Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Yama no Susume

Yama no Susume winter 2013 tv series moe

  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2012 - 21:09

Yama no Susume

ヤマノススメ

Recommending Mountains


Posted Image

*Θα χαθούνε, θα τα φάει ο λύκος! Κάποιος να τα βοηθήσει!!*


Σας αρέσει η εξοχή και τα σπορ; Πάντα θέλατε ένα anime για την ορειβασία; Πάρτε moe.

Ας ξεκινήσουμε όμως από την αρχή. Κάπου μέσα στο 2011 στην Ιαπωνία, βγήκε το manga Yama no Susume, το οποίο μετράει μόνο ένα volume μέχρι στιγμής και είναι ongoing. Πρέπει να έκανε τρελό σουξέ γιατί πριν από λίγο καιρό πήρε πράσινο φως η μεταφορά του σε anime series, με άγνωστο αριθμό επεισοδίων μέχρι στιγμής.


Η ιστορία ξεκινά με δύο έξτρα moe αδερφικές φίλες. Την Aoi, που είναι σπιτόγατα και έχει υψοφοβία και τη Heidi Hinata, η οποία αγαπάει...τα βουνά. Οι δυό τους αποφασίζουν να ανεβούν στην κορυφή ενός βουνού, για να καταφέρουν να ξαναδούν τον ανατέλλοντα ήλιο από εκεί ψηλά, όπως έκαναν μικρές. (πόσο μικρές δηλαδή;;; )



Posted Image

*Μα κοιτάχτε adorkable φατσούλα! Είναι το lovechild της Ohanaς κ της κινεζούλας από το Ikoku Meiro. Θέλω να την υιοθετήσω!*


Το animation θα αναλάβει η 8-bit, πιο γνωστή για τα "διαμάντια" Aquarion Evol και Infinite Stratos. Τουλάχιστον εκεί το animation ήταν αρκετά καλής ποιότητας. What could go wrong??


Θα είναι moeshit, yuri, shoujo, ecchi? Κανείς δεν ξέρει, αλλά θα το ανακαλύψουμε μαζί! Λίγο που κοίταξα κάποιες σελίδες από το manga μου φάνηκε σκέτο moe-comedy με drama undertones (αλλά πολύ "under").


Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ καταχάρηκα γιατί δεν έχω ξαναδεί anime για ορειβασία. Δεν ξέρω αν θα ασχολείται με την πεζοπορία σε βουνά (που είμαι τρελή φαν γιατί είναι φάκεν όσομ), ή την αναρρίχηση, αλλά όπως και να έχει, με μια πρώτη ματιά μου φαίνεται ενδιαφέρον.



Anidb | ANN | Official Site




Posted Image

*χαρντκορ μόε κ έτσι...τα χρυσούλια μου! <3 *



.

Δημοσιευμένη  εικόνα


#2 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4.147 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2012 - 21:44

Τώρα το moe genre πήρε ΚΑΙ τα βουνά. Αναρωτιέμαι πότε θα τα πάρουμε εμείς.

Και τί θα κάνουν πάνω στα βουνά επί τόσα επεισόδια? Θα μας τις δείχνει να παλεύουν για τη ζωή τους? Να μιλάνε με τα ζωάκια του δάσους? Να χοροπηδάνε και να λένε τραγουδάκια? Και γιατί να το δούμε αυτό? Αλλά εντάξει δεν λέω τίποτα γιατί ανάλογα με τη διάθεση παίζει να το κατεβάσω αμάσητο και να λέω και πόσο γλυκούλι είναι...

xbJ3b2w.jpeg


#3 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2012 - 21:49

Τώρα το moe genre πήρε ΚΑΙ τα βουνά. Αναρωτιέμαι πότε θα τα πάρουμε εμείς.

Και τί θα κάνουν πάνω στα βουνά επί τόσα επεισόδια? Θα μας τις δείχνει να παλεύουν για τη ζωή τους? Να μιλάνε με τα ζωάκια του δάσους? Να χοροπηδάνε και να λένε τραγουδάκια? Και γιατί να το δούμε αυτό? Αλλά εντάξει δεν λέω τίποτα γιατί ανάλογα με τη διάθεση παίζει να το κατεβάσω αμάσητο και να λέω και πόσο γλυκούλι είναι...

Στις πρώτες σελίδες του manga μαθαίνουν πώς να στήνουν μια σκηνή.
Ή θα μας πιάσει ζάχαρο, ή θα αρχίσει να τρέχει ο λιωμένος εγκέφαλος από τις μύτες μας.
Ίδερ γουέη, άημ γκέημ!

Δημοσιευμένη  εικόνα


#4 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8.653 Δημοσιεύσεις:
  • Locationbetween the frets

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2012 - 21:59

Σας αρέσει η εξοχή και τα σπορ; Πάντα θέλατε ένα anime για την ορειβασία; Πάρτε moe.


Ε προφανώς, διότι θα τους σκότωνε να γυρίσουν σε anime το Kokou no Hito, το οποίο είναι σοβαρό manga ορειβασίας...

Don't get me wrong, δεν παραπονιέμαι. Ξέρω τι έχει να προσφέρει η Ιαπωνία αυτή τη στιγμή και τι θα συνεχίσει να μας προσφέρει για τα επόμενα 10 χρόνια τουλάχιστον, οπότε προσαρμόζω τις προσδοκίες μου αναλόγως. Moeshit με βουνά και λαγκάδια; Bring it! Άντε, και στο blu-ray special να πηγαίνουν για ορειβασία στις Άλπεις και να συναντάνε την Heidi. :P

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#5 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2012 - 22:04

Ναι αλλά, ξέρω 'γω αυτός κάνει και αναρρίχηση, δε μετράει... XD

Ελπίζω προς Sora no Woto μεριά.

Δημοσιευμένη  εικόνα


#6 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2012 - 22:45

Σαν άνθρωπος των βουνών θα το δω. Ελπίζω να υπάρχει επεισόδιο με αρκούδα(θα διαβάσω το μάνγκα αν δεν είναι πολύ εμετικό).

edit άκυρο μόλις είδα ότι δεν έχει scanlations

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Nikos1451: 19 Ιούνιος 2012 - 22:46


#7 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2.149 Δημοσιεύσεις:
  • Location ・ω・ 

Καταχωρήθηκε 19 Ιούνιος 2012 - 23:58

πολυ γλυκο σχεδιο , μου θυμιζει κατασκηνωση ! :dazed:
moeness :3

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από GhostPrince: 20 Ιούνιος 2012 - 01:54

フカフカ

#8 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2.153 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιούνιος 2012 - 01:08

Κάθε φορά που κοιτάω τον τίτλο του thread διαβάζω Yama no Musume. Και τότε θυμάμαι αυτό. Πάντα! Αυτές είναι οι τρεις πρώτες λέξεις του τραγουδιού.

Θέλω βοήθεια.

Ελπίζω οι κοπελίτσες να έχουν την ευλογία του τραγουδιού, γιατί φαίνονται αβοήθητες. :P

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#9 Moefag

Moefag

    萌え~!

  • Members
  • 59 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιούνιος 2012 - 02:55

Στάζει moe. Θα του ρίξω μια ματιά. Παρεμπιπτόντως, νομίζω πως ο τίτλος στα αγγλικά θα ήταν "Recommending Mountains" (Αν το "Mountain Climbing" που γράφει κάτω από τον τίτλο δεν είναι μετάφρασή του, αγνοήστε το σχόλιο).

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Moefag: 21 Ιούνιος 2012 - 02:59


#10 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Ιούνιος 2012 - 07:41

Παρεμπιπτόντως, νομίζω πως ο τίτλος στα αγγλικά θα ήταν "Recommending Mountains"

Thanx man. Δεν είχα μπορέσει να διπλοτσεκάρω τη μετάφραση στο anidb οπότε δεν ήμουν σίγουρη. :3

Δημοσιευμένη  εικόνα


#11 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1.194 Δημοσιεύσεις:
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Καταχωρήθηκε 21 Ιούνιος 2012 - 09:00

Moe βλέπω, ορειβασία βλέπω... Άντε, θα του ρίξω μια ματιά το φθινόπωρο.
Το σχέδιο δείχνει υπέργλυκο και πολύ όμορφο.

#12 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1.194 Δημοσιεύσεις:
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Καταχωρήθηκε 05 Ιανουάριος 2013 - 17:58

Aaand the first is out. Γλυκούλι, και ευχάριστο. Πολύ ανάλαφρο βέβαια, αλλά δεν πειράζει.
Όσον αφορά το animation έχω ανάμικτα συναισθήματα. Από τη μια το σχέδιο μου αρέσει, από την άλλη, η τελείως δυσδιάστατη αίσθηση που έδινε όταν πλησιάζαμε την Aoi δεν μου άρεσε καθόλου.

Μπορώ να πω πως χαίρομαι που είναι τρίλεπτα, μιας και έτσι δεν μπουχτίζω απ'το moe, και η κωμική νότα της σειράς φαίνεται περισσότερο έτσι.

Για δεύτερο anime του 2013 που είδα, καλά είναι :P

#13 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1.194 Δημοσιεύσεις:
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Καταχωρήθηκε 09 Μάρτιος 2013 - 11:48

10: Συνεχίζει να είναι γλυκούλι, καλούλι etc μόνο που εμένα μου έχει μείνει μια απορία. Μικρά μικρά κοριτσάκια, και τα αφήνουνε χύμα στο κύμα να πάνε μόνα τους στα βουνά οι γονείς τους;

Όπως και να χει, έχει μια ωραία ατμόσφαιρα, και λατρεύω το ending του έτσι όπως το έχουνε κάνει με τα υφάσματα.

#14 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1.194 Δημοσιεύσεις:
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Καταχωρήθηκε 30 Μάιος 2014 - 22:23

4ο ποστ στην σειρά, αλλά είναι τόσο cute και heartwarming goddamit!

 

Βγήκε το πρώτο πρόμο της 2ης σαιζόν btw και δείχνει εξίσου συμπαθητικό.

Youtube Video

 

Απ'όλα θα έχουμε: φιλίες, rice-thingies, βουνά... Τι άλλο να ζητήσει κανείς :P Ακόμα με ξεπερνάει πάντως το πως τα αφήνουν να σκαρφαλώνουν εκεί πάνω μόνα. Oh well...


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Keito: 30 Μάιος 2014 - 22:24




Also tagged with one or more of these keywords: Yama no Susume, winter 2013, tv series, moe