Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Life of Pi

Life of Pi

  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 ...xXx...

...xXx...

    – - – - – - – - ░ ▒▓▓█D

  • Members
  • 134 posts

Posted 16 September 2012 - 20:19


Ο σκηνοθέτης του Τίγρης και Δράκος (Ανγκ Λι) φέτος έχει αποφασίσει να μας εκπλήξει μεταφέροντας στο κινηματογράφο το εκπληκτικό βιβλίο «Η Ζωή του Πι» που για πολλούς θεωρούνταν μη κινηματογραφήσιμο. Παραθέτω αυτούσιο ενα απόσπασμα απο την περίληψη του βιβλίου για να καταλάβετε περί τίνος πρόκειται :



”Ένα 16χρονο αγόρι, ο Πι Πατέλ, φεύγει με την οικογένειά του και τα ζώα τους μετανάστες από την Ινδία στον Καναδά. Το πλοίο όμως βυθίζεται και το αγόρι μένει μόνο του στη σωσίβια λέμβο, παρέα με μια τίγρη, μια ζέβρα, μια ύαινα και έναν ουραγκοτάγκο. Απ’ όλα αυτά τα ζώα στο τέλος επικρατεί η τίγρη και το αγόρι καταλήγει να συμβιώσει μαζί της για 227 μερόνυχτα στην καρδιά του Ειρηνικού.”



Aν μην τι άλλο ενδιαφερον, το Life of Pi έχει ολοκληρώσει τα γυρίσματα και βρίσκεται στην τελική παραγωγή . Θα κάνει πρεμιέρα στις ΗΠΑ τις 21 Δεκεμβρίου 2012.


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=mZEZ35Fhvuc[/youtube]

Posted Image

#2 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 16 September 2012 - 20:29

Αυτή είναι μια ταινία την οποία θέλω οπωσδήποτε να δω. Εϊχα ακούσει πάρα πολύ καλά λογια για το βιβλίο το οποίο δεν είχα την ευκαιρία να διαβάσω μέχρι τώρα οπότε ίσως η ταινία να αποτελέσει αφορμή για να το αγοράσω.

Αlso that big kitty is so cute.

#3 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 16 September 2012 - 21:48

πλάκα κάνετε....βγαίνει σε ταινία? αχαχα... Το χα διαβάσει μικρός αυτο το βιβλίο, παρα πολύ ωραίο!
Άντε ανυπομνώ να βγει, αν δε πέσει σκότωμα πιστεύω θα νε πολυ ωραία και η ταινία. :P

Edited by GhostPrince, 16 September 2012 - 21:49.

フカフカ

#4 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 22 February 2013 - 17:53

Το είδα τελικά, σε γενικές γραμμές μου άρεσε.

Spoiler: ending spoilers


Αν υπάρχει κάτι που με ενόχλησε είναι όλη αυτή η μίξη θρησκειών που κάνει η ταινία, πέρα από γέλιο μου προκάλεσε και αηδία.

#5 didimakia

didimakia

    Mockingbird

  • Members
  • 2,473 posts
  • LocationBus 142

Posted 08 March 2013 - 21:38

Μολις την ειδα. Πολυ ευχαριστη ταινια, με μη προβλεψιμο τελος.

Spoiler: ending spoilers


Spoiler:

Anyway, αξιζει να την ριξετε μια ματια. (και δευτερη)


2bbd14fc.jpg


#6 V-Phobos

V-Phobos

    Remember The Name...

  • Members
  • 120 posts

Posted 08 March 2013 - 22:51

Είχα διαβάσει το βιβλίο και πρόσφατα είδα και την ταινία.
Spoiler:


Δείτε την αν θέλετε να δείτε κάτι που δεν είναι σαν όλα τα άλλα.
Μην την δείτε αν δεν έχετε υπομονή!

#7 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 09 March 2013 - 21:26

Την είδα και εγώ εχθές και μου άρεσε πάρα πολύ! Πανέμορφη ταινία που το μετανιώνω είδη που δεν πήγα να την δω στο σινεμά. Πολλές σκηνές της πρέπει να ήτανε το κάτι άλλο στην μεγάλη οθόνη!
Μου άρεσε πολύ η ιστορία, ο τρόπος που τελειώνει και γενικά αυτό που προσπαθούσε να σου περάσει. Βλέποντας και τα σχόλια των παιδιών από πάνω νομίζω πως θα διαβάσω σίγουρα και το βιβλίο! Προσωπικά με κέρδισε! :)

#8 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 10 March 2013 - 23:40

ΟΚ, ήμουν διστακτικός στην αρχή, καθώς περίμενα να μην είναι του γούστου μου, θεωρώντας την κοινωνικο-δραματο-σαχλαμαρίτσα. Τελικά την είδα και Ω ΧΡΙΣΤΟΥΛΗ ΚΑΙ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ ΗΤΑΝ Ο,ΤΙ ΠΙΟ ΙΔΙΟΦΥΕΣ ΕΙΔΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ! :dazed:

Ειδικά το συμπέρασμα στο τέλος μου θύμισε λίγο το τέλος του Hogfather, της μίνι σειράς από το βιβλίο του Terry Pratchett, συγκεκριμένα τα λόγια του Χάρου σχετικά με την πίστη και την ανθρώπινη φύση. :thatsit:

Spoiler:


Μου θύμισε γιατί επιλέγω να πιστεύω στις νεράϊδες και τους καλικάντζαρους, παρ' όλο που μου αρέσουν οι επιστήμες και ξέρω με 100% βεβαιότητα πως δεν μπορούν να υπάρχουν στην πραγματικότητα τέτοια πράγματα. Επειδή, όταν χάνω κάτι στο σπίτι μου, είναι πάρα πολύ πιο ενδιαφέρον να πιστεύω πως το μετακίνησε ένας καλικάντζαρος απλά για να με τρολάρει!

Αν έχετε αμφιβολίες, κακώς τις έχετε! Απλά δείτε το! Τώρα! Και αν το δείτε σε 3D ακόμα καλύτερα! :riiight:

Edited by Kain, 10 March 2013 - 23:50.

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#9 Super Sayan Girl

Super Sayan Girl

    Sesshomaru~sama

  • Members
  • 108 posts
  • LocationΑθήνα

Posted 17 March 2013 - 23:58

Η ταινία μου άρεσε πάρα πολύ ειδικά η ανατροπή στο τέλος έχω όμως μερικές αποροίες που δεν ξέρω αν υπήρχαν οι απαντήσεις στην ταινία και εγω δεν τις πρόσεξα...
Spoiler:

TMWsBT7.png        


#10 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 26 March 2013 - 01:03

Μία οπτικά πανέμορφη μπούρδα. Τα νοήματα της με έκαναν να τη σιχαθώ.

xbJ3b2w.jpeg


#11 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 26 March 2013 - 12:12

Εμένα δε μου άρεσε ούτε οπτικά. Θα μείνω στο "μπούρδα".

Posted Image


#12 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 26 March 2013 - 15:01

Λυπάμαι για τις γυναίκες επάνω που επιλέγουν την πεζή πραγματικότητα από το να κλείσουν τα μάτια και να την αγνοήσουν για χάρη ενός πανέμορφου παραμυθιού.

(Μάλλον άθεες είναι.)

#13 V-Phobos

V-Phobos

    Remember The Name...

  • Members
  • 120 posts

Posted 26 March 2013 - 19:17

Όμορφες εκφράσεις από τις κυρίες με τα πράσινα.
Εκφράζουν πολύ εμπεριστατωμένα τις απόψεις τους και πάνω από όλα σέβονται τα υπόλοιπα μέλη.

Ζήτω το «ΔΗΘΕΝ» !!!

#14 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 26 March 2013 - 19:27

Όμορφες εκφράσεις από τις κυρίες με τα πράσινα.
Εκφράζουν πολύ εμπεριστατωμένα τις απόψεις τους και πάνω από όλα σέβονται τα υπόλοιπα μέλη.

Ζήτω το «ΔΗΘΕΝ» !!!

Τι δε σου αρέσει στην λέξη μπούρδα; Αφού βρήκαμε την ταινία χωρίς ουσιαστικό περιεχόμενο, σε τέτοιο σημείο μάλιστα που η όποια εκτεταμένη επιχειρηματολογία να φαίνεται σα μια τρύπα στο νερό, γιατί να μας αστυνομεύσεις το τι θα πούμε και πως θα πούμε τη γνώμη μας;

Εδώ είναι χώρος συζήτησης, όχι λαϊκό δικαστήριο. Εάν βρίσκεις κάποια ανάρτηση μη ικανοποιητική μπορείς, και θα έπρεπε καθότι είμαστε φόρουμ συζήτησης, να ζητήσεις ευγενικά από τους συνομιλητές σου, εμάς εν προκειμένω, μια επιχειρηματολογία που να στηρίζει τα λεγόμενά τους.

Ο σεβασμός δε στηρίζεται στα πράγματα που μας αρέσουν ή όχι, ή στο πώς εκφραζόμαστε για αυτά, αλλά στο πώς μιλάμε στους ίδιους τους συνομιλητές μας. Εδώ μέσα, ας πούμε πως εγώ και η Mono δε δείξαμε σεβασμό σε μια ταινία που δε μας άρεσε, μόνο εσύ όμως δε σεβάστηκες τους συνομιλητές σου.

Αυτή η εριστικότητα και ειρωνεία που επιδεικνύεις ούτε τη συζήτηση βοηθάει, ούτε σε διευκολύνει να πάρεις μια απάντηση, ούτε διευκολύνει την κατανόηση με τους συνομιλητές σου, αλλά και ούτε είναι κάτι που δεν ξεπερνάει τους κανόνες του φόρουμ. Θα σε παρακαλέσω λοιπόν να αποφεύγεις τέτοιες συμπεριφορές.

Posted Image


#15 V-Phobos

V-Phobos

    Remember The Name...

  • Members
  • 120 posts

Posted 26 March 2013 - 19:44

Ήμουν σίγουρος πως κάτι τέτοιο θα έβλεπα ως απάντηση.
Δεν θα επεκταθώ γιατί άλλου πάει το πράγμα.

Καλή συνέχεια σε όλους