Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πρόβλημα με yahoo


  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 03 June 2012 - 11:13

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχω ένα περίεργο πρόβλημα με το yahoo.

Δεν μπορώ να κατεβάσω ή να ανεβάσω επισυναπτόμενα αρχεία και πολλές φορές έχω πρόβλημα και να μπω στη σελίδα.
Αυτό συμβαίνει μόνο από το σπίτι μου. Σε άλλες γραμμές inernet από άλλους υπολογιστές (πανεπιστήμιο, του γείτονα κλπ) που έχω δοκιμάσει είμαι οκ.
Αν και προχθές που ήρθε ένας φίλος με laptop και δοκίμασε κι αυτός να μπεί από το wifi μου στο mail του στο yahoo είχε κι αυτός το ίδιο πρόβλημα, ενώ από το internet του σπιτιού του δεν έχει πρόβλημα.

Επίσης αυτό συμβαίνει μόνο με το yahoo και σε όλα τα acounts που έχω δοκιμάσει που είναι στο yahoo. Σε άλλα mail (hotmail, gmail, κλπ) δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Τι στο καλό μπορεί να συμβαίνει;;;;

Edited by Gilmaru, 03 June 2012 - 11:13.


#2 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 04 June 2012 - 10:55

Δες μήπως έχεις κάποιο firewall στο router που σε κόβει. Κάντο disable για λίγο και δοκίμασε πάλι.
rsrGbGx.gif

#3 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 04 June 2012 - 12:23

Το ίδιο συμβαίνει και πάλι... :bahhh:


Καλή ιδέα πάντως, δεν είχα σκεφτεί να το δοκιμάσω πριν.

Edited by Gilmaru, 04 June 2012 - 12:23.


#4 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 04 June 2012 - 15:09

καταρχην μπες απο καποιον διαφορετικο browser μηπως λειτουργει κανονικα
και αν ειναι οκ, κανε ενα καθαρισμα στα browsing history, cookies κλπ
του browser που συνηθως χρησιμοποιεις και δοκιμασε παλι.

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#5 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 04 June 2012 - 15:19

Μήπως έχεις connx; Δεύτερον πριν λειτουργούσε κανονικά και τώρα όχι; Δε δοκιμάζεις κανά Chrome ή δοκίμασε να μπεις από proxy.
rsrGbGx.gif

#6 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 04 June 2012 - 15:25

Ναι conn-x έχω. Και ναι αρχικά λειτουργούσε κανονικά (τουλάχιστον όσο αφορά το άνοιγμα αρχείων που μου έστελναν άλλοι, για να επισυνάψω εγώ δεν είμαι σίγουρος, γιατί δεν έχω και πολυ καιρό που έχω κάνει την σύνδεση - περίπου 2 μήνες - ). Αν εννοείς σαν διεύθυνση mail, ναι την έχω χρόνια και δεν μου είχε κάνει πρόβλημα ποτέ.

Έχω δοκιμάσει με mozilla και internet explorer και εχθές κατέβασα και το Opera και δοκίμασα κι από αυτό. Τα ίδια.

Υπάρχει κάποιο μέρος που ο υπολογιστής κρατά αρχεία που χρησιμοποιούνται από όλους τους browser ή κάτι τέτοιο; Θυμήστε μου, πως καθαρίζω τα cookies;

Edited by Gilmaru, 04 June 2012 - 15:28.


#7 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 04 June 2012 - 15:39

καπου στα preferences του browser πας στα tools και θα δεις μια επιλογη clear browsing data(chrome)
η clear recent history(mozilla)
αλλα αν κανει το ιδιο και σε αλλους browsers μαλλον ειναι θεμα ρυθμισεων του firewall.

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#8 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 04 June 2012 - 16:01

Thanks

Τίποτα και πάλι όμως..

edit: Λέτε να φταίει ο ΟΤΕ, να πάρω στην εξυπηρέτηση πελατών; Θα είναι λίγο κουφό βέβαια.

Όχι τίποτα άλλο, αν ήταν οποιαδήποτε διεύθυνση δεν θα με ένοιαζε, αλλά αυτή την ξέρουν όλοι οι συμφοιτητές, καθηγητές, ακόμη και σε γραμματίες κλπ αυτήν έχω δώσει και όχι την διεύθυνση του παν/κου mail, + σχεδόν σε ότι άλλο έχω κάνει register..

Edited by Gilmaru, 04 June 2012 - 16:34.


#9 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 05 June 2012 - 08:28

Το conn-x έχει ένα web security thing που πρέπει να μπεις στον λογαριασμό σου στην ΟΤΕΝΕΤ να το απενεργοποιήσεις. Δε το δοκιμάζεις να το κλείσεις μήπως είναι αυτό.
rsrGbGx.gif

#10 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 05 June 2012 - 15:09

Το wifi firewall λες; Το δοκίμασα...

#11 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 05 June 2012 - 15:42

Όχι!

http://www.adslgr.com/forum/threads/169014-Καταργηση-firewall-του-ΟΤΕ

Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα που θα βρεις την συγκεκριμένη επιλογή αλλά σίγουρα θα υπάρχει όποτε ψάξε λίγο στο site του ΟΤΕ.
rsrGbGx.gif

#12 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 07 June 2012 - 12:59

Θα μας πεις τι έγινε;
rsrGbGx.gif

#13 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 07 June 2012 - 20:44

Ναι σόρυ. :'D
Δεν έβγαλα άκρη ρε γμτ. Στο web self care που λέει το ποστ που μου έδωσες, για κάποιο λόγο δεν με βρίσκει σαν χρήστη, δοκίμασα να μπω με διαφόρους τρόπους, αλλά τίποτα.

Μπήκα όμως oteshop.ote.gr --> my e services και μου λέει στις υπηρεσίες μου, ότι υπήρχε η υπηρεσία CONN-X Secure 1, η οποία όμως έχει λήξει. Δεν ξέρω αν αυτό έχει να κάνει με αυτό που λες.

Και νομίζω θυμάμαι ότι μου είχαν πει, όταν είχα κάνει την σύνδεση, πως θα είχα κάποια υπηρεσία δωρεάν για τον πρώτο καιρό, μάλλον αυτή ήταν.

edit: Bρήκα πριν λίγο και κάτι άλλο. Στο service activation site, εκεί που υπάρχει η επιλογή να αλλάξω κωδικό και όνομα πρόσβασης, υπάρχει και η επιλογή να αλλάξω "τον βαθμό προστασίας" επιλέγοντας "ναι" ή "όχι" στο "Επιθυμία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες "επιθέσεις" ".
Το άλλαξα σε όχι από ναι, έκανα και επανεκίνηση laptop + router για να είμαι σίγουρος, αλλά τίποτα.

Edited by Gilmaru, 07 June 2012 - 23:14.


#14 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 08 June 2012 - 08:45

Βασικά, μήπως έχεις ενεργοποιήσει το καινούργιο profil στο yahoo, αυτό με τα ωραία γραφικούλια κλπ που τίποτα δε δουλεύει σωστά και κάνει πεντακόσιες ώρες να φορτώσει;
rsrGbGx.gif

#15 Gilmaru

Gilmaru

    Daydreaming

  • Members
  • 507 posts

Posted 08 June 2012 - 16:14

Βασικά, μήπως έχεις ενεργοποιήσει το καινούργιο profil στο yahoo, αυτό με τα ωραία γραφικούλια κλπ που τίποτα δε δουλεύει σωστά και κάνει πεντακόσιες ώρες να φορτώσει;


Νομίζω ναι, πως το βγάζω?