Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πώς λέγεται αυτή η ταινία/τηλεοπτική σειρά?

movie tv series πως λεγεται ποια ειναι

  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 31 July 2012 - 23:11

Πιστευώ πως όλοι το έχουμε αναρωτηθει κάποια στιγμή αυτό. Μπορει να τύχει να πάρει το ματι μας στην TV μια ταινία ή σειρά που να μας φανηκε καλή, αλλα για χ λόγους δεν μπορεσαμε να δούμε κλπ αλλά δεν ξέρουμε ποια είναι για να την κατεβάσουμε. Ετσι λοιπόν σκέφτηκα να φτιάξω αυτό το thread για να κάνουμε τη ζωή μας λίγο πιο εύκολη!!

#2 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 01 August 2012 - 10:24

την ευχή μου να'χεις! (και την έγκριση των μοντ)

here goes! ταινία ιαπωνική, (ξημερώματα στο Σταρ=> τρέχα γύρευε), σε fantasy/mythology Setting. Νομίζω είναι μεταφορά από μάνγκα. Αλλά μπορεί και να μην είναι.

Είναι δύο χωριά, στο καθένα από τα οποία υπάρχουν φατρίες πολεμιστών με υπερφυσικές δυνάμεις. Α, τα χωριά είναι σε πόλεμο or something like that. Και βεβαίως, ένας νεαρός από το ένα χωριό, αγαπά μια νεαρά από το άλλο χωριό, ραντεβουδάκια στο υπέροχο δάσος, ραντεβουδάκια στον γραφικό καταρράκτη, αχ δεν πρέπει να είμαστε μαζί, κ.λ.π....

κι ο Kami-sama βοηθός! :D

#3 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 01 August 2012 - 10:47

Basilisk?

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#4 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 01 August 2012 - 11:10

....για Live-action ταινία λέω...

#5 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 01 August 2012 - 11:17

Live-action είναι. Μου την είχε βάλει εμένα ο bro για να με ψήσει να δω το anime. Και είχε πολλά πλάνα μέσα στα δάση και γενικώς ταιριάζει την περιγραφή που έδωσες γι αυτό το είπα.

O κανονικός της τίτλος είναι Shinobi: Heart Under Blade. Να και το link: http://en.wikipedia.org/wiki/Shinobi:_Heart_Under_Blade

Eφόσον δεν ξέρεις κάτι καλά και το ρωτάς και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αυτό που λέει ο άλλος να ναι σωστό, μην κάνεις την έξυπνη κατευθείαν, ναι? Ψάξε πρώτα και λίγο μόνη σου και μετά πες "α, δεν είναι αυτό που έψαχνα" ή οτιδήποτε. :thatsit:

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#6 Napster

Napster

    \ [T] /

  • Members
  • 1,105 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 01 August 2012 - 11:24

Yeap, το Shinobi είναι.
Απαίσια ταινία. xD

#7 ma_foteini

ma_foteini

    definately busy

  • Members
  • 240 posts
  • Location2.09km off the City Walls

Posted 01 August 2012 - 12:18

μάλι

Live-action είναι. Μου την είχε βάλει εμένα ο bro για να με ψήσει να δω το anime. Και είχε πολλά πλάνα μέσα στα δάση και γενικώς ταιριάζει την περιγραφή που έδωσες γι αυτό το είπα.

O κανονικός της τίτλος είναι Shinobi: Heart Under Blade. Να και το link: http://en.wikipedia.org/wiki/Shinobi:_Heart_Under_Blade

Eφόσον δεν ξέρεις κάτι καλά και το ρωτάς και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αυτό που λέει ο άλλος να ναι σωστό, μην κάνεις την έξυπνη κατευθείαν, ναι? Ψάξε πρώτα και λίγο μόνη σου και μετά πες "α, δεν είναι αυτό που έψαχνα" ή οτιδήποτε. :thatsit:

Ευχαριστώ για τα καλά και ευγενικά σου λόγια. Με σκλαβώνεις.

Έψαξα με τον τίτλο που έδωσες και βρήκα μόνο μάνγκα και άνιμε, γι' αυτό θεώρησα καλό να διευκρινίσω τι ήταν αυτό που ψάχνω.
Εντάξει; :thatsit:

#8 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 01 August 2012 - 13:16

Ahem, ηρεμία.

FAI, δεν χρειάζεται να υφέρπει επιθετικότητα/ειρωνία στα λόγια σου όταν υποτίθεται ότι προθυμοποιείσαι να βοηθήσεις κάποιον. Please don't do that again.

Το "Basilisk" ήταν όντως misleading απάντηση. Γράφοντας "Shinobi: Heart Under Blade" δεν θα υπήρχε καμία σύγχηση in the first place.

Carry on.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#9 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 01 August 2012 - 14:54

την ευχή μου να'χεις! (και την έγκριση των μοντ)


Για να είμαι σίγουρη ρώτησα την Iristella πριν φτιάξω το thread. Aλλα να πω την αμαρτία μου υπήρχε δόλος γιατί και εγώ θέλω να ρωτήσω για μια ταινία. Πρέπει να πάνε 3-4 χρόνια που την είχα πετύχει στο novacinema (μπορει να ήταν και πιο πρόσφατο δεν παίρνω όρκο). Είχα πετύχει προς το τέλος. Ήταν ένα ορφανοτροφείο το οποίο ήταν να κλείσει και είχε πάει μια κοπέλα εκεί , δεν θυμάμαι τι να κάνει. Εκεί λοιπόν ο δευτερος όροφος ήταν στοιχιωμένος απο το φάντασμα μιας νοσοκόμας(?). Θυμάμαι πάντως χαρακτηριστικά μια σκηνή που είχε ανεβεί ένα κοριτσάκι στον όροφο και την κυνηγούσε το φάντασμα αυτό και νομίζω υπήρχε και φωτιά στο κτίριο και πήγε η κοπέλα αυτή να σώσει το κοριτσάκι. Anyone? Μου έχει καρφωθεί αυτή η ταινία απο τότε την ψάχνω και δεν την εχω βρει ποια είναι.

#10 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 01 August 2012 - 15:43

Mήπως αναφέρεσαι στο Fragiles?

#11 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 01 August 2012 - 15:47

Iri σ'αγαπώ. Αυτό είναι!

#12 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 08 August 2012 - 12:43

I remembered another one. Ήταν μια ταινιούλα που την είχε δείξει το ΑLΤΕR πριν χρόνια. Θρησκευτικό θριλεράκι απ'οτι θυμάμαι. Με κάτι εξαφανίσεις-φόνους παιδιών, όπου μια κοπέλα καστανή βρίσκει σε κάποια φάση τα παιδιά μέσα σε κάτι πέτρινα(?) φέρετρα τα οποία ήταν σε κύκλο και ήταν ένα φέρετρο που ήταν άδειο και προοριζόταν για την ίδια, και στο τέλος αυτή πεθαίνει αλλά οχι ακριβως, δηλαδή κάτι μπαίνει μέσα της αλλά κλασσικά δεν το κατάλαβε κανεις και κάπως έτσι τελειώνει. Ο τιτλος πρεπει να είχε κάτι με κάποιον αριθμό μέσα.

#13 Omoikane

Omoikane

    Victim of Random Injustice

  • Members
  • 483 posts

Posted 13 August 2012 - 10:19

Το ποσταρω κι εδω για να μη χαθει στη τρυπα.

Μηπως θυμαται κανεις απο εδω μεσα μια γαλλικη σειρα που προβαλλονταν απο την ετ1 ή την ετ2 (δε θυμαμαι ακριβως αλλα ηταν κρατικο καναλι) περιπου προς τα τελη του '90 με 2 αδερφια αν δε κανω λαθος που το επαιζαν ντετεκτιβ? Θυμαμαι μονο οτι το κοριτσι το ελεγαν Ζουλί.
"If life should treat you bad,don't get even,get mad."

#14 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 13 August 2012 - 13:47

Θυμάσε κάτι παραπάνω μήπως? Κάτι απο κάποιο επεισόδιο?

#15 Omoikane

Omoikane

    Victim of Random Injustice

  • Members
  • 483 posts

Posted 13 August 2012 - 20:37

Δυστυχως δε θυμαμαι κατι παραπανω.Μονο οτι αυτα τα 2 αδερφια πηγαιναν σχολειο ακομη και ηταν ερασιτεχνες ντετεκτιβς.
"If life should treat you bad,don't get even,get mad."



Also tagged with one or more of these keywords: movie, tv series, πως λεγεται, ποια ειναι