Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Sasami-San@Ganbaranai

anime TVseries romance comedy

  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#16 plotolp

plotolp

    Anime Freak

  • Members
  • 364 posts
  • LocationAthens

Posted 11 January 2013 - 19:09

Ωραίο animation αλλά εντάξει, δεν έχω ιδέα τι ήταν αυτό που είδα! Ότι και να ήταν πάντως δεν μου άρεσε ούτε και είχε κάποια λογική. Drop.

#17 redqueen

redqueen

    Za Zombie Chicken...

  • Members
  • 847 posts

Posted 11 January 2013 - 19:16

it's cute BUT ΔΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΤΙ ΕΙΔΑ,,, σε καποια φαση επιασα τν εαυτο να χαζευει το υπερπεραν.... οκ θα μου πειτε πολυ νωρις ισως αλλα γενικα ναι δεν τοσο πολυ... αλλα κλασσικα θα το συνεχισω ετσι για το μαμωτο.... νταξει να μεινει φλου χωρις πλοκη ιδιαιτερη αλλα να καταλαβαινω κατι τουλαχιστον...

74ue.jpg

Spoiler:

Myanimelist...


#18 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 11 January 2013 - 19:34

αλλά ή παραπάνω εκτίμηση μου της σειράς φταίει που δεν ασχολήθηκα με αυτά.


το ότι δεν ξέρεις τι είδες δηλαδή;

#19 Jorg

Jorg

    πηγκουίνοι

  • Members
  • 1,280 posts

Posted 11 January 2013 - 19:40

Το ότι δε περίμενα κάτι σοβαρό, δε το έθεσα καλα.

Edited by Jorg, 11 January 2013 - 19:41.

tumblr_mv7en0qUmN1ql1bd6o1_500_zpsf41245

*waving intensifies*


#20 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 11 January 2013 - 19:43

Ούτε και εγώ περίμενα κάτι σοβαρό, αλλά ανάμεσα στον χαβαλέ και στην ηλιθότητα υπάρχει μία A απόσταση. Δεν είναι ότι υπεραναλύει κανείς. Αν πάμε στην λογική ότι φόλα περίμενα φόλα πήρα και τουλάχιστον το διασκέδασα εκεί το δέχομαι.

Anw να δούμε τι άλλο θα μας πει στα επόμενα επεισόδια.

#21 Vagelio

Vagelio

    Derp

  • Review Team
  • 1,231 posts

Posted 12 January 2013 - 01:22

Δεν νομίζω να μας δείξει τίποτα το σπουδαίο από πλοτ, θα το συνεχίσω όμως για χαρώ το animation. Κρίμα που δεν μου έμεινε σχεδόν τίποτα στο μυαλό μετά το τέλος για να σχολιάσω. Ah, the chocolate dragon <3

Posted Image
Inspiration strikes when I'm actually trying to do my homework.


#22 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 12 January 2013 - 03:49

WTf did I just see? πραγματικά όμως! πολύ όμορφο το σχεδιο και καλο animation, but but...what happed to the plot? xD

τρεία πράματα μου μείνανε απο το επεισόδιο, ο ανωμαλος αδερφος με τη τσάντα για κεφάλι(dafaq), η αδερφη stalker με τα επικά συστήματα της τύπου alice! (kamisama no memochou)

και αυτη η επική σοκολατένια εμφάνιση που τη βλέπω να μου προκαλεί φαντασιώσεις :hahaha:

Posted Image

θα το συνεχίσω, κατεστραμένο είναι αλλα δε πειράζει xD

Edited by GhostPrince, 12 January 2013 - 03:54.

フカフカ

#23 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 12 January 2013 - 19:54

Για να πω την αλήθεια, ήταν εντελώς διαφορετικό απ'ότι το περίμενα.

Κατ'αρχάς, το σχέδιο και το animation ήταν πολύ όμορφα. Το μόνο που δεν μου άρεσε, ήταν πως δεν κρατούσε ένα σταθερό στυλ.
Π.χ.:
Spoiler:


Τώρα σε όλα τα υπόλοιπα....Άστο καλύτερα...

Οι χαρακτήρες, όλοι αντιπαθέστατοι. Από την μια η Sasami η οποία συμπεριφέρεται σαν ένα ηλίθιο μικρό κακομαθημένο κοριτσάκι και ο άνθρωπος που την φροντίζει, ο οποίος κάνει ότι του πει η Sasami και την λατρεύει με έναν άρρωστο τρόπο. Τώρα οι αδερφές μου φάνηκαν πιο συμπαθητικές, αλλά και πάλι αδιάφορες.

Η πλοκή, δεν με ενόχλησε τόσο για να πω την αλήθεια.

Θα το συνεχίσω, μιας και οπτικά είναι πολύ όμορφο, και μιας και για χαβαλέ δεν είναι κακό.

#24 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 12 January 2013 - 22:37

Go home Shinbou, you're drunk. :deadga6:

PS. Η Frau από το Robotics;Notes ήταν πιο συμπαθητική και πιο αστεία από αυτό το φυτό.

Edited by Erebos, 12 January 2013 - 22:42.

Posted Image
Posted Image

#25 Maffy

Maffy

    Maffcaekz

  • Members
  • 291 posts

Posted 13 January 2013 - 00:10

PS. Η Frau από το Robotics;Notes ήταν πιο συμπαθητική και πιο αστεία από αυτό το φυτό.


'Οχι D: Η Frau παίζει να είναι η πιο μισητή μου χαρακτήρας απ'το R;N και δεν έχω δει αρκετά τη Sasami για να τη βάλω χειρότερη. Τουλάχιστον αυτή φαίνεται πιο ωραία και δεν έχει αυτό το απαίσιο μαλλί.

Όσο για το επεισόδιο το ίδιο... Ναι... Όχι... Λάτρεψα το art και αυτό που λέει η Keito για το inconsistency το θεώρησα κάτι ωραίο γιατί με έκανε να χαίρομαι παραπάνω όταν οι σκηνές γυρνούσαν στο πρώτο είδος παρά αν ήταν όλο έτσι.

Character-wise.... *facepalms* Δε μίσησα κανέναν ούτε και αντιπάθησα αλλά... όλοι οι χαρακτήρες είναι λίγο πολύ άχρηστοι. Δεν περίμενα κανά βάθος αλλά έχεις την πιο-ανίκανη-πεθαίνεις πρωταγωνίστρια που με το ζόρι κουνάει το χέρι της για κάτι (πως είναι τόσο λεπτή;! Της κάνει ο άλλος ιδιαίτερα μασάζ για να είναι σε φόρμα;! Και ναι, ξέρω ότι είναι anime και θέλει να πουλήσει σε ξαναμμένα παιδάκια κι όλα αυτά αλλά αμάν. Αυτή θα έπρεπε να σηκώνει πιάτο και να πονάει το χέρι της) και είναι κολλημένη με τον αδελφό. Έχεις τον αδελφό που είναι παιδεραστής με την αδερφή του και σκέτο weirdo έτσι κι αλλιώς. Έχεις τις 3 αδελφές που... υπάρχουν. Το μόνο που με κέρδισε ήταν το Papari~n! της ξανθιάς.

Όσο για την πλοκή... υπάρχει; Κάθε φορά θα έχουμε κάτι να παλεύουμε για να σώσουμε τον κόσμο ενώ ταυτόχρονα θα βλέπουμε τη δύσκολη προσπάθεια της αδελφής να βγει απ'το σπίτι της και αντί να είναι stalker μέσα, να είναι έξω; Εμένα η πηγή πάντως φάνηκε να είναι ο αδελφός. Όταν το κατάλαβε η Sasami, αυτόν τσέκαρε και εκείνος δεν κατάλαβε και τίποτα. Θα είναι ο νέος μας θεός!

Φαντάζομαι ότι το appeal είναι η ακυρίλα του αλλά είναι πάρα πολύ ιδίως αφού οι χαρακτήρες δε μου έκαναν κλικ. Θα συνεχίσω να το βλέπω γιατί το άρχισα και τουλάχιστον θα χαίρομαι το art!

#26 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 13 January 2013 - 02:12

'Οχι D: Η Frau παίζει να είναι η πιο μισητή μου χαρακτήρας απ'το R;N και δεν έχω δει αρκετά τη Sasami για να τη βάλω χειρότερη. Τουλάχιστον αυτή φαίνεται πιο ωραία και δεν έχει αυτό το απαίσιο μαλλί.


Δεν μίλησα για εξωτερική εμφάνιση.
Το oldfag status της Frau ήταν πιο "αυθεντικό" και έκανε τον χαρακτήρα της πιο ενδιαφέρον, σε αντίθεση με την Sasami που είναι μια κακή αντιγραφή της Alice από το Kamisama no Memochou.
Posted Image
Posted Image

#27 Cloudy-Sky

Cloudy-Sky

    ~:vv:~

  • Members
  • 163 posts

Posted 13 January 2013 - 04:03

Εγώ διαφωνώ τελείως ότι η Σασάμι είναι "αντριγραφι" Alice. Το μονο κοινό που έχουν είναι και ότι οι 2 είναι Hikikomoris.

Anyways πέρα από αυτό δεν έχω να πω πολλά για το πρώτο episode πέρα από ότι ήταν τελείως random...
Όταν διάβασα στο post τις Κείτο για το plot μου έφυγε ένα μικρό γελάκι :3 Ποιο plot μωρέ!?!?!?!?!?! :P

Θα συνεχίσω να το βλέπω γιατί μου κοινοί το ενδιαφέρον το ποσο random είναι και μου αρέσουν το σχέδιο, animation και χρώματα. That is all.
Posted Image

#28 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 13 January 2013 - 04:26

Για να έχει η Alice αντιγραφές προυποθέτει ότι έχει κάποιο originality to begin with. :S Για τον ίδιο λόγο ούτε η Sasami μπορεί να αποτελέσει προιόν αντιγραφής με βάση τα όσα έχουμε δει ως τώρα.

Kαι οι δύο ταιριάζουν στο surveillance enthusiast, possesive, violent, tsundere, dominating, loli archetype με κάποια επιμέρους quirks που τους δίνουν και καλά μοναδικότητα.

#29 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 13 January 2013 - 15:10

Εγώ διαφωνώ τελείως ότι η Σασάμι είναι "αντριγραφι" Alice. Το μονο κοινό που έχουν είναι και ότι οι 2 είναι Hikikomoris.

see below

Kαι οι δύο ταιριάζουν στο surveillance enthusiast, possesive, violent, tsundere, dominating, loli archetype με κάποια επιμέρους quirks που τους δίνουν και καλά μοναδικότητα.


Για να έχει η Alice αντιγραφές προυποθέτει ότι έχει κάποιο originality to begin with. :S Για τον ίδιο λόγο ούτε η Sasami μπορεί να αποτελέσει προιόν αντιγραφής με βάση τα όσα έχουμε δει ως τώρα.

Μου αρέσει που κολλάτε στα semantics.
Τί θεωρείς εσύ πιο κοντά στον όρο αντιγραφή? Κάτι που ξαναμπαίνει στη μόδα μετά από 20-30 χρόνια ή κάτι που τροφοδοτεί μια niche αγορά χρόνο με το χρόνο.
Το παράδειγμα της Alice το έβαλα γιατί είναι πιο επίκαιρο.
Posted Image
Posted Image

#30 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 13 January 2013 - 15:32

Δεν έχει σχέση με την προσωπική μου ερμηνεία περί αντιγραφής. Ευρέως διαδεδομένος είναι ο ορισμός που θέλει το να αναπαράγουμε ένα πρωτότυπο σε κάτι άλλο πανομοιότυπο. Από εκεί και πέρα όταν όπως λες "κάτι τροφοδοτεί μία niche αγορά χρόνο με το χρόνο" έχουμε ξεφύγει από τα πλαίσια της αντιγραφής και έχει αναχθεί σε κλισέ δηλαδή μία κοινοτυπία ένα πολυχρησιμοποιημένο μοτίβο.

Πέρυσι πχ πέρα από το Kamisama no Memo chou είχαμε το Gosick, το Dantallian no Shoka, αργότερα το Inu x Boku SS και πάει λεγοντας και κλαίγοντας.

Mπορεί να το θεωρείς "κόλλημα στα semantics" αλλά υπάρχει διαφορά γι αυτό και το τόνισα. Η αντιγραφή μπορεί να είναι παραγωγική υπό την έννοια του ότι θα βασιστείς κάπου και μπορείς να το αξιοποιήσεις σε τελείως άλλη κατεύθυνση. Όπως in a sense η Utena του Shoujo Kakumei Utena έχει σε πρώτη προσέγγιση πάρα πολλά κοινά στοιχεία με την Lady Oscar του Rose of Versailles. Φαίνεται η επιρροή και από ποιό βιβλίο δανείστηκε ο Ikuhara μία σελίδα, αλλά παράλληλα είναι δύο διαφορετικές ηρωίδες σε δύο διαφορετικές σειρές.

Το παραπάνω σύνολο χαρακτήρων Alice, Sasami e.t.c όπως αναγνωρίζεις και εσύ ο ίδιος είναι το ίδιο πρότυπο, ξανά και ξανά και ξανά.



Also tagged with one or more of these keywords: anime, TVseries, romance, comedy