Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

HTML5 anime viewer


  • This topic is locked This topic is locked
6 replies to this topic

#1 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 02 July 2012 - 20:08

Παίδες έχω μια ιδέα γιατί να κατεβάζεις animes και να φουλάρεις σκληρούς και να μην τα βλέπεις online με την χρήση της νέας τεχνολογίας HTML5 τα περισσότερα site χρησιμοποιούν flash όμως σε μερικά συστήματα το flash δεν υποστιρίζεται (πχ iphone, Linux) αλλά πολλοί browsers υποστιρίζουν την νέα τεχνολογία αυτή. Άρα γιατί να μην μπαίνω σε ένα site ια να μην ωλέπω με την χρήση HTML5 τα αγαπημένα μου και όχι μόνο anime? Και γιατί να μην τα βλέπω σε μια υποσελίδα της κοινότητας? χ να υπάρχει ένα subdomain της μορφής watch.anime.gr και να βλέπεις με την χρηση της Html5 animes.

#2 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 02 July 2012 - 20:16

Και γιατί να φάμε bandwidth κλπ για κάτι τέτοιο; Πολλά anime τα βάζουν και στο youtube.

Επίσης έχει και κάτι άλλα site αλλά αυτά είναι λίγο άλλη ιστορία.


phmava.php

#3 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 03 July 2012 - 19:53

Όμως polla site χρησιμοποιούν flash. Και το flash με την πάροδο του καιρού οδεύει προς την εξάφάνηση.

#4 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 03 July 2012 - 20:09

Κάτσε στο youtube εγώ μια χαρά μπαίνω από ubuntu. Και χρησιμοποιεί flash. Εννοείς άλλα site?
phmava.php

#5 jiohnis

jiohnis

    watashi wa ....

  • Members
  • 639 posts

Posted 03 July 2012 - 20:23

Παίδες έχω μια ιδέα γιατί να κατεβάζεις animes και να φουλάρεις σκληρούς και να μην τα βλέπεις online με την χρήση της νέας τεχνολογίας HTML5 ....


Μπορεί το online streaming με html5 να μου προσφέρει την ίδια ποιότητα με το κατεβασμένο video (HD-FullHD) χωρίς να lagαρει ? Don't think so . Για όσους θέλουν μέγιστη ποιότητα στα anime και γενικά σειρές-ταινίες το downloading δεν θα αντικατασταθεί με streaming στο άμεσο μέλλον . Παρόλα αυτά κι εγώ υποστηρίζω html5 καθώς το προτιμώ από τον κλειστό κώδικα flash της adobe που έχει άλλωστε και ένα σωρό προβλήματα . Μιας και το ανέφερες, έχεις κάποιο site να προτείνεις ?

we_wont_forget_by_manga_wolf-d4hh3hj.png

Set by Mangawolf
My Animelist | My Mangalist

 


#6 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 03 July 2012 - 20:34

Κάτσε στο youtube εγώ μια χαρά μπαίνω από ubuntu. Και χρησιμοποιεί flash. Εννοείς άλλα site?

Όμως έχει παγώσει η ανάπτυξή του. Και οι εναλλακτικές επιλογές δεν δουελύουν τόσο καλά.

Μπορεί το online streaming με html5 να μου προσφέρει την ίδια ποιότητα με το κατεβασμένο video (HD-FullHD) χωρίς να lagαρει ? Don't think so . Για όσους θέλουν μέγιστη ποιότητα στα anime και γενικά σειρές-ταινίες το downloading δεν θα αντικατασταθεί με streaming στο άμεσο μέλλον . Παρόλα αυτά κι εγώ υποστηρίζω html5 καθώς το προτιμώ από τον κλειστό κώδικα flash της adobe που έχει άλλωστε και ένα σωρό προβλήματα . Μιας και το ανέφερες, έχεις κάποιο site να προτείνεις ?


Όλα τα site οπου βλέπω online είναι μέσα στο ad και στο flash. Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο ιδέες παίνω από του youtube το τι να δω και ψάχνω που το streaμάρει online.

#7 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 03 July 2012 - 21:02

Θα απαντήσω στον πυρήνα του OP:

Και γιατί να μην τα βλέπω σε μια υποσελίδα της κοινότητας? χ να υπάρχει ένα subdomain της μορφής watch.anime.gr και να βλέπεις με την χρηση της Html5 animes.


Φίλε pc_magas, δεν σκοπεύουμε να επεκταθούμε στο χώρο του anime streaming, ούτε παράνομα, ούτε νόμιμα (το οποίο περιλαμβάνει σύναψη συμφωνιών με τους ιαπωνικούς τηλεοπτικούς σταθμούς, πληρωμή δικαιωμάτων και πολλά άλλα άχαρα και δαπανηρά πράγματα). Άρα μην περιμένεις να γίνει ποτέ κάτι τέτοιο από εμάς. Άμα θέλει να το επιχειρήσει κάποιος άλλος, ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν.

Από κει και πέρα, το thread δεν νομίζω ότι έχει ιδιαίτερο λόγο ύπαρξης. Τα άτομα που προτιμούν να κατεβάζουν τα anime τους για να τα βλέπουν στη μέγιστη δυνατή ποιότητα θα συνεχίσουν να το κάνουν, όσοι δεν ενδιαφέρονται και τόσο για την ποιότητα θα συνεχίσουν να τα βλέπουν από streaming sites, είτε με χρήση flash, είτε με χρήση HTML5. Τώρα το αν και πότε η HTML5 θα αντικαταστήσει το flash, είναι κάτι που αναμένεται να το δούμε (αλλά είναι πέρα από τον έλεγχό μας το αν και πότε θα συμβεί, οπότε πάλι δεν υπάρχει λόγος συζήτησης).

Locked.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||