Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 1 Ψήφοι

.::: Movies recommendations :::.


  • Please log in to reply
948 replies to this topic

#31 kienzan

kienzan

    Anime Elite

  • Members
  • 1.251 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 08 Δεκέμβριος 2006 - 23:59

Ελεός...
Oχι αλλες ταινείες με εβραιους και ναζι...
Φτάνει...
Βαρέθηκα

Εχει γινει τοσο σουπα στο θέμα που στο τέλος θα δώ πραγματικο εβραιο να τον καινε και θα χασμουριέμαι:rofl:


Kαι για να είμαι on topic
Είδα σχετικά πρόσφάτα τη Φθινοπορινή σονάτα του Bergman
Απο τους πιο σοκαριστικουσ και καθηλοτικουσ διαλογους που έχω δει:thumbup:
Δημοσιευμένη  εικόνα


#32 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Δεκέμβριος 2006 - 00:54

Ελεός...
Oχι αλλες ταινείες με εβραιους και ναζι...
Φτάνει...
Βαρέθηκα

Εχει γινει τοσο σουπα στο θέμα που στο τέλος θα δώ πραγματικο εβραιο να τον καινε και θα χασμουριέμαι:rofl:


Kαι για να είμαι on topic
Είδα σχετικά πρόσφάτα τη Φθινοπορινή σονάτα του Bergman
Απο τους πιο σοκαριστικουσ και καθηλοτικουσ διαλογους που έχω δει:thumbup:

συμφωνω απολυτως και στα δυο!
ΟΧΙ αλλοι εβραιοι.ενταξει σας κανανε οτι σας κανανε .εχετε κανει τοσες εβραιο-ταινιες που πραγματικα στην επομενη θα κανω εγω το επομενο ΡΑΙΧ και θα συνεχισω απο κει που εμειναν οι Γερμανοι.
και οσο το αλλο που λες ,να προσθεσω την Εβδομη Σφραγιδα,του ιδίου παλι.
που ειναι Ε Π Ο Σ .

Δημοσιευμένη  εικόνα


#33 Luffy88

Luffy88

    mpafanakos^^

  • Members
  • 104 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Δεκέμβριος 2006 - 02:03

The 9th Gate
Η ταινία ανοίγει με τον Johny Depp να υπωδείεται εναν έμπορο βιβλίων που τον έχει προσλάβει μια απο τις μεγαλύτερες συλλέκτριες βιβλίων του κόσμου(Frank Langella).Αυτη λοιπόν η κυρία έχει στην κατωχή της ένα αντίγραφο απο ένα βιβλίο το οποίο περιείχε λεπτομέριες για το πως θα καλέσεις τον σατανά The Nine Gates of the Kingdom of Shadows. Η συλλέκτρια αυτη ισχυρίζεται πως αυτο το βιβλίο είναι πλαστογραφημένο κ έτσι βάζει τον Johny Depp να ψάξει να βρει το πρωτότυπο...

Είναι μια ταινία που μου άρεσε αρκετά.. Φοβερές ερμηνίες ειδικά απο τον ειδικευμένο σε τέτοιους ρόλους Johny Depp!! :drinks:
Δημοσιευμένη  εικόνα

#34 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Δεκέμβριος 2006 - 04:54

The 9th Gate
Η ταινία ανοίγει με τον Johny Depp να υπωδείεται εναν έμπορο βιβλίων που τον έχει προσλάβει μια απο τις μεγαλύτερες συλλέκτριες βιβλίων του κόσμου(Frank Langella).Αυτη λοιπόν η κυρία έχει στην κατωχή της ένα αντίγραφο απο ένα βιβλίο το οποίο περιείχε λεπτομέριες για το πως θα καλέσεις τον σατανά The Nine Gates of the Kingdom of Shadows. Η συλλέκτρια αυτη ισχυρίζεται πως αυτο το βιβλίο είναι πλαστογραφημένο κ έτσι βάζει τον Johny Depp να ψάξει να βρει το πρωτότυπο...

Είναι μια ταινία που μου άρεσε αρκετά.. Φοβερές ερμηνίες ειδικά απο τον ειδικευμένο σε τέτοιους ρόλους Johny Depp!! :drinks:


Αν είχες ιδέα απο κινηματογράφο θα αναγνώριζες ότι αυτή ηταν η χειρότερη ταινία ever του Roman Polanski, αυτή η ταινία γυρίστηκε μόνο και μόνο για να τον φέρει στο προσκήνιο και φυσικά απέτυχε.. Απο την αρχή ως το τέλος ήταν μια χαζομάρα.. περνάει indeed μερικά μυνήματα αλλα την πιο πολύ ώρα της ταινίας σκεφτόμουν τι κρίμα που ο Μάνσον δεν κατάφερε να τελιώσει αυτό που άρχισε..

Spoiler:


#35 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Δεκέμβριος 2006 - 05:29

Αν είχες ιδέα απο κινηματογράφο θα αναγνώριζες ότι αυτή ηταν η χειρότερη ταινία ever του Roman Polanski, αυτή η ταινία γυρίστηκε μόνο και μόνο για να τον φέρει στο προσκήνιο και φυσικά απέτυχε.. Απο την αρχή ως το τέλος ήταν μια χαζομάρα.. περνάει indeed μερικά μυνήματα αλλα την πιο πολύ ώρα της ταινίας σκεφτόμουν τι κρίμα που ο Μάνσον δεν κατάφερε να τελιώσει αυτό που άρχισε..

Spoiler:

αν στη θεση του-θ ε ο υ - Johnny Depp ,επαιζε ο George Whateverismyname
, η ταινια θα πηγαινε στον Καιαδα.το μονο που μενει να πω ειναι οτι ηταν μια πολυ κακη μεταφορα σεναριου,γιατι το βιβλιο που βασιστηκε η ταινια ειναι πολυ πολυ καλο.

Δημοσιευμένη  εικόνα


#36 Sandman

Sandman

    Anime Freak

  • Members
  • 377 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Δεκέμβριος 2006 - 08:23

Αν είχες ιδέα απο κινηματογράφο θα αναγνώριζες ότι αυτή ηταν η χειρότερη ταινία ever του Roman Polanski, αυτή η ταινία γυρίστηκε μόνο και μόνο για να τον φέρει στο προσκήνιο και φυσικά απέτυχε.. Απο την αρχή ως το τέλος ήταν μια χαζομάρα.. περνάει indeed μερικά μυνήματα αλλα την πιο πολύ ώρα της ταινίας σκεφτόμουν τι κρίμα που ο Μάνσον δεν κατάφερε να τελιώσει αυτό που άρχισε..

Spoiler:


Δεν μπορώ να βλέπω τέτοια posts pls ok?Είναι σαν του λες στον άλλον ότι είναι άσχετος απο κινηματογράφο,τον προσβάλεις κι ανοίγεις flame war έλεος δλδ.Δεν με απασχολεί αν θεωρείς τον εαυτό σου κριτικό κινηματογράφου η ξέρω γω τι απλώς κάνε σχόλια για τη ταινία only όχι για τα γούστα,γνώσεις κάποιου.Απλά πράγματα.

Όντως η ταινία αυτή ήταν μέτρια προς κακή αλλα σίγουρα έχει φτιάξει και χειρότερες ο Polanski(όπως και οι περισότεροι σκηνοθέτες μέσα σε μια πορεία 50 χρόνων).Α και btw δεν έχει να αποδίξει τπτ πλέον.Ο καλύτερος κριτής είναι ο χρόνος ο οποίος τον καθιέρωσε σαν ένα αρκετά σημαντικό σκηνοθέτη.Τώρα ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει αναλόγα με τα γούστα του,τις ορεξείς του και τις γνώσεις του περι κινηματογράφου/σκηνοθεσίας.Η πραγματικότητα δεν αλλάζει όμως.

#37 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Δεκέμβριος 2006 - 17:53

Αν είχες ιδέα απο κινηματογράφο θα αναγνώριζες ότι αυτή ηταν η χειρότερη ταινία ever του Roman Polanski, αυτή η ταινία γυρίστηκε μόνο και μόνο για να τον φέρει στο προσκήνιο και φυσικά απέτυχε.. Απο την αρχή ως το τέλος ήταν μια χαζομάρα.. περνάει indeed μερικά μυνήματα αλλα την πιο πολύ ώρα της ταινίας σκεφτόμουν τι κρίμα που ο Μάνσον δεν κατάφερε να τελιώσει αυτό που άρχισε..

Spoiler:


Επειδή φάνηκα πολύ ειρωνική με τον φίλο LUffy 88. Να ζητήσω ένα συγνώμη για το ειρωνικό μου σχόλιο :( και απο τον Luffy 88 και απο τον Sandman.

ps.. Τελικά εγώ είμαι πιο "μελένια" απο τν P.O.M

#38 Luffy88

Luffy88

    mpafanakos^^

  • Members
  • 104 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Δεκέμβριος 2006 - 18:42

Οχι δν με πείραξε καθόλου απλά εμένα μου άρεσε η ταινία κ είπα να την προτείνω.. Τώρα ο καθένας μπορεί να πει την γνώμη του κ να πιστεύει οτιδήποτε! Νο Hard feelings..
Δημοσιευμένη  εικόνα

#39 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5.515 Δημοσιεύσεις:
  • Location今、そこにいる僕

Καταχωρήθηκε 09 Δεκέμβριος 2006 - 19:35

Nα προσθέσω για τους φίλους των αντιπολεμικών έργων τα :

Posted Image Johnny got his gun http://www.imdb.com/title/tt0067277/
Posted Image Pretty Village Pretty Flame http://www.imdb.com/title/tt0116860/

Δύο πολύ δυνατές ταινίες που προσωπικά με καθήλωσαν...
:drinks:

Επίσης, όσοι μπορείτε και θέλετε κατεβάστε το παρακάτω documentary και παρακαλώ seedάρετε το όσο μπορείτε:

Posted Image Arna's Children http://www.imdb.com/title/tt0408504/
Posted Image http://torrentspy.com/torrent/343242/Arna_s_Children_XviD_DVDRip

Summary: Story of normal kids who grow to be fighters and terrorists in Israel-Palestine.

ARNA'S CHILDREN tells the story of a theatre group that was established by Arna Mer Khamis. Arna comes from a Zionist family and in the 1950s married a Palestinian Arab, Saliba Khamis. On the West Bank, she opened an alternative education system for children whose regular life was disrupted by the Israeli occupation. The theatre group that she started engaged children from Jenin, helping them to express their everyday frustrations, anger, bitterness and fear. Arna's son Juliano, director of this film, was also one of the directors of Jenin's theatre. With his camera, he filmed the children during rehearsal periods from 1989 to 1996. Now, he goes back to see what happened to them. Yussef committed a suicide attack in Hadera in 2001, Ashraf was killed in the battle of Jenin, Alla leads a resistance group. Juliano, who today is one of the leading actors in the region, looks back in time in Jenin, trying to understand the choices made by the children he loved and worked with. Eight years ago, the theatre was closed and life became static and paralysed. Shifting back and forth in time, the film reveals the tragedy and horror of lives trapped by the circumstances of the Israeli occupation.


Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#40 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Δεκέμβριος 2006 - 11:54

ps.. Τελικά εγώ είμαι πιο "μελένια" απο τν P.O.M

αμφιβαλει κανεις οτι οταν με το καλο παω να βρω τον Cliff Burton ,η καλη μας εκκλησια θα με ανακυρηξει αγιο ,και "Χρυστοστομο" ο Βού?


dante80:το johnny got his gun ,που χω δει οντως ειναι ακρως καθηλοτικο,οποτε +1 απο εμενα!

Δημοσιευμένη  εικόνα


#41 LiosAlfa

LiosAlfa

    Anime Elite

  • Members
  • 1.175 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Δεκέμβριος 2006 - 13:46

To Johnny got his gun το είδα σε μια πολλή δυσάρεστη καμπή της ζωής μου και με χάραξε ακόμα πιο βαθειά το συστήνω σε όλους αλλά να είστε έτοιμη για το 2μηνο κατάθλιψης που θα περάσετε(κορυφαίο και το Video Clip των Metallica το The One το οποιο και στοιχουργικά είναι εμπνευσμένο από την ταινία)

BTW έβαλες αντιπολεμικές ταινίες και δεν είπες το Αποκάλυψη Τώρα?ή το Full Metal Jacket?ασυγχώρητος.

Μην προτείνετε ΤΟΣΟ καταθλιπτικες ταινίες ρε παιδιά οι περισσότερη είναι κάτω των 18.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#42 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 10 Δεκέμβριος 2006 - 23:49

To Johnny got his gun το είδα σε μια πολλή δυσάρεστη καμπή της ζωής μου και με χάραξε ακόμα πιο βαθειά το συστήνω σε όλους αλλά να είστε έτοιμη για το 2μηνο κατάθλιψης που θα περάσετε(κορυφαίο και το Video Clip των Metallica το The One το οποιο και στοιχουργικά είναι εμπνευσμένο από την ταινία)

BTW έβαλες αντιπολεμικές ταινίες και δεν είπες το Αποκάλυψη Τώρα?ή το Full Metal Jacket?ασυγχώρητος.

Μην προτείνετε ΤΟΣΟ καταθλιπτικες ταινίες ρε παιδιά οι περισσότερη είναι κάτω των 18.


Γι αυτό έχουμε ευθύνη να τους μαθαίνουμε.. οτι η ζωή δεν είναι μέλι γάλα..

#43 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Δεκέμβριος 2006 - 07:45

(κορυφαίο και το Video Clip των Metallica το The One το οποιο και στοιχουργικά είναι εμπνευσμένο από την ταινία)

[spam mode]το βιντεο κλιπ εχει κυκλοφορησει αν δεν κανω λαθως η σε 2, η σε 3 versions.αυτο που λες ειναι το original version.[/spam mode]


suggested movie 4 today:Elephant Man:head::respect::head::respect::head:

Δημοσιευμένη  εικόνα


#44 LiosAlfa

LiosAlfa

    Anime Elite

  • Members
  • 1.175 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Δεκέμβριος 2006 - 08:25

Γι αυτό έχουμε ευθύνη να τους μαθαίνουμε.. οτι η ζωή δεν είναι μέλι γάλα..


Ναι αλλά αν δεν χαρούν την ζωή τους στα 14-16 τους πότε θα την χαρούν?

Και πάλι λέω καλό είναι να την αποφύγουν οι νεότεροι και άμα την δούν από πείσμα τότε κακό του κεφαλιού τους.
Δημοσιευμένη  εικόνα

#45 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4.640 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 11 Δεκέμβριος 2006 - 09:23

Ναι αλλά αν δεν χαρούν την ζωή τους στα 14-16 τους πότε θα την χαρούν?

Και πάλι λέω καλό είναι να την αποφύγουν οι νεότεροι και άμα την δούν από πείσμα τότε κακό του κεφαλιού τους.


Έλα ρε δεν έχουν ανάγκη αυτά, εμείς ανήλικα δεν ήμασταν όταν είδαμε το kids? η.. το trainspoting? (ʼσχετα που δεν το έχω δει ακόμη έτσι :P)
doin't worry θα βρούν τον dromo τους και ας τρομάξουν λίγο μπας.. και αποφύγουν κάποια λάθη :P