Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Γενική συζήτηση για Risk PbP games...


  • Please log in to reply
123 replies to this topic

#61 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 29 March 2013 - 22:25

Τον Μικροδάχτυλο μπορούμε να τον σκοτώσουμε αν θέλουμε?

#62 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 29 March 2013 - 22:26

Οχι αλλα επειδη μπορει να σε κανει ψητο στο φουρνο με πατατες, με καρτες και events θα προσεχα τα λογια μου στην θεση σου. Αν και tbh πιστευω ειναι πολυ αργα.

Black Kaiser τα μισα να μου λεγε.

#63 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 29 March 2013 - 22:28

Black Kaiser εγώ στη θέση σου, θα του έδινα τους Greyjoy για να μάθει! Δεν θέλω να σε προκαταλάβω βέβαια...

xbJ3b2w.jpeg


#64 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 29 March 2013 - 22:29

Black Kaiser τα μισα να μου λεγε.


"Τον Μικροδάχτυλο μπορούμε ν"? Έτσι?

#65 Botsun

Botsun

    Boss Tsundere

  • Members
  • 1,240 posts

Posted 29 March 2013 - 22:30

Μόνο τις σειρές έχω δει,αλλά δεν με πολυνοιάζει τάραξέ μας στα σποιλερς!

Posted Image

Avatar & signature by Kai


#66 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 29 March 2013 - 22:33

spoilers σε got επισύρουν ban σε τούτο εδώ το τίμιο forum!

Εγώ δεν έχω πρόβλημα να αναφερθούν στοιχεία της πλοκής μέχρι τις δύο πρώτες σειρές μόνο.

Also, το γ@μησα στο spam, πάω να δω καμιά ταινία για να ηρεμήσω, γιατί ο ενθουσιασμός μου βγαίνει σε multiposting!

xbJ3b2w.jpeg


#67 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 29 March 2013 - 22:40

Υπαρχει χωρος και εναν ακομα πονεμενο, που θελει να ξεφυγει απο την κουραση των Πανελληνιων????

#68 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 29 March 2013 - 22:46

Έλα στον πάγκο, θα έχουμε και πατατάκια.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#69 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 29 March 2013 - 22:47

Έλα στον πάγκο, θα έχουμε και πατατάκια.


Προτιμω ποπ κορν. Μπορω να τα πεταω και στους παιχτες που δεν κανουν καλο rp.

#70 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 29 March 2013 - 22:53

Spoilers μέχρι και την πρώτη σεζόν στη σειρά θα βάλω. Don't worry about that. Btw, o Littlefinger νικά στο τέλος και όλοι παίζετε για τη δεύτερη θέση. Για τον τίτλο του "The Hand of the King". Να το ξεκαθαρίσουμε από τώρα.

Υπαρχει χωρος και εναν ακομα πονεμενο, που θελει να ξεφυγει απο την κουραση των Πανελληνιων????


Sorry man, μπορώ να σε βάλω δεύτερο αναπληρωματικό αλλά και πάλι δύσκολο να παίξεις. Εξάλλου, θα ήσουν πολύ απασχολημένος με τα μαθήματα για να το ευχαριστηθείς. Don't worry, θα παίξουμε και άλλο αργότερα. Καλύτερα κιόλας, μην με βρίζει ο καθηγητής Φυσικής σου. :P

#71 John Crabs

John Crabs

    Chessmaniac

  • Members
  • 398 posts

Posted 29 March 2013 - 22:57

Sorry man, μπορώ να σε βάλω δεύτερο αναπληρωματικό αλλά και πάλι δύσκολο να παίξεις. Εξάλλου, θα ήσουν πολύ απασχολημένος με τα μαθήματα για να το ευχαριστηθείς. Don't worry, θα παίξουμε και άλλο αργότερα. Καλύτερα κιόλας, μην με βρίζει ο καθηγητής Φυσικής σου. :P


Ok, απλως ενθουσιαστηκα με το ολο concept GoT Risk. Βαλε με αμα ειναι δευτερο αναπληρωματικο, μηπως και γινει κανενα θαυμα και μπω. Οσο για τον καθηγητη Φυσικη μου, οσο παει βαζει και πιο αστρονομικα θεματα. :uhh: :uhh:

#72 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 30 March 2013 - 13:03

Λοιπόν εδώ είναι η λίστα των παικτών και των οίκων που τους ανατέθηκαν. Δεν έγινε κλήρωση επειδή οι 5 από αυτούς δήλωσαν είτε εδώ, είτε σε pm διαφορετικό οίκο σε σχέση με όλους τους υπόλοιπους και ένας παίκτης μου είπε πως δεν έχει πρόβλημα όποιον και να πάρει. Άρα:

Posted Image

Ελπίζω μέχρι το βράδυ να σας στείλω τα κατάλληλα pms για να ξεκινήσουμε το παιχνίδι. Επίσης, δεν περιμένω να διαβάσετε, πόσο μάλλον να θυμάστε τους κανόνες και τις κινήσεις. Θα σας το επιβεβαιώσουν και τα παιδιά που έπαιξαν στα προηγούμενα παιχνίδια, το τί να κάνετε το μαθαίνετε παίζοντας + με την βοήθεια του Game Master. :D

#73 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 30 March 2013 - 13:55

Youtube Video

xbJ3b2w.jpeg


#74 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 30 March 2013 - 20:34

Έχω ερωτήσεις! (τί πρωτότυπο!)

1. Επιτρέπονται οι συνεννοήσεις είπαμε και τα πάντα όλα. Επιτρέπεται όμως να δώσεις screenshot από το pm της deployment phase σου για να βεβαιώσεις τον αντίπαλο σου ότι δεν θα του φέρεις? Ή να σώσεις το pm σε αρχείο που είναι και πιο ασφαλές από screenshot καθώς δεν μπορείς να το "πειράξεις" και μετά να το δώσεις? Με βάση τον κανόνα ότι δεν κάνουμε invite στο pm μας τον οποιονδήποτε θα έλεγα πως όχι, αλλά ας ρωτήσω καλύτερα.

2. Μπερδεύτηκα στις μετακινήσεις των στρατιών στην φάση τακτικής. Λες ότι μπορούμε να μετακινήσουμε μία φορά κάθε στρατιά. Αυτό αφορά όλη τη στρατιά ή κάθε στρατιώτη χωριστά? Γιατί από τη στρατιά του Σιάμ (στο σχεδιάγραμμα) τον έναν τον έβαλες μέσα στο κάστρο (μία μετακίνηση) και τον άλλο σε γειτονική περιοχή (δεύτερη μετακίνηση) και ανήκουν στην ίδια στρατιά. Αν δεν σου κάνει κόπο, διευκρίνισε το λίγο ακόμα

3. Στις ειδικές εντολές, στη συμμαχική άμυνα, λες ότι μπορεί φανερά κάποιος να λέει ότι μεταφέρει για να βοηθήσει αλλά κρυφά να βοηθήσει τον αντίπαλο. Να βοηθήσει αμυνόμενος το καταλαβαίνω αλλά πώς μπορεί να βοηθήσει τον αντίπαλο όταν επιτεθεί?

4. Πάλι στις ειδικές εντολές, στον έλεγχο θαλάσσιας περιοχής, μπορεί στην φάση της τακτικής να ορίσει σε ποιούς θα επιτίθεται ευτόματα. Αυτόματα όταν λέμε και όταν δεν είναι η σειρά του? Δηλαδή μπορώ να ορίσω τα πλοία μου να επιτίθενται σε όποιον πάει να περάσει ακόμα και αν δεν είναι η σειρά μου?

5. Μήπως μπορείς να γίνεις πιο σαφής όσον αφορά ποιές είναι οι άλλες ειδικές εντολές? Ή ο καθένας μπορεί να σκαρώσει ό,τι θέλει?

6. Όταν ένας παίχτης έχει στόλο σε περιοχή που έχω και εγώ στόλο και δίνει εντολή αποβίβασης σε περιοχή μου και επίθεσης τότε τα πλοία μου του επιτίθενται αυτόματα ακόμα και αν εγώ δεν θέλω?

7. Αν έχω στρατό σε μία περιοχή που δεν είναι δικιά μου και έχει έρθει κάποιος για επίθεση και δεν υπάρχει ειδική εντολή που να λέει ότι στηρίζω αμυντικά τον ιδιοκτήτη, ο άλλος μπορεί να μου επιτεθεί?

8. Στις κάρτες όταν λέει "επέλεξε ένα παίχτη", "επέλεξε μία περιοχή", μπορούμε να επιλέξουμε και τον εαυτό μας και δικιά μας περιοχή?

9. Συγεκριμένα την κάρτα "λάθος ενέδρα" μπορούμε να την παίξουμε στον εαυτό μας? Και ο λόγος που δεν ανακοινώνεται ότι παίχτηκε αυτή η κάρτα είναι για να μην ξέρει ο ιδιοκτήτης της περιοχής αν την επίθεση την σχεδίασε αυτός που είναι στην περιοχή του ή κάποιος άλλος?

10. Στην κάρτα "απρόσωποι" λέει για πιθανότητα εκτέλεσης της δολοφονίας. Γιατί πιθανότητα? Το καθορίζουν ζάρια αν θα γίνει ή όχι?

11. Δεν καταλαβαίνω το νόημα της κάρτας "καμένη γη"

12. Ενέδρα πώς κάνουμε? Χρειαζόμαστε κάποια κάρτα?

13. Στην φάση επίθεσης όλες οι κινήσεις είναι σε ένα post? Από ία περιοχή μπορούμε να επιτεθούμε σε δύο?


Αυτά τα ολίγα. Και ναι έκατσα και διάβασα ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ!

xbJ3b2w.jpeg


#75 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 31 March 2013 - 02:51

1. Επιτρέπονται οι συνεννοήσεις είπαμε και τα πάντα όλα. Επιτρέπεται όμως να δώσεις screenshot από το pm της deployment phase σου για να βεβαιώσεις τον αντίπαλο σου ότι δεν θα του φέρεις? Ή να σώσεις το pm σε αρχείο που είναι και πιο ασφαλές από screenshot καθώς δεν μπορείς να το "πειράξεις" και μετά να το δώσεις? Με βάση τον κανόνα ότι δεν κάνουμε invite στο pm μας τον οποιονδήποτε θα έλεγα πως όχι, αλλά ας ρωτήσω καλύτερα.


Όχι, δεν επιτρέπονται. Καλά έκανες και το ρώτησες, ιδιαίτερα για το αρχείο της συζήτησης.

2. Μπερδεύτηκα στις μετακινήσεις των στρατιών στην φάση τακτικής. Λες ότι μπορούμε να μετακινήσουμε μία φορά κάθε στρατιά. Αυτό αφορά όλη τη στρατιά ή κάθε στρατιώτη χωριστά? Γιατί από τη στρατιά του Σιάμ (στο σχεδιάγραμμα) τον έναν τον έβαλες μέσα στο κάστρο (μία μετακίνηση) και τον άλλο σε γειτονική περιοχή (δεύτερη μετακίνηση) και ανήκουν στην ίδια στρατιά. Αν δεν σου κάνει κόπο, διευκρίνισε το λίγο ακόμα


Ναι, εκεί υπάρχει ασάφεια. Κάθε στρατιώτη χωριστά εννοώ. Πχ αν έχεις 5 στρατιώτες μαζί σε μια περιοχή μπορεί οι 3 να κάνουν διαφορετική κίνηση από τους άλλους 2. Αρκεί να είναι μία κίνηση ο καθένας τους. Έκανα edit τον συγκεκριμένο κανόνα.

3. Στις ειδικές εντολές, στη συμμαχική άμυνα, λες ότι μπορεί φανερά κάποιος να λέει ότι μεταφέρει για να βοηθήσει αλλά κρυφά να βοηθήσει τον αντίπαλο. Να βοηθήσει αμυνόμενος το καταλαβαίνω αλλά πώς μπορεί να βοηθήσει τον αντίπαλο όταν επιτεθεί?


Όπως μπορεί να βοηθήσει τον αμυνόμενο πολεμώντας πρώτος εκείνον που επιτίθεται, έτσι μπορεί στην αντίθετη περίπτωση να πολεμήσει τον αμυνόμενο πρώτος πριν τον επιτιθέμενο. Η ιδιοκτησία της περιοχής φυσικά, πηγαίνει σε εκείνον που ανακοίνωσε την επίθεση, και όχι σε εκείνον που βοήθησε με την ειδική του εντολή ακόμα και αν μόνο οι δυνάμεις του τελευταίου χρειάστηκαν στην μάχη.

4. Πάλι στις ειδικές εντολές, στον έλεγχο θαλάσσιας περιοχής, μπορεί στην φάση της τακτικής να ορίσει σε ποιούς θα επιτίθεται ευτόματα. Αυτόματα όταν λέμε και όταν δεν είναι η σειρά του? Δηλαδή μπορώ να ορίσω τα πλοία μου να επιτίθενται σε όποιον πάει να περάσει ακόμα και αν δεν είναι η σειρά μου?


Ναι. Αυτόματα σημαίνει πως μπορεί να γίνει επίθεση ακόμα και αν δεν είναι η σειρά του παίκτη.

5. Μήπως μπορείς να γίνεις πιο σαφής όσον αφορά ποιές είναι οι άλλες ειδικές εντολές? Ή ο καθένας μπορεί να σκαρώσει ό,τι θέλει?


Βασικά, το δεύτερο. Ό,τι θέλετε εκτός φυσικά από κάποιες τελείως εξεζητημένες ones, όταν σπάνε έναν άλλο κανόνα και αυτές που η συνθήκη εκπληρώνεται αμέσως. Αν μια ειδική εντολή δεν μπορεί να γίνει, θα σας ενημερώνω ο ίδιος και θα ξαναπαίζετε την κίνηση σας. Μπορείτε να με ρωτάτε πριν την κάνετε αν δεν είστε σίγουροι.

6. Όταν ένας παίχτης έχει στόλο σε περιοχή που έχω και εγώ στόλο και δίνει εντολή αποβίβασης σε περιοχή μου και επίθεσης τότε τα πλοία μου του επιτίθενται αυτόματα ακόμα και αν εγώ δεν θέλω?


Οποιοσδήποτε παίκτης επιχειρήσει θαλάσσια εισβολή εναντίον σου μέσω μιας θάλασσας όπου έχεις και εσύ πλοία, ο στόλος σου αυτόματα θα αμυνθεί εκτός αν έχεις δώσει ειδική εντολή να μην το κάνει για κάποιον τρελό λόγο. H default συμπεριφορά του στόλου σου είναι να βοηθήσει. Σε περίπτωση απλής αποβίβασης ξένου στρατού σε περιοχή σου(στη tactical phase) ο στόλος σου δεν θα την εμποδίσει εκτός αν πάλι υπάρχει ειδική εντολή που να λέει το αντίθετο. Μπορείς να δώσεις από την αρχή ειδική εντολή ο στόλος σου να επιτίθεται ή όχι σε συγκεκριμένους παίκτες οποιαδήποτε και αν είναι η περίπτωση.

7. Αν έχω στρατό σε μία περιοχή που δεν είναι δικιά μου και έχει έρθει κάποιος για επίθεση και δεν υπάρχει ειδική εντολή που να λέει ότι στηρίζω αμυντικά τον ιδιοκτήτη, ο άλλος μπορεί να μου επιτεθεί?


Μπορεί να σου επιτεθεί, ναι. Μπορεί να δώσει ειδική εντολή, και να επιτεθεί πρώτα σε εσένα και έπειτα στον αμυνόμενο παρότι οι δύο τελευταίοι δεν συνεργάζεστε. Ή μπορεί να δώσει εντολή να επιτεθεί μόνο σε εσένα όπως στο πρώτο παράδειγμα των ειδικών εντολών στο thread με τους κανόνες.

8. Στις κάρτες όταν λέει "επέλεξε ένα παίχτη", "επέλεξε μία περιοχή", μπορούμε να επιλέξουμε και τον εαυτό μας και δικιά μας περιοχή?


Ναι. Εκτός φυσικά αν η κάρτα διευκρινίζει το αντίθετο.

Ενέδρα πώς κάνουμε? Χρειαζόμαστε κάποια κάρτα?


Nope. Ενέδρα ή όπως αλλιώς ονομάζεται "Νυχτερινή Επίθεση" μπορείς να κάνεις στο Deployment Phase σου απλά αναφέροντας το στον Game Master. Σαν εντολή παιχνιδιού.

9. Συγεκριμένα την κάρτα "λάθος ενέδρα" μπορούμε να την παίξουμε στον εαυτό μας? Και ο λόγος που δεν ανακοινώνεται ότι παίχτηκε αυτή η κάρτα είναι για να μην ξέρει ο ιδιοκτήτης της περιοχής αν την επίθεση την σχεδίασε αυτός που είναι στην περιοχή του ή κάποιος άλλος?


Ναι, μπορείς. Αλλα γιατί να την παίξεις στον εαυτό σου όταν μπορείς να κάνεις ενέδρα έτσι και αλλιώς στη Deployment phase? Ναι, δεν ανακοινώνεται για να μην ξέρει ο αντίπαλος αν έγινε εξαιτίας της κάρτας ή μη. :P

10. Στην κάρτα "απρόσωποι" λέει για πιθανότητα εκτέλεσης της δολοφονίας. Γιατί πιθανότητα? Το καθορίζουν ζάρια αν θα γίνει ή όχι?


"Γιατί πιθανότητα"; Γιατί όσα λεφτά και αν δώσεις ο δολοφόνος σου μπορεί να τα κάνει θάλασσα. Τεχνικά μιλώντας, το καθορίζει ένας απλός random event generator. Εγώ θα χρησιμοποιήσω τον http://www.random.org/lists/ και θα "εκτελώ" το ενδεχόμενο που αντιπροσωπεύει το πρώτο στοιχείο που θα μου βγάζει η λίστα. Γίνεται και με ζάρια όμως. Πχ αν κάτι έχει πιθανότητα 50% να γίνει, μπορώ εγώ να πω πως θα ρίξω ένα ζάρι και αν φέρω ζυγό αριθμό, το ενδεχόμενο θα συμβεί. Είναι τεχνικό θέμα. Αν θες να μάθεις πως θα αποφασίζω αν θα συμβεί ή όχι η δολοφονία για τη συγκεκριμένη κάρτα πες το μου να σου δώσω ένα ακριβές παράδειγμα με screenshots.

11. Δεν καταλαβαίνω το νόημα της κάρτας "καμένη γη"


Μια πιθανή χρήση θα ήταν να "κάψεις" περιοχές τις οποίες βλέπεις πως δεν μπορείς να κρατήσεις. Τις δίνεις σε ουδέτερους και μειώνεις την αξία τους έτσι ώστε αν τις πάρει ο αντίπαλος να μην κερδίζει τον μέγιστο αριθμό στρατιωτών από αυτές. Αν δεν βρίσκεις την συγκεκριμένη κάρτα χρήσιμη, τότε απλά δεν την επιλέγεις. Μερικές κάρτες πράγματι δεν είναι και τόσο χρήσιμες.


13. Στην φάση επίθεσης όλες οι κινήσεις είναι σε ένα post? Από ία περιοχή μπορούμε να επιτεθούμε σε δύο?


Ναι, σε ένα ποστ όλες οι κινήσεις. Την δεύτερη ερώτηση δεν ξέρω αν την κατάλαβα καλά. Μπορείτε να επιτεθείτε σε δύο περιοχές από οποιαδήποτε μια (μοιράζοντας τον στρατό σας ανάλογα), αρκεί φυσικά να είναι γειτονικές. Όπως και στο Castle Risk.

Respect που έκατσες και το διάβασες αλλά υπάρχουν και χειρότερα. Σκέψου και εμένα που έπρεπε να σκεφτώ το πως θα δουλεύει τι και να κάτσω να το γράψω. :P

Edited by Black Kaiser, 31 March 2013 - 03:04.