Μετάβαση στο περιεχόμενο


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Σύνδεση 

Εγγραφή
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Φωτογραφία
* * * * * 5 Ψήφοι

Anime Recommendations

anime vampires

  • Please log in to reply
7352 replies to this topic

#7321 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Αύγουστος 2018 - 00:26

Damn you, autocorrect-sama!

Ε, it can't be helped τότε. Το Sakura Trick τότε μήπως σου κάνει? xD ((ούτε αυτό το έχω δει, αν βγει κι αυτό φάουλ τα παρατάω))

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#7322 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Αύγουστος 2018 - 07:03

To Citrus ήταν όντως sexual assault: the animation. Κρίμα που πήρε αυτό σειρά και όχι το asagao που θα γινόταν εξαιρετικό. Το Aoi Hana ήταν καλό και θα μπορούσες να τσεκάρεις και το Brother Dear Brother αλλα εκεί είναι λίγο πιο σαπουνόπερα οι σχέσεις. Μου εχουν πει για το Sasameki οτι είναι οκ αλλά δεν το εχω δει.

ROD και Tsuki ga Kirei τα έχω δει, ειδικα το δεύτερο δε μου άρεσε καθόλου, οι μισοί διάλογοι ηταν - Α... -Ε... και κοκκίνισμα και στο τέλος παντρεύτηκαν κιόλας. Το Mononokean και το Bokura απο την άλλη μου είχαν αρέσει αρκετά.

Μονο 13 γιατί ενα ΣΚ έχω όλο κι όλο και θέλω να φύγει γρήγορα. Τα υπόλοιπα θα τους ρίξω μια ματιά γιατί στο μεταξύ πήγα να ξεκινήσω το Kaiba αλλά ξεκίνησε με περίεργα και το έκλεισα στο μισό του πρωτουρ, λέω άλλη φορά που θα έχω όρεξη για κάτι τέτοιο. Μάλλον θα τσεκάρω το Yokohama Τώρα και βλέπουμε.

ySss0UF.jpg


#7323 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Αύγουστος 2018 - 09:23

Kai, το YKK είναι το απόλυτο "nothing happened", κράτα το καλύτερα για όταν χρειάζεσαι κάτι να χαλαρώσεις.

#7324 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 18 Αύγουστος 2018 - 09:38

To YKK δε βγάζει νόημα αν δεν έχεις διαβάσει το αριστουργηματικο manga πρώτα. Μάλλον όχι διαβάσει, αφού το κείμενο είναι ελάχιστο. Απλά θαυμάζεις την εικονα

#7325 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2.722 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Αύγουστος 2018 - 09:53

Μάλλον προς κάτι χαλαρό θέλω να παω αλλα αν δεν βγάζει νόημα χωρίς το manga ok.

ySss0UF.jpg


#7326 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Αύγουστος 2018 - 11:38

Επίσης μπορείς να δεις το moetan και το yume tsukai στα 12 επεισόδια και τα δύο. Ειδικά το δεύτερο είναι από αυτά τα ανιμε που απλά χαίρομαι να τα βλέπω. Βλεπεται εύκολα και πολύ ευχάριστα και δν έχει και κανένα πολύ βαθύ νόημα για να σε κουράσει.. Το moetan απ την άλλη είναι ό τι δηλώνει ο τίτλος.. :P

tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#7327 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Αύγουστος 2018 - 12:25

Μια χαρά βγάζει νόημα το YKK ρε παιδιά και χωρίς το manga. Άντε λίγο το τελευταίο κομμάτι του τελευταίου επεισοδίου είναι λίγο random σε σχέση με τα υπόλοιπα, αλλά συνολικά είναι εξαιρετικά απλό. The entire planet has been fried, fractured and fucked και η ζωή συνεχίζεται



#7328 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 18 Αύγουστος 2018 - 14:05

Απλά το OVA δεν φτάνει σε καμία περίπτωση το manga, με αυτά τα πάνελ που κάναν χρόνια να σχεδιαστουν. Οπότε αν δεν αρέσει σε κάποιον το ΟVA, μην κάνει το λάθος να το αγνοήσει.
Θα έλεγα πως και το manga Aria μοιάζει κάπως στο ΥΚΚ, ενώ η σειρά εχει περισσοτερο διάλογο.
Περιμένω να ολοκληρωθεί και το Αmanchu εννοείται

#7329 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 18 Αύγουστος 2018 - 15:10

Πετράν, νομίζω πως τα OVA του YKK κάνουν τρομερή δουλειά σαν άνιμε. Ειδικά το πρώτο, με τον τρόπο που κόβει συχνά στην ανεμοδούρα ή στον ουρανό που αλλάζει και δίνει την αίσθηση πως ο χρόνος προχωράει και μένει ταυτόχρονα στάσιμος και το κάθε τι διαρκεί αιώνια. Επίσης χρησιμοποιεί τρομερά τη σιωπή το πρώτο. Το δεύτερο είναι πιο παιχνιδιάρικο μερικές φορές με τη μουσική (ίδιο συγκρότημα με την Άρια), και μ' αρέσει πάρα πολύ η Άλφα στο πιο αφαιρετικό σχέδιο, παστέλ χρώμα και digital animation που κάνει τρομερή αντίθεση με τα ζωγραφισμένα στο χέρι φόντα. Και στα δύο τους δίνει πολύ καλά τον τόνο ο ρυθμός τους

 

Στο πρώτο μ' εκνευρίζει λίγο το editing στα τραγούδια, πολύ fade out...

 

Γι' αυτό που είναι τα ova του YKK, είναι τρομερά



#7330 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 18 Αύγουστος 2018 - 16:21

Εχω να τα δω πολύ καιρό οποτε μαλλον συμφωνώ, αρκεί να διαβάσει κανείς το manga μετά. Και αξίζουν μια καλή έκδοση σε HD με τόση λεπτομέρεια



#7331 Mosquito Killer

Mosquito Killer

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Αύγουστος 2018 - 02:01

Ψάχνω ένα καλό mind fuck-strategic anime σε φάση Kaiji,Kagi,One Outs,No Game no Life,Code Geas κλπ

#7332 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2.741 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Αύγουστος 2018 - 10:24

Hikaru no go αν θες κάτι σχετικό με akagi.
rsrGbGx.gif

#7333 1451

1451

    .

  • Members
  • 2.585 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 29 Αύγουστος 2018 - 18:54

Αν θες κάτι που ανατρέπει τις προσδοκίες, προτείνω το Blood-C. Αν προτιμάς κάτι με περίπλοκα σχέδια που πετυχαίνουν, χωρίς πλάκα προτείνω τον τρίτο κύκλο του Bleach.



#7334 OdyMonaxos

OdyMonaxos

    It's nothing personal

  • Members
  • 623 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 19 Ιανουάριος 2019 - 18:43

Dead leavesNieA Under 7, Gungrave, Shigurui, Ninin ga Shinobuden, Gokusen, Ayakashi, Azumanga Daioh, Mononoke, Boogiepop Phantom, Cromartie High SchoolGunbuster 2Hajime no Ippo, Fantastic Children, Full Metal Panic Fumoffu (αν θες βλέπεις και τα απλά), Hare Guu, Hikaru no Go, Kino no Tabi, Last exile, Le Portrait de Petite Cossette, Mindgame, Noein, Open your mind (για το οφθαλμόλουτρο), Pale Cocoon, Requiem from the Darkness, Samurai Champloo,s-CRY-ed, Big O, 12 Kingdoms, Wallflower, Yakitate Japan, Zipang.

 

FLAG, Kurau Phantom Memory, Planet Survival,Ghost Hunt, Oban Star Racers, AriaKaleido Star, Rozen Maiden, Ginban Kaleidoscope, Kamichu, Snow Queen, Zettai Shonen, Gallery Fake, Fantastic Children, Windy TalesRe: Cutie Honey, Tweeny Witches, Koi Kaze, Gunslinger Girl, BartenderRead or Die, Scrapped Princess, Human Crossing, Ashita no Nadja, Somedays Dreamers, Piano, Kiddy Grade, Hanada Shonen-shi, Witch Hunter Robin, Fullmoon o Sagashite, Abenobashi, Chobits, Secret of Cerulewn Sand, X-TV, Fruits Basket, Alien 9, Narutaru, Figure 17, Noir, Angelic Layer, Arjuna, Ghost Stories, White Heart Baekgu, Argento Soma, Sci-Fi Harry, Strange Dawn, Sakura Wars TV

 

Μπορείς να τσεκαρε και τα Hataraki Man, Glass no Kamen, School Rumble, σημειώνω και το Planetes αν και είναι πιο γνωστό,Ghost Hunt, Red Garden, Jyu Oh Sei, Yomigaeru Sora, Le Chevalier D'Eon, BartenderNasu Andalusia no Natsu

 
Γιατί κάποιοι λένε πως σας βασάνιζα για το τίποτα και δεν είδα... Ε όχι. Είδα τα μπλε, έκανα δειγματοληψία τα κόκκινα. Αναλυτικά
 
Cromartie High School: το βλεπα όταν έγραψα το ποστ, το τελείωσα μετά από λίγο καιρό, γαμεί, δέρνει, είδα κάθε επεισόδιο και στα ιαπωνικά και τ' αγγλικά, γαμούν και δέρνουν και τα δύο. Όλοι οι χαρακτήρες εκειμέσα είναι μεγάλοι δάσκαλοι

Dead leaves: Γαμεί, δέρνει και μ' έκανε να νιώθω λες και μου 'χουν κάνει ενέσεις αδρεναλίνης. Δεν μπορούσα να σταματήσω να κουνάω ρυθμικά το πόδι μου. Κτηνώδες, παρανοϊκό, απίστευτα αστείο, Imaishi άρχοντα πάρε μου τα υπάρχοντα

Re: Cutie Honey: Πάρα πολύ καλό, το πρώτο επεισόδιο... Imaishi, άρχοντα, πάρε μου τη ζωή αν μου δίνεις πάντα τέτοια, το καλύτερο άνιμε έβερ για βυζί και κώλο. Το δεύτερο επεισόδιο δυστυχώς νιώθει πολύ πιο μέτριο από τ' άλλα δύο, παρόλο που το σενάριο είναι απίστευτο ο σκηνοθέτης του είναι μεγάλος μάπας. Το πρώτο είναι Kill la Kill στο πιο χαρούμενο, το τρίτο είναι The End of Cutey Honey

Alien 9: Φέτος κυκλοφόρησε η σειρούλα-φαινόμενο "I Want You To Make a Disgusted Face and Show Me Your Underwear", ε, αυτό το ova είναι "I am making a disgusted face while you show me moeblobs suffering". Ωραίο όμως, με κράτησε σε μια συνεχή άβολη γκριμάτσα αηδίας, τρόμος είναι, άρα τη δουλειά του την έκανε. Όχι τόσο διεξοδικό, αλλά το νιώθεις
 
Windy Tales: νέα αγαπημένη μου σειρά και το πιο όμορφο αισθητικά άνιμε έβερ για μένα. Είναι πάρα πολύ απλό, αλλά απίστευτα γαλήνιο, όμορφο και διακριτικό. Αντί για cute moe girls έχουμε cute real people. Ουάου
 
Aria: άλλη νέα αγαπημένη μου σειρά. Απίστευτα γαλήνια, και στο τέλος φουσκώνει και γίνεται απίστευτα συναισθηματική. Στα τελευταία επεισόδια της Origination έριξα μπόλικο κλάμα από συγκίνηση
 
Samurai Champloo: Η σειρά που προσπάθησα να την τραβήξω από τα μαλλιά για να μην τελειώσει, ξανάδα μπόλικα επεισόδια πριν δω τα τρία τελευταία. Απίστευτη, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το Bebop και το Dandy. Πρώτη φορά μάλιστα που είδα σειρά του Watanabe καταλαβαίνοντάς την τόσο καλά από την αρχή, και μ' έπεισε πως όλες οι road tripping adventures του είναι ισότιμα εξαιρετικές
 
Τα κόκκινα γράμματα δεν σημαίνει πως δεν μ' άρεσαν ή δεν μ' ενδιαφέρουν, αλλά πως έριξα μια ματιά και δεν προχώρησα ακόμη για διάφορους λόγους. Για όλες σχεδόν είμαι αρκετά θετικός
 
NieA Under 7: Είδα 2 λεπτά και κατάλαβα πως όσο ενδιαφέρουσα κι όμορφη να είναι, το χιούμορ με το οποίο σκοπεύει να παίξει με το θέμα της φτώχιας και της πείνας θα με κάνει ράκος
 
Ayakashi - Mononoke: Είδα τα 3 επεισόδια του Ayakashi με τον Φαρμακοτρίφτη και τα 2 πρώτα του Mononoke. Αυτά του Ayakashi λειτούργησαν πολύ καλύτερα, καθώς στο δεύτερο του Mononoke η σειρά δεν μας δείχνει πολλά πράγματα έδειξε το Ayakashi, απλά και μόνο για να τα κρατήσει για αργότερα. Άλλο να κάνεις την ίδια ιδέα για μια ιστορία 3ων επεισοδίων, κι άλλο για περισσότερες. Θετικές εντυπώσεις, ειδικά από το Ayakashi. Μόνο μεγάλο παράπονο η μικρή αντίθεση ανάμεσα σε φόντα και χαρακτήρες από άποψη σχεδίου, μια γενική αρχή του animation είναι να έχουν μια σχετική αντίθεση για να διευκολύνουν το μάτι, κι όταν αυτό δεν υπάρχει μερικά cuts έχουν θέμα μέχρι να βρει το μάτι τον προσανατολισμό του στην εικόνα
 
Hajime no Ippo: σειράρα. ΣΕΙΡΑΡΑ. Είδα 8 επεισόδια όταν είχα ξεκινήσει, μέχρι το πρώτο σοβαρό ματς με τον Miyata, αλλά μετά πάτησα παύση, καθώς είχα αρχίσει την Aria επίσης εκείνο τον καιρό, κι επικράτησε η δεύτερη ως η μεγάλη σειρά που ήθελα να δω σ' εκείνη τη φάση. Είδα το φθινόπωρο και άλλα 4, μέχρι και το ντεμπούτο του Ippo, και μετά αρχίζει tournament arc. Θα το ξαναπιάσω και θα γουστάρω απίστευτα. Τρομερή σειρά. Το ό,τι είπα "προτιμώ να δω Aria τώρα" κατά βάση είναι παράσημο και για τις δύο σειρές
 
Aim to the top 2 - Diebuster!Είχα πει τότε το Gunbuster "κακογερασμένο" και ναι, καλά καταλάβατε, είχα βρει σκατά rip στην αρχή. Δεν είδα ακόμη το Diebuster, είμαι όμως πεπεισμένος πως είναι μέλλουσα αγαπημένη μου σειρά. To Gunbuster ήταν πάρα, μα πάρα πολύ καλό και τώρα βάζεις κι αισθητική-σκηνοθεσία FLCL, super robots και τη Nono; Άντε, πρέπει να ρίξω rewatch στο παλιό (και το FLCL) και να πιάσω αυτό. Απλά επειδή τα mecha που με πείθουν δεν είναι πολλά, το κρατάω στο κελάρι μαζί με τα κρασιά από τις καλύτερες χρονιές
 
Le Portrait de Petit CossetteΔεν το είδα, αν κι έφτασα πολύ κοντά μια μέρα, αλλά τελικά δεν βρήκα χρόνο και μετά δεν βρήκα διάθεση. Το ost όμως είναι από τις καλύτερες δουλειές Yuki Kajiura που 'χω ακούσει. Θα το δω οπωσδήποτε
 

Pale Coccoon: Είδα ελάχιστα... άλλα είδα επίσης την ίδια ιδέα σε ταινία από το δημιουργό, Sakasama no Patema, καθώς και το προηγούμενο short του από εκείνη την εποχή, Mizu no kotoba

 

Big O s2Είχα δει το s1, που από ένα σημείο και μετά το εγκατέλειψαν και το άφησαν να μην βγάζει νόημα τελικά. Κάποια στιγμή πήγα να δω το s2 κι αρχίζει αρκετά mindfuck, το άφησα, θα επιστρέψω κάποια στιγμή πιστεύω, αλλά δεν είμαι σίγουρος. Του χρεώνω μάλλον και τις αμαρτίες της πρώτης σεζόν
 
Kaleido starΑφού η Aria με προσηλύτισε στον Junichi Sato, χάζεψα 2 επεισόδια Kaleido Star χωρίς να έχω σοβαρές βλέψεις να το δω όλο εκείνη τη στιγμή. Φαίνεται πάρα πολύ ωραίο κι έχω εξαιρετικά υψηλές προσδοκίες. Το αρχικό δράμα με την Sora ενάντια στις άλλες μαθήτριες που τη βλέπουν σαν ευνοούμενη μπορεί να μου είναι λίγο δύσκολο, αλλά θα τα καταφέρω, θα περάσει κι αυτό, τι διάολο
 
Kamichu: Είναι στο στυλ μου η σειρούλα, περιμένω ωραία πράγματα, είχα χαζέψει λίγο κάποιο καιρό πριν και μάλλον θα τα πάμε μια χαρά. Όλως παραδόξως από τους ίδιους δημιουργούς με το Read or Die, επίσης στη λίστα
 
Zettai Shonen: Είδα το πρώτο επεισόδιο και λίγο από το δεύτερο. Είναι περίεργη σειρά, με πολύ ήσυχη, βουβή ατμόσφαιρα, κι απίστευτα νοσταλγική για κάποιο λόγο, χωρίς να έχω ιδέα γιατί. Δεν ξέρω αν και πότε θα την συνεχίσω, αλλά έχει το κάτι τις. Αν και παίζει να είναι απίστευτα υπομονετική
 
BartenderΕίδα το πρώτο επεισόδιο και δεν συνέχισα λόγω παράξενων rips, θα το βρω κάπου καλά όμως. Αυτό το πρώτο επεισόδιο ήταν φοβερό όμως, κάνοντας τη δουλειά του με εξαιρετικά φειδωλό animation, πολύ καλή σκηνοθεσία, θεατρικούς μονολόγους, πολύ εκφραστικό πιάνο και μαύρη μαγεία
 
Read or DieΚατέβασα 1080p για να ανακαλύψω πως ήταν upscale φρικαλέο. Θα δω οπωσδήποτε το ova και αν μ' αρέσει, λογικά και τη σειρά. Και κάτι μου λέει πως το ova θα μ' αρέσει
 
Red Garden: Είδα ελάχιστο από κακό upscale, θα το βρω κάπου καλύτερα, ψήνομαι
 
Nasu of Andalusiaσχεδόν ξεκίνησα την πρώτη ταινία 2 διαφορετικές φορές, κάποια στιγμή θα τις δω, που θα πάει. Μπορεί να μου ξινίσει λίγο στην αρχή με ιαπωνο-ισπανικά, αλλά θα μου περάσει, έχω προσδοκίες

 

1/27 πόστ για τους λαχνούς μου


Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από OdyMonaxos: 19 Ιανουάριος 2019 - 19:03


#7335 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3.265 Δημοσιεύσεις:
  • LocationΘεσσαλονίκη

Καταχωρήθηκε 21 Ιανουάριος 2019 - 00:52

Χαρας στο κουραγιο σου! Να ξερεις, εμεις για το καλο σου τα προτεινουμε!

Τώρα βλέπω το blueray του Outlaw Star, στα Αγγλικα. Ειχα δει τη σειρα πριν χρονια στα Ιαπωνικα αλλα δεν θυμαμαι παρα ελαχιστα πραγματα και δεν μου αρεσε, μαλλον γιατι τοτε δεν ηξερα τι εστι Sunrise. Απιστευτη ποιοτητα εικονας το hd remaster παντως. Εγκλημα να το βλεπεις σε streaming.

Ειδα και το Trigun γιατι ειχα κολλησει στα 4 επεισοδια της silverstar media απο τοτε και μονο το manga ειχα διαβασει, που θεωρω απο τα καλυτερα shonen manga. Και αυτη αξιζει παντως. Ακομα και τα τελευταια επεισοδια που επρεπε να ξεφυγουν απο την πλοκη του manga πολυ νωρις. Για τις καινουργιες σειρες δεν βιαζομαι ειλικρινα και ας μην συζητω καθολου.



Also tagged with one or more of these keywords: anime, vampires