Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 3 votes

Mahjong Players


  • Please log in to reply
303 replies to this topic

#1 Xalathal

Xalathal

    Anime Newbie

  • Members
  • 53 posts

Posted 26 October 2009 - 21:10

Επιδη πηρα ενα mahjong set προσφατα και ψαχνω για παικτες, υπαρχει κανεις που να ξερει να παιζει riichi mahjong (Japanese Mahjong) εδω γυρω; Εαν μπορω να ειμαι και greedy, καποιος που να μενει και Ν.Σμυρνη η τουλαχιστον κοντα; :unlucky:

Mahjong links:
http://en.wikipedia.org/wiki/Mahjong (More General Knowledge)
http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_Mahjong_scoring_rules & (Scoring rules for Japanese Mahjong.)
http://en.wikipedia.org/wiki/Japanese_Mahjong_yaku# (See Above)
http://gamedesign.jp/flash/mahjong/mahjong_e.html (A simple flash game for Riichi Mahjong)
http://www.mahjongtime.com/Mahjong-Game-Info.html (Rules and Scoring Rules for all variations.)

Edited by Xalathal, 18 November 2009 - 20:56.


#2 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 26 October 2009 - 21:16

Ατύχησες... Τελείωσα τις σπουδές μου στην Αθήνα φέτος... τώρα είμαι μακρυααααααα.
Απο πού πήρες το σέτ; (Και εγώ είχα βρεί να πάρω αλλα δεν είχα ατομα XD)

LfNX0dh.png


#3 Xalathal

Xalathal

    Anime Newbie

  • Members
  • 53 posts

Posted 26 October 2009 - 21:20

Κριμα.
Το σετ το πηρα απο αυτο το site http://www.mah-jong-shop.com/shop3/index.php
Σιγα σιγα μαθενω στον αδερφο μου να παιζει. Αλλα ακομα χρειαζομαι ατομα.. :S

#4 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 26 October 2009 - 21:25

Απ'οτι βλέπω αυτό έχει μόνο κινέζικα σετ η μου φαίνεται;
Έχεις akahai και point sticks στο δικό σου;

LfNX0dh.png


#5 Xalathal

Xalathal

    Anime Newbie

  • Members
  • 53 posts

Posted 26 October 2009 - 21:29

Εχει οντως κινεζικα set, αλλα δεν εχουν διαφορες στα tiles απο οτι προσεξα, ετσι δεν ειναι?
Το akahai δεν ξερω τι ειναι (^^; ), και point sticks πηρα απο ενα διαφορετικο site.

#6 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 26 October 2009 - 21:40

Τα κόκκινα 5αρια είναι τα akahai, πέρα απο αυτά και τα sticks δε νομίζω να λείπει κάτι απο τα κινέζικα.

LfNX0dh.png


#7 Xalathal

Xalathal

    Anime Newbie

  • Members
  • 53 posts

Posted 26 October 2009 - 22:17

Α, μαλιστα. Οχι, δεν εχει..
Α, ενταξει γιατι ετσι οπως το ειπες νομιζα οτι εκανα καποια βλακεια..

#8 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 15 November 2009 - 20:57

Βασικά εγώ πρόσφατα άρχισα να μαθαίνω το κινέζικο mahjong.Αλλά ακομα μπερδεύομαι σε κάποια πράγματα.Μπορεί να χρησιμοποιηθεί το υπάρχον thread και για ερωτήσεις σχετικά με τους κανόνες αλλά και για άλλα θέματα που αφορούν το mahjong γενικότερα :hmmm:???
Για να μην ανοίγω νεο thread -__- ..........
Posted Image

#9 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 15 November 2009 - 23:12

By all means.
Το κινέζικο είναι μια καλή βάση για να μάθεις το πιο περίπλοκο Riichi mahjong.

LfNX0dh.png


#10 Xalathal

Xalathal

    Anime Newbie

  • Members
  • 53 posts

Posted 16 November 2009 - 14:51

Ναι, βεβαίος. Παρολο που δεν ξερω τους κανονες του κινεζικου (^^; ) θα προσπαθησω να σε βοηθησω σε πιο βασικα πραγματα. ^_^

#11 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 18 November 2009 - 03:49

Λοιπόν ως μια πρώτη απορία έχω για το στίσημο των tiles.
στην αρχη ο καθένας έχει 2 στοίβες με 18 tiles.Μετά όμως όταν έχει διαλεχτει ο dealer ρίχνει τα ζάρια και μετράει αντίθετα απο τη φορά του ρολογιού μέχρι να φτάσει στον αθροισμά των αριθμών των ζαριών που έφερε.Έστω λοιπόν ότι έπεσε πάνω στον West.Ε...απο εκει και μετά το πως γίνεται ο χορισμός με μπερδεύει κάπως.Γίνεται να μου το εξηγήσετε?Επίσης τι είναι τα dead tiles ή αλλιώς το dead wall?
Posted Image

#12 Xalathal

Xalathal

    Anime Newbie

  • Members
  • 53 posts

Posted 18 November 2009 - 14:18

Μost likely ειναι : Απο οτι διαβασα σε κατι site, αυτος που ειναι στο West θα ξαναριξει τα ζαρια. Θα προσθεσεις τον αριθμο που βγηκε με τον προηγουμενο (αυτον που καθορισε τον Wall που ξεκινας) και μετα μετρας απο δεξια προς τα αριστερα στον Wall μεχρι να συμπλιρωσεις τον αριθμο που βρηκες. Μετα χωριζεις τον Wall στο σημειο εκεινο σπροχνοντας τα tiles προς τα αριστερα και ξεκινας το μοιρασμα απο το αριστερο μερος. (Εαν ειπα κατι λαθος, διορθωστεμαι, και εαν δεν καταλαβες πες το να στο ξαναπω.)

Τωρα για το Dead Wall, υποθετω οτι ειναι οπως και στο ιαπωνικο, οποτε : Οπως εχεις κανει το τελευταιο βημα, δηλαδη εισαι ετοιμος να μοιρασεις τα tiles απο τα αριστερα, στο χωρισμενο Wall παιρνεις τα τελευταια 7 pairs (αρα 14 tiles) απο την δεξια πλευρα του Wall αυτην την φορα, και τα χωριζεις απο τον υπολυπο Wall (εαν δε φτανουν, διλαδη π.χ. μενουν 4, τοτε παιρνεις τα υπολειπα 3 απο τον επομενο Wall.) Απο τον Dead Wall παιρνεις για replacements απο kongs και flower tiles. (εαν τα εχεις βαλει στο παιχνιδι)

Ελπιζω να βοηθησα ^_^..

#13 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 18 November 2009 - 19:48

Πιστεύω οτι με εικόνες είναι πιο κατανοητό γιατι και γώ οταν τα διάβαζα είχα μπερδευτεί κάπως.
Αυτά που είπε ο Xalathal είναι σωστά εκτός του οτι προσθέτεις την ζαριά του dealer που επιλέγει ποιό wall θα σπάσει με την ζαριά που καθορίζει ποιο κομμάτι του τοίχου θα σπάσει. Μόνο η ζαριά του West μετράει στην περίπτωση μας. Κυκλωμένο με κόκκινο είναι το Dead Wall.
Το D καθορίζει που βρίσκετε το Dora, πράγμα που αγνοείς αν δεν ασχολείσαι με riichi MJ.

παράδειγμα 1: ο West έφερε άθροισμα ζαριών 9

Posted Image

παράδειγμα 2: ο West έφερε άθροισμα ζαριών 4 άρα παίρνει και απο το wall του North

Posted Image

LfNX0dh.png


#14 Robin-Chwan

Robin-Chwan

    Anime Professional

  • Members
  • 564 posts

Posted 18 November 2009 - 20:21

Εγω νομιζω οτι ξερω να παιζω αλλα δεν παιρνω κι ορκο. Δεν ειναι αυτο με κατι σαν τουβλακια (μικρα) με σχηματα πανω που πρεπει να βγαλεις 2 ομοια μεχρι να τελειωσουν?? Εχω ενα τετοιο εχω στον υπολογιστη μου (μεσα το ειχε δεν το βαλα εγω...). Plz μη με φατε αν κανω λαθος:hot:

Posted Image
Devils don't ask favors from God


#15 Xalathal

Xalathal

    Anime Newbie

  • Members
  • 53 posts

Posted 18 November 2009 - 20:32

Χεχε, αυτο ειναι το Solitaire Mahjong, ενα ειδος που βγηκε πολυ μετα απο αυτο που μιλαμε εμεις.

Εαν σε ενδιαφερει να μαθεις απο το 'κανονικο', πες το, I will provide links ^^.