Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Προβλημα με εγγραφη anime με DVD Burner

υποτιτλοι ηχος DVD Burner anime

  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1 giota83

giota83

    AnimeMangaOtaku

  • Members
  • 405 posts
  • LocationKomotini

Posted 23 September 2012 - 13:44

Γεια σας παιδια. Το προβλημα μου ειναι το παρακατω. Εβαλα να γραψω το Rurouni Kenshin για νια αδειασει ο σκληρος δισκος μου. μετα το τελος της εγγραφης, οταν το εβαλα να το τσεκαρω καταλαβα οτι γραφτηκε με αγγλικο ηχο και χωρις υποτιτλους, ουτε δυνατοτητα προσθηκης τους. Τι να κανω? Ετσι εγινε και με αλλα anime που ειχαν μεσα dual audio. Χρησιμοποιω το Sothink Movie DVD Maker. Με ειχε βολεψει πριν χαλασει ο παλιος υπολογιστης και συνεχισα να το χρησιμοποιω αλλα τωρα μου εβγαλε προβλημα. Παρακαλω ζητω τη βοηθεια σας . Εψαξα ολο το φορουμ αλλα δεν βρηκα κατι αναλογο γι'αυτο και εκανα και καινουριο topic. :emptyonexg1:
Y.Γ. Οι υποτιτλοι ειναι ενσωματωμενοι δεν μπορουν να βγουν. Αυτο ειναι που με σκαει! :damn:

#2 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 23 September 2012 - 14:02

Κακώς χρησιμοποιείς το Sothink Movie DVD Maker. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα παίρνει τα XviD/h264 encoded fansubs που έχεις κατεβάσει και τα μετατρέπει σε MPEG2 κατάλληλα για αναπαραγωγή σε DVD player (αυτά που συνδέονται σε τηλεοράσεις εννοώ, όχι το DVD drive του υπολογιστή σου). Δεν υπάρχει κανένας καλός λόγος να το κάνεις αυτό, άσε που μάλλον θα σου πιάνει και παραπάνω DVDs για να γράψεις τον ίδιο αριθμό επεισοδίων. Όταν γράφεις anime σε DVD, γράφε τα αρχεία όπως ακριβώς είναι, και όχι μέσω μετατροπής. Δοκίμασε για παράδειγμα προγράμματα όπως το Nero Burning Rom.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#3 giota83

giota83

    AnimeMangaOtaku

  • Members
  • 405 posts
  • LocationKomotini

Posted 23 September 2012 - 16:47

Κακώς χρησιμοποιείς το Sothink Movie DVD Maker. Το συγκεκριμένο πρόγραμμα παίρνει τα XviD/h264 encoded fansubs που έχεις κατεβάσει και τα μετατρέπει σε MPEG2 κατάλληλα για αναπαραγωγή σε DVD player (αυτά που συνδέονται σε τηλεοράσεις εννοώ, όχι το DVD drive του υπολογιστή σου). Δεν υπάρχει κανένας καλός λόγος να το κάνεις αυτό, άσε που μάλλον θα σου πιάνει και παραπάνω DVDs για να γράψεις τον ίδιο αριθμό επεισοδίων. Όταν γράφεις anime σε DVD, γράφε τα αρχεία όπως ακριβώς είναι, και όχι μέσω μετατροπής. Δοκίμασε για παράδειγμα προγράμματα όπως το Nero Burning Rom.

To εχω αυτο απλα επειδη με βόλευε στα περισοτερα anime που ειχα γραψει μεχρι τωρα αν και εγραφα και με Νero μερικες φορες. Εκτος απο αυτο μου αρεσε που χρησιμοποιουσε μενου για τα βιντεο.
Κατι αλλο, δοκιμασα να γραψω με Nero Burning Rom οπως ειπες αλλα δεν δεχεται τον τυπο αρχειου . ειναι ogm kai avi . Eχει καποιο περιορισμο τυπου αρχειων ή πρεπει να διαλεξω καποιο συγκεκριμενο τυπο βιντεο που θελω να δημιουργησω? δεν εχω ξαναδουλεψει με Nero Burning Rom μονο Nero Express και Nero StartSmart.

Edited by giota83, 23 September 2012 - 19:13.


#4 Keppie

Keppie

    Starting...

  • Members
  • 0 posts

Posted 08 April 2013 - 08:39

Θα σας συνιστούσαμε να χρησιμοποιήσετε AppGeeker DVD Creator
http://www.ilikemall.com/convert/burn-mov-to-dvd.html

#5 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 08 April 2013 - 16:31

To εχω αυτο απλα επειδη με βόλευε στα περισοτερα anime που ειχα γραψει μεχρι τωρα αν και εγραφα και με Νero μερικες φορες. Εκτος απο αυτο μου αρεσε που χρησιμοποιουσε μενου για τα βιντεο. Κατι αλλο, δοκιμασα να γραψω με Nero Burning Rom οπως ειπες αλλα δεν δεχεται τον τυπο αρχειου . ειναι ogm kai avi . Eχει καποιο περιορισμο τυπου αρχειων ή πρεπει να διαλεξω καποιο συγκεκριμενο τυπο βιντεο που θελω να δημιουργησω? δεν εχω ξαναδουλεψει με Nero Burning Rom μονο Nero Express και Nero StartSmart.


To Nero δεν κάνει re-encoding.
Ο Kenny σου είπε να γράψεις τα αρχεία όπως είναι στον σκληρό σου σε DVD.
Το να κάθεσαι να μπλέκεις με re-encoding σημαίνει χάσιμο χρόνου, πτώση στην ποιότητα εικόνας, απώλεια των stylised subs, και αύξηση του file size.
Με λίγα λόγια, DON'T DO IT.

Edited by Erebos, 08 April 2013 - 16:32.

Posted Image
Posted Image



Also tagged with one or more of these keywords: υποτιτλοι, ηχος, DVD Burner, anime