Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
- - - - -

Comics - Γενική συζήτηση


  • Please log in to reply
441 replies to this topic

#421 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1.194 Δημοσιεύσεις:
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Καταχωρήθηκε 22 Απρίλιος 2014 - 18:59

Για όσους δεν το έχουν ακούσει ήδη: Τα περιοδικά Ντίσνει επιστρέφουν...



#422 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3.374 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 22 Απρίλιος 2014 - 21:24

Δεν ξερω αν γνωρίζει κανείς σας ένα κομικ που λέγεται Grimm Fairy Tales , αλλα το βρήκα κάπου τυχαία και μου άρεσε... Ξερει κανεις σας κάποιο site που να εχει όλα τα issues η αν μπορω να το κατεβασω απο κάπου ξερω γω?

Αχ αυτή η σειρά, ακόμα τα κλαίω τα λεφτά μου τόσα χρόνια που την παρακολουθουσα.

Δημοσιευμένη  εικόνα


#423 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 09 Ιούνιος 2014 - 18:59

θυμαμαι οι κωμωδιες του Αριστοφανη σε κομικς ηταν απο τις αγαπημενες μου σειρες. νομιζω τοτε τα ειχα διαβασει ολα. καταφεραν καλυτερα να μεταφερουν το κλιμα των εργων απο οτι τα πρωτοτυπα κειμενα. το χιουμορ δυστηχως ειναι πιο επιρρεπες στο κλιμα των καιρων. στις τραγωδιες αντιθετα τα πρωτοτυπα κειμενα  ηταν αποτελεσματικοτερα στο να μεταφερουν το νοημα του δημιουργου ανα τους αιωνες.

 

δεν ηξερα πως ο σεναριογραφος αυτων των κομικς, Τασος Αποστολιδης, συμμετειχε αργοτερα και στη δημιουργια 2 τραγωδιων, της Ιφιγενειας στην Αυλιδα και της Αντιγονης.

 

διαβασα το πρωτο και μπορω να πω πως τα καταφερε εξισου καλα με το πρωτοτυπο κειμενο στο να μεταφερει το μυνημα του δημιουργου. Οι διαλογοι, αν και λιτοι σε σχεση με εκεινων των κομικ του Αριστοφανη, ειναι αρκετα καλα δομημενοι  και ευστοχοι.

 

Οι υδατογραφιες και τα χρωματα του Γιωργου Τραγακη δινουν στο ολο εγχειρημα μια ονειρικη αισθηση που ξεπερναει την εποχη και το χωρο στον  οποιο διαδραματιζεται το εργο. Ξεφευγει απο τη στενη εννοια του κομικ και περναει σε αυτη του εργου τεχνης.

 

αν οντως επελεγαν το κλασσικο σχεδιο κομικ, ισως το εργο να μην ηταν τοσο αξιομνημονευτο.απο τις λιγες φορες που ο σεναριογραφος διαπρεπει και στην κωμωδια και στην τραγωδια.

 

δυστηχως η βιβλιοδεσια ειναι τραγικη, ξεκολλησε το εξωφυλλο  απο την πρωτη αναγνωση.....κριμα



#424 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 24 Οκτώβριος 2014 - 23:35

τυχαια ειδα πως θα βγει σε παιχνιδι adventure  στο kickstarter. αν και κρινοντας απο το στυλ, περισσοτερο παιχνιδι δρασης θα ταιριαζε, παρα παιχνιδι περιπετειας και διαλογου με το ποντικι.

 

https://www.kickstarter.com/projects/942343365/the-interactive-adventures-of-dog-mendonca-and-piz

 

το κομικ παντως ειναι αρκετα καλο. το συστηνω ανεπιφυλακτα. αν και περιμενα λιγο οι χαρακτηρες να ειναι πιο αξιομνημονευτοι, αλλα τουλαχιστον εχει καλη δραση.

προοριζοταν για ταινια κανονικα. Η Αποκαλυψη γινεται στη Λισσαβωνα....Ενας λυκανθρωπος, ενας δαιμονας 6000 ετων σε σωμα καπνιζοντος κοριτσιου και ενας πρωην πιτσαδορος και νυν τηλεφωνητης, καλουνται να σωσουν τον κοσμο απο τον Αντιχριστο, το Θηριο και τους 4 Καβαλλαρηδες της Αποκαλυψης.  Α και ενα ασωματο Gargoyle μαζι με τους πρωταγωνιστες. Το ξεχασα...Αυτα στο δευτερο τομο. Στον πρωτο κατι με το Χιτλερ και το Μεγκελε παιζοταν....Περιμενω να βγει και ο τριτος.΄

 

cartaz.jpg.pagespeed.ce.th2qoQ2IR1.jpg



#425 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10.437 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Δεκέμβριος 2014 - 02:19

Unpopular opinion incoming. You have been warned. 

Διάβασα το Killing Joke του Moore. Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε. 

Ήταν καλογραμμένο, με ωραίο art τρομερό potential σαν ιστορία πάρα πολύ ωραία ατμόσφαιρα και όλα αυτά καταλήγουν σε κάτι με το οποίο διαφωνώ κάθετα και οριζόντια και διαγώνια και το βρίσκω προβληματικό κοινωνικά. 

Spoiler:



#426 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 01 Ιανουάριος 2015 - 16:18

διαβασα το Black Hole του Charles Burns

τι Mindfuck ηταν αυτο.....

 

αξεχαστο σα να εισαι σε εφιαλτη!



#427 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4.499 Δημοσιεύσεις:
  • LocationArah

Καταχωρήθηκε 07 Ιανουάριος 2015 - 17:36

Ζητούνται τα καλύτερα comic με Green Lantern.


qzMHWHd.png


#428 Tristessa

Tristessa

    putting the fun in funeral

  • Moderators
  • 989 Δημοσιεύσεις:
  • LocationAtelier BOZ

Καταχωρήθηκε 08 Ιανουάριος 2015 - 22:49

Green Lantern: Secret Origin, Green Lantern: Rebirth, Sinestro Corps War και Blackest Night θεωρούνται must γενικά, και αν σου αρέσουν, μπορείς να συνεχίσεις με το υπόλοιπο run του Geoff Johns.


6dqFccT.gif


#429 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1.289 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 09 Ιανουάριος 2015 - 00:06

Και οπωσδήποτε το Emerald Twilight πριν διαβάσεις το Rebirth.



#430 Kalamaris

Kalamaris

    I'm glad I met you.

  • Members
  • 699 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Απρίλιος 2015 - 12:43

Ζητείται reading order για το young avengers γιατί,όπως κάθε φορά που πάω να διαβάσω super hero comics,έχω χαθεί εντελώς. :drink:


sc5bab.jpg


#431 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4.499 Δημοσιεύσεις:
  • LocationArah

Καταχωρήθηκε 29 Ιούνιος 2015 - 20:08

Green Lantern: Secret Origin, Green Lantern: Rebirth, Sinestro Corps War και Blackest Night θεωρούνται must γενικά, και αν σου αρέσουν, μπορείς να συνεχίσεις με το υπόλοιπο run του Geoff Johns.

 

Bump γιατί επιτέλους έκατσα να τελειώσω τα παραπάνω.

 

Secret Origin και Rebirth τα είχα διαβάσει πριν μήνες, τώρα συνέχισα με Sinestro Corps War και άρχισα Blackest Night. Πάνε όλα τους από το καλό στο καλύτερο. Είμαι στην  αρχή του Blackest Night, το Hype έχει εκτοξευθεί. Ο φάκελος που βρήκα για αυτό έχει μέσα... 79 αρχεία (issues) εκ των οποίων τα 8 είναι τα main του blackest night. Τα έπιασα όλα, really good stuff.

 

Πριν τα διαβάσω πίστευα πως δε θα μου άρεσαν οι 4 Green Lanterns της γης να μοιράζονται screen time. Boy was i wrong. Είναι τέλεια παρέα. Chapter-chapter έβρισκα συνέχεια λόγους για να λέω ότι αυτό είναι το αγαπημένο μου franchise. Από τον τρόπο που είναι σχεδιασμένα τα corps με εξωγηίνο-αντιπρόσωπο από κάθε γαλαξία στον τρόπο που χρησιμοποιούν τα συναισθήματα ως δύναμη (emotional spectrum).

 

Βασικά μαρέσουν τόσο που αποφάσισα να διαβάσω 5 πράγματα παραπάνω από το DC universe. Φαντάζομαι crisis on infinite earths και final crisis τα Must. Όποιος έχει να προτείνει τίποτα άλλο καλό/must από τους βασικούς (superman,batman,flash,wonder woman, martian manhunter κλπ) ας το πει.

 

Αλλά για να εκφραστεί και το παράπονο, δύσκολο να μπει κάποιος άσχετος στο DC universe. Χαοτικό.


qzMHWHd.png


#432 demonicMC

demonicMC

    Anpan Spanking

  • Members
  • 611 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Ιούνιος 2015 - 21:54

Μετά το Blackest Night μη ξεχάσεις το Brightest Day
Εεε, βασικά
Γενικά:  Crisis on Infinite Earths, Infinite Crisis, Final Crisis, Kingdom Come (απίστευτα καλό), Identity Crisis
Superman: Birthright, Red Son, The Death Of Superman, H'el On Earth

Flash: Rebirth, Flashpoint
Batman: Court of Owls, Killing Joke, A Death in the Family, Death of The Family, Knightfall, Hush, Under The Red Hood

 

Αυτά έχω διαβάσει προσωπικά και μου άρεσαν από αυτούς. Wonder Woman και Martian Manhunter δεν έχω διαβάσει γιατί δε με ελκύουν οι χαρακτήρες ιδιαίτερα. 


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από demonicMC: 29 Ιούνιος 2015 - 21:55


#433 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 06 Ιανουάριος 2017 - 01:41

Διάβασα το Αϊβαλί  του Soloùp

Έχει και το όνομα μου στο πρωτοσέλιδο, όταν είχε ανέβει για μια παρουσίαση στην Καλαμαριά το Νοέμβρη, σχετικά με τον ποντιακό ελληνισμό.

 

Το κατατάσω στα κορυφαία ιστορικά και πολιτικά κόμικ, μαζί με έργα όπως αυτά του Joe Sacco αλλά και το Persepolis & Maus.



#434 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.264 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 21 Μάρτιος 2018 - 00:51

Πάλι καλά που ξέρω Γερμανικά. Κατέβασα τα αγαπημένα μου κόμικ από παιδί.

210 τεύχη Αντιριξ και Συμφωνίξ. Στα Ελληνικά δυστυχώς η μετάφραση ήταν χάλια μιας και το πήραν από τα Γερμανικά και πάλι υπήρχαν πολλές παραλείψεις και ατέλειες στα λογοπαίγνια. Έτσι το καλύτερο κόμικ slapstick κωμωδίας μπορώ να το ξαναδιαβάσω όπως την πρώτη φορά. Δεν είναι κομπλέ η συλλογή μιας και λείπουν τα paperback, αλλά με καλύπτει.

500 τεύχη του γερμανικού Μίκυ Μάους, Lustiges Taschenbuch. Κάθε τεύχος είναι 250 σελίδες, paperback. Λείπουν ιστορίες του Καρλ Μπαρκς, αλλά ποτέ δεν με ενθουσίασε. Κυρίως έχει από Ιταλούς σκιτσογράφους

Και ίσως την κορυφαϊα σειρά τρόμου, τις Ιστορίες με Φαντάσματα. Από το 1974 ως το 2009 με 1700 τεύχη.

#435 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 21 Μάρτιος 2018 - 08:01

Λείπουν ιστορίες του Καρλ Μπαρκς, αλλά ποτέ δεν με ενθουσίασε.

Ντροπή και αισχος! :P
Ο Μπαρκς ειναι ο,τι καλυτερο εχει βγαλει η Ντισνευ.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από Angel.tze: 21 Μάρτιος 2018 - 08:02

8J90AKf.jpg

that's a dude!