Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Frozen


  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#31 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1.889 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Απρίλιος 2014 - 11:54

Συγγνώμη για το spoiler, thanks iri.

 

Όλη η μουσική πριν δείξεi την βασιλική οικογένεια, fave! Πολύ συμπαθητική και καλύτερη από την υπόλοιπη ταινία ακριβώς γιατί η υπόλοιπη ήταν ενοχλητικά catchy. Επίσης, οι παρωδίες έκλεψαν την παράσταση στο do you wanna build a snowman. Από FMA που είδα μέχρι Dragonball εντάξει, τα σπάσανε. Συν το φοβερό do you wanna hide a body από supernatural fans/

 

Ρε σεις, πάντε deviant art στην Sakimichan. Πιο ωραίο Jelsa δεν έχω ξαναδεί...και gender bender. Είναι φοβερή και γενικώς αλλά και ειδικώς σε αυτό.


setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#32 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Απρίλιος 2014 - 12:24


 

Κάτι ακόμα που με ενόχλησε αν και πολύ λίγο - κυρίως επειδή μάλλον έχω παίξει πολλά pen and paper - ήταν η απουσία κανόνων στις δυνάμεις της. Δηλαδή, πάγωνε νερά, δημιουργούσε πάγο από το πουθενά για να φτιάξει ολόκληρο κάστρο, άλλαζε τον καιρό ολόκληρης χώρας και παραπάνω και δημιούργησε ζωή(!) με τον χιονάνθρωπο. Ζαλίστηκα. Πρέπει να ήταν πολλά lvl χαρακτήρας η τύπισσα. Α και γιατί στο καλό άλλαξε ρούχα και παπούτσια μαζί; Είναι και ράφτρα τώρα; Άσχετο, αλλά αυτά τα γοβάκια πρέπει να ήταν τα πιο άβολα πράγματα ever να περπατάς σ'αυτά.

Αφού είναι η "Βασίλισσα του χιονού", προφανώς έπρεπε να είναι σε θέση να έχει τόσες δυνάμεις (ακόμη και να αλλάζει τον καιρό ή να δημιουργεί ζωή).

 

Τώρα το πώς άλλαξε ρούχα (εφόσον αυτά δεν μπορούν να γίνουν απ΄πάγο), νομίζω ότι ήταν καθαρά για το eye-catchy. Άλλο να δείχνεις μία μεταμόρφωση, την στιγμή που συμβαίνει, κι άλλο να μη βλέπει ο θεατής πότε άλλαξε ρούχα :P

 

PS.: Τα γοβάκια της σταχτοπούτας πρέπει να ήταν τα πιο άβολα ever, κυρίως για την Ντριζέλα και την Αναστασία :kakaka: .



#33 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Απρίλιος 2014 - 12:47

Εδώ μπορούμε να φτιάχνουμε ρούχα και παπούτσια από σοκολάτα, ο πάγος θα μας εμποδίσει? Εξάλλου το είπε και η ίδια η Elsa "the cold doesnt bother her anyway"

 

/σοβαρη συζητηση



#34 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 Δημοσιεύσεις:
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Καταχωρήθηκε 06 Απρίλιος 2014 - 13:12

Το είδα και το συμπάθησα. Μου άρεσε το τραγούδι "Let it go" (τρελαίνομαι με την ιαπωνική version) και όλη η σκηνή εκει, είχε αρκετό δυναμισμό. Κατά τα άλλα, μπορώ να πω ότι σχετικά με τις κλασσικες ταινίες της Disney, τουλαχιστον σε αυτή η πριγκίπισσα δε σώζεται από ένας άνδρα, ήταν μια ευχάριστη αλλάγη. Ωστόσο σε σχέση με τις παλιότερες δημίουργιες της Disney, θα έλεγα, κατα τη γνώμη μου, ότι αύτη η ταινία είναι κατώτερη των άλλων. Και αυτό το πρώτυπο του τέλειου θυληκού στις ταινίες της Disney.... είναι ένα copy paste σε περισσότερες.

Σε γενικές γραμμές συμπαθητικό, αλλά αν είναι να το συγκρίνω με παλιότερες δημιουργίες ή με το Brave, δεν τις ξεπερνάει.


30w46c0.jpg


#35 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Απρίλιος 2014 - 15:34

 Κατά τα άλλα, μπορώ να πω ότι σχετικά με τις κλασσικες ταινίες της Disney, τουλαχιστον σε αυτή η πριγκίπισσα δε σώζεται από ένας άνδρα, ήταν μια ευχάριστη αλλάγη.

 

+1 για αυτό το σχόλιο... Αν και είμαι φαν της Disney γιατί με αυτή μεγάλωσα και μου φέρνει τόσες και τόσες αναμνήσεις, σιχαίνομαι αυτή την "τελειοτητα" και το πόσο ηλίθια μηνύματα περνάει στα κοριτσάκια, όπως το οτι όλα θα πάνε γαμάτα αρκεί να βρουν τον τέλειο άντρα που θα παλέψει και με δράκο για την πάρτυ τους αμα λάχει... Get it real girl, that ain't life... 
Και βλέπεις μετα κάτι χαζοχαρούμενες 30αρες που κάθονται και σκέφτονται που θα βρουν και αυτές τον πρίγκιπα με το άσπρο άλογο... Πφφφ.. Η ζωή δεν είναι παραμύθι!



#36 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 Δημοσιεύσεις:
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Καταχωρήθηκε 06 Απρίλιος 2014 - 17:33

Αν και είμαι φαν της Disney γιατί με αυτή μεγάλωσα και μου φέρνει τόσες και τόσες αναμνήσεις, σιχαίνομαι αυτή την "τελειοτητα" και το πόσο ηλίθια μηνύματα περνάει στα κοριτσάκια, όπως το οτι όλα θα πάνε γαμάτα αρκεί να βρουν τον τέλειο άντρα που θα παλέψει και με δράκο για την πάρτυ τους αμα λάχει...

 

Και γω με την Disney μεγάλωσα και λατρεύω ακόμα όλες τις ταινίες, αλλά έχεις δίκιο για αυτή την τελειότητα. Σε φάση "είμαι εγκλωβισμένη στη ζωή μου, δεν "μπορώ" να κάνω κατι (γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν προσπάθησα και ποτε) και περιμένω υπομονετικά και πνιγμενη στην απελπισία ή βαρεμάρα να έρθει ο πρίγκιπας να με βγάλει από το κλουβί μου".


30w46c0.jpg


#37 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Απρίλιος 2014 - 12:16

Noμιζω βρηκα το πιο τελειο alternative version για το  Frozen like ever.

Youtube Video


¨Οπως και το τελειοτερο male cover του let it go.

Youtube Video


Δεν ξερω πόσο λαθος θα ακουστει but if i 'm gonna have any babies in this life i wanna be his. Αν ειναι να κλαινε τα σκασμενα ας κλαινε τουλαχιστον μελωδικά και με ωραια φωνη.

/ future mother of the year award.

EΓΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ?



#38 BoredForLife

BoredForLife

    Monster Hunter

  • Members
  • 503 Δημοσιεύσεις:
  • LocationPokke Village

Καταχωρήθηκε 17 Απρίλιος 2014 - 14:07

¨Οπως και το τελειοτερο male cover του let it go.

Youtube Video


Δεν ξερω πόσο λαθος θα ακουστει but if i 'm gonna have any babies in this life i wanna be his. Αν ειναι να κλαινε τα σκασμενα ας κλαινε τουλαχιστον μελωδικά και με ωραια φωνη.

/ future mother of the year award.

EΓΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΑ?

Youtube Video

This^


v4kFmx.png


#39 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 17 Απρίλιος 2014 - 14:18

> This video is five month old.
> Nostalgia critic.

Yeah right.

Also πολλές πτυχές των επιμέρους fanfics fanarts δημιουργιών ξεπερνάνε την ίδια την ταινία. Οπότε όλο το τζέρτζελο είναι πανέμορφο για οποιον εχει την διαθεση να ασχοληθει.



#40 Aena

Aena

    Anime Freak

  • Members
  • 284 Δημοσιεύσεις:
  • LocationUp in the sky searching for the brightest star

Καταχωρήθηκε 17 Απρίλιος 2014 - 15:46

Ωραία η alternative version της ταινίας!! Love it!!


30w46c0.jpg


#41 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2014 - 02:35

δεν προκειται να ξαναδω 3d ταινια της Ντισνευ, ιδιως απο τοτε που αγορασε την Pixar.

 

πλεον ολες ιδιες μου φαινονται.

 

ευτυχως που υπαρχουν εξαιρεσεις απο αλλου, οπως How to train your Dragon και Legend of the Guardians που τα πηγαν καλυτερα στο εξωτερικο παρα στις ΗΠΑ

 

μου αρεσε παντως η παραλλαγη της ιστοριας της Βασιλισσας του Χιονιου. Ευτυχως δεν εστιασαν υπερβολικα στις μυξες και στις χλεπες, οπως γινεται συνηθως.

οσο για το τραγουδι Let it Go....μπλιαχ!

 

το να επηρεαστει ταινια Ντισνευ απο ταινια Barbie δεν το περιμενα.

περισσοτερο μου αρεσε το τραγουδι των trolls....

 

αναγκαστικα με αυτη την ταινια πρεπει να ανοιξω νεα πορτα στη ζωη μου. Η Ντισνευ αλλαξε. Αυτες οι τρισδιαστατες ταινιες απλα δε γινεται να συγκριθουν με τις παλιοτερες.

οχι λογω διαφορας ποιοτητας, ισα ισα ειναι πολυ καλες. αλλα ειναι τοσο μα τοσο διαφορετικες. για αυτο αναφερω και τις αλλες δυο ταινιες για συγκριση.

 

το κριμα ηταν πως περισσοτερη ψυχη εχουν τα παγωμενα αντικειμενα και η πανιδα, παρα οι χαρακτηρες.



#42 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2014 - 12:13

^Έχω κάμποσες ενστάσεις σχετικά με όλα όσα έγραψες αλλά το "περισσότερη ψευχή έχουν τα παγωμένα αντικείμενα και η πανίδα,παρά οι χαρακτήρες" το βρίσκω απλά άδικο.Δεν είχαν ψυχή η elsa και η anna?Αλλή ταινία είδαμε?

 

> This video is five month old.
> Nostalgia critic.

Yeah right.

Also πολλές πτυχές των επιμέρους fanfics fanarts δημιουργιών ξεπερνάνε την ίδια την ταινία. Οπότε όλο το τζέρτζελο είναι πανέμορφο για οποιον εχει την διαθεση να ασχοληθει.


 Ο critic σχολιάζει και πρόσφατες ταινίες xD.Also δεν σχολιαζει το οτι εχει γινει τζερτζελο με την ταινια,η την πληθωρα fanfic και fanart,αλλα τα υπερβολικα πολλα cover του let it go.Οπου ομολογουμενως συμφωνω.Φτανει πια youtube!!!


sc5bab.jpg


#43 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2014 - 15:30


αναγκαστικα με αυτη την ταινια πρεπει να ανοιξω νεα πορτα στη ζωη μου. Η Ντισνευ αλλαξε. Αυτες οι τρισδιαστατες ταινιες απλα δε γινεται να συγκριθουν με τις παλιοτερες.

οχι λογω διαφορας ποιοτητας, ισα ισα ειναι πολυ καλες. αλλα ειναι τοσο μα τοσο διαφορετικες. για αυτο αναφερω και τις αλλες δυο ταινιες για συγκριση.

Όπως και να το κάνουμε, οι καιροί έχουν αλλάξει.

 

Άλλη ήταν η Disney με technicolor, άλλη με 2D animation, άλλη με 2D animation μαζί με 3D background (πρώτη χρήση στην Πεντάμορφη και το Τέρας), άλλη με κανονικό 3D και εξολοκλήρου computer generated animation.

 

Καλώς ή κακώς οι εποχές αλλάζουν. Επειδή εμείς μεγαλώσαμε με 2D animation δε σημαίνει ότι τα παιδιά μας και τα εγγόνια μας πρέπει να μεγαλώσουν επίσης έτσι. Με την ίδια λογική δε θα είχαμε ούτε προσωπικούς υπολογιστές, ούτε κινητά τηλέφωνα.

 

Όσον αφορά την ποιότητα από άποψη σεναρίου είναι μια κλασική παιδική ταινία. Επειδή μεγαλώσαμε εμείς και δε μας φαίνεται catchy το σενάριο, δε σημαίνει ότι ισχύει το ίδιο και για τα παιδιά του σήμερα :P



#44 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2014 - 16:24

και τα μικρα παιδια εχουν κριση για το αν τους αρεσει μια ταινια ή οχι και μαλιστα καλυτερη απο μας.

Εδω για πρωτη φορα σε 3d ταινια και μαλιστα της ντισνευ, ενιωσα πως βλεπω ταινια μπαρμπι.

Και εκει που ελεγα παλια πως οι ταινιες μπαρμπι ηταν αυτες που αντεγραφαν τις 2d της ντισνευ, εδω η ντισνευ φανερα αντιγραφει αυτες της μπαρμπι, που σημαινει πως η δευτερη κανει καλυτερα αυτο που χρειαζεται και με χαμηλοτερο μπατζετ.

Αντε να αγορασει και τη ματέλ.

Οχι, ακομα και για 3d υπαρχει μηδενικη αναπτυξη χαρακτηρων. Μονο τα εφφε τη σωζουν, για αυτο το περιβαλλον ειναι πιο ενδιαφερον απο τους ανθρωπους.

#45 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 20 Απρίλιος 2014 - 17:30

και τα μικρα παιδια εχουν κριση για το αν τους αρεσει μια ταινια ή οχι και μαλιστα καλυτερη απο μας.

Εδω για πρωτη φορα σε 3d ταινια και μαλιστα της ντισνευ, ενιωσα πως βλεπω ταινια μπαρμπι.

Και εκει που ελεγα παλια πως οι ταινιες μπαρμπι ηταν αυτες που αντεγραφαν τις 2d της ντισνευ, εδω η ντισνευ φανερα αντιγραφει αυτες της μπαρμπι, που σημαινει πως η δευτερη κανει καλυτερα αυτο που χρειαζεται και με χαμηλοτερο μπατζετ.

Αντε να αγορασει και τη ματέλ.

Οχι, ακομα και για 3d υπαρχει μηδενικη αναπτυξη χαρακτηρων. Μονο τα εφφε τη σωζουν, για αυτο το περιβαλλον ειναι πιο ενδιαφερον απο τους ανθρωπους.

 

Δεν καταλαβαίνω. Τι σχολιάζεις; Το σενάριο ή το animation;

 

Για το σενάριο:

Είναι διαφορετικό από τη "Βασίλισσα του Χιονιού" του Άντερσεν, πράγμα πολύ λογικό για τα δεδομένα της disney. Η "Βασίλισσα του Χιονιού ως παραμύθι είναι πολύ σκοτεινό και με υψηλά νοήματα (που προσωπικά δεν καταλάβαινα μικρός). Η Disney άλλαξε την ιστορία και παρέθεσε τη δική της οπτική γωνία. Μάλιστα, πήγε ενάντια στο κατεστημένο

Spoiler:

Γενικά, μέσα από την ταινία αναδεικνύεται η αδελφική αγάπη, μια μορφή αγάπης που σπάνια βλέπουμε σε παραγωγές τέτοιου είδους.

Η σύγκριση με την barbie μπάζει από παντού. Υπήρχαν και καλές και κακές ταινίες της barbie. Όλα είναι υποκειμενικά.

 

Για το animation:

Καλώς ή κακώς το 3D animation ήρθε για να μείνει. Η Disney μάλιστα είναι από τις λίγες που κάνει αξιόλογες προσπάθειες τόσο σε 3D, όσο και σε 2D και κρατά μια αντιστοιχία. Μην ξεχνάμε ότι η Disney είναι εταιρία, οπότε κυνηγά το κέρδος. Αφού άλλαξε προτιμήσεις η αγορά, πρέπει να αλλάξει κι εκείνη τις πρακτικές της.