Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Πρόβλημα με laptop


  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#16 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 23 February 2018 - 13:28

Kαλά τι μπαγαμποντιές κάνουν...

Είχα πάρει laptop HP Omen από Public και επέκτεινα την εγγύηση σε 3 χρόνια.

Τώρα που το πήγα μου λένε πως σε αυτό δεν καλύπτεται η μπαταρία και το τροφοδοτικό που έχουν μόνο ένα χρόνο εγγύηση.

Μου παρουσίασε κάποιο  πρόβλημα η μπαταρία που δεν φόρτιζε 100% και τώρα είδα πως βγαζει και  error στα HP Diagnostics

  Αλλά πρόσφατα είδα πως και το πλήκτρο Caps Lock αναβόσβηνε, που σημαίνει πρόβλημα στο hardware

 

https://support.hp.com/us-en/document/c01732674

 

The embedded controller has timed out waiting for the BIOS.

 

το δεύτερο με απασχολεί πιο πολύ.



#17 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 23 February 2018 - 16:24

Σου λέει τι να κάνεις.

 

 

Remove all accessory devices from the notebook.

If the error code persists, contact support for possible repair.

 

Αποσύνδεσε ότι έχεις πάνω στο laptop, βγάλε την μπαταρία, κράτα πατημένο το power για να αδειάσει από ρεύμα και δοκίμασε μετά από λίγο να τον ανοίξεις (αφού βάλεις μπαταρία και καλώδιο ρεύματος).

Αν έχεις το ίδιο πρόβλημα, δες αν μπορείς να μπεις στο BIOS και να κάνεις reset to factory defaults.

Αν έχεις καιρό το laptop μπορεί να έχει αδειάσει η μπαταρία που κρατάει τις ρυθμίσεις του bios, είναι μια μικρή στρογγυλή cr2032.

Για να αλλάξει αυτή θέλει άνοιγμα το laptop. Αν κάνεις reset το bios πριν το κάνεις πάρε κανά backup τα πιο σημαντικά σου αρχεία ή όλα.

Αν δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω, τύπωσε την σελίδα από το site της HP και πήγαινε το για επισκευή στο public. 


rsrGbGx.gif

#18 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 23 February 2018 - 21:50

Kαλά τι μπαγαμποντιές κάνουν...

Είχα πάρει laptop HP Omen από Public και επέκτεινα την εγγύηση σε 3 χρόνια.

Τώρα που το πήγα μου λένε πως σε αυτό δεν καλύπτεται η μπαταρία και το τροφοδοτικό που έχουν μόνο ένα χρόνο εγγύηση.

Μου παρουσίασε κάποιο  πρόβλημα η μπαταρία που δεν φόρτιζε 100% και τώρα είδα πως βγαζει και  error στα HP Diagnostics

  Αλλά πρόσφατα είδα πως και το πλήκτρο Caps Lock αναβόσβηνε, που σημαίνει πρόβλημα στο hardware

 

https://support.hp.com/us-en/document/c01732674

 

The embedded controller has timed out waiting for the BIOS.

 

το δεύτερο με απασχολεί πιο πολύ.

πιθανως να χρειαζετε επαναπρογραματισμος του bios η και αλλαγη το τσιπακι του bios



#19 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 23 February 2018 - 23:05

Kαλά τι μπαγαμποντιές κάνουν...

Είχα πάρει laptop HP Omen από Public και επέκτεινα την εγγύηση σε 3 χρόνια.

Τώρα που το πήγα μου λένε πως σε αυτό δεν καλύπτεται η μπαταρία και το τροφοδοτικό που έχουν μόνο ένα χρόνο εγγύηση.

Μου παρουσίασε κάποιο  πρόβλημα η μπαταρία που δεν φόρτιζε 100% και τώρα είδα πως βγαζει και  error στα HP Diagnostics

  Αλλά πρόσφατα είδα πως και το πλήκτρο Caps Lock αναβόσβηνε, που σημαίνει πρόβλημα στο hardware

 

https://support.hp.com/us-en/document/c01732674

 

The embedded controller has timed out waiting for the BIOS.

 

το δεύτερο με απασχολεί πιο πολύ.

Οι μπαταρίες γενικά έχουν ελάχιστη εγγύηση, γιατί είναι από τα πρώτα μέρη (αν όχι το πρώτο), που υφίστανται φθορά... Για να έχεις μία σύγκριση, η "υποχρεωτική" standard εγγύηση των δύο χρόνων για τις ηλεκτρικές συσκευές καλύπτει μόλις τους πρώτους 6 μήνες την μπαταρία!



#20 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 24 February 2018 - 10:19

Σου λέει τι να κάνεις.
 

 
Αποσύνδεσε ότι έχεις πάνω στο laptop, βγάλε την μπαταρία, κράτα πατημένο το power για να αδειάσει από ρεύμα και δοκίμασε μετά από λίγο να τον ανοίξεις (αφού βάλεις μπαταρία και καλώδιο ρεύματος).
Αν έχεις το ίδιο πρόβλημα, δες αν μπορείς να μπεις στο BIOS και να κάνεις reset to factory defaults.
Αν έχεις καιρό το laptop μπορεί να έχει αδειάσει η μπαταρία που κρατάει τις ρυθμίσεις του bios, είναι μια μικρή στρογγυλή cr2032.
Για να αλλάξει αυτή θέλει άνοιγμα το laptop. Αν κάνεις reset το bios πριν το κάνεις πάρε κανά backup τα πιο σημαντικά σου αρχεία ή όλα.
Αν δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω, τύπωσε την σελίδα από το site της HP και πήγαινε το για επισκευή στο public.


Η μπαταρια είναι ενσωματωμένη δυστυχώς, οπότε χαλά η εγγύηση αν το κάνω. Το πήγα ήδη, λένε αν το στείλουν αντιπροσωπεία θα κάνει 3 εβδομάδες με κάνα μήνα. Μου δωσαν προσωρινά ένα σαραβαλο Λέχοβο..ε..Lenovo για αντικατάσταση. Πάνε τα παιχνίδια, άντε κάνα Mame η κάνα άνιμε πλέον..

#21 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 24 February 2018 - 10:23

Ενσωματωμένη; Ποιο μοντέλο είναι; Και τα ζώα στο public ενώ ξέρανε ότι δεν βγαίνει έχουν την ίδια επέκταση εγγύησης για όλα τα μοντέλα;!  :dazed:


rsrGbGx.gif

#22 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 24 February 2018 - 22:28

Ενσωματωμένη; Ποιο μοντέλο είναι; Και τα ζώα στο public ενώ ξέρανε ότι δεν βγαίνει έχουν την ίδια επέκταση εγγύησης για όλα τα μοντέλα;!  :dazed:

 

HP Omen 17w-100nv, από τα καλύτερα υποτιθεται. Θα τους πω οτι για νεα μπαταρια δεν πληρωνω, για 1 μηνα ειχε περασει η εγγυηση. Στο κατω κατω, περισσοτερο με τροφοδοτικο λειτουργει. Εμενα με ενδιαφερει να μην αναβει το λαμπακι



#23 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 24 February 2018 - 22:58

HP Omen 17w-100nv, από τα καλύτερα υποτιθεται. Θα τους πω οτι για νεα μπαταρια δεν πληρωνω, για 1 μηνα ειχε περασει η εγγυηση. Στο κατω κατω, περισσοτερο με τροφοδοτικο λειτουργει. Εμενα με ενδιαφερει να μην αναβει το λαμπακι

σου ευχομαι καλη τυχη με το bios μην ειναι κτ σοβαρο , προσφατα σε παρομοιο μοντελο αναγκαστηκαμε να βγαλουμε απο την μητρικη το τσιπακι του bios και να το ξαναπρογραματισουμε , τα παμπλικ δεν ειναι και το καλυτερο μαγαζι στο θεμα εγγυησης κλπ κοιτανε πως θα την βγαλουνε λαδι χωρις να πληρωσουνε κτ το ξερω απο περιστατικα πελατων μου



#24 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 24 February 2018 - 23:04

Αν είναι της ίδιας σειράς με το παρακάτω

 

https://support.hp.com/hr-en/document/c04506712

 

η μπαταρία ψιλό αφαιρείται εύκολα απλά πρέπει να ανοίξεις το καπάκι της βάσης οπότε νταξ αν είναι κάτι στο bios πιθανόν να σου κάνουν ένα reset και να ηρεμήσει.

Αλλιώς βράστα, η εγγύηση που λες είναι αυτή του κατασκευαστή ή του public.


rsrGbGx.gif

#25 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 25 February 2018 - 11:25

Του public που λέει ότι θα αντικατασταθεί με ένα ίδιο μοντέλο αν παρουσιαστεί πρόβλημα και δε φτιαχνεται. Βέβαια δε λενε αν θα βάλουν το ίδιο τροφοδοτικό και μπαταρια

#26 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 25 February 2018 - 11:36

Όποτε έχεις απάντηση δώσε ένα update γιατί νόμιζα ότι η εγγύηση του public (και αυτή του Κωτσόβολου) καλύπτει μόνο την εργασία κι όχι ανταλλακτικά!

Karapetsov μιας και που είσαι στο χώρο του service ξέρεις τι παίζει με αυτές τις εγγυήσεις; Ισχύουν ή είναι μπαρούφες για να παίρνουν extra λεφτουδάκια χωρίς κόπο; 


rsrGbGx.gif

#27 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 25 February 2018 - 22:13

Όποτε έχεις απάντηση δώσε ένα update γιατί νόμιζα ότι η εγγύηση του public (και αυτή του Κωτσόβολου) καλύπτει μόνο την εργασία κι όχι ανταλλακτικά!
Karapetsov μιας και που είσαι στο χώρο του service ξέρεις τι παίζει με αυτές τις εγγυήσεις; Ισχύουν ή είναι μπαρούφες για να παίρνουν extra λεφτουδάκια χωρίς κόπο;

εξαρταται απο την εταιρια που το κανει και κατα καιρους ακομη και απο τον διευθυντη στο καταστημα παντα να κοιτατε τα ψιλα γραμματα στην εγγυηση , μερικες φορες ειδικα τα πιο μικρα μαγαζια μπορει να σου δωσουν εξτρα εγγυηση για την εργασια και οχι για τα ανταλακτικα (λογικο αν σκεφτει κανεις οτι την εργασια την κανουν αυτοι ενω για ανταλακτικα θα πρεπει να βαλουν το χερι στην τσεπη) , αν η αντιπροσωπια του λαπτοπ πχ dell δινει εξτρα εγγυηση τοτε λογικα δεν εχεις κτ να φοβασαι ,στη περιπτωση του public ετυχε σε πελατισα μου η οποια ηταν σε επεκταση εγγυησης να της βγαλει προβλημα ο driver απο την καρτα του wifi και ως εκ τουτου χρειαζοταν format το λαπτοπ (επανεγκατασταση των windows) ε μαντεψε δεν την καλυπτε καμια εγγυηση οποτε το εφερε σε εμενα , αν ειναι να το δωσεις στα public κανε ενα backup τα δεδομενα σου πρωτα

Του public που λέει ότι θα αντικατασταθεί με ένα ίδιο μοντέλο αν παρουσιαστεί πρόβλημα και δε φτιαχνεται. Βέβαια δε λενε αν θα βάλουν το ίδιο τροφοδοτικό και μπαταρια

λογικα θα στο αλλαξουν ολοκληρο

#28 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 26 February 2018 - 01:06

Φχαριστω Νίκο και Hazuki για τις διευκρινησεις
Καλά το λαπτοπ που μου έδωσαν σερνεται και κολλα τόσο που είναι άχρηστο ουσιαστικά. Ουτε τα δοκιμάζουν καν. Τι να πω. Αν είναι να μου δινουν τέτοια, να παρω κάνα tablet για ρεζέρβα. Τετοιο ακριβα και ογκώδη λάπτοπ δεν είναι για ταξίδια έτσι και αλλιως.

#29 Emiya

Emiya

    Anime Fan

  • Members
  • 175 posts

Posted 26 February 2018 - 17:11

Μου εχει βγαλει και εμενα ενα θεματακι το λαπιτοπι  μου οταν φορτιζει. Ειναι κανονικα στο ρευμα αλλα σταματαει να φορτιζει ανα διαστηματα. Αλλες φορες ανα 10 δευτερα, αλλες φορες το κανε ελαχιστα,2-3 φορες μεχρι να φορτισει και αλλη φορα δεν το κανε καθολου Το προσεξα την προηγουμενη βδομαδα επειδη αλλαζουν οι ρυθμισεις φωτεινοτητας οταν φορτιζει και επαναφερονται οταν δεν φορτιζει. Το εψαξα λιγο και μπορει να φταιει η μπαταρια ή οποιοδηποτε αλλο hardware...



#30 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 26 February 2018 - 20:56

Μου εχει βγαλει και εμενα ενα θεματακι το λαπιτοπι  μου οταν φορτιζει. Ειναι κανονικα στο ρευμα αλλα σταματαει να φορτιζει ανα διαστηματα. Αλλες φορες ανα 10 δευτερα, αλλες φορες το κανε ελαχιστα,2-3 φορες μεχρι να φορτισει και αλλη φορα δεν το κανε καθολου Το προσεξα την προηγουμενη βδομαδα επειδη αλλαζουν οι ρυθμισεις φωτεινοτητας οταν φορτιζει και επαναφερονται οταν δεν φορτιζει. Το εψαξα λιγο και μπορει να φταιει η μπαταρια ή οποιοδηποτε αλλο hardware...

η να μην κανει καλη επαφη το βυσμα που ειναι και το πιο συνιθισμενο