Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 8 votes

Jojo's Bizarre Adventure: The Animation


  • Please log in to reply
402 replies to this topic

#361 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 13 September 2016 - 18:32

Ό,τι είναι από David είναι απόδοση του manga από την αρχή. Το τωρινό arc που παίζεται (Diamond is Unbreakable) είναι και αυτό με stands αλλά πλέον αρχίζει και ωριμάζει η ιδέα τους και βλέπουμε κι άλλα πράγματα πέρα από φαντάσματα που δίνουν μπουνιές. Όχι ότι έχουν κάτι κακό αυτά, το Star Platinum είναι το ισχυρότερο stand.

Αλλάζει και το σχέδιο των χαρακτήρων, για παράδειγμα ο Jotaro είναι πιο ψηλόλιγνος αν και απλά ίσως σταμάτησε τα βάρη για να αφοσιωθεί στη καριέρα του στα χρόνια που μεσολάβησαν.

 

Για το αν είναι καλό arc, είναι το πιο slice of life από τα υπόλοιπα κατά τη γνώμη μου και είναι από τα μέτρια arcs γενικά αν και αυτό αφορά καθαρά τη προσωπική μου προτίμηση σε αψεγάδιαστους πρωταγωνιστές όπως ο πρώτος Jojo που εδώ λείπει και στην αντιπάθειά μου προς τον κακό.

Σίγουρα πιο καλό από το Stardust Crusaders πάντως.


Edited by 1451, 13 September 2016 - 18:34.


#362 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 13 September 2016 - 22:32

Στα προηγούμενα είχαμε και κακούς επιπέδου όπως ο Καρς και ο Ντίο.

Εδώ έχουμε απλά έναν ψυχοπαθή δολοφόνο με ουδέν κίνητρο. Κάτι που τον κάνει πιο τρομακτικό, έστω και αν περιοριζόμαστε σε μια μικρή πόλη.



#363 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 14 September 2016 - 08:55

Jet ακούγεται γμώ, μόλις τελειώσω τα ova του 2000 ξεκινάω να βλέπω.


rsrGbGx.gif

#364 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 18 September 2016 - 09:15

Daburu postu!

 

Τέλειωσα και τα ova. Απορώ πως το σκέφτηκαν και είπαν το 93 θα κάνουμε 6 ova που θα δείχνουν το τέλος του arc με τον Dio και το 2000 θα λέγανε την ιστορία μέχρι το σημείο που ξεκίνησαν τα προηγούμενα.  :dazed:

 

Τέσπα, ευτυχώς που είδα τις σειρές πρώτα γιατί δεν θα έβγαζε τίποτα νόημα. Αν τα δεις μόνα τους θα πεις τι βλακεία είν τούτη. Μόνο για όσους έχουν διαβάσει το manga και απλά ήθελαν να δουν animated κάποιες από τις ποιο σημαντικές στιγμές του Dio arc. Ευτυχώς στα dvd extra των ova του 2000 υπάρχουν και μερικά βιντεάκια με σχέδια που εξηγούν και την αρχική ιστορία. Τέλος είχα ακούσει ότι έχει πολύ gore αλλά νομίζω οι σειρές έχουν περισσότερο. Τα ova του 93 είναι κάπως καλύτερα αλλά οι σειρές πιστεύω υπερέχουν αρκετά.  :8):


Edited by Hazuki, 18 September 2016 - 09:16.

rsrGbGx.gif

#365 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 02 October 2016 - 12:56

Πολύ ωραίο το 27 του DiU. Βαρετό το τμήμα με τον έγγαμο βίο του Κιρα αλλά ευτυχώς επανόρθωσε με τον εξωγήινο. Δεν καταλαβαίνω τους Τζοσουκε και Οκουγιασου, μέχρι και παγωτά τους προσέφερε κι αυτοί τον αντιμετώπισαν με καχυποψία.

Τα ζάρια φέρνουν στο νου την μονομαχία του Τζοταρο με τους Νταρμπι αλλά εδώ φαίνεται η διαφορά του από τον Τζοσουκε που είναι απατεώνας σαν τον πατέρα του των Ιωσήφ. Αν και ο Τζοταρο είχε «κλέψει» στο ηλεκτρονικό παιχνίδι αν κι εκεί ήταν αναγκαστικό γιατί κι ο αντίπαλος έκλεβε.

 

Στα συν και το νέο άνοιγμα του επεισοδίου.

 

Ενδιαφέρον παρουσιάζει και η αλληλεπίδραση του βέλους με τον εξωγήινο. Φαίνεται το υλικό του αντιδράει μόνο σε ανθρώπους.


Edited by 1451, 02 October 2016 - 12:58.


#366 Toriko

Toriko

    Toriko

  • Members
  • 708 posts
  • LocationFUCKING SPACE!!!

Posted 03 October 2016 - 13:04

Youtube Video

To Opening από την άλλη που ήταν φανταστικό,έδωσε μεγάλο Hint για το Part 5 στο 0:25 στην πινακιδα πίσω από τον Koichi(τυχαίο? )


header.jpg?t=1485907896


#367 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 03 October 2016 - 17:45

ακόμα καλύτερο OP!

 

Youtube Video



#368 Toriko

Toriko

    Toriko

  • Members
  • 708 posts
  • LocationFUCKING SPACE!!!

Posted 03 October 2016 - 17:56

ακόμα καλύτερο OP!

 

Youtube Video

Spoiler:


header.jpg?t=1485907896


#369 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 21 October 2016 - 23:55

tumblr_ofetlxTd9r1qzxa93o1_500.gif



#370 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 29 December 2016 - 16:03

με αφορμή αυτό το εφιαλτικό παιδικό της ΕΡΤ

 

Youtube Video

 

και άλλο ένα:

 

Για τη διατριβή μου στην ιχθυοβιολογία!

 

Q2heUxD.gif



#371 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 08 January 2017 - 08:35

Έχω δει μέχρι το 7ο επεισόδιο της τελευταίας σεζόν και μου φαίνεται ότι αυτή θα μου αρέσει ακόμα περισσότερο. Επίσης αλλάξανε studio, μάλλον για καλό γιατί το animation είναι αρκετά καλύτερο από αυτό που έκανε το david production.

 

---edit---

Τελικά από david production η σειρά απλά είπα να σοβαρευτούν αυτή τη φορά!  :riiight:


Edited by Hazuki, 08 January 2017 - 10:43.

rsrGbGx.gif

#372 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 20 February 2017 - 10:10

Τελικά νομίζω ότι η συγκεκριμένη σεζόν ήταν η καλύτερη. Αν και ο "κακός" της υπόθεσης δεν ήταν επιπέδου Dio, μου άρεσε που ήταν κάτι σαν high school σειρά με ξύλο! Το animation μου άρεσε υπερβολικά και savage garden στο outro, πόσο 90s ρε φίλε! :riiight: 

Τελικά δεν μάθαμε τι έγινε με το μωρό, το πήρε μαζί του ο παππούς jojo. Νόμιζα ότι θα μαθαίναμε αλλά τελικά μάλλον για την επόμενη σεζόν. Ξέρουμε αν θα βγει άλλη; 


rsrGbGx.gif

#373 The Tragic Prince

The Tragic Prince

    心消えたこのせかいに 

  • Members
  • 1,344 posts

Posted 20 February 2017 - 16:01

Το μωρο το υιοθετησε ο παππους joseph. Δε θα ξανακουσουμε ποτε τπτ γι αυτο. Δεν εχει ανακοινωθει κατι για επομενη σεζον


Edited by The Tragic Prince, 20 February 2017 - 16:02.


#374 Toriko

Toriko

    Toriko

  • Members
  • 708 posts
  • LocationFUCKING SPACE!!!

Posted 20 February 2017 - 20:01

Το μωρο το υιοθετησε ο παππους joseph. Δε θα ξανακουσουμε ποτε τπτ γι αυτο.

Προσεχε γιατι ο Warchief δε τα σηκωνει κατι τετοια


header.jpg?t=1485907896


#375 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 21 February 2017 - 09:18

Το μωρο το υιοθετησε ο παππους joseph. Δε θα ξανακουσουμε ποτε τπτ γι αυτο. Δεν εχει ανακοινωθει κατι για επομενη σεζον


Είμαι σίγουρος πως κάπου βλέπει η άτιμη