Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Frozen


  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1 ...xXx...

...xXx...

    – - – - – - – - ░ ▒▓▓█D

  • Members
  • 134 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 25 Νοέμβριος 2012 - 11:47

Δημοσιευμένη  εικόνα

Η Walt Disney Animation Studios ανακοίνωσε την ημέρα κυκλοφορίας ενός επικού παραμυθιού με στοιχεία περιπέτειας, αλλά και κωμωδίας.

Πρόκειται για το animation, Frozen, το οποίο στοχεύει να κατακτήσει μικρούς και μεγάλους. Η Kristen Bell (Big Miracle) συμφώνησε να δώσει την φωνή στην Anna, τον κεντρικό γυναικείο πρωταγωνιστικό χαρακτήρα και η βραβευμένη με Tony ηθοποιός, Idina Menzel θα υποδυθεί την κακιά, Snow Queen.

Στο Frozen, μια προφητεία παγιδεύει το βασίλειο σε έναν συνεχή χειμώνα. Έτσι η Άννα, μια νεαρή ονειροπόλα θα ζήσει την περιπέτεια της ζωής της. Θα πρέπει να συμμαχήσει ... ...με τον Kristoff, έναν θαρραλέο άνδρα που κατοικεί στο βουνό και μαζί θα ξεκινούσαν ένα μεγάλο ταξίδι για να λύσουν τα μάγια της Snow Queen, Elsa. Η Anna και ο Kristoff θα προσπαθήσουν να την βρουν και να βάλλουν τέλος στο παγωμένο ξόρκι της.

Στο δρόμο τους, θα αντιμετωπίσουν εκτός από τα επικίνδυνα ύψη του βουνού, μυστηριώδη πλάσματα, καθώς και μαγικά εμπόδια σε κάθε στροφή τους. Θα κληθούν επίσης να μονομαχήσουν με τα στοιχεία της φύσης, έτσι ώστε να σώσουν το βασίλειο από τον αφανισμό. Την σκηνοθεσία θα κάνει ο Chris Buck (Tarzan, Surfs Up) και η παραγωγή θα γίνει από τον Peter Del Vecho (Winnie the Pooh, The Princess and the Frog). Η ημέρα κυκλοφορίας της ταινίας ορίστηκε για την 27η Νοεμβρίου 2013 και μέχρι τότε έχουμε πολλά ακόμα να μάθουμε.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#2 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 31 Δεκέμβριος 2013 - 01:28

*Καταρχάς moved στο comics cartoons section. *

 

Youtube Video


Ξεκινάω λέγοντας πως αν τελικά πάω να δω το συγκεκριμένο θα είναι από αυτό το sequence. Μου άρεσε το τραγούδι και η σκηνή ήταν ομολογουμένως πολύ δυνατή. Πέρα από αυτό όμως έχω πάρα πολλές επιφυλάξεις για τον συγκεκριμένο τίτλο. Προφανώς όχι για το τι είναι τελικά καθώς δεν το έχω δει αλλά για το τι θα μπορούσε να γίνει και τελικά δεν έγινε.

Θα ξεκινήσω από το κομμάτι του Animation. Disney τρελός προυπολογισμός, έχει δείξει ότι έχει τρελά δείγματα δημιουργικότητας και τεχνικών και γενικότερα sky is the limit. Και από την μία μας εξηγούν για την πρωτοποριακή τεχνική ζωγραφίσματος του χιονιού η οποία δίνει κυριολεκτική έννοια στο "unique snowflake" μέσα στην ταινία και από την άλλη έχουμε τις δηλώσεις του head of animation για το πόσο δύσκολο είναι να ζωγραφίσεις διαφορετικές ηρωίδες με διαφορετικά συναισθήματα ενώ πρέπει πάντα να είναι όμορφες. Wait what? Tι είναι αυτό το οποίο διαχωρίζει τους γυναικείους χαρακτήρες από τους αντρικούς ακριβώς; Πέρα από το ότι τελικά δεν πέτυχε γιατί η Elsa η Anna και η μάνα τους είναι όμοιες και παραπέμπουν άμεσα στην Rapunzel. Όλα αυτά σε συνδυασμό με το ότι αν τους βγαλεις το φόρεμα είναι σχεδόν every average disney princess ever. Perfect white female out of a model magazine. Σε αντιπαραβολή να υπενθυμίσω την Merilda του Brave της Pixar, της προηγούμενης χρονιάς. Που οκ μπορεί να μην αλλάξαμε φυλή αλλά τουλάχιστον είχε μοναδικότητα (την οποία η Disney προσπάθησε ανεπιτυχώς να απαλείψει). Τruth to be told περιμενα περισσότερη πρωτοτυπια και πειραματισμό oπτικά ειδικά μετά το Paperman.

Και ερχόμαστε στην ιστορία. Ελαφρά προσαρμοσμένο στο παραμύθι " Snow Queen" του Άντερσεν η Disney έκοψε σχεδόν όλους τους γυναικείους χαρακτήρες του παραμυθιού για να τους αντικαταστήσει με αντρικούς. Γιατί;! Όχι ότι η αναλογία των χαρακτήρων αυτή καθεαυτή είναι άσχημη αλλά σε τόσες male dominated stories θα ήταν μία ευχάριστη αλλαγή ένα κατά πλειοψηφία γυναικείο καστ. Ειδικά από την στιγμή που η ταινία στοχεύει στο αίσθημα αλληλεγγύης ανάμεσα στις γυναίκες. Δηλαδή οκ το ένα φιλικό προς τις γυναίκες παραμύθι του Άντερσεν ήταν το Snow Queen και έπρεπε να συμβει αυτό. Τόσες ευκαιρίες χαμένες. Από το να αντιστρέψουν το παραδοσιακό πρίγκηπας σώζει πριγκήπισσα (καθώς ο ρόλος του Kai εξαφανίστηκε παντελώς) μέχρι το να αναδείξουν και αλλες φυλές  όπως οι Sami ή οι Inuit που θα ταίριαζαν στο setting.

Οπότε αν πάω να το δω είμαι κάπου ανάμεσα στο παλέψαble και το I hate this fucking shit. Ελπίζω να τείνω προς το πρώτο αν και θα ήθελα απόψεις από κάποιον άλλο που να το έχει δει.



 



#3 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1.667 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Ιανουάριος 2014 - 12:37

Θέλω να το δω απίστευτα πολύ, αλλά δεν είμαι διατεθιμένη να υποφέρω ένα ελληνικό dub. Αν κάποιος ξέρει κανένα σινεμά στην Αθήνα που να το παίζει με υπότιτλους θα πάρει αμοιβή σπιτική μηλόπιτα με παγωτό βανίλια. :blingeye2:


15fkk04.jpg


#4 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 Δημοσιεύσεις:
  • Locationκοντα στη μαμακα

Καταχωρήθηκε 05 Ιανουάριος 2014 - 13:33

Αχ εγώ νόμιζα στην αρχή ότι μιλάμε για το θρίλερ frozen...

Ακομα όταν πηδάω από οποιοδήποτε ύψωμα νομίζω ότι θα βγουν τα κόκαλα από τα γόνατα μου....ψυχολογικό μου' χει μείνει σε λέω

Παρεπιμπτόντως,ωραία φωνή η κοπελιά από πάνω 


Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#5 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 05 Απρίλιος 2014 - 22:52

Και επειδή λέγαμε σε άλλο θέμα ότι βγάζω κρίσεις για το Frozen χωρίς να το έχω δει...

 

Το είδα! (με πίεση ενός φίλου, αλλιώς δε θα το έβλεπα)

ΜΕΤΡΙΟΤΑΤΗ ταινία που δεν κρατάει ούτε κερί αναμμένο απέναντι σε Beauty and the Beast, Aladdin, Lion King, Hunchback κτλ. (για να μη μιλήσω για τα παλιά αριστουργήματα Χιονάτη, Μπάμπι κτλ..)

Φαντάζομαι τα μικρά θα εντυπωσιάστηκαν από τα κιτσάτα εφφέ με τους πάγους κτλ, γι'αυτό και τα πολλά εισητήρια.

Πέρα από αυτά, δεν είδα κάτι άλλο. Ούτε το στοιχείου του "timeless", ούτε τίποτε.

Η μουσική και τα τραγούδια επίσης μετριότατα (που είσαι Menken!!).

 

Σε γενικές γραμμές, αισθάνθηκα σα να έβλεπα μια ταινία barbie, με καλύτερα γραφικά!


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από filmmusic: 05 Απρίλιος 2014 - 22:55

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#6 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Απρίλιος 2014 - 23:10

Οποία έκπληξις!

 

Δεκτά βέβαια τα αισθήματα ανεξάρτητα με την προέλευσή τους, αλλά τα μυωπικά περί εντυπωσιασμού από κιτσάτα εφέ καλό είναι να απουσιάζουν διότι είναι και ιδιαίτερα προσβλητικά.



#7 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 05 Απρίλιος 2014 - 23:12

Οποία έκπληξις!

 

Δεκτά βέβαια τα αισθήματα ανεξάρτητα με την προέλευσή τους, αλλά τα μυωπικά περί εντυπωσιασμού από κιτσάτα εφέ καλό είναι να απουσιάζουν διότι είναι και ιδιαίτερα προσβλητικά.

Δεν κατάλαβα warchief.

Μου απαγορεύεται δηλαδή να έχω μια γνώμη; Αφού έτσι μου φάνηκαν, πώς να τα πω; Ποιά είναι η πολιτικά ορθή λέξη για να αντικαταστήσει το "κιτσάτο";

Όλη η ταινία μου φάνηκε σαν μια ανούσια προσπάθεια εύκολου εντυπωσιασμού χωρίς καμιά καλλιτεχνική αξία..

 

Τώρα, προφανώς εσένα σου 'αρεσε πολύ, όλα καλά και ωραία.

Πρέπει να συμφωνούμε;


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από filmmusic: 05 Απρίλιος 2014 - 23:17

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#8 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Απρίλιος 2014 - 23:20

Νομίζω ότι έγραψα ότι είναι δεκτά τα αισθήματα σου για την ταινία, αλλά το ότι ο λόγος που έκανε εμπορική επιτυχία είναι ότι τα μικρά εντυπωσιάστηκαν από τα εφέ είναι μυωπικό, προσβλητικό, τεμπέλικο και άστοχο. Δε με ενδιαφέρει το πόσο καλαίσθητους βρήκες τους πάγους.

 

Άσχετο, αλλά παρατήρησα επίσης ότι αλλάζοντας το το όνομα της ταινίας και το "κιτσάτα εφφέ με τους πάγους κτλ" σε κάτι αντίστοιχο, η δημοσίευσή σου μπορεί να γραφεί για όλες τις πρόσφατες εμπορικές επιτυχίες της Disney. Αλλάζοντας μερικούς τίτλους ακόμα μπορεί να γράφει για οποιαδήποτε προσφατή εμπορική κινηματογραφική επιτυχία.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Warchief: 05 Απρίλιος 2014 - 23:20


#9 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 05 Απρίλιος 2014 - 23:24

ε,καλά, δεν εννοούσα ότι είναι αυτός ο λόγος αποκλειστικά! Αλλά θα έπαιξε και αυτό το ρόλο του.

Δουλεύω δίπλα σε παιδιά, και βλέπω με τί εντυπωσιάζονται και ποιά είναι η αισθητική τους..

 

Ως προς το δεύτερο, δε νομίζω να είχα κάποια αντίρρηση..

Αν έλεγες και ποιές ταινίες εννοείς συγκεκριμένα θα μπορούσα να σου πω λεπτομερέστερα αν συμφωνώ ή όχι.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από filmmusic: 05 Απρίλιος 2014 - 23:25

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#10 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Απρίλιος 2014 - 23:34

Μόνο που οι περισσότερες μεγάλες παιδικές ταινίες προσφέρουν "κιτσάτα εφέ" αλλά ελάχιστες είναι πετυχημένες κριτικά και εμπορικά όσο το Frozen. Εξού και η μυωπία.

 

Όσο για την παρατήρησή μου, δεν έχει να κάνει με κάποια συγκεκριμένη ταινία αλλά με το ότι δεν έγραψες τίποτα συγκεκριμένο για το Frozen εκτός από τη λέξη "πάγος" οπότε δεν υπάρχει κάτι για να συμφωνήσουμε ή να διαφωνήσουμε σε αυτή τη συζήτηση εξ αρχής.



#11 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 05 Απρίλιος 2014 - 23:40

Μόνο που οι περισσότερες μεγάλες παιδικές ταινίες προσφέρουν "κιτσάτα εφέ" αλλά ελάχιστες είναι πετυχημένες κριτικά και εμπορικά όσο το Frozen. Εξού και η μυωπία.

παλι δεν κατάλαβα ποιές εννοείς μεγάλες παιδικές ταινίες..

 

Α,δηλαδή και οι κριτικοί εκθείασαν το Frozen; Μάλιστα....

 

Πάντως έχω να προσθέσω και το εξής για το οποίο δε μπορώ να έχω άποψη, αλλά έχω μια υποψία ότι θα συμφωνήσω (όταν δω την καινουργια Ghibli):

Δεν έχω βρει ούτε έναν για δείγμα που να είδε και το the Wind Rises και το Frozen, και να είπε ότι το Frozen άξιζε να πάρει το Όσκαρ έναντι του πρώτου.

Και το λέω αυτό γιατί μου έκανε εντύπωση!

 

Και αναρωτιέμαι:

Πράγματι είναι η γνώμη του κόσμου ότι το Frozen είναι μια από τις καλύτερες ταινίες animation που έγιναν ποτέ, ή μήπως μας έχει γίνει μια μαζική πλύση εγκεφάλου από τα ΜΜΕ;


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από filmmusic: 05 Απρίλιος 2014 - 23:42

Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#12 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 05 Απρίλιος 2014 - 23:41

Μας ψεκάζουν. Καληνύχτα.



#13 filmmusic

filmmusic

    Starting...

  • Members
  • 439 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAthens

Καταχωρήθηκε 05 Απρίλιος 2014 - 23:51

Καλό βράδυ.

Και για όσους ενδιαφέρονται για πάγους και Βασίλισσες του χιονιού, προτείνω να δείτε το ρωσικό animation

The Snow Queen (1957).

Ένα οπτικο-ακουστικό αριστούργημα!


Παρακαλώ να είστε λίγο πιο ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ όταν μιλάτε με αγνώστους στο internet.

#14 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2.221 Δημοσιεύσεις:
  • LocationDark City

Καταχωρήθηκε 06 Απρίλιος 2014 - 02:27


Σε γενικές γραμμές, αισθάνθηκα σα να έβλεπα μια ταινία barbie, με καλύτερα γραφικά!

Φίλε είσαι απίστευτος ακριβώς αυτό ένιωθα και γω BARBIE. Μεγάλη κουβέντα είπες.

 

Σε κάθε περίπτωση ήταν ένα ευχάριστο cg animation watch όπως μας έχουν συνηθίσει βέβαια, που όμως έπεφτε στη παγίδα του παραμυθιού, έστω και με τα μικρά twists που είχε.

Δεν θα πω ψέματα καλά πέρασα βλέποντας το γιατί ήξερα περίπου τι περιμένω, και το διασκέδασα αλλά αν και ήταν λίγο ανώτερο από αρκετούς μέτριους πρόσφατους τίτλους της Disney (π.χ. bolt, princess and the frog) παραμένει κατώτερο από πάρα πολλά άλλα καλά που είδαμε τα τελευταία χρόνια σε cg animation. Δεν φτάνει δηλαδή κανένα απ' τα καλά Pixar ή τα : Brave, Kung Fu Panda, Wreck it Ralph, The Croods, How to Train your Dragon, Despicable me, και πολλά άλλα που βαρίεμαι να θυμάμαι. Πολύ ντόρος για το τπτ. Διασκεδαστικό παραμυθάκι, αλλά ούτε το καλύτερο της χρονιάς ήταν, ούτε άξιζε τη διαφήμιση που του έκαναν. Παρότι το ένα τραγουδάκι-ντουέτο ήταν καλό.

 

PS : Ούτως ή άλλως πάντα μας ψέκαζαν. Έτσι δουλεύει η διαφήμιση. Από κει και πέρα ο καθένας διαλέγει αν θα προστατευτεί απ' το ψέκασμα και κάτα πόσο.


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Radagast: 06 Απρίλιος 2014 - 02:31

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#15 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2.042 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 06 Απρίλιος 2014 - 09:21

PS : Ούτως ή άλλως πάντα μας ψέκαζαν. Έτσι δουλεύει η διαφήμιση. Από κει και πέρα ο καθένας διαλέγει αν θα προστατευτεί απ' το ψέκασμα και κάτα πόσο.

Η υπόνοια εδώ είναι ότι οι ώριμοι θεατές (όπως εσύ φαντάζομαι - τόσα χρόνια προσπαθείς να μας πείσεις γι'αυτό άλλωστε) προστατεύτηκαν ενώ οι υπόλοιποι την πάτησαν σαν πιτσιρίκια;

 

Μην αλλάξεις ποτέ φίλε Ράνταγκαστ.