Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 2 votes

Amnesia [アムネシア]

amnesia TV anime 2013

  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 15 September 2012 - 19:37

Πέρνω τη προτοβουλία να ανοίξω το θέμα, μιας και δε βλέπω να χει πιάσει κανένας άλος ακόμα :P


Posted Image


Πρόκειται για άνιμε amnesia, δέν έχει κάποια σχέση με το Tasogare otome x amnesia,αν και η υπόθεση μου το θυμίζει αρκετά. Βγαίνει απ'όσο γνωρίζω στις αρχές του 2013, δεν έχω βρει συγκεκριμένη ημερομηνία αλλά έχουμε καιρό ακομα...Προσωπικά μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρον, αν και έχουμε λίγες πληροφορίες ακόμα, θα βάλω περισσότερα λογικά όταν με το καλό βγει. Φαίνεται να χει αρκετά καλό και όμορφο σχέδιο πάντος, ωραίους χαρακτήρες...Απο υπόθεση δεν είναι κάτι το τρομερό, αλλατο ενδιαφέρον του το έχει, θέλω να ελπίζω πως θα νε αρκετά καλύτερο απτο προαναφέρον amnesia. Τα κοινά τους τα έχουνε όπως και να χει.


Plot/story: Έχουμε την προταγωνίστριά μας, όπου ξυπνάει (έχουμε και μέρα, 1τη Αυγούστου), χωρίς να θυμάται τίποτα για το παρελθόν της. Ένα αγόρι εμφανίζεται ξαφνικά μπροστά της, ο Όριον, οπου της παρουσιάζεται ως "πνεύμα". Η προταγωνίστρια προσπαθεί να θυμηθεί το παρελθόν της με τη βοήθεια του Όριον. Της έρχεται και μια κλείση στο κινητό της, αλλα δεν καταφέρνει να αναγνορίσιε το όνομα αυτου που την καλεί. Αργότερα συναντά έναν που φαίνεται να είναι "φίλος της/ερωμένος της", αν και αυτή εξακολουθεί να μην αναγνωρίζει το προσωπό του. (κατά πάσα πιθανότητα να είναι και ο ίδιος που την πήρε τηλέφωνο).


Genres: romance / shoujo.


Director: Yoshimitsu Ohashi

Series Composition: Touko Machida

Music: Yoshiaki Dewa

Character Design: Maho Yoshikawa

Sound Director: Satoki Iida


...η offical σελίδα του anime...

~AniDB~


Επίσης για όσους ενδιαφέρονται βγαίνει και παιχνίδι με αυτό, όπου θα βγεί λίγο μετά το άνιμε. Συγκεκριμένα 2ρο, υπάρχει ένα ήδη για το PSP όπου βγηκε το 2011. (Link δεν έχω, gomen~)


Posted Image


Και οι seiyuu :


Kaori Nazuka as Heroine

Kishou Taniyama as Ikki

Tetsuya Kakihara as Shin


Akira Ishida as Kento

Hiromi Igarashi as Orion

Kouki Miyata as Ukyō

Satoshi Hino as Touma


Hidenori Takahashi as Waka

Kana Akutsu as Mine

Satomi Moriya as Sawa

Seiko Yoshida as Rika



Trailler: του παιχνιδιού και του άνιμε:


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=SDOuUXPQOAM[/youtube]


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=cJOPc9sxUFI[/youtube]


Edited by GhostPrince, 28 December 2012 - 14:37.

フカフカ

#2 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 15 September 2012 - 19:47

Πολύ ενδιαφέρον artwork και character desing αν και η υπόθεση και το γεγονός του ότι είναι βασισμένο σε παιχνίδι δεν μου πολυγεμίζει το μάτι.

Θα του ρίξω και αυτουνού μια ματιά. Άντε να δούμε μόλις βγούνε και περισσότερες πληροφορίες.

#3 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 16 September 2012 - 10:28

Εvery single time που το βλέπω αυτό στο anidb νομίζω οτι το Amnesia: The dark descend παίρνει anime και χαίρομαι μόνη μου σαν το χαζό. Και μετά καταλαβαίνω τι παίζει και ξενερώνω. Και το τραύμα είναι τόσο μεγάλο που το διαγράφω από τη μνήμη μου and history repeats itself. Πραγματικά υποφέρω ;-;.

Αnw το κλασσικό reverse harem πιστευώ από κάθε άποψη. ΤΟ μόνο που ελπίζω είναι τουλάχιστον να έχουν κάνει καλή δουλειά στο animation ώστε όποιος το δει να απολαύσει τουλάχιστον eye candy. Δεν ξέρω αν θα το παρακολουθήσω. Το σκέφτομαι. Από τη μία βλέπω ότι την κάνανε να έχει αμνησία οπότε εν μέρη εκτιμώ την προσπάθεια να δικαιολογήσουν το γεγονός της παντελούς έλλειψης προσωπικότητας/χαρακτήρα. Δεν πολυκολλάει αλλά είναι μία προσπάθεια and beggars cant be pickers. Αν έχω τελειώσει το Arcana Familia ως τότε και έχω ΠΟΛΥ χρόνο ίσως.

Kαι υπήρχε μία περίοδος που τα reverse harems ήταν όντως καλά και με πρωταγωνίστριες που είχαν χαρακτήρα αλλα φαίνεται ότι έχει περάσει ανεπιστρεπτί.

#4 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 16 September 2012 - 10:45

Λέγεται αμνησία γιατί νομίζουν ότι έχουμε αμνησία και βγάζουν κάθε τρεις και λίγο anime με την ίδια ακριβώς υπόθεση.

xbJ3b2w.jpeg


#5 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 16 September 2012 - 10:49

Δε νομίζω πως ήσουν η μόνη που τη πάτησε έτσι, κιεγώ αυτη την αίσθηση είχα όταν το πρωτοάκουσα :hahaha: και πέυτει μια ξενέρα εκεί, χαχα!
αλλα τελικά ναι, μιλάμε για reverse harem που προέρχεται απο dating sim/visual novel. Μακάρι να χουμε περα απτο σχεαδιάκι και ωραίο animation πάντος.

Kαι υπήρχε μία περίοδος που τα reverse harems ήταν όντως καλά και με πρωταγωνίστριες που είχαν χαρακτήρα αλλα φαίνεται ότι έχει περάσει ανεπιστρεπτί.


Σαυτό που λες θα'θελα να μου προτείνεις κανα καλό πλάκα πλάκα


Λέγεται αμνησία γιατί νομίζουν ότι έχουμε αμνησία και βγάζουν κάθε τρεις και λίγο anime με την ίδια ακριβώς υπόθεση.


χχαχαχα, πραματικά :P

Edited by GhostPrince, 16 September 2012 - 10:52.

フカフカ

#6 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 16 September 2012 - 11:07

Σαυτό που λες θα'θελα να μου προτείνεις κανα καλό πλάκα πλάκα


Ouran Highschool Host Club, Saiunkoku monogatari, Wallflower, Fruits basket, ακόμη και το Hanasakeru Seishounen καλύτερο ήταν από αυτά που βλέπουμε τον τελευταίο καιρό.

#7 Chrysteria

Chrysteria

    Starting...

  • Members
  • 55 posts

Posted 16 September 2012 - 16:11

Εvery single time που το βλέπω αυτό στο anidb νομίζω οτι το Amnesia: The dark descend παίρνει anime και χαίρομαι σαν το χαζό.

Αυτό.

#8 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 28 December 2012 - 14:37

προσθέθηκε trailler και cast!
フカフカ

#9 Audit01

Audit01

    If you want to make enemies, try to change something

  • Members
  • 44 posts

Posted 31 December 2012 - 01:34

Θα του ριξω μια ματια μολις αρχισει

Edited by Audit01, 31 December 2012 - 01:35.

Posted Image

#10 Erebos

Erebos

    Farewell remorse; all good to me is lost. Evil, be thou my good.

  • Members
  • 1,855 posts

Posted 09 January 2013 - 19:31

Painful, just painful to watch.

Spoiler:

Posted Image
Posted Image

#11 jeffhardy

jeffhardy

    Imagi-Knight

  • Members
  • 1,117 posts

Posted 09 January 2013 - 19:50

shift+ del και απο τον σκληρο δισκο και απο τη μνημη μου :wallbash:

#12 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 09 January 2013 - 20:09

Βασικά το πρώτο επεισόδιο συμπαθητικό μου φάνηκε. Βέβαια η πιθανότητα να συνεχίζει να είναι συμπαθητικό μέχρι το τέλος είναι ελάχιστη, αλλά θα το δω μέχρι εκεί όπου θα το βαρεθώ :P
phmava.php

#13 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 10 January 2013 - 18:38

Ένα πράμα μου πρωτοήρθε στο μυαλό όταν το πρωτοείδα: Ωχ αμάν η Μπαμπίνα του Αρκάνα Φαμίλια μας κυνηγάει ακόμα και 'δω. Γενικά βασικά, σε όλο το επεισόδιο μου ρχότανε λίγο στο μυαλό το Arcana Famiglia, δεν ξέρω τον λόγο :P

Μου φαίνεται και μένα πως θα εξελιχθεί σε κλασσικό reverse harem, με την βλαμμένη πρωταγωνίστρια και τους πάντες γύρω της, bishies που της την πέφτουν.

Το πνευμοπραματάκι που αιωρείται γύρω της, γιατί φοράει τέτοια ρούχα και είναι λες και ξεπήδησε από RPG ενώ υποτίθεται πως, είμαστε όχι μόνο σε διαφορετική χρονολογία, αλλά και το setting είναι εντελώς άσχετο;

Edited by Keito, 10 January 2013 - 18:38.


#14 redqueen

redqueen

    Za Zombie Chicken...

  • Members
  • 847 posts

Posted 10 January 2013 - 23:37

I was puking rainboooooooooooows... Δν πα να γινει αχωνευτη στο μελλον ,δν πα να χει χαλια υποθεση(μονο σαν το φαμιλια να μην καταληξει..)ας ειναι ενα αναλαφρο κλασσικο reverse harem με φασερβις and I will be happy!!!

Spoiler:

74ue.jpg

Spoiler:

Myanimelist...


#15 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 17 January 2013 - 22:31

Χμμ συνεχίζει να έχει κάποιο ενδιαφέρον. Αν και το δεύτερο επεισόδιο τα μπέρδεψε κάπως!

Spoiler:

phmava.php



Also tagged with one or more of these keywords: amnesia, TV anime, 2013