριος 2019 - 20:45

Βασικά δεν φταίνε ούτε τα windows ούτε το μηχάνημα κατασκευαστικά.

Ο επεξεργαστής του είναι super entry, με δύο μόνο πυρήνες δεν μπορεί να κάνει πολλά πράγματα μαζί.

Επίσης η μνήμη του είναι λίγη, τα windows απλά να κάθονται και ζητάνε παραπάνω από την μισή που έχεις τώρα. Στην θέση σου θα αναβάθμιζα σε 8 ή στο μέγιστο που μπορεί να πάει το laptop.

Τέλος ο δίσκος που είχε στην αρχή έπαιζε κι αυτός το ρόλο του. Τον ότι τον άλλαξες σε ssd ήταν η σωστή κίνηση.

Θα έλεγα πλέον το standar είναι επεξεργαστής με 4 cores, μνήμη 8gbyte και 250Gbyte ssd για να μπορείς να δουλεύεις με άνεση. Οτιδήποτε από εκεί και πάνω καλύτερα για τον χρήστη.


rsrGbGx.gif

#56 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 Δημοσιεύσεις:
  • Locationκοντα στη μαμακα

Καταχωρήθηκε 27 Οκτώβριος 2019 - 22:06

Βασικά δεν φταίνε ούτε τα windows ούτε το μηχάνημα κατασκευαστικά.

Ο επεξεργαστής του είναι super entry, με δύο μόνο πυρήνες δεν μπορεί να κάνει πολλά πράγματα μαζί.

Επίσης η μνήμη του είναι λίγη, τα windows απλά να κάθονται και ζητάνε παραπάνω από την μισή που έχεις τώρα. Στην θέση σου θα αναβάθμιζα σε 8 ή στο μέγιστο που μπορεί να πάει το laptop.

Τέλος ο δίσκος που είχε στην αρχή έπαιζε κι αυτός το ρόλο του. Τον ότι τον άλλαξες σε ssd ήταν η σωστή κίνηση.

Θα έλεγα πλέον το standar είναι επεξεργαστής με 4 cores, μνήμη 8gbyte και 250Gbyte ssd για να μπορείς να δουλεύεις με άνεση. Οτιδήποτε από εκεί και πάνω καλύτερα για τον χρήστη.

Ρώτησα τη Microsoft αν υπάρχει ενδεχόμενο να αναβαθμίσω σε windows 8, κοίταξαν τις πληροφορίες του μηχανήματος για λίγο και μου είπαν ότι το πισί μου αντέχει windows 10..


Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ