Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 2 votes

Hal | Haru

summer 2013movie Wit Studio romance

  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 26 March 2013 - 19:55

HAL


Posted Image


Για τις ρομαντικες ψυχες και τους φιλους των tearjerker τιτλων το Studio Wits φέρνει αυτην την κατα τα φαινομενα πολυ χαριτωμένη και συναισθηματικη ταινια, η οποια θα ξεκινησει να προβαλλεται στις 8 Ιουνίου 2013. H ιστορια ειναι original material και το σεναριο της ταινιας επιμελείται ο Ιzumi Kizara. Aποτελει δε το σκηνοθετικο ντεμπουτο του Ryoutarou Makihara ( story board kai episode direction σε Guilty Crown και Tatami Galaxy). Tα character designs εχει επιμεληθει η Io Sakisaka αγαπημενη δημιουργος των Strobe Edge και Ao Haru Ride. Στον τομεα του animation συνανταμε πληθος συντελεστων οπως τους Hitomi Hasegawa, Hirotaka Kato και Atsuko Nozaki ως animation directors, τον Katsuhiko Kitada ως υπευθυνο του animation των χαρακτηρων αλλα και chief animation director και τον Asami Kiyokawa ως visual art director. Την μουσικη θα επιμεληθει η Michiru Oshima (FMA, Beck, Zetsuen no tempest) και ο Shoji Hata τον τομεα του ηχου.

Posted Image


Στις φωνες των πρωταγωνιστων θα συναντησουμε τους Yoko Hikasa ως Kurumi και τον Yoshimasa Hosoya ως HAL. Η δε Ηιkasa ερμηνευει και το κεντρικό κομματι της ταινιας το "Owaranai Uta" (Unending Poem).


Youtube Video

Η υποθεση μας ξεκινα με τον θανατο ενός νεαρου του Hal σε αεροπορικο δυστυχημα. Η Kurumi η οποία ηταν ερωτευμενη με τον HAL δεχεται μεγαλο πληγμα απο αυτην την απωλεια και χανει καθε διάθεση για ζωη. Καθως η τεχνολογια της εποχης το επιτρεπει, ένα robot με τον κωδικο Q01 υιοθετει την εμφανιση και την φωνή του Hal και στελνεται στην Kurumi προκειμενου να την βοηθησει να ξεπερασει την απωλεια. Η κοπελα αρχικα αντιδρά αλλα σιγα σιγα αποδεχεται την παρουσια του ενω το robot αρχιζει να ερευνα την ζωη των δυο νεων πριν το δυστυχημα, σε αναζητηση των κοινων τους αναμνησεων.


Παραλληλα με την ταινια εχει ξεκινησει και μια μικρη σειρα manga το πρωτο κεφαλαιο της οποία βγηκε προσφατα. Οκ θα ειμαι ειλικρινης. Δεν ειναι το πιο λογικο πραγμα να στέλνεις εναν τεχνητο κλωνο του αποθανόντος σε εναν ανθρωπο που υποφερει. Δεν μπορω να διανοηθώ πως τον βοηθας καθώς του θυμιζεις συνεχως την απώλεια αλλα παραλληλα τον συγχιζεις και τον εμποδίζεις να την ξεπερασει. Παρολαυτα ομως περα απο το ρομαντικό του premise και το συναισθηματικό roller coaster που προβλεπεται να ειναι η ταινια αν κατι με συγκινει ειναι το theme της τεχνητης νοημοσυνης που πλησιαζει σταδιακα το ανθρωπινο. Εκλαψα στο AI, εκλαψα στο I robot, με ντροπη παραδεχομαι ότι εκλαψα στην ταινια με τον Robin Williams και αν και ημουν πολυ μικρη για να το θυμαμαι ειμαι 99.9% σιγουρη οτι εκλαψα και την πρωτη φορα που μου διαβασαν τον Πινοκιο. Ενταξει εδω είμαι σιγουρη οτι θα φαληρισουμε την Zewasoft. Oπτικοακουστικα δε φαινεται να εχει γινει πολυ καλη δουλεια. Παρα την εντονη χρηση των computer graphics δεν φαινονται αψυχα τα προσωπα των πρωταγωνιστων και το τραγουδακι που ακουσα σε αλλο trailer φανηκε συμπαθεστατο. Και στο character design της mangaka εχω απειρη αδυναμια οποτε θα μπορουσα να βλεπω την ταινια ακομη και στο mute.

ΑΝΝ
Αnidb
MAL

Official Site



#2 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 26 March 2013 - 20:07

Στην αρχή είδα ρομάντζο και σκέφτηκα το Natsuyuki αλλά με την προσθήκη του ρομπότ θυμίζει περισσότερο το Eve no Jikan. Πολλά υποσχόμενο και το staff με την Oshima να ξεχωρίζει επειδή αν και δεν μου άρεσαν τα Beck και Zetsuen θυμάμαι ακόμα τη μουσική τους.

Οι Hal 9000 και Q01 μοιραία θα συγκρουστούν στη συνείδηση της Kurumi, αν και εύχομαι ο Q01 να μην προσπαθήσει να πάρει τη θέση του και να κρατήσει μια ουδέτερη στάση. Όσο ουδέτερη μπορεί να είναι βέβαια αφού ουσιαστικά μιλάμε για έναν υπηρέτη που πιθανότατα δεν έχει καθόλου δικαιώματα.

#3 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 26 March 2013 - 20:54

LOL Rubik's 4x4.

Ελπίζω η συνωνυμία του Hal με τον άλλο HAL να είναι ένα απλό reference, και να μην έχουμε παραπάνω ομοιότητες.

Κατά τ' άλλα συμφωνώ με τις σκέψεις της Ειρήνης. Το βασικό premise είναι λίγο περίεργο, αλλά σε γενικές γραμμές φαίνεται αρκετά promising. Άντε να βγει με το καλό.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#4 ice_hime

ice_hime

    and the livin's (not) easy

  • Moderators
  • 1,396 posts

Posted 22 December 2013 - 23:46

Βγήκε σήμερα με υπότιτλους ,όσοι πιστοί τρέξτε στο nyaa .



#5 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 23 December 2013 - 00:15

Και όποιος το δει με την ταχυτητα που κατεβαινει πριν το νεο ετος να με φτυσει. :hahaha:

 

Τhanks for the heads up though.



#6 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 23 December 2013 - 01:43

Εγώ το είδα. Χα!

 

Spoiler:


Edited by GhostPrince, 23 December 2013 - 01:49.

フカフカ

#7 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 23 December 2013 - 02:30

Η δική μου καμπύλη εντυπώσεων είναι αντίστροφη, δηλαδή πριν το δω έλεγα ότι θα γελάω στο δεκάλεπτο και θα το διαγράψω στη συνέχεια. Λίγο το setting που έχει ρομπότ, λίγο οι αξίες παραγωγής με κράτησαν όμως. Ακόμα κι έτσι όμως θα το χαρακτήριζα απλά βαρετό αν και όχι κακό.

 

Από τη στιγμή που

Spoiler:



#8 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 30 January 2014 - 13:46

Οκ τελικά έκλαψα και εδώ οπότε business as usual :zetsubou: .

Περίμενα μεν κάτι παραπάνω αλλά δεν μπορώ να πω ότι με απογοήτευσε σημαντικά η ταινία. Μου άρεσε ο τρόπος που βρήκαν να στήσουν το όλο σκηνικό και παρά το ότι ήταν προβλέψιμη εν τέλη δεν αφαίρεσε κατι από αυτά τα οποία είχε να πει στην διαχειριση του πένθους. Also ήταν πανέμορφη.

Αν κάτι μου έκανε εντύπωση είναι ότι ένιωσα ότι δεν με κούρασε. Δεν κατάλαβα πότε άρχισε πότε προχωρήσαμε στην πλοκή και ποτε ήρθε η κατάληξη πράγμα που έχει όμως και την αρνητική του πλευρά καθώς θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερη συναισθηματική επίδραση. Σε κάποια σημεία ένιωθα ότι ελειπαν κομματια της ταινίας.

Πάντως είναι ότι πρέπει για τις ευαίσθητες ψυχούλες και τα αγαπησιάρικα ζευγαράκια.





Also tagged with one or more of these keywords: summer 2013movie, Wit Studio, romance