Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

So・Ra・No・Wo・To (Sound Of The Sky)


  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 07 January 2010 - 11:38

Posted Image

Μία καινούργια σειρά για αυτή την εποχή μας φέρνει η aniplex. Βασισμένη στο ομόνυμο manga η ιστορία μας πηγαίνει σε ένα μακρινό μέλλον όπου ένας καταστροφικός πόλεμος έχει ρημάξει τα πάντα. Άνθρωποι εξαφανίζονται από τα σπίτια τους ενώ στις θάλασσες δεν υπάρχουν ψάρια.
Στο μικρό χωριό Seize 5 κορίτσια φυλάνε ένα φρούριο και πάιζουν μουσική για να εμψυχώσουν τον κόσμο.

official website: www.sorawoto.com

Η σειρά αποτελείται από 13 επεισόδια ενώ το πρώτο έχει ήδη προβληθεί. Από την αρχή φαίνεται να περιμένουμε κάτι σαν μίξη K-ON και Strike Witches αφού έχει και δόσεις ecchi και harem εκτός από μουσική

#2 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 07 January 2010 - 12:59

Από την αρχή φαίνεται να περιμένουμε κάτι σαν μίξη K-ON και Strike Witches αφού έχει και δόσεις ecchi και harem εκτός από μουσική

για να υπαρχει harem, πρεπει να υπαρχει αντιπροσωπος του αντιθετου φυλου, στην συγκεκριμενη περιπτωση αντρας/αγορι, στον οποιο κολλαει το χαρεμι.
και τετοιο δεν εχει.
επισης, ουτε ecchi ειναι.

moeblub ειναι. και πιο πολυ σε συνδυασμο Κ-ον με καποιο adventure φερνει.
οσο απο μουσικη...
ας μην εχουμε μεγαλες προσδοκιες και την ξαναπατησουμε

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#3 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 07 January 2010 - 16:38

Πόλη κάλο animation άλλα για να πω την αλήθεια έχουμε συνηθίσει ποια σε τέτοια ποιότητα όποτε δεν λέει και τίποτα αυτό, η μουσική δεν μου έκανε καμιά εντύπωση χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι κακή.
Αυτό που με ενόχλησε είναι ότι μάλλον πρόκειται για κλώνο του K-on μιλαμε οι χαρακτήρες έχουν πολύ μεγάλη ομοιότητα εμφανισιακά ενώ το σενάριο(το πιο?)είναι ανύπαρκτο,
Spoiler:
μάλλον δεν πρόκειται να το συνεχίσω.
[SIGPIC]Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews[/SIGPIC]

#4 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 07 January 2010 - 16:42

,

Spoiler:

Spoiler:

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#5 Sadman

Sadman

    The one that's forever away

  • Members
  • 531 posts

Posted 07 January 2010 - 17:50

Spoiler:


Spoiler:

Δεν έχω υπογραφή :oo:

#6 Aeria_Gloris

Aeria_Gloris

    Safe in a dream

  • Members
  • 94 posts

Posted 11 January 2010 - 18:21

Eιδα το πρωτο ep χτες.

Σε γενικες γραμμες μου αρεσε το animation,χαρακτηρες θυμιζουν πολυ Κ-ΟΝ(λες και ειναι fan service μεχρι να βγει η 2η season του),μουσικη καλη αλλα ασχετη θα ελεγα με το συγκεκριμενο anime.Ισως σε καποια αλλη σειρα (πιο "στρατιωτικη" να το πω?) να κολλαγε..Σεναριο εως τωρα φαινεται πολυ lame.Γενικα το στρατιωτικο στοιχειο δεν κολλαει με το ολο σκηνικο.Λες και απευθηνεται σε fan-ΚΨΜ-service.

Αν το συνεχισω θα ναι με βαρια καρδια και επειδη ειναι μικρο..

Stray Dogs Howling in the Dark



Τρελαμενη Πυξιδα
MyAnimeList


#7 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 28 January 2010 - 21:01

Όχι πως δεν φαινόταν από το πρώτο επ άλλα η σειρά είναι μια ξεδιάντροπη προσπάθειά εκμετάλλευσης της δημοτικότητας του K-on αυτό η μια προσπάθειά του στρατού να στρατολόγηση περισσότερα άτομα δείχνοντας τους ποσό καλά περνάνε τελείως άκυρος ο κόσμος και το seting της σειράς ειδικά γι'αυτού του είδους το anime.
[SIGPIC]Posted Image
Anime-Planet.com - anime | manga | reviews[/SIGPIC]

#8 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 31 January 2010 - 09:23

Εμένα πάλι μου αρέσει αρκετά. Τα τop notch production values, το setting και το χαλαρό κλίμα είναι αρκετός λόγος για να το βλέπω αυτή την περίοδο, άσχετα αν και οι 5 χαρακτήρες είναι κλασσικά στερεότυπα. Τουλάχιστον απολαμβάνω να βλέπω την Kanata και την Rio.
Άντε και μακάρι στο τέλος να ανέβουν και οι 5 στο Takemikazouchi και να τα κάνουν π******.

#9 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 08 February 2010 - 00:45

Let's see what we have here... :smokingg:

Cute Japanese and European teenage girls, wearing Wehrmacht uniforms, exploring a Japanese school in a Spanish town full of French people who make glassware on Switzerland's French border, following a Shinto-Christian religion with a miko-nun, treating tropical diseases only children get, accepting yen as currency (while not being able to read kanji), celebrating Spanish traditions mixed with Chinese New Years legends, shooting at African owls - that try to keep them away from schoolgirl ghosts - with German rifles, while piloting a multi legged, demon slaying, weather reporting, stealth-sniper and simulation training mode capable, AMAZING GRACE SINGING, engrish speaking, 200mm coil gun firing "son of the god of fire" supertank from the past (aka Tank-kun).

Π**τάνα παγκοσμιοποίηση, τι μας κάνεις... Posted Image

Τουλάχιστον είναι πιο ενδιαφέρον από το K-ON... extra ευχάριστη νότα τα διάφορα art references στο opening της σειράς... ^^

So Ra No Wo To OP

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#10 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 08 February 2010 - 02:19

Βρωμάει K-ON από χιλιόμετρα :P Και μόνο την εικόνα που είδα το K-ON μου ήρθε στο μυαλό...Κατεβάζω το πρώτο επισόδιο από nekomimi (καμία άλλη πρόταση για group?) και επανέρχομαι για εντυπώσεις.

xbJ3b2w.jpeg


#11 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 08 February 2010 - 07:37

To βλέπω από pwq και για archiving Fubuki.

#12 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 10 February 2010 - 15:02

Ευχαριστώ Abounonkey είδα τα πρώτα 5 από fubuki και το 6 από pwq. Οι fubuki έχουν κάνει καλύτερη δουλειά με το karaoke και σαν να μου φαίνεται ότι έχουν και καλύτερη εικόνα...

Περίμενα να δω κάτι σε K-ON αλλά πέρα από το character design και το γούτσου γούτσου feeling δεν νομίζω να υπάρχει κάποια άλλη ομοιότητα...Με τον ίδιο τρόπο που αναμειγνύονται οι κουλτούρες αναμειγνύονται και τα είδη φτιάχνοντας ένα μείγμα military, post apocalyptic, slice of life, coming of age, moe και comedy...Αν και συνήθως είμαι επιφυλακτική όταν μπλέκονται διάφορα σε μια ιστορία και φοβάμαι ότι το αποτέλεσμα θα βγει ότιναναι, στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για ένα πολύ γλυκό και ενδιαφέρον αποτέλεσμα...Η μουσική δεν παίζει τόσο πρωταρχικό ρόλο αν και όπου υπάρχει δένει πάρα πολύ όμορφα. Όπως το βλέπω εγώ η αναφορά στη μουσική είναι ένας τρόπος να εξυμνίσουν την τέχνη που επιβιώνει ακόμα και όταν η ανθρωπότητα βρίσκεται στην πιο δύσκολη καμπή της, εν προκειμένω μετά από ένα μεγάλο πόλεμο...Οι 5 κοπέλες φυλάνε ένα κάστρο κυριολεκτικά στο τέλος του κόσμου και μέσα από την καθημερινότητα διαμορφώνονται οι σχέσεις μεταξύ τους και με τους ανθρώπους της πόλης...

Δεν είναι τόσο moe moe kyun όσο το K-ON και σίγουρα λείπουν τα σε υπερβολικό βαθμό chibi faces κάνοντας το πιο ρεαλιστικό και δημιουργώντας μια μελαγχολική ατμόσφαιρα σε ορισμένες στιγμές...Δεν πρόκειται όμως για κάποιο military drama και όσο και αν υπάρχουν αναφορές στην καταστροφή που προκάλεσε ο πόλεμος δεν θα βρείτε τα super βαθιά νοήματα εδώ πέρα. Θα βρείτε όμως την απλή καθημερινή γλυκήτητα και καλοσύνη των ανθρώπων μαζί με πολλές αστείες στιγμές αλλά και στιγμές που εμένα προσωπικά με έκαναν να δακρύσω (βλ. τέλος 6ου επισοδείου).

Δεν πρόκειται για αριστούργημα αλλά βλέπεται ευχάριστα. Πολύ καλές οι εντυπώσεις μου, θα το συνεχίσω σίγουρα :33333333

xbJ3b2w.jpeg


#13 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 17 February 2010 - 08:22

είδα τα 5 πρώτα από fubuki και πάνω κάτω μου άφησε τις ίδιες εντυπώσεις με αυτές τις mono
θέλω πολύ να δω και το 6 αλλά λέω να περιμένω να βγει από fubuki

ευτυχώς δεν είναι k-on clone ( τι να τα κάνουμε 2 moe anime την ίδια σεζόν; ) αν και δεν έχει τόσο σχέση με τη μουσική όσο ήλπιζα να έχει
ο αχταρμάς πολιτισμών-εθνικοτήτων με εκνεύρισε στην αρχή αλλά σιγά σιγά άρχισα να το βλέπω απλά ως futuristic setting (where-everything-is-possible) κ ησύχασα
και το είμαστε-στρατός-γιατί-φοράμε-στολές και ας πάμε να πλέξουμε στεφανάκια από λουλούδια στην αρχή μου κακοφάνηκε, χάθηκε να τις κάνανε προσκόπους, σώνει και καλά στρατιώτες; αφού δεν τους βγαίνει....anyway το συνήθισα και αυτό οπότε no moar winning on that part
θα ήθελα να έχει περισσότερο πλοκή γιατί το "τη μία μέρα εξερευνούμε τα βουνά την άλλη τα λαγκάδια" είναι πολύ λίγο για το τι έχει να προσφέρει η σειρά και μόνο από το setting της

μ αρέσει το cozy feeling που σου αφήνει κάθε επεισόδιο και έχει καταφέρει να με συγκινήσει με την απλότητά του σε αρκετά σημεία
επίσης το δηλώνω φανερά Η ΚΑΝΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΑ! την περίμενα να είναι ό,τιναναι αλλά τελικά έχει αποδηχθεί so far από τις λίγες female leads που πραγματικά συμπαθώ (είναι βέβαια και η ταύτιση που ένιωσα από το 1ο ep που έλεγε ότι χάνεται συνέχεια, γνώριμη κατάσταση για μένα :if: )

Spoiler:

Posted Image


#14 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 17 February 2010 - 13:11

Βγήκε και το έβδομο και δεν κρατήθηκα και το είδα απο pwq...Αρκετά "σοβαρό" επισόδειο σε σχέση με τα προηγούμενα αν και η έλλειψη κεντρικής υπόθεσης έχει αρχίσει να με κουράζει ελαφρώς...
Spoiler:


Αρχίζω και πιστεύω ότι αλλή αυτή η μίξη των παραδόσεων έχει κάποιο νόημα τελικά...Ίσως θέλει να δείξει την ένωση της ανθρωπότητας μετά από μια μεγάλη καταστροφή...

xbJ3b2w.jpeg


#15 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 26 February 2010 - 21:35

Αρχίζω και πιστεύω ότι αλλή αυτή η μίξη των παραδόσεων έχει κάποιο νόημα τελικά...Ίσως θέλει να δείξει την ένωση της ανθρωπότητας μετά από μια μεγάλη καταστροφή...

Αν και έχω δει μόνο μέχρι το 4 (yeah, yeah, I know, slowpoke.tif), έχω σχηματίσει κι εγώ την ίδια εντύπωση. Χαίρομαι που δεν είμαι μόνος. :3

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||