Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 2 votes

3o Τουρνουα Riichi Mahjong (Σαββατο 6 Οκτωβριου,Αθηνα) 2012 Aki Taikai

mahjong riichi τουρνουα akagi tetsuya bushu

  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#16 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 29 August 2012 - 11:20

Σαββατοκύριακο χωρίς διακοπή για ύπνο. Play till you drop φάση.

Απαιτώ livestream με 4 κάμερες σε κάθε τραπέζι. :mafia:


Και μια ωραία σχιστομάτα σχολιάστρια ?

#17 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 29 August 2012 - 11:27

Πάντως όταν λέτε 2 μέρες, εννοείται Σαββατοκύριακο, ή 2 Σάββατα;


εννοω Σαββατοκυριακο, αλλα μονο σε περιπτωση που βρεθουμε τελικα πανω απο 20
γιατι στον Δρακοφοινικα δεν υπαρχει 6ο τραπεζι και δεν ειμαι σιγουρος πως εχουμε 6 σετ για mahjong!
αρα λογικα μιλαμε για Σαββατο μονο και εαν παμε με την δικη μου προταση, αλλο ενα παιχνιδι την κυριακη
μεταξυ των 4 καλυτερων για να βγει ο νικητης (εκτος και αν ειναι τοσο καμμενοι και μεινουν μετα το τελος του τουρνουα
και παιχτει και ο τελικος επιτοπου! )
phm εχεις ακομα περιθοριο για να ψηθεις να κατεβεις Αθηνα.

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#18 Xa0s

Xa0s

    Gambate o kudasai !!!

  • Members
  • 341 posts

Posted 29 August 2012 - 11:47

Απαιτώ livestream με 4 κάμερες σε κάθε τραπέζι. :mafia:


Σε άσχετη φάση ( βλεπόντουσαν Saki ) το σκεφτόμουνα και με 4 κάμερες μπορούμε σχετικά εύκολα να καταγράψουμε κάποιο αγώνα ( όχι όμως livestream ) ...Ίσος το μόνο δύσκολο να είναι ο Live σχολιασμός...

I would likePosted Image for a pet...


#19 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 30 August 2012 - 11:59

update:

μεχρι τωρα συμμετοχες:
1. Osama Bin Laden
2. Lord Leon
3. Night Wizard Seal
4. Xa0s
5. Cloud1234
6. Namida
7. Tsunade-Sama
8. Fandom
9. Skinner1991
10. Olgidio
11. Ambient
12. Xalathal
13. Kleidokrator
14. Acid Black Cherry
15. Kyra
16. Akira
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.

δεν εχουν επιβεβαιωσει οι:
・Kamui
・Hanzo
・Jcenawl
・Phm

*υπαρχει πιθανοτητα να ειναι και ο φιλος του NWS ο Τασος
ο φιλος του kleidokrator ο Κωστας, ενω ενδιαφερεται και ο Getekid
αλλα πρεπει πρωτα να μαθει το παιχνιδι!

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#20 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 30 August 2012 - 14:13

Αν κατεβει τελικα ο phm και αν βρω διαμονη, παιζει να υποδεχτειτε και δυο Θεσσαλονικιους σε αυτο το τουρνουα :drinks:
Posted Image

#21 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 31 August 2012 - 16:44

you are welcome,
θα διερευνησω το θεμα φιλοξενιας και θα ενημερωσω.

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#22 Skinner1991

Skinner1991

    Amateur mahjong player

  • Members
  • 125 posts

Posted 01 September 2012 - 09:35

ψηφιζω και εγω υπερ για κλειστο tanyao
i wish the world was more ero and peaceful...

#23 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 01 September 2012 - 11:41

Ποτέ δεν θα καταλάβω γιατί το ανοιχτό tanyao βγαίνει εκτός κανόνων ως "υπερβολικά φτηνό", ενώ το εξίσου φτηνό και ακόμα πιο συχνό yakuhai παίζεται ευχαρίστως ανοιχτό από όλους.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#24 Cloudy-Sky

Cloudy-Sky

    ~:vv:~

  • Members
  • 163 posts

Posted 01 September 2012 - 11:47

Γιατί ανοιχτό tanyao μπορείς να έχεις συνεχεια ανοιχτό yakuhai δεν μπορείς. Τώρα εμενα με αφήνει αδιάφορο είτε παίξουμε με ανοιχτό η κλειστό. Εάν πρέπει να πάρω μια απόφαση πάντως προτιμώ το κλειστό.
Posted Image

#25 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 01 September 2012 - 11:53

Γιατί ανοιχτό tanyao μπορείς να έχεις συνεχεια ανοιχτό yakuhai δεν μπορείς.


Είναι η στρατηγική κάποιου γνωστού σας παίκτη να πηγαίνει κάθε φορά για ανοιχτό tanyao;

Εγώ μιλάω με στατιστικά από το tenhou.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#26 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 01 September 2012 - 11:53

Εγώ λέω με ανοιχτό , όπως τόσο καιρό .

#27 Cloudy-Sky

Cloudy-Sky

    ~:vv:~

  • Members
  • 163 posts

Posted 01 September 2012 - 12:40

Είναι η στρατηγική κάποιου γνωστού σας παίκτη να πηγαίνει κάθε φορά για ανοιχτό tanyao;

Εγώ μιλάω με στατιστικά από το tenhou.



Όχι ρε συ. Δεν σου απάντησα στο γιατί προτιμώ το closed Tanyao αλλα στην ερώτηση που λες "ποτε δεν κατάλαβα γιατί παίζεται κλειστό το tanyao και ανοιχτό yakupai". E από ότι έχω ακούσει/διαβάσει η EMA το θεωρεί πολλοί γρήγορο και εύκολο χέρι. Αυτό.

Προσωπική άποψη μου είναι ότι πρέπει να παίζουμε με κάποιους στάνταρ κανόνες. Και αφού όλοι (νομίζω? μην πάρω κόσμο στο λαιμό μου) παίζουν εδώ με βάση τους κανόνες τις EMA e τότε πρέπει να βάλουμε και το κλειστό Tanyao μέσα. Αλλα και πάλι όπως είπα δεν με πειράζει καθόλου ότι και αν γίνει στο τέλος.

Όσο για το link που έδωσες δεν μου λέει κάτι γιατί είναι πολύ απλά λογικό. Αυτό γιατί είναι επιλογή του κάθε παίχτη τι θα κάνει. Πιο έμπειρη παίχτες προφανώς και δεν πάνε για open tanyao κάθε φορα ενώ το yakupai έχει πολλά παραπάνω προτερήματα. Ότι μπορείς να "παριμενεις" ότι wait θέλεις , να έχει τερματικά και honors dora να πας για ιονίτσου και δεν ξέρω άμα μου ξεφεύγει κάτι άλλο. Με αλλα λόγια είναι πολύ πιο εύκολο να κανεις tanyao κάθε φορα ΑΛΛΑ δεν είναι λογικό και καλο να το κανεις.
Posted Image

#28 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 01 September 2012 - 12:41

μαλλον Κεννυ δεν καταλαβες,
η προταση μου για κλειστο ταν-νιαου εγινε με το σκεπτικο να εστιαζουν οι παιχτες
σε δημιουργια μεγαλυτερων σε αξια χεριων και οχι απο την αποψη της "ευκολιας"!

απο την αλλη η αποψη του Xa0s περι του ανοιχτου ταν-νιαου εχει το βασιμο σκεπτικο
της μεγαλυτερης διευκολυνσης των νεων παικτων απεναντι σε εμας που ξερουμε καλα
η καλυτερα ολα τα γιακου.

και επι τη ευκαιρια να πω πως ακριβως η συμμετοχη νεων παικτων (που ειναι θεμιτη και
την επιδιωκουμε) μαλλον μας περιοριζει χρονικα και ετσι ισως να εγκαταληφθει η σκεψη
για ολοκληρωμενα χαν-τσαν (καθοτι σιγουρα θα χρειαζονται περισσοτερο χρονο σκεψης
για την επομενη κινηση τους -και ολοι οσοι θα μπορουσαμε να βοηθησουμε θα ειμαστε
απασχολημενοι παιζοντας)

Edited by acid black cherry, 01 September 2012 - 12:43.

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#29 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 01 September 2012 - 12:48

Μα αν κάποιος θέλει να κάνει χέρια μεγάλης αξίας τότε δεν τον επηρεάζει αν παίζουμε με ανοιχτό ή κλειστό .

#30 Skinner1991

Skinner1991

    Amateur mahjong player

  • Members
  • 125 posts

Posted 01 September 2012 - 13:22

εγω ειπα για κλειστο tanyao γιατι πρεπει να αρχισουμε να παιζουμε με καποιους stadar κανονες που ισχυουν και σε official τουρνουα.μιας και ειμαστε ακομα στην ε.ε. για μενα καλυτερο ειναι να ακολουθησουμε τους κανονες τς EMΑ.
Επισης καλο θα ειναι σε καθε τουρνουα να ισχυουν οι ιδιοι κανονες οποτε θα πρεπει να αποφασισουμε τωρα περι ταν-νιαου,ουμα και ολοκληρα han-chan η topunsheν.
1)για ταν-νιαου εγω λεω κλειστο,αν και με βολευει πολυ περισοτερο το ανοιχτο:P
2)ουμα προτεινω να μην εχουμε
3)γενικα προτιμω ολοκληρα han-chan αλλα απο τ στιγμη που εχουμε καινουργιους αυτο ειναι δυσκολο οποτε μισα..εκτος βεβαια αν το κανουμε οπως στο σακι 2 μερες το τουρνουα η πρωτη μερα μονο μισα han chan περνανε οι 4 πρωτοι και την επομενη μερα 2 ολοκληρα han chan για να αποφασιστει ποιος ειναι ο πρωτος:P
i wish the world was more ero and peaceful...



Also tagged with one or more of these keywords: mahjong, riichi, τουρνουα, akagi, tetsuya, bushu