Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 3 votes

Quentin Tarantino's Django Unchained


  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 31 May 2012 - 23:01

Η πιο αναμενόμενη ταινία της χρονιάς κατά την γνώμη μου...
Posted Image

Υπόθεση : With the help of his mentor, a slave-turned-bounty hunter sets out to rescue his wife from a brutal Mississippi plantation owner.
Posted ImagePosted ImageTo trailer βγαίνει με την προβολή του Προμηθέα σε 8 μέρες... cant wait !

Edited by D.Dragon, 31 May 2012 - 23:01.

Posted Image

#2 Yurishizu

Yurishizu

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 03 June 2012 - 03:10

Ενδιαφέρον cast, έχει καμία σχέση με το Sukiyaki Western Django του Takashi Miike που συμμετέχει σαν ηθοποιός επίσης ο Tarantino ?

#3 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 03 June 2012 - 03:28

Δε το χω δει το ιαπωνέζικο αλλα υποθέτω πως κι αυτό είναι βασισμένο στο χαρακτήρα του ορίτζιναλ Django. Την περιμένω αυτή τη ταινία του Tarantino. Και αυτός και ειδικά ο Rodriguez (mariachi-desperado καθαρό copy-paste από Django) πιστεύω έχουν επηρεασθεί πολύ απ αυτή την ταινία. Θα χει ενδιαφέρον να δούμε ένα remake-homage
Posted Image

#4 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 03 June 2012 - 16:29

Ενδιαφέρον cast, έχει καμία σχέση με το Sukiyaki Western Django του Takashi Miike που συμμετέχει σαν ηθοποιός επίσης ο Tarantino ?

Όχι καμία σχέση... το sukiyaki είναι καφρόvideogamesamuraiwestern λολ, αυτό που θα βγει είναι πιο σοβαρό.
Posted Image

#5 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 06 June 2012 - 15:31

http://www.youtube.com/watch?v=dIGKwpwF1t8
To trailer βγαίνει σήμερα το βράδυ ...
Posted Image

#6 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 06 January 2013 - 05:21

Την είδα την ταινία, πολύ καλή αν δε σας πειράζει που είναι 2 ώρες και 40 λεπτά.Αν και western genre, εκτός από την αρχή και το τέλος μη περιμένετε να δείτε πολύ δράση. Πάντως η πλοκή κυλάει πολύ καλά. Κάποιοι το χαρακτήρησαν ρατσιστικό (νομίζω και ο Spike Lee ένας απ αυτούς). Προσωπικά δεν το βρήκα τέτοιο, τώρα δε ξέρω, σε κάποιους μπορεί να φάνηκε προσβλητικό.
Posted Image

#7 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 07 January 2013 - 20:31

Περιμένω υπότιτλους για να το απολαύσω...
Πιστεύω θα ενοχληθούν πολλά χρυσά αυγά εδώ στην Ελλάδα.
Posted Image

#8 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 07 January 2013 - 20:52

Ο ένας λέει ότι μπορεί να είναι ρατσιστικό, ο άλλος ότι θα ενοχληθούν οι ρατσιστές, με έχετε μπερδέψει παιδιά.

xbJ3b2w.jpeg


#9 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 07 January 2013 - 21:33

Είπα ότι ο Spike Lee και κάποιοι άλλοι το βρήκαν ρατσιστικό αλλά εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο. Ο Jamie Fox απ την άλλη βγήκε να υπερασπιστεί τον Tarantino. Ο D. Dragon μάλλον αναφέρεται στο ότι ο Django καθαρίζει το μισό λευκό πληθυσμό του Νότου.

Πάντως είχε μια σκηνή με μία και καλά πρώιμη έκδοση ΚΚΚ που έριξα πολύ γέλιο
Posted Image

#10 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 07 January 2013 - 22:00

Ναι το κατάλαβα, συγγνώμη αν άθελα μου υπονόησα ότι εσύ θεώρησες ότι μπορεί να είναι ρατσιστικό, δεν εκφράστηκα σωστά. Anyway, ευχαριστώ για την διευκρίνηση, διάβασα και τη συνέντευξη του Spike Lee και είναι κάπως πιο ξεκάθαρα τα πράγματα.

xbJ3b2w.jpeg


#11 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 07 January 2013 - 22:09

Νταξ κάποιοι σπάστηκαν γιατί έχει 108 φορές την λέξη nigga. Αλλά περισσότερο λακαμαδες προσβεβλημένους ρεπουμπλικάνους βλέπω online.
Posted Image

#12 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 07 January 2013 - 23:34

Το original Django στο οποίο βασίζεται η ταινία ήταν αρκετά καλό spaghetti western (1966 or so), μου άρεσε αρκετά, με μια λιγομίλητη και μυστηριακή φιγούρα στον ρόλο του πρωταγωνιστή.
Τυχαίνει να είναι και ένα απ' τα αγαπημένα spaghetti του Tarantino απ' το οποίο είχε ανέκαθεν επιρροές κι ευελπιστούσε να το κάνει remake κάποτε. Τελικά το πραγματοποίησε.

Θα το δω σίγουρα κάποια στιγμή, αν ξέρει τι να περιμένει κανείς, δύσκολα θα απογοητευτεί.

Edited by Radagast, 07 January 2013 - 23:37.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#13 Yurishizu

Yurishizu

    Anime Newbie

  • Members
  • 36 posts

Posted 10 January 2013 - 02:06

Το είδα σήμερα κι εγώ. Είναι ένα western για μαύρους τελικά. Καμία σχέση μ'αυτό που ανέφερα πιο πάνω. Κι όσον αφορά τον ρατσισμό, νομίζω και οι δύο πλευρές θα μπορούσαν να ισχυριστούν κάτι τέτοιο, αφού δείχνει μεν τους μαύρους σκλάβους να υποφέρουν, ενώ απ'την άλλη οι άσπροι σαν κακοί όπως ο ρόλος του Ντι Κάπριο να φέρονται άσχημα και να την τρώνε όμως απ'το Django.

#14 Guest-13157

Guest-13157

    Anime Fan

  • Members
  • 186 posts

Posted 10 January 2013 - 08:15

-


Edited by Gbak, 20 August 2019 - 22:14.


#15 D.Dragon

D.Dragon

    kaido worldomination loll

  • Members
  • 3,599 posts

Posted 11 January 2013 - 12:50

Χαλαρά η καλύτερη της χρονιάς ιμο. Σκέτη απόλαυση.
Posted Image