Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 3 votes

Mahjong Players


  • Please log in to reply
303 replies to this topic

#211 Skinner1991

Skinner1991

    Amateur mahjong player

  • Members
  • 125 posts

Posted 14 May 2012 - 10:01

http://www.youtube.com/watch?v=4IXpHwgAHJE

55 mins mahjong with pros. For boubou ^^


οοοο thankns!!!
i wish the world was more ero and peaceful...

#212 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 14 May 2012 - 10:02

Χα χα χα δεν ξέρω αν είμαι μόνο εγώ ο περίεργος, αλλά δεν μπορώ να βλέπω να έχει κάποιος τα tiles ανάποδα



#213 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 14 May 2012 - 10:39

το τενχοο μου εχει σπασει τα νευρα,
ειμαι σε τενπαι απο την αρχη η εχω κανει ριιτσι η ειμαι ετοιμος να κανω πον
σε πεντε διαφορετικες πλευρες και συνεχως οι υπολοιποι ποναρουν και τσιτονουν
αβερτα και στο τελος τους πεταω και το νικητηριο πλακιδιο!
αει στο καλο, εχω κοντεψει να κανω γιακουμαν και ειμαι συνεχως ετοιμος για μανγκαν
και πανω και μου κλεβουν τη νικη :sigh2:

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#214 Skinner1991

Skinner1991

    Amateur mahjong player

  • Members
  • 125 posts

Posted 14 May 2012 - 10:57

Χα χα χα δεν ξέρω αν είμαι μόνο εγώ ο περίεργος, αλλά δεν μπορώ να βλέπω να έχει κάποιος τα tiles ανάποδα

δεν εισαι ο μονος...

το τενχοο μου εχει σπασει τα νευρα,
ειμαι σε τενπαι απο την αρχη η εχω κανει ριιτσι η ειμαι ετοιμος να κανω πον
σε πεντε διαφορετικες πλευρες και συνεχως οι υπολοιποι ποναρουν και τσιτονουν
αβερτα και στο τελος τους πεταω και το νικητηριο πλακιδιο!
αει στο καλο, εχω κοντεψει να κανω γιακουμαν και ειμαι συνεχως ετοιμος για μανγκαν
και πανω και μου κλεβουν τη νικη :sigh2:

ναι νταξ δεν υπαρχει το tenhou ειναι πολυ ευκολα να φτασεις σε tenpai(τουλαχιστον το 60-70% των περιπτωσεων)
ενω αμα πας να παιξεις offline κολλας σε 1-2 tiles για tenpai και αντε γεια...
ασε που το τενχο μοιραζει και καλα χερια ρε γαμωτο και εκνευριζεσαι περισσοτερο οταν δεν κερδιζεις ειναι αδικια να ειμαι σε mangan,haneman απο τον 5-6 discard(βασικα ολοι ειναι σε tenpai απο το 5-6 discard Q_QQ_QQ_Q) και να βγαινουν αλλοι....

γαμω τους αλγοριθμους που εχουν για να μοιραζουν τα tiles,νταξ δε λεω αμα κατσει κανα yakuman καλα ειναι αλλα και παλι...

Edited by Μπουμπου, 14 May 2012 - 10:58.

i wish the world was more ero and peaceful...

#215 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 14 May 2012 - 14:03

Προσπάθησα να δω το βίντεο και με έπιασε το κεφάλι μου... Δεν το πάλεψα.

#216 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 14 May 2012 - 14:34

Καλά είσαι , εγώ προσπαθώ να διαβάσω ολόκληρα τα posts και με πιάνει το κεφάλι μου .

#217 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 14 May 2012 - 21:45

Πάντως βλέπω κρατάνε μέχρι σχετικά αργά honor tiles που δεν τους χρειάζονται.


Η ιδέα είναι ότι αφενός ποτέ δεν ξέρεις πότε ένα single honor tile μπορεί να γίνει ζευγάρι (= εισητήριο για yakuhai + RAGE), αφετέρου αν έχουν πεταχτεί τα άλλα 3 tiles από το συγκεκριμένο honor, και πάλι είναι καλό να το κρατάς καβάτζα για safe discard σε περίπτωση αντίπαλου riichi. Φυσικά όλα αυτά δεν είναι τίποτα άλλο παρά ιδιοσυγκρασίες του εκάστοτε παίκτη. Υπάρχουν παίκτες που θεωρούν ότι αυτή η τακτική τους επιβραδύνει, κι άμα δουν ότι σε κάποιο γύρο δεν τους χρησιμεύει κανένα honor tile τα πετάνε γρήγορα για να έχουν maximum efficiency με τα 13 number tiles που θα κρατήσουν στο χέρι τους. Διαλέγεις στυλ παιξίματος και παίζεις.

Χα χα χα δεν ξέρω αν είμαι μόνο εγώ ο περίεργος, αλλά δεν μπορώ να βλέπω να έχει κάποιος τα tiles ανάποδα


Εσύ κι ο Adventurer. >_> Εμένα δε με απασχολεί καθόλου, και μάλιστα πολλές φορές πετάω ανάποδα και τα discards μου (πάντα αφορμή για γκρίνια στο τραπέζι).

το τενχοο μου εχει σπασει τα νευρα,
ειμαι σε τενπαι απο την αρχη η εχω κανει ριιτσι η ειμαι ετοιμος να κανω πον
σε πεντε διαφορετικες πλευρες και συνεχως οι υπολοιποι ποναρουν και τσιτονουν
αβερτα και στο τελος τους πεταω και το νικητηριο πλακιδιο!
αει στο καλο, εχω κοντεψει να κανω γιακουμαν και ειμαι συνεχως ετοιμος για μανγκαν
και πανω και μου κλεβουν τη νικη :sigh2:


Δεν θα κουραστώ να το λέω ποτέ: Μάθετε να παίζετε άμυνα. Αρκετές φορές απλά πρέπει να εγκαταλείπεις το δρόμο για τη νίκη, και να ακολουθείς το δρόμο για το no-ten payment. Έτσι είναι το riichi mahjong. Όχι μόνο στο tenhou, παντού.

ναι νταξ δεν υπαρχει το tenhou ειναι πολυ ευκολα να φτασεις σε tenpai(τουλαχιστον το 60-70% των περιπτωσεων)
ενω αμα πας να παιξεις offline κολλας σε 1-2 tiles για tenpai και αντε γεια...
ασε που το τενχο μοιραζει και καλα χερια ρε γαμωτο και εκνευριζεσαι περισσοτερο οταν δεν κερδιζεις ειναι αδικια να ειμαι σε mangan,haneman απο τον 5-6 discard(βασικα ολοι ειναι σε tenpai απο το 5-6 discard Q_QQ_QQ_Q) και να βγαινουν αλλοι....

γαμω τους αλγοριθμους που εχουν για να μοιραζουν τα tiles,νταξ δε λεω αμα κατσει κανα yakuman καλα ειναι αλλα και παλι...


Σαν να ακούω τον εαυτό μου πριν 1-2 χρόνια. :P Quit yer whining and Improve yer strategy.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#218 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 14 May 2012 - 22:06

ποιος ειπε πως δεν παιζω αμυνα, αλλα οταν συνεχως ειμαι σε riichi απο τα πρωτα
discards και μετα απο 12-15 discards προλαβαινουν και κανουν riichi και κερδιζουν
τι αμυνα να κανεις?
και οταν εχεις 5 ζευγαρια και δεν καθεται τιποτα ουτε pon ουτε στο χερι και οι αλλοι
κολλανε τα παντα τι να λεει η αμυνα!
η οταν εχω κλειστο χερι για yakuman και βγαινουν στα 4 επομενα discards δεν εχει σε
τιποτα να κανει με στρατηγικη.
εννοειτε πως ολα αυτα ειναι τυχαια, απλα σου σπαει τα νευρα!

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#219 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 14 May 2012 - 22:26

αλλα οταν συνεχως ειμαι σε riichi απο τα πρωτα
discards και μετα απο 12-15 discards προλαβαινουν και κανουν riichi και κερδιζουν
τι αμυνα να κανεις?

Η αλήθεια είναι ότι τα early riichi είναι δίκοπο μαχαίρι.

phmava.php

#220 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 14 May 2012 - 22:52

Άμα είσαι ο πρώτος που δηλώνει riichi σε ένα round και πάλι τρως ron, κατά πάσα πιθανότητα δεν είχες καθόλου καλό wait [inside wait (1-3 88), corner wait (12- 88), hanging wait (123 8-), double pair wait (33 88), λογικά κάποιο απ' αυτά θα είχες]. Πρέπει να μάθεις απ' έξω, και να προσπαθείς να στοχεύεις όσο το δυνατόν πιο συχνά, σε complex waits (πχ 3334, που περιμένει 2, 5 και 4). Εναλλακτικά, απλά μη βιάζεσαι να δηλώσεις riichi. Αν έχεις yaku και χωρίς να δηλώσεις riichi κι έχεις κακό wait, απλούστατα μη δηλώσεις riichi. Είναι το λεγόμενο silent tenpai (dama-ten), και σου επιτρέπει αφενός να "χτυπήσεις" when they least expect it, αφετέρου να βελτιώσεις το wait σου στην πορεία και να αυξήσεις τις πιθανότητες να νικήσεις (at which point σε παίρνει να ρισκάρεις ένα riichi), και αφετρίτου να μπορείς να κάνεις abort στα σχέδιά σου και να αρχίσεις να παίζεις άμυνα αν κάποιος επικίνδυνος αντίπαλος δηλώσει riichi πριν από σένα.

Επίσης, αν έχεις 5 ζευγάρια από το ξεκίνημα, σκέψου το να πας για 7 pairs. 3 tiles στα 136 για τη νίκη, αλλά κανείς δεν μπορεί να "διαβάσει" το wait σου κοιτώντας τα discards σου. Εξαιρετικά σημαντικό πλεονέκτημα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#221 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 14 May 2012 - 23:23

^^ αυτο το ποστ αξιζει το βαρος του σε χρυσαφι. μολις καταλαβα καποια πραγματα που γινονταν αλλα βαριομουν να ψαξω γιατι.

οταν καταλαβεις οτι αυτα μπορουσες να τα πουλήσεις, θα ναι αργά :bleh:

Edited by Lord Leon, 19 May 2012 - 10:28.

stasou%2520mygdala.jpg


#222 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 17 May 2012 - 12:29

Ρε σεις, που έχει ανεβάσει ο kleido εκείνα τα χαρτιά που κοιτάμε για τους πόντους;
(ναι ακόμα δεν τα έχω κοιτάξει αυτά)

Επίσης ξεκίνησα και το Koizumi και είναι σαν Yakitate Japan αλλά με mahjong αντί για ψωμί XD τουλάχιστον ήταν στην αρχή

Επίσης 2, αν υπάρχει και άλλα άτομα που θέλουν να αγοράσουν πλαστικό σετ όπως αυτά που παίζουμε, ας μου πουν και μένα, για να κάνουμε (ή να κάνει όποιος μπορεί) πάλι ομαδική παραγγελία.

Edited by Namida, 17 May 2012 - 13:21.



#223 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 17 May 2012 - 12:43

εδω http://www.anime.gr/forum/index.php?/topic/6906-mahjong-players/page__st__150#entry562346
ειναι η version 3 αλλα νομιζω πως εχει βγαλει αλλη μια που δεν την βρισκω με official και non official

i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#224 Skinner1991

Skinner1991

    Amateur mahjong player

  • Members
  • 125 posts

Posted 17 May 2012 - 13:37

αυτο ειναι το τελικο αρχειο με τα yaku.
Attached File  Yaku5.pdf   115.36KB   28 downloads
i wish the world was more ero and peaceful...

#225 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 24 May 2012 - 11:25

Ξεκινησα μολις ενα παιχνιδι στο Tenhou ως dealer εχοντας δυο πρασινους δρακους, εναν ασπρο και εναν κοκκινο. Ιδου τα τελικα αποτελεσματα :

Posted Image Posted Image

:mafia:
Posted Image