Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 3 votes

Sukitte Iinayo | Say I love you

Tv series Fall 2012 Romance school Shoujo Zexcs

  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 19 June 2012 - 16:53

Sukitte Iinayo

好きっていいなよ.


Posted Image

Ευχάριστα νέα για τις απανταχού romance fans.To manga της Hazuki Kanae προγραμματίστηκε να μεταφερθεί σε anime σειρά τον προσεχή Οκτώβριο από το Studio Ζexcs. Την σκηνοθεσία ανέλαβαν οι Kuroyanagi Toshimassa και Satou Takuya ενώ την σύνθεση της σειράς ανέλαβε ο Satou Takuya. To character design από την άλλη το ανέλαβε ο Okuda Yoshiko. Δεν ξέρουμε ακόμα ακριβή αριθμό επεισοδίων αλλά κρίνοντας από τα μέχρι τώρα format μάλλον για δεκατριάρα την κόβω την σειρά. Το manga είναι ακόμη ongoing και έχει 8 τόμους οπότε έχει αρκετό υλικό να καλύψει η τηλεοπτική μεταφορά.

~ Υπόθεση~


Η νεαρή Mei Tachibana έφτασε αισίως στα 16 έτη της. Μέσα σε όλο αυτό το διάστημα δεν κατόρθωσε να κάνει ούτε φίλους ούτε κάποια ρομαντική σχέση. Οι τιτανοτεράστιες ικανότητες κοινωνικοποίσης που διαθέτει (δεν) την οδηγούν μια μέρα να δώσει μια θανατηφόρα κλωτσιά στον Yamato Kurosawa. Όλα αποδείχθηκαν μία παρεξήγηση αλλά παραδόξως ο Yamato την συμπάθησε και αυτοανακηρυσσεται σε φίλο της. Φτάνει ακόμη και στο σημείο να την σώσει από έναν stalker με μια ριζοσπαστική και ανατρεπτική μέθοδο. :P Kαι μια ακόμη ρομαντική ιστορία φαίνεται να ξεκινά.

Καταρχάς τι στο καλό έχει το νερό εκεί στην Ιαπωνία και δεν μπορούν να κάνουν φίλους? Δηλαδή οκ το καταλαβαίνω να εισαι 16 ετών και να μην έχεις τον μακρύ κατάλογο κατακτήσεων αλλά ούτε έναν φίλο; Αυτό χρειάζεται πραγματικά skillz για να το πετύχεις. Και δεν είναι μόνο αυτή η σειρά. Κάθε δεύτερο anime επικεντρώνεται σε παιδιά με θεματάκια κοινωνικοποίησης. Ρε άνθρωποι το "γειά σου τι κάνεις? Θες να γίνουμε φίλοι" δεν είναι ανώτερα μαθηματικά. Κατά δεύτερο λόγο άλλη μια σειρά που επαληθεύει την λαική ρήση "τον άντρα πρέπει να τον χτυπάς κλωτσάς δύο φορές την ημέρα" :rolleyes:
. Aλλά οκ και οι μαζόχες έχουν δικαίωμα στην αγάπη I guess oπότε δεν κρίνουμε. Αν μη τι άλλο βρήκε τρόπο να κάνει εντύπωση η Mei και να ξεχωρίσει από το πλήθος.

Αλλά οκ δεν είναι ότι την βλέπω με κακό μάτι από τώρα την σειρά. Κάθε άλλο. Η αλήθεια να λέγεται ψοφάω για ρομάντζα και ρομαντικές ιστορίες στον υπέρτατο βαθμό. Έχει και τον πρωταγωνιστή που αψηφά τα κοινωνικά status in school, και υπερασπίζεται την πρωταγωνίστρια από τον επικίνδυνο stalker, oπότε δηλώνω φαν από τώρα. Το ότι το voice acting του Yamato έχει αναλάβει ο Takahiro Sakurai δεν παίζει ΚΑΝΕΝΑΝ ρόλο. Με μια πρώτη ματιά δεν περιμένω κάποια μελέτη στον δομικό ρεαλισμό, αλλά το ευχάριστο feeling της σειράς, η tsun tsun πρωταγωνίστρια πιστεύω θα χαρίσουν ευχάριστες στιγμές.

~Cast Info~


Mei Tachibana - Ai Kayano
Yamato Kurosawa - Takahiro Sakurai
Asami Oikawa - Risa Taneda
Kenji Nakanishi - Nobunaga Shimazaki
Aiko Mutou - Yumi Uchiyama


Αnidb|ANN| Official Page



#2 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 19 June 2012 - 17:01

WOW! FUCKING WOW!

Από τα ελάχιστα (πολύ ελάχιστα όμως) shoujo manga που μου άρεσαν. Η πρωταγωνίστρια ΔΕΝ είναι καθυστερημένη και επίσης ~ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ~ δεν κοιτιούνται και κοκκινίζουν επί 5676575875 chapters/episodes.

Θα χαρούμε romance ελπίζω και εύχομαι ~Ω Θέ μου τί χαρά τριαλαρί τριαλαρό~

Yes, romance sucker here :P

xbJ3b2w.jpeg


#3 ice_hime

ice_hime

    and the livin's (not) easy

  • Moderators
  • 1,396 posts

Posted 19 June 2012 - 17:18

Η πρωταγωνίστρια ΔΕΝ είναι καθυστερημένη


Καλά καθυστερημένη δεν είναι αλλά έχει λίγο το σύνδρομο Honda Tohru και αλλάζει τους πάντες γύρο της με την ¨μοναδική προσωπικότητα της.Καλά όσο για το ότι τον Yamato θα τον κάνει ο Takahiro Sakurai αχχχ δεν θα μπορούσα να σκεφτώ κάποιον άλλον καλύτερο για τον ρόλο.Το στούντιο πάντως δεν φημίζεται για τις ακριβής μεταφορές του οπότε δεν νομίζω να δούμε και πολλά.

#4 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 19 June 2012 - 17:22

Στον τομέα shoujo πρωταγωνίστρια η οποία δεν κλαίει και κοκκινίζει κάθε δεύτερο καρέ για μένα είναι πρότυπο κοπέλας :hihi2:

Ναι, τόσο χαμηλά έχω πέσει!

xbJ3b2w.jpeg


#5 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 19 June 2012 - 17:34

Με "διαμάντια" στο ενεργητικό του όπως D.C.: Da Capo, H2O: Footprints in the Sand, Macademi Wasshoi! και, Παναγία βόηθα, Chuu Bra!!, δεν ξέρω κατά πόσο χαίρομαι που το εν λόγω studio αναλαμβάνει το anime adaptation αυτού του κατά γενική ομολογία καλού shoujo manga.

Oh well, here's hoping that they'll do a good job.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#6 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 19 June 2012 - 19:05

WOW! FUCKING WOW!

Από τα ελάχιστα (πολύ ελάχιστα όμως) shoujo manga που μου άρεσαν. Η πρωταγωνίστρια ΔΕΝ είναι καθυστερημένη και επίσης ~ΣΟΚ ΚΑΙ ΔΕΟΣ~ δεν κοιτιούνται και κοκκινίζουν επί 5676575875 chapters/episodes.

Αυτό!
Όχι ότι δε συμφωνώ και με τα λεγόμενα της Ice Hime αλλά θυμάμαι ότι αυτό το μάνγκα αρχίζει πολύ καλά. Μετά κάπως τα σκατώνει αλλά δε θυμάμαι γιατί μου έχει μείνει αυτή η εντύπωση.
Ελπίζω να μην το σκοτώσουν όπως έγινε με το Skip Beat πάντως.

Posted Image


#7 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 20 June 2012 - 18:25

Θα το δω γιατί λατρεύω το μάνγκα.Ελπίζω να μη το καταστρέψουν και να βάλουν τα πάντα όλα στο anime.

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#8 Deladrian

Deladrian

    Anime Fan

  • Members
  • 250 posts

Posted 21 June 2012 - 00:26

Όταν είδα ότι θα βγει σε anime πέταξα από τη χαρά μου! Από τα αγαπημένα μου manga, ελπίζω να είναι καλό και το anime. :blingeye2:

teresa_sig.png


#9 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 07 October 2012 - 12:11

Spoiler: 1


#10 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 07 October 2012 - 13:33

Spoiler: 1

Spoiler:


Μου άρεσε πολύ το πρώτο επεισόδιο και δε προσπάθησαν να το κάνουν περισσότερο ανάλαφρο με κωμικά στοιχεία οπότε είμαι ευχαριστημένη.Ελπίζω να συνεχίσει έτσι.

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#11 Sakura!!!

Sakura!!!

    tu turuuuu!!

  • Members
  • 226 posts

Posted 09 October 2012 - 20:36

Μόνο και μόνο επειδή είμαι μανιακή με το μάνγκα θα το δω ακόμα και αν βγει πατάτα... αν και για πρώτο επεισόδιο καλό ήταν..
Μέγιστο επιτρεπτό μέγεθος υπογραφής: 500 KB

The .aNiMe//GR Team.

#12 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 10 October 2012 - 14:03

Αχ το είδα και αυτό..

Καταρχάς να πω ότι είχα διαβάσει το manga παλιότερα και ειδικά η αρχή του μου άρεσε πολύ οπότε δυσκολεύομαι να είμαι hardcore επικριτική όπως ίσως ήμουν με τα άλλα shoujo της σεζόν.

Το σχέδιο μου άρεσε πάρα πολύ. Είπα και πιο πάνω ότι φοβόμουν μην το κάνουν σαν το skip beat που έμοιαζε να είχε βγει από τα 90s. Ok εκεί.

Spoiler: episode 1


Μέχρι στιγμής μου άρεσε πολύ. Ξέρω τι θα ακολουθήσει οπότε δεν είμαι σίγουρη αν θα μου αρέσει όλη η σειρά, αλλά προς το παρόν είμαι φαν!! xD

Posted Image


#13 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 10 October 2012 - 16:09

Έχω την αίσθηση ότι μου αρέσει καλύτερα το σχέδιο του manga αλλά ok δεν παραπονιέμαι...Μπορεί να μην έχει την παραγωγή του kimi ni todoke αλλά τουλάχιστον δεν περιμένεις 22 επεισόδια για ένα φιλί... Συμφωνώ με την Anelis ως προς το ότι κάνανε υπερβολικά αντιπαθητικές όλες τις κοπέλες για να λάμψει μέσω της αντίθεσης η Mei. Την οποία Mei ομολογώ ότι πάω απίστευτα. Στο δίλημμα του σκατζόχοιρου δίνουμε διαμετρικά αντίθετες απαντήσεις αλλά ίσως αυτή είναι πιο σοφή από μένα :P

Σε γενικές γραμμές μου άρεσε η απόδοση και δεν έχω κανένα παράπονο μέχρι στιγμής. Ήθελα μία shoujo δόση και το συγκεκριμένο είναι ότι πρέπει!

xbJ3b2w.jpeg


#14 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 10 October 2012 - 20:50

Δεν ξετρελάθηκα, αλλά δεν ήταν καθόλου κακό.

Spoiler:


Τώρα πέρα από αυτά, το επεισόδιο μ'άρεσε και κύλησε σε ευχάριστους ρυθμούς, μπορεί να πιάσω και το manga όταν βρω χρόνο.

#15 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 14 October 2012 - 21:17

Spoiler: 2




Also tagged with one or more of these keywords: Tv series, Fall 2012, Romance, school, Shoujo, Zexcs