Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 3 votes

G.U.M.S. (Greek Underwater Mahjong Society)

mahjong akagi tetsuya riichi boshu saki

  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#31 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 10 March 2013 - 16:19

ναι βγαινοντας απο το μετρο παιρνεις την Ηλια Ηλιου προς Βουλιαγμενης και στριβεις αριστερα στην
Λογοθετη η οποια καταληγει ακριβως στον Δρακοφοινικα (5 λεπτα περιπου με τα ποδια δηλαδη)

Edited by acid black cherry, 10 March 2013 - 16:19.

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#32 arjunk

arjunk

    Starting...

  • Members
  • 4 posts

Posted 10 March 2013 - 16:20

kk thanks!

#33 sesshomaru-sama

sesshomaru-sama

    Anime Newbie

  • Members
  • 47 posts
  • LocationΑθήνα, Κέντρο

Posted 12 March 2013 - 16:34

Ως νέο μέλος, είπα να χαιρετίσω το G.U.M.S. με την σειρά μου...

#34 Cloudy-Sky

Cloudy-Sky

    ~:vv:~

  • Members
  • 163 posts

Posted 12 March 2013 - 17:25

Hi o/
Posted Image

#35 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 12 March 2013 - 18:19

Πσσσς κατάφερες να κάνεις μικρότερο ποστ και από το Παλέρμο :P

#36 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 22 March 2013 - 16:39

πολυ ωραιο και πληρες ruleset απο το United States Professional Mahjong League
http://www.uspml.com/downloads/entry/barticles_japanese.htm
με ορολογια και ολα τα Yaku, κανονικα και optional, και με παραδειγματα!
θα το τυπωσω για να το εχουμε για αναφορα επιπλεον απο το Ruleset της ΕΜΑ.

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#37 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 22 March 2013 - 18:31

Εξαιρετικός οδηγός. Σίγουρα ο καλύτερος που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής (κι έχω διαβάσει πολλούς). Nice find, abc!

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#38 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 22 March 2013 - 21:08

Απορία. Το παρακάτω ισχύει ή όχι;

混全帯么九 [honchantaiyaochū] / チャンタ [chanta]
For Chanta (Mixed Outside Hand) the four sets in the hand and the pair must all include at
least one Terminal or Honour tile (so any Chows must be either 123 or 789) and there must be
at least one Chow. It scores two Han in a closed hand or one Han when open.

Έτσι το έχει γράψει ο Κλείδο στον πίνακα που έφτιαξε, αλλά όταν το ψάξαμε με το Χρήστο είδαμε ότι το chi δεν είναι απαραίτητο. Υπάρχει χέρι που να έχει μόνο τερματικά και τιμητικά χωρίς chi;

Nevermind, είναι άλλο χέρι
混老頭 [honrōtō]
Honrōtō (All Terminals & Honours), as you might've guessed from the English name there, is
a hand containing only Terminals (1's and 9's) and Honours (winds and dragons), in other words
it's a hand without Simples. It scores two Han but, since such a hand cannot contain Chows,
Barticle's Japanese Mahjong Guide page 30 Jump to: Contents
you will always receive an additional two doubles for either Toi-Toi (for a hand composed of four
Pungs and one pair) or Chii-Toitsu (for a hand of seven pairs) making it worth four Han in total.

Edited by Namida, 22 March 2013 - 21:11.



#39 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 26 March 2013 - 12:52

Απορία. Το παρακάτω ισχύει ή όχι;

混全帯么九 [honchantaiyaochū] / チャンタ [chanta]
For Chanta (Mixed Outside Hand) the four sets in the hand and the pair must all include at
least one Terminal or Honour tile (so any Chows must be either 123 or 789) and there must be
at least one Chow. It scores two Han in a closed hand or one Han when open.

Έτσι το έχει γράψει ο Κλείδο στον πίνακα που έφτιαξε, αλλά όταν το ψάξαμε με το Χρήστο είδαμε ότι το chi δεν είναι απαραίτητο. Υπάρχει χέρι που να έχει μόνο τερματικά και τιμητικά χωρίς chi;

Nevermind, είναι άλλο χέρι
混老頭 [honrōtō]
Honrōtō (All Terminals & Honours), as you might've guessed from the English name there, is
a hand containing only Terminals (1's and 9's) and Honours (winds and dragons), in other words
it's a hand without Simples. It scores two Han but, since such a hand cannot contain Chows,
you will always receive an additional two doubles for either Toi-Toi (for a hand composed of four
Pungs and one pair) or Chii-Toitsu (for a hand of seven pairs) making it worth four Han in total.

φυσικα,
2 το honrouto + 2 το toi-toi = 4
και 2 το honrouto + 2 το chitoi = 4 (το chitoi δεν συνδιαζεται με ippeiko γιατι το ippeiko ΔΕΝ ειναι 3 ζευγη
αλλα 2 τριαδες, με το honrouto δεν εχει καποιο προβλημα)
και βεβαια εαν περιεχει οποιοδηποτε πλακιδιο απο 2~8 παυει να ειναι honrouto οποτε η θα ειναι toi-toi
(μπορει βεβαια να ειναι και sankansu) η chitoitsu ;)

Εξαιρετικός οδηγός. Σίγουρα ο καλύτερος που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής (κι έχω διαβάσει πολλούς). Nice find, abc!


απο τα ωραια πραγματακια που συζητανε στο IRC του Osamuko :D

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#40 Xtapodis

Xtapodis

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 07 April 2013 - 21:44

Γειά σας και από εμένα!
Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το richi mahjong μαζί με μερικούς φίλους μου και προκειμένου να αρχίσουμε να παίζουμε το καλοκαίρι που θα έχουμε χρόνο έψαχνα να αγοράσω ένα σετάκι σε κανονικό μέγεθος. Το μόνο τέτοιο που βρήκα ήταν από το ebay Αμερικής και ερχόταν €100+ μαζί με τα μεταφορικά.
Ξέρει κανείς που μπορώ να αγοράσω ένα σετ στην Ελλάδα (ή να στέλνει Ελλάδα) σε μία λογική τιμή (είμαι πρόθυμος να διαθέσω 40-50€);

#41 Xa0s

Xa0s

    Gambate o kudasai !!!

  • Members
  • 341 posts

Posted 09 April 2013 - 10:28

Γειά σας και από εμένα!
Εδώ και λίγο καιρό έχω αρχίσει να ασχολούμαι με το richi mahjong μαζί με μερικούς φίλους μου και προκειμένου να αρχίσουμε να παίζουμε το καλοκαίρι που θα έχουμε χρόνο έψαχνα να αγοράσω ένα σετάκι σε κανονικό μέγεθος. Το μόνο τέτοιο που βρήκα ήταν από το ebay Αμερικής και ερχόταν €100+ μαζί με τα μεταφορικά.
Ξέρει κανείς που μπορώ να αγοράσω ένα σετ στην Ελλάδα (ή να στέλνει Ελλάδα) σε μία λογική τιμή (είμαι πρόθυμος να διαθέσω 40-50€);


1.Τα σετ που εχουμε κ παιζουμε εμεισ ειναι αυτα http://www.ymimports.com/p-1343-chinese-professional-mahjong-set-small.aspx#.UWPPLzfrXfg
επιδη ειχε γινει ομαδική παραγκελεια μασ ειχαν κοστισει καπου στα 55 ευρο το ενα...δεν ξέρω ποσο μπορει να σου κοστίσει μεμονωμένα (μπορεις να ψαξεις το site εχει κ αλλα σετ).
2. Αν εισαι Αθηνα μπορεισ να έρθεις οταν παίζουμε κ να το δεις...εννοείτε οτι μπορεις κ να παίξεις...Επισεισ εμεισ τα σετ τα εχουμε τουλαχιστον 1 χρονο κ δεν εχουν παθει κατι...
3. Για να αγοράσεις σετ απο Ελλάδα μπορεισ απο αυτο το μαγαζι http://www.paradisewaterfalls.gr/table_games.html (δες προς το τελος της σελίδας ) αλλα το σετ ειναι ξυλινο κ εχει τα μειονεκτήματα του οτι τα tiles ξεχωριζουν και σημεδευοντε ευκολα ...ειδικότερα εαν παιζεις συχνα.

Εαν θες κατι αλλο ρωτας...

I would likePosted Image for a pet...


#42 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 09 June 2013 - 08:52

το επομενο τουρνουα παιζει να γινει 6 Ιουλιου η 20 Ιουλιου
πειτε μου ποιοι μπορειτε και ποια ημερομηνια ειναι καλυτερα!
νομιζω πως καποιοι ειναι πιθανο να λειπουν στις 20 αλλα πρεπει να τσεκαρω.

Edited by acid black cherry, 09 June 2013 - 08:54.

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#43 Skinner1991

Skinner1991

    Amateur mahjong player

  • Members
  • 125 posts

Posted 12 June 2013 - 15:36

εγω λογικα δεν εχω θεμα οποτε και να γινει
count me in!
i wish the world was more ero and peaceful...

#44 Cloudy-Sky

Cloudy-Sky

    ~:vv:~

  • Members
  • 163 posts

Posted 12 June 2013 - 15:57

εγω λογικα δεν εχω θεμα οποτε και να γινει
count me in!


Same with me!
Posted Image

#45 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 12 June 2013 - 16:00

Same with me!


Τους άλλους τους ρώτησες αν μπορούν να σου έρθουν το προηγούμενο βράδυ? :P



Also tagged with one or more of these keywords: mahjong, akagi, tetsuya, riichi, boshu, saki