Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 13 votes

Attack on Titan | Shingeki no Kyojin

spring 2013 Wit Studio Production IG Action Shounen Post apocalyptic Military

  • Please log in to reply
697 replies to this topic

#631 redpower1989

redpower1989

    Raftel

  • Members
  • 1,072 posts

Posted 08 April 2017 - 13:51

Είδα και εγώ το πρώτο επεισόδιο και ομολογώ ότι μου είχε λείψει αυτή η αίσθηση της απελπισίας που βγάζει αυτό το ανιμέ. Ήλπιζα ότι ο Miche με την εμπειρία που είχε δεν θα έκλεγε σαν μωρό αλλά θα αποδεχόταν την μοίρα του και θα πέθαινε με ψηλά το κεφάλι.

 

Όντως η δεύτερη seasson θα είναι 12 επεισόδια αλλά δεν ξέρω εάν μπορώ να περιμένω το Hype είναι μεγάλο, όπως αναφέρθηκε ήταν 25 λεπτό αλλά φάνηκε σαν να ήταν 5 λεπτά. Περιμένω να δω το σημερινό το απογευματάκι.



#632 GokussjGod

GokussjGod

    Anime Fan

  • Members
  • 220 posts

Posted 08 April 2017 - 19:38

Kαι εγω εχω δει το πρωτο επεισοδιο και προσωπικα το βρηκα δυνατο για ξεκινημα νεας season , θα ηθελα να μαθω περισσοτερα για το τι παιζει με τους γιγαντες στο τειχος οπως και τι φαση ηταν ο τριχωτος γιγαντας ,μαλλον ανθρωπως οπως το κοβω και αναρωτιεμαι  τι ηθελε τον εξοπλισμο του Miche o οποιος ηταν μαλακας, καλα ρε ειναι δυνατον να τον αφησε να ζησει , να εχει παρει το μαραφετι με το οποιο μπορουσε να πεταξει και να παει να του ορμαει ετσι στο ακυρο ,ελεος. Γενικα σε αυτο το ανιμε οι χαρκτηρες μεχρι στιγμης μου φαινονται  πολυ αδιαφοροι και απο αποψη desing και απο αποψη χαρακτηρα , τελος πατνων θα δουμε στην συνεχεια πως θα παει το πραγμα. Το animation εννοειται εξαιρετικο , αν και προσωπικα παρολο που τα 3D γραφικα ειναι καλα μου θυμισανε γραφικα παιχνιδιου. Το opening εξαιρετικο,. το enting απο τι καταλαβα δειχνει πως πρωτοεμφανιστηκανε οι γιγαντες και εχω διαβασει οτι οι εικονες που δεινχει ειναι συμβολισμοι απο το manga.



#633 redpower1989

redpower1989

    Raftel

  • Members
  • 1,072 posts

Posted 09 April 2017 - 00:48

Kαι εγω εχω δει το πρωτο επεισοδιο και προσωπικα το βρηκα δυνατο για ξεκινημα νεας season , θα ηθελα να μαθω περισσοτερα για το τι παιζει με τους γιγαντες στο τειχος οπως και τι φαση ηταν ο τριχωτος γιγαντας ,μαλλον ανθρωπως οπως το κοβω και αναρωτιεμαι  τι ηθελε τον εξοπλισμο του Miche o οποιος ηταν μαλακας, καλα ρε ειναι δυνατον να τον αφησε να ζησει , να εχει παρει το μαραφετι με το οποιο μπορουσε να πεταξει και να παει να του ορμαει ετσι στο ακυρο ,ελεος. Γενικα σε αυτο το ανιμε οι χαρκτηρες μεχρι στιγμης μου φαινονται  πολυ αδιαφοροι και απο αποψη desing και απο αποψη χαρακτηρα , τελος πατνων θα δουμε στην συνεχεια πως θα παει το πραγμα. Το animation εννοειται εξαιρετικο , αν και προσωπικα παρολο που τα 3D γραφικα ειναι καλα μου θυμισανε γραφικα παιχνιδιου. Το opening εξαιρετικο,. το enting απο τι καταλαβα δειχνει πως πρωτοεμφανιστηκανε οι γιγαντες και εχω διαβασει οτι οι εικονες που δεινχει ειναι συμβολισμοι απο το manga.

 

Οπό ότι κατάλαβα ο γίγαντας με την γούνα είναι ένα καινούργιο είδος γίγαντα που μπορεί να ελέγχει τους άλλους γίγαντες. Αυτό το είδος μπορεί και μιλάει και έχει νοημοσύνη, πράμα που το βρίσκω επικίνδυνο.



#634 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 18 April 2017 - 13:09

Τί παίζει με τις ιπτάμενες φάλαινες. Κοινή καταγωγή με τους τιτάνες κι έτσι ή κάποιος συμβολισμός που μου διαφεύγει.



#635 november27

november27

    Anime Newbie

  • Members
  • 35 posts

Posted 25 April 2017 - 00:04

Φαντάζομαι οι φάλαινες είναι στο opening κάπου(δεν τις πρόσεξα :rolleyes:)

Άκυρες είναι πάντως, καμία σχέση με το Story (διαβάζω και το manga)

 

Για τον γουνάτο δεν λέω τίποτα.. μονάχα πως το ξύλο μ'αύτον να το υπολογίζεται γύρο στο 23-26 επεισόδιο(αν είμαστε ,που μάλλον είμαστε 8), τυχεροί )

 

Σαν ""Spoiler"" απλά θα πώ πως δεν παίζει να ολοκληροθεί το story στην 2 season (το manga έχει ακόμη ψωμί για να τελειώσει ..)



#636 valadorn

valadorn

    Fantasiac

  • Members
  • 378 posts

Posted 11 June 2017 - 23:30

Τί παίζει με τις ιπτάμενες φάλαινες. Κοινή καταγωγή με τους τιτάνες κι έτσι ή κάποιος συμβολισμός που μου διαφεύγει.

Youtube Video

 Οι Gojira πολυ θα θελανε να σου απαντησουν :P


Πολυ ωραια η νεα σεζον. Το animation για σεμιναριο. Ανοιγει το λακο για το κιτσαριο του συγχρονου berserk. Χαιρομαι καθε επισοδειο κι ας ειχα διαβασει το μανγκα. Αφορμη για να επιστρεψω στα anime...


Posted Image
"Life is spherical, investigate the other side..."

#637 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 12 June 2017 - 09:40

Μιας και τελειώνει τώρα, μπορώ να πω ότι η δεύτερη σεζόν μου άρεσε πολύ περισσότερο από την πρώτη, δεν ξέρω αν έφταιγε ότι σταματήσαμε να ασχολούμαστε σε αρκετό βαθμό με τον Eren και επικεντρώθηκε περισσότερο στους υπόλοιπους. Το arc της Ymir πολύ καλό, νομίζω ήταν τα κομμάτια που μου άρεσαν περισσότερο. Από την άλλη τελειώνει και πάνω που φαινόταν ότι αρχίζει να μπαίνει κάπως στο ψητό, τέλος.


ySss0UF.jpg


#638 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 12 June 2017 - 09:56

Από την άλλη τελειώνει και πάνω που φαινόταν ότι αρχίζει να μπαίνει κάπως στο ψητό, τέλος.


General plot progression spoilers below.

Spoiler:


#639 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 12 June 2017 - 10:14

General plot progression spoilers below.

Spoiler:

 

Δεν με ενδιαφέρει και πολύ ο βαθμός της δράσης, πιο πολύ το πώς έφτασαν ως εκεί γιατί λίγο πολύ περίμενα να δω αυτά που μας έχουν ψιλό κάνει spoil στις σκηνές του ending. Από εκεί και πέρα, προτιμώ να το γυρίσει στην πολιτική παρά σε αυτά που βλέπαμε στην πρώτη σεζόν, δεν έχω θέμα. Μου έχουν πει επίσης να διαβάσω το manga αλλά τα έχω ψιλοπαρατήσει γενικά τα manga τελευταία και όταν πιάνω κάτι καινούργιο είναι ολοκληρωμένο τις περισσότερες φορές πλέον, δεν έχω αποφασίσει να το επιχειρήσω ακόμα, δεδομένου ότι δε μου αρέσει να πιάνω κάτι από τη μέση και θα πρέπει να το ξεκινήσω από την αρχή που είχε κομμάτια που δεν με ενθουσίασαν ιδιαίτερα.


ySss0UF.jpg


#640 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 12 June 2017 - 10:28

Πάντως έχει αποκτήσει αρκετό ενδιαφέρον και το στόρυ το ίδιο στη δεύτερη, πέρα της δράσης, σε αντίθεση με την αρχή της σειράς. Κι ο fucking eren δεν ουρλιάζει τόσο ή απλά δεν επικεντρώθηκαν τόσο σ'αυτή τη σεζόν πάνω του XD.

Αρχίζουμε και μαθαίνουμε διάφορα και περί τιτάνων και ανθρώπων που μένανε ανεξήγητα τόσο καιρό. Αν και αυτονόητα αρκετά απλά αρχίζουν και δομούνται καλύτερα κι αποκτάς αυτό το αίσθημα προσήλωσης για το τι θα γίνει παρακάτω ξανά. Πολύ ωραία και θεαματικά τα τελευταία επεισόδια γενικά και με την Υμιρ αλλα με την απαγωγή του Ερεν και μετά ειδικά. Ελπίζω και σε 3τη σεζόν.


フカフカ

#641 Takayama Yuichi

Takayama Yuichi

    Anime Fan

  • Members
  • 155 posts

Posted 12 June 2017 - 10:34

Θα έλεγα ότι με άνεση μπορείς να πας να αγοράσεις( η να διαβάσεις online) ό,τι έχει μεταφραστεί από Manga επειδή η σειρά φαίνεται να τελειώνει.

Δεν θυμάμαι αν έχουν ανακοινώσει κάτι αλλά από αυτά που συμβαίνουν(Time Skip, ολόκληρο tanker από exposition, Flashbacks, etc.) φαίνεται πως η σειρά πάει να τελειώσει. Όλες οι ερωτήσεις έχουν απαντηθεί, το υπόγειο δεν είναι μυστήριο πλέον και γενικότερα ξέρουμε ό,τι θα μπορέσαμε να μάθουμε για τον κόσμο του attack on titan.

#642 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 12 June 2017 - 10:42

Να την αγοράσω δε νομίζω γιατί ήδη παλεύω με αυτά που έχω ήδη ξεκινήσει και έχω ήδη άλλες στο μυαλό μου που θα ήθελα πολύ περισσότερο να τις έχω στη συλλογή μου. Αν όντως τελειώσει με το καλό, μια συνδρομή ενός μήνα στο Chrunchyroll να το διαβάσω online νομίζω φτάνει και περισσεύει.

 

Από την άλλη, δε μου κάνει έκπληξη μόλις τελειώσει η σεζόν να ανακοινώσουν στο καπάκι άλλη μία δωδεκάρα αν υπάρχει αρκετό υλικό μιας και όπως λες η ιστορία κοντεύει να κλείσει, οπότε βλέπουμε.

 

Ψεματα, τώρα ήδη δεν υπάρχει όλο στο Crunchy...


ySss0UF.jpg


#643 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 12 June 2017 - 20:29

Λίγα λόγια για 1-11:

Spoiler:


Edited by TheGunsmasha, 12 June 2017 - 20:39.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#644 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 13 June 2017 - 00:21

κατι εντελως ακυρο το οποιο με μπερδεψε αλλά...

 

Spoiler: manga spoiler alert



#645 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 14 June 2017 - 15:38

Άργησαν να ξεκινήσουν την παραγωγή του Attack on Titan 2 αλλά άξιζε η αναμονή. Δείχνει πόσο καλό μπορεί να είναι ένα anime στην εποχή των φριχτών ln προσαρμογών. Η μουσική χωρίς να απομακρύνεται από τα όσα ακούστηκαν στο πρώτο κύκλο, τα συμπληρώνει ωραία. Οι ηθοποιοί απέδωσαν άψογα το δράμα και το πάθος των χαρακτήρων, με καλύτερο όλων τον Erwin Kujo.

Όλα τα επεισόδια του δεύτερου κύκλου με τα σκαμπανεβάσματά τους, με τις προδοσίες και τις ανατροπές, τις εκπλήξεις και τις απογοητεύσεις, την απόγνωση που έπνιγε την ελπίδα, έγιναν για να φτάσουμε στο πιο πρόσφατο και να αναδειχθεί ο θρυλικός ήρωας Ερβιν Σμιθ.

Αν και δεν αντιπαθώ τους προδότες, φαίνεται να είναι κι αυτοί θύματα. Μέχρι και η Μικασα που έγινε ακόμα πιο εμμονική με τον Ερεν δίστασε να κάνει αυτό που σίγουρα δεν θα δίσταζε ούτε για λίγο ο Σμιθ.

Κάποιες ατυχείς στιγμές με χρήση πρόχειρου cg στερούν το χαρακτηρισμό άψογη από τη σειρά, αλλά αναλογιζόμενος ότι την βλέπω δωρεάν δεν μπορώ να μην θαυμάζω τη δουλειά που γίνεται συνολικά.

Αυτό που αποκαλούν μόνο τους εαυτούς τους ανθρωπότητα, μπορεί να ερμηνευτεί διπλά. Είτε δεν γνωρίζουν ότι υπάρχουν κι άλλοι άνθρωποι, ενώ γνωρίζουμε ότι υπάρχουν από την Ιμιρ, είτε τους θεωρούν κατώτερους, δηλαδή ζώα.

Άιντε και στο επόμενο επεισόδιο να πάρει άφεση αμαρτιών ο Χανες από εμένα.

 

Πόσο ποιητικό

Spoiler:


Edited by 1451, 14 June 2017 - 15:39.




Also tagged with one or more of these keywords: spring 2013, Wit Studio, Production IG, Action, Shounen, Post apocalyptic, Military