Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Πρόβλημα με laptop


  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 29 March 2013 - 19:59

εδω και καιρο εχω αυτο το προβλημα με το laptop
θελω μια 2η γνωμη, παρακαλω :)
 



#2 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 29 March 2013 - 21:01

εδω και καιρο εχω αυτο το προβλημα με το laptop
θελω μια 2η γνωμη, παρακαλω :)
https://vimeo.com/62868319


Εμένα για ένα παρόμοιο πρόβλημα έφταιγε το καλώδιο που έχει από πίσω το monitor και καταλήγει στον Inverter

Posted Image

αυτό που είναι μέσα στο χρυσαφί και ξεκινάει από το πάνω μέρος ως το κάτω. Σε μένα κάπου δεν έκανε καλή επαφή. Δεν ήταν στην εγγύηση γιαυτό το άνοιξα μόνος μου, το έβγαλα το καθάρισα, το ξανακόλλησα καλύτερα για να μην κουνιέται και όλα κομπλέ από τότε.

#3 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 29 March 2013 - 21:25

οποτε θα κανω εγχείρηση :D
ευχαριστω !
καμια ιδεα για το που θα βρω τσιτσιμπλικια στο κεντρο της αθηνας ?



#4 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 29 March 2013 - 21:50

Εγώ ένα κατσαβίδι χρησιμοποίησα όλο κι όλο :P

#5 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 30 March 2013 - 12:01

καλα, απο κατσαβιδια ειμαι οκ.
την καλωδιοταινια που θα την βρω ?
βρηκα μερικα καταστηματα αλλα δεν ειμαι σιγουρος

#6 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 30 March 2013 - 12:51

Εγώ δεν άλλαξα κάτι, απλώς καθάρισα τις επαφές και την σταθεροποίησα καλύτερα ώστε να μην κουνιέται.

#7 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 30 March 2013 - 15:48

Βασικά γιατί δεν κοτσάρεις ένα Monitor στο laptop πρώτα να δεις τι γίνεται, αν στο βγάζει και εκεί μπορεί να είναι καμιά κάρτα γραφικών. Αν όχι μπορείς απλά να το καθαρίσεις, η ταινία συνήθως πάει μαζί με το lcd panel και είναι συγκεκριμένη για το laptop. Αν το καθαρίσεις και συνεχίζει καλό είναι να το πας σε κάποιο κατάστημα να δουν την ζημία έχει και να σου πουν κάποιο κόστος, ελπίζοντας ότι θα είναι κάτω από 100 :S

Edited by Hazuki, 30 March 2013 - 15:48.

rsrGbGx.gif

#8 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 30 March 2013 - 15:53

Το θέμα είναι ότι και σε κατάστημα να το πάει θα του ζητήσουν κανά 15άρι απλώς για να το δουν και δεν είναι και σίγουρο ότι θα βρουν τη ζημιά.

#9 Guest-67807

Guest-67807

    Anime Freak

  • Members
  • 451 posts

Posted 30 March 2013 - 19:47

ευχαριστω για τις απαντησεις σας
το εχω συνδεσει με μονιτορ και δεν το κανει, οποτε ειναι καθαρα θεμα καλωδιοταινιας.
για τα vaio υπαρχει επισημος αντιπρόσωπος καπου στο χαλανδρι (απ οτι μου ειπαν)
θα το κοιταξω εκει :)

#10 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 15 May 2015 - 13:41

Γεια σας σε μια δυσκολη περιοδο.

Πανω κατω και σε εμενα ιδιος θα ηταν ο τιτλος στο νεο θρεντ που θα εφτιαχνα με το προβλημα μου.

Γραφω εδω για καλυτερα.

Στα windows 8 μου όταν παταω το κουμπι της εναρξης, κολλαει αυτοματως και το ποντικι και η οθονη μετα απο 2 δευτερολεπτα. δεν μπορω να κανω τιποτα και η μονη  μου επιλογη ειναι το cntrl alt και delete και εξοδος.

Προβλημα με ιο δεν υπαρχει το τσεκαρα με σκαναρισμα με το avast. Το προβλημα δεν λυνεται και δεν θελω να το παω σε ειδικο. το λαπτοπ ειναι σχεδον ολοκαινουργιο.

Ας δωσουν ενα χερακι οι ειδημονες σας παρακαλω.

Ευχαριστω πολυ.


Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#11 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 16 May 2015 - 17:26

Τι έκανες τελευταία φορά εγκατάσταση; Ακούγεται πρόβλημα στο λειτουργικό παρά στο υλικό, αν έκανε μόνο του κάποιο update μπορεί να φταίει αυτό. Πάτα το power και αμέσως μετά άρχισε να πατάς f8 για να μπεις σε safe mode.

Αν φτάνεις εκεί κάνε απεγκατάσταση το τελευταίο software που πέρασες και μάλλον σου δημιούργησε το πρόβλημα ή αν πρόκειται για update δοκίμασε να το αφαιρέσεις από το control panel (δεν θυμάμαι ακριβώς πως το κάνεις but google is your friend!).


rsrGbGx.gif

#12 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 21 May 2015 - 08:29

Τι έκανες τελευταία φορά εγκατάσταση; Ακούγεται πρόβλημα στο λειτουργικό παρά στο υλικό, αν έκανε μόνο του κάποιο update μπορεί να φταίει αυτό. Πάτα το power και αμέσως μετά άρχισε να πατάς f8 για να μπεις σε safe mode.

Αν φτάνεις εκεί κάνε απεγκατάσταση το τελευταίο software που πέρασες και μάλλον σου δημιούργησε το πρόβλημα ή αν πρόκειται για update δοκίμασε να το αφαιρέσεις από το control panel (δεν θυμάμαι ακριβώς πως το κάνεις but google is your friend!).

Φίλε σ ευχαριστώ. Αυτό το safe mode δεν το ηξερα. γενικως δεν σκαμπαζω.

Είχε να κάνει μάλλον με updates όπως λες και εσύ... απενεργοποίησα κάποια από εκεί και.... ξεκόλλησε μόνο του την επόμενη στιγμή.

Εκανε και τα updates του μετα


Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#13 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 May 2015 - 08:34

Χαίρομαι που βοήθησα, συνήθως τέτοιες βλακείες κάνουν τα Windows και τα βλέπουν κολυόμενα μετά. Τώρα με τα Windows 10 που θα είναι based σε αυτόν τον μηχανισμό έχει να γίνει χαμός!


rsrGbGx.gif

#14 Kenobi-sensei

Kenobi-sensei

    Άρχοντας

  • Members
  • 1,451 posts

Posted 22 July 2015 - 16:36

https://forums.lenovo.com/t5/Windows-8-and-8-1/SOLUTION-latency-spikes-and-network-unstability-on-Intel-WLAN/td-p/1461487

 

Ξέρετε που μπορώ να κάνω το αντίστοιχο στη regedit για win7?

Δεν βρισκω το scan associated



#15 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationAthena

Posted 22 July 2015 - 18:43

Ούτε εγώ το βρίκα στο συγκεκριμένο path και ενδέχεται να μην δουλεύει για windows 7.Εκτώς αν βρεις που έιναι ο driver του adapter σου και δουλέψεις απάνω του.(νομίζω καμια 10αρια δεξί κλίκ θα σε βγάλει στην θέση αρχείου του και στην registry του).


Posted Image