Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * - 3 Ψήφοι

Tamako Market ( たまこまーけっと )

KyoAni Winter 2013 TVseries Anime

  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1.194 Δημοσιεύσεις:
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Καταχωρήθηκε 12 Δεκέμβριος 2012 - 22:25

~Tamako Market~
たまこまーけっと
Posted Image


Χαρείτε fans του K-On! και του φετινού Chuunibyou Demo Koi Ga Shitai, μιας και φαίνεται πως το καλό μας Tamako Market, που θα βγει τον χειμώνα από την Kyoto Animation, πρόκειται να είναι μια μίξη αυτών των δύο. Πέρα από το σχέδιο του K-On και τα χρώματα του Chuunibyou, θα έχουμε την ίδια σκηνοθέτη που είχαμε και στο K-On και την Naoko Yamada, για scriptwritter την Yoshida Reiko (έκανε και την ίδια δουλειά στο K-On! και στο Lucky Star).

Από πλοκή~
Σε αντίθεση με το K-On! και το Lucky Star, δεν είναι βασισμένο σε κάτι που προϋπήρχε (novel, manga, game e.t.c.)

Η πλοκή περιστρέφεται γύρω από την Tamako η οποία απολαμβάνει την καθημερινή της ζωή στο σχολείο, τις πλάκες με τις φίλες της Midori και Kana, το Badminton Club και το να βοηθάει στην οικογενειακή επιχείρηση mochi. Είναι παιδικοί φίλοι με τον Mochikura, τον γιό και διάδοχο του αντίπαλου γειτονικού μαγαζιού Mochi, αλλά παρ'ότι οι ίδιοι τα πάνε πολύ καλά, οι γονείς τους, και ειδικά οι πατεράδες τους, όταν συναντιούνται τρώγονται όπως οι γάτες με τους σκύλους.

Την παραμονή της πρωτοχρονιάς, ο Mochikura αποφασίζει να δώσει στην Tamako το δώρο που δεν μπόρεσε να της δώσει όλα τα προηγούμενα χρόνια. Ξαφνικά όμως, ένας παπαγάλος εμφανίζεται και όλα στην γειτονιά γυρνάνε τούμπα, αποδεικνύοντας πως η νέα χρονιά δεν πρόκειται να είναι σε τίποτα όπως οι προηγούμενες.


Posted Image


Το Cast είναι το εξής:

Suzaki Aya as Kitashirakawa Tamako
Nagatsuma Juri as Makino Kanna
Kaneko Yuuki as Tokiwa Midori
Yamashita Yurie as Asagiri Shiori
Hidaka Rina as Kitashirakawa Anko
Nishimura Tomomichi as Kitashirakawa Fuku
Fujiwara Keiji as Kitashirakwa Mamedai
Tachiki Fumihiko as Ooji Gohei
Yukino Satsuki as Ooji Michiko
Tamaru Atsushi as Ooji Mochizou
-----
Αυτό εδώ είναι το PV αλλά δεν είναι και τόσο διαφωτιστικό. Από όλα τα παραπάνω (και το παρακάτω) πάντως, ένα είναι σίγουρο. Το animation θα είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα και δε θα μας απογοητεύσει.
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=y6-p-8eJPnA[/youtube]


Posted Image

~AniDB-MAL-ANN-Official Website~


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Keito: 13 Δεκέμβριος 2012 - 16:27


#2 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Δεκέμβριος 2012 - 22:38

To ότι μία σειρά δεν ασχολείται με δεινόσαυρους-πιλότους ας πούμε δεν την κάνει φτωχή ή μέτρια. High και low concept είναι περιγραφικά στοιχεία και όχι αξιολογήσεις.

#3 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Δεκέμβριος 2012 - 22:42

Παρόλο που δε συμφωνώ ότι το Hyouka είχε μέτρια πλοκή, ενώ το Nichijou είχε (μιας και ήταν αρκετά random και σε αυτό κέρδιζε), συμφωνώ ότι η Kyoani βγάζει ενδιαφέρουσες δουλειές. Την πλοκή δεν έτυχε να τη διαβάσω ολοκληρωμένη και είχα τις αμφιβολίες μου επειδή έβλεπα ν' αναφέρεται παντού το K-OΝ όπου γινόταν λόγος για τον τίτλο, μάλλον θα του ρίξω μια ματιά τελικά και ελπίζω να μας βγει καλό.

ySss0UF.jpg


#4 Cloudy-Sky

Cloudy-Sky

    ~:vv:~

  • Members
  • 163 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Δεκέμβριος 2012 - 23:05

Εγώ το βρήκα το Hyouka αρκετά πρωτότυπο πάντως. Επίσης διαφωνώ με το να λες ότι έχουν φτωχh πλοκή αλλα anyways το θέμα του thread δεν είναι αυτό. Εγώ πιστεύω ότι to tamako θα μου αρέσει πάντως μιας και slice of life/comedy είναι τα αγαπημένο μου genre και με KyoAni δεν θα απογοητεύσει!!!! Να δούμε αν θα καταφέρει να καλύψει το κενό που θα αφήσει το chuunibyou :( Κρίμα που το PV δεν δείχνει τίποτα
Δημοσιευμένη  εικόνα

#5 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Δεκέμβριος 2012 - 23:43

Με την kyoani προσωπικά είμαι διχασμένη. Έχει κάνει κάποιες πατάτες, κάποια μέτρια πράγματα, και 1-2 απίστευτα καλές σειρές. Οπότε σκέτα με το όνομα της εταιρίας δεν μπορώ να πω ότι περιμένω κάτι καλό ή όχι.

Το ότι μοιάζει με το K-ON με ανησυχεί. Ελπίζω ότι το λένε περισσότερο για να το προμοτάρουν και λιγότερο γιατί ισχύει.

Ελπίζω να είναι cooking anime, έχουμε ελάχιστα από αυτό το είδος -και πάντα ήθελα να μάθω να φτιάχνω mochi.
Ελπίζω επίσης να μην είναι άλλο ένα the everyday lives of moe schoolgirls. Δεν ξέρω με πόσες παραλλαγές μπορώ να δω αυτό το σέτινγκ.

Δημοσιευμένη  εικόνα


#6 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 12 Δεκέμβριος 2012 - 23:46

Να δούμε αν θα καταφέρει να καλύψει το κενό που θα αφήσει το chuunibyou :(


Δεν νομίζω να δυσκολευτεί και πολύ. xD

To ότι θα του ρίξω μία ματιά είναι σίγουρο, γιατί από το άκουσμα και μόνο του Studio περιμένω να δω κάτι καλό. Από εκεί και πέρα θα δείξει.

#7 zennith666

zennith666

    Oh boy,more trouble...

  • Members
  • 1.226 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthena

Καταχωρήθηκε 12 Δεκέμβριος 2012 - 23:58

Και εγώ περιμένω κάτι ενδιαφέρον από την KyoΑni.Θα του ρείξω μια ματιά σίγουρα.

Δημοσιευμένη  εικόνα


#8 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8.653 Δημοσιεύσεις:
  • Locationbetween the frets

Καταχωρήθηκε 13 Δεκέμβριος 2012 - 00:49

I'm just thinking... δεν θα τους σκότωνε να μη χρησιμοποιούσαν αυτό το character design σε σχεδόν κάθε anime από δω και πέρα.

Είναι επίπονα προφανές ότι η KyoAni το αντιμετωπίζει σαν χρυσοτόκο όρνιθα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#9 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Δεκέμβριος 2012 - 00:52

Και πάλι έχει μεγαλύτερη ποικιλία (Hyouka, Nichijou εντελώς διαφορετικά) από άλλα studio, πχ Ghibli.

#10 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Δεκέμβριος 2012 - 10:34

Μόνο το Nichijou έχει ξεχωριστό σχέδιο από την παραγωγή των τελευταίων χρόνων αυτού του στούντιο. Δεν ξέρω σε τι ωφελεί η σύγκριση με κάτι ομολογουμένως "χειρότερο" (όπως η τυποποίηση του σχεδίου της ghibli) από τη στιγμή που οι τακτικές της KyoAni (aka what Kenny said) είναι φανερές. Δεν λέει τίποτα για το στούντιο, ούτε ότι είναι "κακό" ούτε ότι είναι "καλό". Το ότι το ίδιο θέμα το έχει και ένα άλλο γνωστό στούντιο είναι ένα δυσάρεστο (τουλάχιστον για 'μένα) γεγονός, τίποτα παραπάνω.

Δημοσιευμένη  εικόνα


#11 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4.147 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Δεκέμβριος 2012 - 11:00

Βασικά τί σκέφτηκα όταν είδα την πρώτη εικόνα του thread. Το παιδί της Ritsu και της Yui με το παιδί της Mio και το παιδί της Tsumugi (οι δύο τελευταίες το έκαναν μόνες τους το παιδί με τον κρίνο ή κλωνοποίηση ή κάτι παρεμφερές).

Για να είμαι ξεκάθαρη, λατρεύω το k-on και γενικά τα slice of life/higschool/etc. Και συμφωνώ με τον warchief ότι δεν χρειάζεται μία σειρά να έχει έντονη εξωτερική πλοκή για να χαρακτηριστεί σειρά με πλούσια πλοκή. Όμως αυτό το πράγμα που κάνει η KyoAni, να κλωνοποιεί τους χαρακτήρες του k-on, με μπερδεύει και δεν βρίσκω το νόημα. Είναι ένα studio που έχει αποδείξει ότι μπορεί να κάνει παπάδες όχι μόνο στον τομέα του animation/artwork αλλά και σκηνοθετικά επομένως κακό στη δημιουργηκότητα τους κάνουν αν μη τί άλλο.

xbJ3b2w.jpeg


#12 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Δεκέμβριος 2012 - 11:10

μου κινησατε το ενδιαφερον και θα το δω οταν με το καλο βγει, μονο που
δεν μου λειπει το σχεδιο του Κ-ΟΝ αλλα το ιδιο το Κ-ΟΝ!

απο την αλλη οι δημιουργοι ειναι πολυ λογικο να κανουν το ιδιο σχεδιο,
αυτο το εχουμε δει και σε αλλα ανιμε αλλωστε! σημασια εχει η ιστορια.
ας ξεκινησει και μετα ας εκφρασουμε και αποψεις για το εαν ειναι καλο η οχι!

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#13 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Δεκέμβριος 2012 - 11:19

Προφανώς θα υπάρχουν κοινοί τόποι στα character designs των σειρών τους (ειδικά όταν βασίζονται σε ήδη υπάρχοντα designs άλλης εταιρείας, όπως key), όπως υπάρχουν σχεδόν σε όλα τα studio. Εξαιρέσεις ίσως αποτελούν τα πολύ μεγάλα που βγάζουν 3-4 σειρές κάθε σεζόν με διαφορετικό staff η κάθε μία.

Τα γεγονότα είναι ότι η Yukiko Horiguchi έχει δουλέψει σαν character designer μόνο στα Lucky Star και K-Οn (και στο Kokoro Connect που είναι άσχετο), και ότι η διαφορετική τεχνοτροπία στο animation ανάμεσα στα Nichijou, Hyouka και Chuunibyou είναι εμφανής ακόμα και για έναν άσχετο με κάθε τι τεχνικό σαν εμένα. Άμα είναι να ζητήσουμε να σταματήσει να δουλεύει η γυναίκα ή κάτι τέτοιο, με το επιχείρημα της έλλειψης πρωτοτυπίας στα designs ίσως... που ούτε αυτό ισχύει, κάποιοι χαρακτήρες πίσω Gurren Lagann μου θυμίζουν εμένα.
Οπότε ούτε θεωρώ τίποτα επίπονα προφανές ή φανερό εδώ, ούτε κάτι επιλήψιμο μπορώ να βρω στην όλη κατάσταση ακόμα και να ισχύε σε απόλυτο βαθμό η ανακύκλωση, όπως κάνει η Ghibli που διατηρεί ένα άμεσα αναγνωρίσιμο ύφος.

#14 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Δεκέμβριος 2012 - 11:39

Δεν έχει σημασία αν το character design το έχει κάνει το ίδιο άτομο, από τη στιγμή που ολόκληρο το στούντιο προμοτάρει (ή φαίνεται να προμοτάρει) πολύ συγκεκριμένο σχέδιο στις πρόσφατες σειρές του. Η τεχνοτροπία στο animation, πράγμα διαφορετικό από το character design, για 'μένα μόνο στο Nichijou ήταν διαφορετική. Ίσως να μη βλέπω καλά, κ εγώ άσχετη είμαι.

Το ότι οι χαρακτήρες μοιάζουν με αυτούς των πρόσφατων σειρών του στούντιο, προσωπικά το βρίσκω προφανές, ή και όπως λες, επίπονα προφανές. Διαφωνείς, οκ υποθέτω, δεν μπορώ να σε κάνω να δεις κάτι που βλέπω εγώ. Πάντως αλήθεια, όταν είδα την πρωταγωνίστρια νόμιζα ότι ήταν το μικρό από το K-ON.

Προσωπικά αυτή η συνεχόμενη επανάληψη ενός συγκεκριμένου στυλ μου είναι δυσάρεστη, απ' όποιο στούντιο και να έρχεται. Υποθέτω ότι τις περισσότερες φορές έχει να κάνει και με την πολιτική του κάθε στούντιο-εταιρίας και την εικόνα που θέλει να βγάλει προς τα έξω για να είναι και εύκολα αναγνωρίσιμο. Δεν ξέρω εάν έχω καταλήξει να βλέπω περισσότερες σειρές της KyoAni απ' ότι άλλων στούντιο -και ίσως γι αυτό να το έχω παρατηρήσει τόσο έντονα-, αλλά με έχει ξεκάνει αυτό το πράγμα.

Δημοσιευμένη  εικόνα


#15 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 13 Δεκέμβριος 2012 - 11:56

Μα και εγώ θυμήθηκα το K-On όταν είδα τους χαρακτήρες του Tamako, δεν αρνούμαι κάτι τέτοιο. Ομοίως όταν είδα τους χαρακτήρες του Kokoro Connect. Το πιο λογικό είναι από τη στιγμή που οφείλονται στον ίδιο άνθρωπο. Δε συνέβη το ίδιο όταν είδα τους χαρακτήρες του Hyouka, του Nichijou ή του Chuunibyou, που δε μοιάζουν με του K-On πολύ περισσότερο από ό,τι μοιάζουν με διάφορους άλλους χαρακτήρες από άλλα studio. Και αυτές είναι οι μοναδικές τρεις καινούριες σειρές του studio από την πρώτη σεζόν του K-On.

Το Hyouka είναι πιο αυστηρό στο animation ενώ το Chuunibyou πιο καρτουνίστικο και fluid.

Εγώ θα συμφωνήσω ότι θα προτιμούσα μεγαλύτερη ποικιλία στα designs, αλλά αυτό ισχύει γενικά για τα anime, όχι για τα anime της KyoAni αποκλειστικά, που δεν ισχυρίζομαι ότι ξεφεύγουν από τη συνηθισμένη τεχνοτροπία (τις περισσότερες φορές). Οπότε και η συζήτηση γι'αυτό το θέμα πρέπει να τοποθετηθεί καταλλήλως για να είμαστε συνεπείς.
Eκτός βέβαια αν ξεκινάμε τη συζήτηση με δεδομένο ότι η KyoAni είναι απλά καλύτερη από άλλα studio, οπότε υπάρχουν έξτρα προσδοκίες. Δε θα διαφωνήσω σε αυτό, αλλά τις καλύπτουν με άλλους τρόπους για μένα.



Also tagged with one or more of these keywords: KyoAni, Winter 2013, TVseries, Anime