Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Σύνδεση pc-τηλέορασης-στερεοφωνικού ενισχυτή


  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#16 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 05 January 2013 - 16:51

Το Raspberry Pi 256ΜΒ δεν θα σου παίξει τίποτα ικανοποιητικά με τον VLC. Μόνο ο omxplayer έχει H/W acceleration, μόνο για H264, και στα 720p έχει σπασίματα και η υποστήριξη υποτίτλων .ssa δεν με εντυπωσίασε.

#17 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 06 January 2013 - 14:25

Δοκίμασε να τον αντάπτορα από VGA σε RCA. To RCA Μεταφέρει και ήχο. Και απλά πρέπει να συνδέσεις στο εντοιχισμένο καλώδιο τα κατάλληλα βύσματα (είπε κολλιτίρι κανείς?) αλλά όχι στο ομοαξονικό ή το καλώδιο lan.

Ακόμη με το raspberry pi και vlc ή το pc σαν fileserver μια χαρά κάνεις την δουλειά σου. Λέει μπορεί να τρέχει και XBMC. (Πάντως linux τρέχει στανταρτ μέσω sd κάρτας ;) ) Εξάλλου με το raspberry θα δώσει το πολύ 30€ και πολλά σου βάζω.


pc_magas θα ήθελα να σταματήσεις αυτό το crusade που έχεις αναλάβει για να διαδόσεις το linux γιατί στο τέλος θα με κάνεις να πάω να αγοράσω τα Vista και να τα περάσω στο pc μου. Με το rasberry pi πρέπει να αφιερώσει μεγαλύτερο χρόνο για να το φέρει σε λειτουργική κατάσταση για να είναι fileserver ή player. Θα πρέπει να ασχοληθεί με μία διανομή linux (arm based κιόλας) για να δει ένα anime και μια ταινία που δεν παίζουν στο laptop/ Επίσης επειδή το προτείνεις σαν οικονομική λύση, δυστυχώς δεν είναι, κι αυτό γιατί οι διανομείς του συγκεκριμένου εξαρτήματος έχουν βάλει ταρίφα στα μεταφορικά με αποτέλεσμα το σύνολο να έρχεται κάπου στο πενηντάρικο. Επίσης θα πρέπει να δώσει και κάποια extra χρήματα για να πάρει κάποιο case γιατί η τιμή που αναφέρεις είναι η πλακέτα μόνη της.


Vaggelio, αν η κάρτα γραφικών σου δεν έχει το συγκεκριμένο βύσμα τότε καλύτερα να πάρεις έναν media player να ησυχάσεις. Με το convertor μπορείς να κάνεις φτηνότερα την δουλειά σου αλλά θα έχεις απώλεια στην ποιότητα εικόνας, ανάλογα βέβαια με τον μετατροπέα. Αν σου έχουν προτείνει κάποιο μοντέλο πες μας να δούμε τι μπορούμε να βρούμε γι αυτό.
rsrGbGx.gif

#18 robostav

robostav

    ηλεκτρονικός υπάλληλος...

  • Members
  • 425 posts

Posted 06 January 2013 - 19:06

το ξέρω ότι δεν θα του αρέσει και πολύ αυτή η ιδέα του πατέρα σου, αλλά η τεχνολογία προοδεύει και μας αναγκάζει να τα σκάμε (για να βλέπουμε αξιοπρεπώς κάποια πράγματα,ακόμα κλαίω τις 2 κούτες vhs ταινίες που είχα αγοράσει...). Σκέψου επίσης ότι με ένα καλό media player, θα του πετάξεις και ένα ethernet επάνω, και θα έχεις και κάμποσα apps, youtubia , παιχνίδια, fb, και δεν ξέρω γω τι νέο έχουνε προσθέσει, ώστε εκτός από το να βλέπετε μόνο τα κατέβασμένα ανιμε, μπορείς να βάζεις στην παρέα σου και κανά νέο traileraki. Εν ολίγοις θα κάνεις "smart" την tv σου.Αν καταλήξετε , μας λες αν θες συμβουλές.

Και κάτι άλλο, στον ενισχυτή έχετε βάλει/υποστηρίζει 5.1?
Posted Image

#19 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 06 January 2013 - 19:57

pc_magas θα ήθελα να σταματήσεις αυτό το crusade που έχεις αναλάβει για να διαδόσεις το linux γιατί στο τέλος θα με κάνεις να πάω να αγοράσω τα Vista και να τα περάσω στο pc μου. Με το rasberry pi πρέπει να αφιερώσει μεγαλύτερο χρόνο για να το φέρει σε λειτουργική κατάσταση για να είναι fileserver ή player. Θα πρέπει να ασχοληθεί με μία διανομή linux (arm based κιόλας) για να δει ένα anime και μια ταινία που δεν παίζουν στο laptop/ Επίσης επειδή το προτείνεις σαν οικονομική λύση, δυστυχώς δεν είναι, κι αυτό γιατί οι διανομείς του συγκεκριμένου εξαρτήματος έχουν βάλει ταρίφα στα μεταφορικά με αποτέλεσμα το σύνολο να έρχεται κάπου στο πενηντάρικο. Επίσης θα πρέπει να δώσει και κάποια extra χρήματα για να πάρει κάποιο case γιατί η τιμή που αναφέρεις είναι η πλακέτα μόνη της.

Tι νομίζεις ότι ένας media player τρέχει? Και ο fileserver θα είναι σε windows δηλαδή το pc της. Ακόμη το raspberry τρέχει και Android πέραν από Linux.

Ακόμη το raspberry μπορεί άνετα να παίζει full HD.


Το Raspberry Pi 256ΜΒ δεν θα σου παίξει τίποτα ικανοποιητικά με τον VLC. Μόνο ο omxplayer έχει H/W acceleration, μόνο για H264, και στα 720p έχει σπασίματα και η υποστήριξη υποτίτλων .ssa δεν με εντυπωσίασε.

Έχει 512ΜΒ και σαφώς ενοείτε ότι λέω για το Model B

Edited by pc_magas, 06 January 2013 - 20:02.


#20 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 06 January 2013 - 20:00

pc_magas, έχεις δουλέψει με RasPi;

#21 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 06 January 2013 - 20:09

pc_magas, έχεις δουλέψει με RasPi;

Όχι

#22 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 06 January 2013 - 20:32

Posted Image

Επί του θέματος τώρα, συμφωνώ κι εγώ ότι ένας media player είναι η καλύτερη επένδυση. Μακρυά όμως από συσκευές με κλειδωμένο firmware. Μια γνωστή μου πήρε μια συσκευή της D-Link που δεν παίρνει πλέον αναβαθμίσεις και το firmware είναι κλειδωμένο, και τώρα όσο περνά ο καιρός τόσο πιο άχρηστο γίνεται. Καλά λόγια ακούω για τις συσκευές της Western Digital.

#23 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 07 January 2013 - 10:24

x2 Για Western Digital, έχω ακούσει τα καλύτερα.

Αν θες κάτι φτηνότερο μπορείς να δοκιμάσεις κάτι από Crystal Audio

http://www.skroutz.gr/s/351515/Crystal-Audio-MediaMatchBox.html

Edited by Hazuki, 07 January 2013 - 10:26.

rsrGbGx.gif

#24 robostav

robostav

    ηλεκτρονικός υπάλληλος...

  • Members
  • 425 posts

Posted 07 January 2013 - 21:48

και εγώ αυτά θα πρότεινα, το crystal audio είναι και ελληνικό, και είναι ωραία τυπάκια αυτοί που την έχουν. έχει και καλά ηχεία.

το wd tv live που έχω από το 2007 παίζει σχεδόν τα πάντα και πολύ ικανοποιητικά, αν και κάνει νερά ώρες ώρες, βέβαια έχει να βγει update για το συγκεκριμένο παραπάνω από χρόνο. το νέο θα παίζει σίγουρα περισσότερα
Posted Image