Jump to content

Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!

Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.

Photo
* * * * - 3 votes

Πώς λέγεται αυτό το anime/manga? (βλ. 1η σελίδα για λεπτομέρειες)

Βοηθεια αναζητηση τιτλου manga anime

• Please log in to reply
1702 replies to this topic

#31 Interfan

Interfan

Starting...

• Members
  • 3 posts

Posted 21 February 2007 - 05:04

Geia paidia eimai kainourgios edw...Vsk exw faei megalo skalwma me ena paidiko pou htan sto star me ena podosfairisth pou legotan veniamin...Kserei kaneis pws legotan h seira??

#32 ota-kun

ota-kun

Starting...

• Members
  • 5 posts

Posted 22 February 2007 - 01:54

den eitan sto star alla se ena arxaio kanali pou legotan news an thimame kala
xmmmm..... kai legotan wistle an kai den eimai sigouros psaxe gia afto sto www.animenewsnetwork.com kai tha deis
pandos odos htan oraia seira
Boold for the blood god dude....:head:

#33 Interfan

Interfan

Starting...

• Members
  • 3 posts

Posted 22 February 2007 - 03:20

Thanks φίλε θα το ψάξω :)

#34 odin

odin

Lord of valhalla

• Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 22 February 2007 - 10:16

Moero!TopStriker

#35 GoTZiLaS

GoTZiLaS

Starting...

• Members
  • 2 posts

Posted 22 February 2007 - 23:03

Παιδια ψαχνω ενα anime.
Το εδειχνε παλια νομιζω στο 06
Ηταν καποιοι σαν ανθρωποι ψαρια,σαν υπερηρωες της θαλασσας και αυτοι ηταν οι καλοι.Τους κακους δεν τους θυμαμαι πως ηταν.Α ο αρχηγος τον καλων ηταν χρωμα νομιζω ανοιχτος πρασινος προς θαλασσι και ειχε πτερυγεια στα χερια και ποδια(νομιζω).Και ζουσαν σε ενα σκαφος-υποβρυχιο

#36 Jiraiya

Jiraiya

ビッグブレストジャンキー

• Members
  • 2,569 posts

Posted 22 February 2007 - 23:05

Ξέρει κανείς πως λέγονται 3 anime:
1) το έδειχνε παλιά το junior tv με κάτι μαχητικά αεροσκάφη που τα πιλοτάριζαν μισθοφόροι νομίζω.
2) έδειχνε ένα διαστημόπλοιο γεμάτο γυναίκες που τελικά ένας εξωγήινος σκότωσε τις περισσότερες από αυτές και από αυτές που επιβίωσαν μια έμεινε έγκυος.
3)ένα ποδόσφαιρο που έδειχνε παλιά στο new ήταν το whistle,captain tsubasa ή κάποιο άλλο?

#37 boukaw7

boukaw7

Anime Fan

• Members
  • 164 posts

Posted 22 February 2007 - 23:22

Το 1 είναι η περιοχή 88 (area88) με shin kazama. Το ωάχνω βα το κατεβάσω αυτό. Που θα μου πάει....:(

#38 Erisadesu

Erisadesu

Hellasian Star

• Members
  • 4,640 posts

Posted 23 February 2007 - 00:56

Το 1 είναι η περιοχή 88 (area88) με shin kazama. Το ωάχνω βα το κατεβάσω αυτό. Που θα μου πάει....:(

www.animeclipse.com εκεί έχει και 3 Ovas με ελληνικούς υπότιτλους.

Για δες εδώ! :bleh:

είσαι ΘΕΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

2) έδειχνε ένα διαστημόπλοιο γεμάτο γυναίκες που τελικά ένας εξωγήινος σκότωσε τις περισσότερες από αυτές και από αυτές που επιβίωσαν μια έμεινε έγκυος.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΑΥΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟ και δεν το βρήκα με τίποτα.
έχω ρωτήσει όλο το σύμπαν.. και κανείς δεν το έχει δει.. αφού νόμιζα ότι το φαντάστηκα

Ξερετε ενα παλιο anime με κατι ηρωες της θαλασσας,σαν ανθρωποι ψαρια ηταν.Υπηρχαν καλοι και κακοι.Οι καλοι ζουσαν σε ενα σκαφος-υποβρυχιο.Ο αρχηγος των καλων ειχε νομιζω κατι πτερυγια στα χερια-ποδια.Ολες οι μαχες δινονταν στη θαλασσα

http://transform.to/~werekatt/cartoon/tiger/tiger.htm

δεν είναι anime

#39 Getta Robo

Getta Robo

..:: CoDe V ::..

• Members
  • 21 posts

Posted 01 March 2007 - 06:54

Gall Force 1 - Eternal Story

http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=760

Το επαιζε τακτικοτατα στο τοτε new channel - tempo κυριως πρωινες ωρες.
Την δεκαετια του 90, την εδινε δωρο ενα παιδικο περιοδικο..Ασχετως αν η ταινια περιεχει ακραιες σκηνες με tentacle flicts :P
Μονο η πρωτη ταινια απο οσο γνωριζω ειχε ερθει στην Ελλαδα, παντα σε Ελληνικη μεταγλωτιση, η οποια ηταν και καλης ποιοτητας.

#40 Erisadesu

Erisadesu

Hellasian Star

• Members
  • 4,640 posts

Posted 01 March 2007 - 10:47

Gall Force 1 - Eternal Story

http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=760

Το επαιζε τακτικοτατα στο τοτε new channel - tempo κυριως πρωινες ωρες.
Την δεκαετια του 90, την εδινε δωρο ενα παιδικο περιοδικο..Ασχετως αν η ταινια περιεχει ακραιες σκηνες με tentacle flicts :P
Μονο η πρωτη ταινια απο οσο γνωριζω ειχε ερθει στην Ελλαδα, παντα σε Ελληνικη μεταγλωτιση, η οποια ηταν και καλης ποιοτητας.

Σειρά ήταν!!

Ευχαριστώ Triton, μπήκες με φόρα στο φορουμ μας, καλως ήρθες.

#41 GoTZiLaS

GoTZiLaS

Starting...

• Members
  • 2 posts

Posted 03 March 2007 - 18:58

Παιδια ξερετε ενα (anime ή cartoon) με κατι ηρωες σε κατι πολεμικα οχηματα που ενονονταν και γινονταν ενα robot με ενα ωραι σπαθι.Και ελεγε <<ο (ταδε) ο αφεντης του διαστηματος>>νομιζω

(οχι το powerangers!)

Θυμιθηκα οτι τα οχηματα ηταν 9 λιονταρια robot που ενονονταν και δημιουργουσαν ενα μεγαλο

#42 Phantom Duck

Phantom Duck

Platyrhynchos Kineticus

• Retired Staff
  • 5,431 posts

Posted 03 March 2007 - 19:46

Σου απάντησα και αλλού αλλά δεν πειράζει :bleh:

Πιθανότατα λες για το Voltron http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=3507

Δες και 2 εικόνες που μόλις βρήκα
Posted ImagePosted Image

E5VV38U.jpg

#43 Getta Robo

Getta Robo

..:: CoDe V ::..

• Members
  • 21 posts

Posted 04 March 2007 - 01:21

Στα Ελληνικα απο οσο θυμαμαι, το εξωφυλλο ελεγε: Βολτρον ο υπερασπιστης του συμπαντος.
Για να μην μπερδευτεις, αυτο εδω ηταν το εξωφυλλο του:
http://www.voltronforce.com/images/VVsword.jpg
O Voltron ειναι αμερικανικη ενωση (μονταζ) δυο Ιαπωνικων anime: Του Golion και του Kikou Kantai Dairugger XV.
Επι της ευκαιριας κατι ακουγεται για μεταφραση του αυθεντικου Golion απο την media blasters..
Περιμενοντας και βλεποντας..

The production of silence in art is an utopian enterprise.
If we disregard the alchimie du verbe, traditional language cannot capture the essence of what we attempt.
It possesses utility only so far as it can construct boundaries. Forgive me, but I truly believe that music encompasses more, not stumbling in logic and formality.

ULVER_logo.gif

#44 panathinaikara

panathinaikara

Anime Amateur

• Members
  • 101 posts

Posted 04 March 2007 - 09:20

re paidia an mporeite na me voithisete oi palioteroi...
Ψάχνω ένα ανιμε-ταινία που το είχα δει σε VHS πριν 15 χρόνια περίπου. Αφορούσε ένα νεαρό παιδί(Γιόσι νομίζω τον έλεγαν) που απομακρύνθηκε κατά λάθος από την οικογένειά του και κατέληξε σε ζούγκλα. Εκεί γνώρισε μια φυλή(μαύροι ήταν) και έγινε πολύ φίλος με έναν. Ο Γιόσι έμαθε να πολεμάει με ακόντια, ο φίλος του ο μαύρος αργότερα στην ταινία πέθανε. Και προς το τέλος έγινε κάτι σα πυρηνική έκρηξη και το παιδί ξαναβρήκε τον πατέρα του. Να πω επίσης ότι είχε και κάτι σκηνές μέσα σε τρένο. Τα είπα λίγο χύμα αλλά δε θυμάμαι και πολλά. Αλλά όταν ήμουν μικρός μου άρεσε πολύ. Ευχαριστώ

#45 odin

odin

Lord of valhalla

• Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 04 March 2007 - 10:10

re paidia an mporeite na me voithisete oi palioteroi...
Ψάχνω ένα ανιμε-ταινία που το είχα δει σε VHS πριν 15 χρόνια περίπου. Αφορούσε ένα νεαρό παιδί(Γιόσι νομίζω τον έλεγαν) που απομακρύνθηκε κατά λάθος από την οικογένειά του και κατέληξε σε ζούγκλα. Εκεί γνώρισε μια φυλή(μαύροι ήταν) και έγινε πολύ φίλος με έναν. Ο Γιόσι έμαθε να πολεμάει με ακόντια, ο φίλος του ο μαύρος αργότερα στην ταινία πέθανε. Και προς το τέλος έγινε κάτι σα πυρηνική έκρηξη και το παιδί ξαναβρήκε τον πατέρα του. Να πω επίσης ότι είχε και κάτι σκηνές μέσα σε τρένο. Τα είπα λίγο χύμα αλλά δε θυμάμαι και πολλά. Αλλά όταν ήμουν μικρός μου άρεσε πολύ. Ευχαριστώ

http://anidb.info/perl-bin/animedb.pl?show=anime&aid=2279
http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=3644

Also tagged with one or more of these keywords: Βοηθεια, αναζητηση, τιτλου, manga, anime