Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Σύνδεση pc-τηλέορασης-στερεοφωνικού ενισχυτή


  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 03 January 2013 - 02:52

Βάλαμε anime στο notebook αλλά τα μισά κοβόταν, οπότε θέλουμε να συνδέσουμε τον επιτραπέζιο υπολογιστή που τα σηκώνει με την τηλεόραση (απόσταση 12 μέτρα). Το σπίτι διαθέτει υπόγειο εντοιχισμένο καλώδιο ομοαξονικό 75 ομ, ένα καλώδιο ftp ή utp (not sure) μπλενταρισμένο.Επίσης έχει δυο μπλενταρισμένα (ομοαξονικά) για ήχο.
Τι τρόποι υπάρχουν για να μπορέσει να γίνει μια αξιόπιστη σύνδεση και στο στερεοφωνικό ενισχυτή και στην τηλεόραση ώστε να επιτύχουμε ικανοποιητική απόδοση; Ένα απλό σχεδιάκι αν κάποιος μπορεί να μας στείλει θα βοηθούσε πολύ, ή επίσης μια διαφώτιση για το αν κάτι έξτρα πρέπει να προστεθεί στον υπολογιστή ή στην τηλεόραση +στερεοφωνικό.

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για τα πολύπλοκα, ο μπαμπάς το αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα δέκα χρόνια τώρα από τότε που φτιάχτηκε το σπίτι, οπότε θα σας ήμασταν ευγνώμονες αν μπορούσατε να μας βοηθήσετε :)

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#2 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 03 January 2013 - 10:00

Ξεκινάμε αν το pc σου μπορεί να συνδεθεί κάπως με τα καλώδια που έχεις, αν μπορείς ανέβασε μια photo με το πίσω μέρος του desktop, να δούμε τι υποδοχές έχεις.

Edited by Hazuki, 03 January 2013 - 10:01.

rsrGbGx.gif

#3 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 03 January 2013 - 11:54

απο την DVI εξοδο της καρτας γραφικων μπορεις να συνδεσεις την τηλεοραση
με ενα καλωδιο HDMI (θα χρειαστεις εναν ανταπτορα DVI/HDMI )
-αν υποθεσουμε πως η καρτα τιβι εχει δυο εξοδους και η μια τουλαχιστον ειναι DVI-
μεσω της καρτας γραφικων θα πρεπει να εχεις τη δυνατοτητα για clone screen ωστε
να βλεπεις την ιδια εικονα στην οθονη τοσο του υπολογιστη οσο της τηλεορασης.
για τον ηχο απλα θα χρειαστεις καλωδιο απο mini jack σε stereo RCA το οποιο θα
συνδεσεις ειτε στην τιβι ειτε στο στερεοφωνικο ειτε ...και στα δυο εαν χρησιμοποιησεις
2 καλωδια και ενα διακλαδοτηρα απο 1 mini jack σε 2 mini jack!
ισως να χρειαστουν καποιοι drivers για να εχεις ηχο.

σε καποια σελιδα απο το manual της tv θα πρεπει να εχει οδηγιες για συνδεσμολογια με pc
και τι ρυθμισεις resolution και refresh rate ειναι σωστο να χρησιμοποιησεις!

τα καλωδια δεν ειναι πολυ ακριβα εαν τα παρεις απο καταστημα με ηλεκτρονικα υλικα
οπως πχ ο Φανος στην αθηνα (Σολωμού 39) γιατι σε πλαισια κλπ πληρωνεις και τη βιτρινα.

εγω ετσι χρησιμοποιω τον υπολογιστη και λειτουργει μια χαρα!

Edited by acid black cherry, 03 January 2013 - 11:55.

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#4 robostav

robostav

    ηλεκτρονικός υπάλληλος...

  • Members
  • 425 posts

Posted 03 January 2013 - 12:01

αν είναι στο ίδιο δίκτυο (με ethernet για καλύτερη απόδοση ) και η τηλεόραση είναι DLNA θα σου συνιστούσα να κατεβάσεις κάποιο media server. εγώ χρησιμοποιώ τον ps3mediaserver και είμαι πολύ ικανοποιημένος (αν σκεφτείς ότι είναι και τζαμπέ). γλυτώνεις τη βαβούρα των καλωδίων. ο ενισχυτής πρέπει να είναι συνδεδεμένος με την τηλεόραση σε ARC HDMI για να τρέχει και ο ήχος νομίζω.
Posted Image

#5 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 03 January 2013 - 12:26

μια πολυ καλη λυση επισης ειναι ενας media player ο οποιος θα κοστισει γυρω στα 80-100 ευρω
(ενας καλος πιστευω) και να συνδεθει απευθειας με την τηλεοραση, ειτε με ενσωματωμενο σκληρο
δισκο ειτε συνδεοντας εξωτερικα εναν δικο σου!
και αυτη η λυση θα σε γλιτωσει απο πολυ μπελα αν ειναι μονο για να βλεπεις ανιμε και ταινιες στο pc.

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#6 meidei

meidei

    大友組の一人

  • Members
  • 1,002 posts

Posted 03 January 2013 - 18:49

Το HDMI σε δέκα μέτρα απόσταση δεν θα έχει σοβαρές απώλειες;

#7 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 03 January 2013 - 19:30

Με την καλωδίωση που υπάρχει ήδη το μόνο που μπορεί να κάνει είναι με tvout έξοδο. HDMI αν πάει το desktop δίπλα στην τηλεόραση, η καλύτερη λύση είναι να πάρει μια streaming συσκευή και να παίξει με το καλώδιο δικτύου που υπάρχει, απλά θα πρέπει να είναι tech savvy για να ρυθμίσει την συσκευή, όπως επίσης και να ορίσει διάφορα shares αν παίζει με samba ή στην χειρότερη κάποιο stream server. Η πιο εύκολη και noworries λύση είναι μάλλον να πάρει έναν καλό player και να ησυχάσει. Θα τα κάνει copy στο stickaki θα τα βλέπει στην tv με τον player. Αν σε ενδιαφέρει αρκετά καλοί είναι αυτοί από Western Digital.

Edited by Hazuki, 03 January 2013 - 19:31.

rsrGbGx.gif

#8 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 03 January 2013 - 19:49

Όπως είπαν και τα παιδιά θέλουμε περισσότερες πληροφορίες για να σε βοηθήσουμε: Τι τηλεόραση έχεις, τι συνδέσεις έχει ο υπολογιστής και που βρίσκεται ο ενισχυτής.

Θα βοηθούσε αν μπορούσες να κάνεις και ένα απλό σχεδιαγραμματάκι.

Αν μπορείς να κάνεις την λύση που πρότεινε ο robostav, θα είναι το πιο εύκολο και οικονομικό απ όλα, αλλά αυτό προϋποθέτει να έχεις σύγχρονη smart τηλεόραση με δυνατότητα αναπαραγωγής των αρχείων. Δεν είμαι σίγουρος αν γίνεται και να τα παίζει ο υπολογιστής και να μπαίνει απλά το βίντεο σε streaming. Ίσως να γίνεται να γίνεται αλλά δεν το έχω ψάξει. Επίσης φυσικά προϋποθέτει να έχεις ασύρματο rooter. Προσωπικά είχα συνδέσει την τηλεόραση με το pc του αδερφού μου με τον παραπάνω τρόπο και δούλευε μια χαρά. Εγώ είχα χρησιμοποιήσει ένα πρόγραμμα που λέγεται servio αλλά όπως βολεύεται ο καθένας.

Αν δεν έχεις τηλεόραση smart, τότε θα πρέπει να την συνδέσεις είτε με hdmi είτε αν είναι παλιά με κλασσικό καλώδιο βίντεο. Ελπίζω να μην είναι το τελευταίο γιατί θα χάσεις αρκετά σε ποιότητα :P Πες μας τι κάρτα γραφικών έχεις και τι τηλεόραση για να βοηθήσουμε ανάλογα την περίπτωση.

Τώρα για τον ενισχυτή αν είναι ένας σύγχρονος ραδιοενισχυτής μπορεί να το κάνεις ενδεχομένως με hdmi όπως είπε και ο robostav, ή πολύ απλά (και μάλλον αυτό θα κάνεις) με ένα κλασσικό καλώδιο rca.

Το HDMI σε δέκα μέτρα απόσταση δεν θα έχει σοβαρές απώλειες;


Το HDMI γενικά δεν σχεδιάστηκε για μεγάλες αποστάσεις, οπότε εν γένη από κάποια απόσταση και πάνω δεν θα παίζει λόγο "απωλειών". Παρόλα αυτά έχουν φτιάξει καλώδια με μεγάλα μήκη που όμως είναι ας το πούμε ενισχυμένα και έτσι το σήμα μπορεί να πάει και σε μεγαλύτερες αποστάσεις. Να χάσεις ποιότητα δεν παίζει, το σήμα είναι ψηφιακό. Η θα παίζει η δεν θα παίζει (άντε να παίζει τελείως χάλια). Το θέμα είναι ότι αυτά τα καλώδια είναι σχετικά ακριβά. Εγώ έτσι έχω συνδέσει την τηλεόραση με ένα καλώδιο 10 μέτρων, το οποίο μου κόστισε 50 ευρό. Δεν το έχω ψάξει ίσως έχει και φτηνότερα. Κι αυτό όμως δεν θεωρείτε από τα ακριβά. Ένα άλλο που είχα δει σε ένα άλλο μαγαζί όταν έψαχνα έκανε 150!

Edit: Με μια γρήγορη ματιά βλέπω οι τιμές έχουν πέσει, μάλλον έχω μείνει πίσω!

Edited by phm, 03 January 2013 - 20:20.

phmava.php

#9 robostav

robostav

    ηλεκτρονικός υπάλληλος...

  • Members
  • 425 posts

Posted 03 January 2013 - 21:37

για καλό 10m hdmi καλώδιο (και προσωπική άποψη, αν είναι να μην συνδεθεί στην tv με hdmi, καλύτερα να τα βλέπει κατευθείαν στο laptop. το lagαρισμα μήπως είναι θέμα codecs?) θα χρειαστεί να τα σκάσει, τα φθηνά τα φοβάμαι. Πάντως εννοείτε ότι με καλωδίωση θα είσαι αρχόντισσα, αφού αν είναι να μην τρέξει κάτι θα οφείλετε αποκλειστικά στο pc. Αλλά μετά ποιος ακούει τη μάνα...

Aφου έχετε περάσει utp καλωδίωση στο σπίτι, τότε αν είναι DLNA (επαναλαμβάνω) η tv το streaming είναι σχετικά καλό(έχω παίξει αρκετές 1080p ταινιούλες έτσι), μην συνδέσεις μεσω wifi την tv γιατί θα χάνει.

Για αυτό που λέει ο phm για το φορμα, δεν ξέρω για όλους αλλά αρκετοί media servers έχουν trancoding δυνατότητες (μετατρέπουν το anime σε ένα πιο αποδεκτό φορμα και το στριμάρουν, με αυτό τον τρόπο δεν αγχώνεσαι αν το υποστηρίζουν οι codecs της τηλεόρασης


Και επίσης η άλλη λύση όπως προαναφέρθηκε είναι να πάρεις ένα media player, ωστόσο η ένστασή μου είναι στην γκάμα codecs που έχουν (το wd tv live μου πχ το τελευταίο firmware βγηκε πριν 2 χρόνια, και τα μισά άνιμε δεν παίζουν, επειδη τα κωδικοποιουν με ότι τους κατέβει, γι'αυτό το παραχώρησα στη γυναίκα για να βλέπει τις λογικα κωδικοποιημένες αμερικανιές της).
Posted Image

#10 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 04 January 2013 - 00:00

Λοιπόν τι είσοδους έχει η τηλεόραση?
Έχει μόνο scart, RCA? Έχει svideo ή/και hdmi?

Υποθέτοντας πως έχετε μια απλή τηλεόραση με RCA ή και SCART:

Ακόμη μια καλή λύση είναι το raspberrypi:
http://gr.rsdelivers.com/product/raspberry-pi/raspberry-pi-type-b/raspberry-pi-type-b/7568308.aspx
Φτήνη λύση για Media Center.
Ακόμη μέσω vlc μπορείς να κάνεις video stream με το raspberrypi να είναι σαν client.
Η το pc να τρέχει fileserver. (Για linux βλέπε samba)
Το raspberry έχει έξοδο hdmi και 3mm audio output έτσι αν έχεις hdmi είσαι OK
Ειδάλως βλέπε για αντάπτορες (που πρέπει να τα σκάσεις απο VGA σε HDMI κια αντίστροφα)

Ακόμη κάτι τέτοιο σου λύνει τα χέρια ασύρματη μετάδοση video μέσω usb σε άλλο σημείο:
http://www.pcconnection.com/IPA/Shop/Product/Detail.htm?sku=12744234
Αλλά δεν το βρίσκω σε κατάστημα Ελλάδα τσέκαρε ebay, amazon.

Μόνο που η έξοδος του λήπτη μπορεί να έχει HDMI/VGA.

Για απλή παλία τηλεόρασή δες εδώ για κατάλληλους αντάπτορες:
http://www.skroutz.gr/c/699/metatropeis-adaptors.html?keyphrase=rca+vga
http://www.skroutz.gr/c/699/metatropeis-adaptors.html?from=catspan&keyphrase=HDMI+to+VGA

Αυτά για εικόνα

Για ήχο απλά σύνδεσε την κάρτα ήχου με καλώδια rca στο στερεοφωνικό. Άπο 3mm σε RCA βρίσκεις αλλά μπορεί να μην σου φτάνει έτσι να θέλει μια "μπαλαντέζα RCA" που μπορείς να το κάνεις πειράζοντας το καλώδιο με κολλιτήρι και μονοτική ταινία και ένος καλωδίου για ηχεία ;) (Hacker's way)

Edited by pc_magas, 04 January 2013 - 00:04.


#11 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 04 January 2013 - 15:32

To μοντέλο της TV είναι LG32LD420.
Spoiler:

Eνυσχυτής: κατασκευή, TCA740 10watt/RMS, 100 μουσικά watt, stereo. Υψηλή αντίσταση εισόδου σε RCA
Kάρτα γραφικών: NVDIA GeForce 9500 GT
Το κουτί πίσω δεν έχει θύρες ακόμα, τρία καλώδια είναι :P. Το πράσινο είναι 75 ομ, τα δυο μαύρα είναι μπλενταρισμένα καλώδια για την μεταφορά ήχου και το άσπρο είναι ή utp ή ftp
Spoiler:


Και μια κάτοψη. Είναι λίιιγο δύσκολο να πάμε το γραφείο στο σαλόνι…
Spoiler:



Δεν είναι θέμα codec, το τσέκαρα και στο notebook και στον υπολογιστή (έχουν τα ίδια). Επίσης θέλω την σύνδεση με τον υπολογιστή για να μπορώ να του ρίξω το φταίξιμο αν δεν παίζουν και επειδή γίνεται τις κακομοίρας με τις κωδικοποίησεις των fansubs (ας πούμε το cowboy bebop μια χαρά το έπαιζε, το tiger&bunny δεν).
Γενικά από λύσεις θέλουμε να ακούσουμε και τις ακριβές και τις φθηνές. Απλά κάποια από αυτά που γράφετε είναι ελαφρώς δυσκολονόητα για τον μπαμπά όντας οld-school μηχανικός και πρώην ραδιοερασιτέχνης μεσαία και fm οπότε αν σας είναι εύκολο δεν θα μας χαλούσε και λίγη προ ίντερνετ διάλεκτος XD.
Ευχαριστούμε και πάλι!

Edit: στα καλώδια και στα βύσματα των υπολογιστών και της τηλεόρασης αν σας είναι εύκολο να κάνετε με μικρή επεξήγηση στα γρήγορα θα σας ήμασταν ευγνώμονες :D

Edited by Vagelio, 04 January 2013 - 15:35.

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#12 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 04 January 2013 - 16:55

Από αυτά που βλέπω μάλλον μπορείς να το κάνεις, απλά θα πρέπει να ο πατέρας σου να φτιάξει τα βύσματα στα καλώδια. Θεωρητικά μπορείς να ρίξεις τα δύο κανάλια ήχου στα δύο μαύρα καλώδια και την εικόνα στο μεγάλο ομοαξονικό. Η κάρτα γραφικών που έχεις υποστηρίζει tvout απλά πρέπει να πάρεις τον αντίστοιχο αντάπτορα. Δες αν έχεις κρατήσει την αρχική συσκευασία της κάρτας γραφικών γιατί συνήθως στη συσκευασία υπήρχε το αντίστοιχο καλώδιο. Μάλλον αυτό που έχει εκεί είναι 7pinο s-video δεν ξέρω όμως αν βγάζει rgb ή YPbPr, δες αν μπορείς να βρεις τις οδηγίες να μας πεις.

RGB, YPbPr, SCART και VGA είναι αναλογικοί τρόποι μετάδοσης σήματος. Οι τρεις πρώτοι περνάνε και ήχο στα αντίστοιχα κανάλια μέσω διαφορετικών καλωδίων (εκτός του scart), ενώ ο τελευταίος είναι ο κλασσικός τρόπος σύνδεσης ενός υπολογιστή με monitor.

DVI και HDMI είναι ψηφιακοί τρόποι μετάδοσης σήματος. Ο δεύτερος μεταφέρει και ήχο με το ίδιο καλώδιο.

Edited by Hazuki, 04 January 2013 - 16:59.

rsrGbGx.gif

#13 robostav

robostav

    ηλεκτρονικός υπάλληλος...

  • Members
  • 425 posts

Posted 05 January 2013 - 00:05

what hazuki said. απλά επειδή μόνο με αναλογικό καλώδιο βλέπω να την κάνεις την δουλειά, δεν είμαι σίγουρος αν θα σου υποστηρίζει HD ταινίες. ισως είναι καλύτερη η λύση ενός media player
http://www.skroutz.gr/c/893/media_players.html?keyphrase=media+player
Posted Image

#14 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 05 January 2013 - 01:58

Τελικά HDMI δεν χωράει να περάσει από το σπιράλ γιατί δεν έχει αρκετά μεγάλη διάμετρο (το βύσμα του παραείναι μακρόστενο).
Η κάρτα γραφικών έχει θύρες DVI/OUT, VGA/OUT και HDMI. Στρογγυλή θύρα για το 7-pino δεν βρήκα, αν και έχουμε βύσματα γενικά. Σήμερα επίσης πήγαμε σε ένα μαγαζί και μας πρότειναν να πάρουμε Convertor. Έχετε κάποια γνώμη πάνω σε αυτό;
Media player θα ήθελα να χρησιμοποιήσω ως τελευταία λύση αν δω ότι δεν γίνεται τίποτα, thank you anyway για τις προτάσεις.

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#15 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 05 January 2013 - 14:32

Δοκίμασε να τον αντάπτορα από VGA σε RCA. To RCA Μεταφέρει και ήχο. Και απλά πρέπει να συνδέσεις στο εντοιχισμένο καλώδιο τα κατάλληλα βύσματα (είπε κολλιτίρι κανείς?) αλλά όχι στο ομοαξονικό ή το καλώδιο lan.

Ακόμη με το raspberry pi και vlc ή το pc σαν fileserver μια χαρά κάνεις την δουλειά σου. Λέει μπορεί να τρέχει και XBMC. (Πάντως linux τρέχει στανταρτ μέσω sd κάρτας ;) ) Εξάλλου με το raspberry θα δώσει το πολύ 30€ και πολλά σου βάζω.

Edited by pc_magas, 05 January 2013 - 14:33.