Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Le Ciel presents Japanese Music & Cosplay Party! 27/11/2009


  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1 room302

room302

    audience killer loop

  • Members
  • 120 posts

Posted 24 October 2009 - 19:48

Posted Image

Le Ciel teams continues the series of monthly events for their Season 3!
J-Rock, Visual Kei, J-Pop, Video Game themes, Anime & J-Drama music, J-TV projections and prizes for the top cosplayers, as you vote for them in Le Ciel's Death Note!
Posted Image

#2 Neuro

Neuro

    Anime Professional

  • Members
  • 730 posts

Posted 25 October 2009 - 13:01

Ερώτηση εγώ που δεν θέλω να πιω και όσοι άλλοι δεν πίνουνε τι θα κάνουμε? Δεν λέω ότι είναι πολλά τα 7 ευρώ αλλά σίγουρα δεν θα πιούνε όλοι όσοι θα έρθουν...δεν γνωρίζω το μέρος και κατά ποσό είναι καλύτερο από τα προηγούμενα και πόσο μεγαλύτερο από άποψη χορού. Σίγουρα θα προσπαθήσω να έρθω να δω πως είναι αλλά ο παράγοντας πληρώνω είσοδο για αυτούς που δεν θα πίνουν ίσως να τους σταθί αν όχι εμπόδιο ένας λόγος για να σκεφτούνε εάν θα έρθουν για την παρέα και δεν θα τους πράξη που θα πληρώσουν ή δεν θα μπορέσουν ή δεν θα θελήσουν να δώσουν 7 ευρώ από την στιγμή που δεν θα πιούν. Προσωπική άποψη πάντα,
φιλικά Neuro.

#3 room302

room302

    audience killer loop

  • Members
  • 120 posts

Posted 26 October 2009 - 14:00

Άκουσε φιλαράκο Νιούρο. Είναι αρκετά παιδιάστικο να παίζουμε συνεχώς το παιχνίδι των ερωτήσεων όταν δεν υπάρχουν ουσιαστικές ερωτήσεις, δεν νομίζεις? Όταν δεν έχεις παρεβρεθεί σε κανένα Le Ciel event, προφανώς και φαίνεται σε όλους επιτηδευμένο το να ρωτάς υποθετικές ερωτήσεις για ένα party που δεν θα πας.
Αν έρθεις και έχεις απορίες και παρατηρήσεις, πολύ ευχαρίστως να τις ακούσουμε από κοντά ή σε ένα post σου afterparty.
Για την παραπάνω ερώτηση σου σχετικά με το "αν δεν θέλει κάποιος να δώσει 7 euros στην είσοδο γιατί μπορεί να μη θέλει να πιεί, αλλά να έρθει έτσι για την παρέα", δεν νομίζω πως έχω τίποτα να απαντήσω. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
Θα χαρώ να τα πούμε από κοντά XD Nippaaaaaaaa.
Posted Image

#4 Neuro

Neuro

    Anime Professional

  • Members
  • 730 posts

Posted 28 October 2009 - 14:04

Αγαπητέ room32 περίμενα λίγο καιρό πριν σου απαντήσω ώστε να δω εάν και κάποιο άλλο άτομο θα έκφραση γνώμη πάνω στο θέμα. Εφόσον ωμός δεν βλέπω κίνηση αποφάσισα να απαντήσω.

Λοιπόν σε party τον Le Ciel έχω παραβρεθεί στο παρελθόν βεβαία αλλά έχω έρθει σε 4-5 τουλάχιστο οπότε έχω μια εικόνα. Όμως το θέμα είναι τα τωρινά party…αυτά που θα πω στην συνεχεία δεν θα τα πω επειδή είμαι κακός ή να σας θάψω αλλά ώστε να τα πάρετε υπόψην σας και ίσως να βοηθήσω να βελτιωθείτε … α και μερικά πράγματα που θα πω δεν αναφέρονται μονό σε σας αλλά και στης υπόλοιπες ομάδες.

Ας αρχίσω πρώτα με το θέμα τον 7 ευρώ, ως γνωστών ο Έλληνας είναι του τσάμπε … δηλαδή του αρέσει όλα να είναι τσάμπα οπότε όταν ο άλλος έχει άλλες 2 επιλογές που είναι τσάμπα γιατί να έρθει? Για να επιλέξει την μι τσάμπα επιλογή θα πρέπει να προσφέρει κάτι παραπάνω από τις άλλες 2…ναι είναι του τσάμπα ο Έλληνας αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι και της διασκέδασης και εφόσον διασκεδάζει κάπου καλά δεν έχει πρόβλημα να πλήρωση κάτι παραπάνω (βλέπε τα μπουζούκια οπού 200-300 ευρώ φτάνει μερικές φορές το άτομο στης γιορτές αλλά παρόλου αυτά πηγαίνουν). Οπότε να ανακεφαλαιώσω, για να βάζεις είσοδο για ένα τέτοιο event πρέπει να το δικαιολογήσεις με ποιότητα που θα είναι ανώτερη από τις άλλες αντίστοιχες. Ας το πάρουμε κ αλλιώς το θέμα υπάρχουν 3 ομάδες που προσφέρουν το ίδιο πράγμα οι 2 είναι τσαπιά και ο τρίτος ζητάει λεφτά γιατί ο καταναλωτής (otaku) να προτίμηση την επιλογή 3? Πρέπει να προσφέρει Α. καλύτερη μουσική απόλαυση Β. μεγαλύτερο χορό ώστε να μπορούν να χορέψουν όλοι Γ. καλύτερη οργάνωση στο θέμα των κληρώσεων με καλυτέρα ή ποιο ταιριαστά δώρα για τους νικητές (ας μην ξεχνάμε πληρώνουμε είσοδος) .

Τώρα πως γίνετε να τα πετύχει κανείς αυτά τα 3?
Πρώτα από όλα πρέπει να έχει όρεξη για δουλειά, να ψαχνή τι ακούνε στη Ιαπωνία και τι αρέσει να ακούγεται εδώ, να μάθει κάτι από mixing (επειδή εγώ προσωπικά έχω βαρεθεί να βλέπω το winamp να είναι το κύριος εργαλείο για την αναπαράγει και όχι κάποιο DJ πρόγραμμα). Α και ας μην το ξεχάσω μουσικό αφτί επειδή έτσι δεν θα έχουμε κατάστασης οπού ο DJ θα πορώνετε και ο υπόλοιπος κόσμος WTF(ευτυχώς δεν έχω δει κάτι τέτοιο ακόμα)?

Δεύτερο αυτό θέλει ψάξιμο, τρέξιμο και σύστασης από προηγούμενα μαγαζιά οπού είχε γίνει κάτι αντίστοιχο και δεν μας χωρούσε ο χορός. Τώρα θα μου πείτε ο άλλος χάνι από αυτό … ναι δεκτό αλλά εάν μιλήσεις σωστά στον άλλον ίσως και να το κάνη, αν όχι πάντα υπάρχουν οι φωτογραφίες να μιλήσουν για σας.

Τρίτο το θέμα με τα δώρα δεν νομίζω να χρειάζεται να είναι ποιο ακριβά από ότι είναι σε αλλά party, αυτό που χρειάζεται ωμός είναι καλύτερη οργάνωση στην ψηφοφορία. Λοιπόν αυτό είναι για όλες τις ομάδες … θα ήταν πολύ εύκολο και ποιο κατανοητό για μας εάν κατά τις 11 σταματούσε για μια στιγμή η μουσική και ανακρινόταν η ψηφοφορία κάπως έτσι «και τώρα θέλω για λίγο την προσοχή σας, θα ξεκινήσουμε την ψηφοφορία και για μια ώρα καλείστε να ψηφίσετε το αγαπημένο σας cosplay.Τώρα θα πέραση το μαγικό κουτί ώστε να ρίξετε τον ψήφο σας μέσα ευχαριστώ» και συνεχίζετε η μουσική τόσο απλά.

Και κάτι ακόμα πριν κλίσω αγαπητέ room32 εάν εγώ έχω άδικο σε κάτι τότε γιατί μοναχά εγώ έχω απάντηση στο post σου? Και γιατί το έχουν δει μοναχά 170(περίπου)άτομα? Ενώ το αντίστοιχο σε άλλη ομάδα έχει φτάσει τα 3000 σχεδόν? Δεν τα λέω αυτά από κακία να σημειώσω αλλά ώστε οι Le Ciel να τα πάρουν υπόψη τους και να πράξουν αναλόγως ώστε να βελτιωθούν. Εξάλλου θα είναι κρίμα να διαλυθούν εξαιτίας ελλείψει προσελεύσεις.
Αυτά σίγουρα υπάρχουν πολλά που μπορούν να γίνουν και κάθε ομάδα θα πρέπει να το πάρει υπόψη τις. Εμείς αυτό που θέλουμε είναι να περνάμε καλά ανεξάρτητος ομάδας!

Φιλικά ,
Neuro.:drink:


P.S. Λέγομαι Neuro και όχι Νιούρο!:tensai:

#5 room302

room302

    audience killer loop

  • Members
  • 120 posts

Posted 29 October 2009 - 19:16

Απαντώ γνωρίζοντας οτι δεν είναι καν απαραίτητο, μια που το πόστ σου λέει σε όλους μας όλα αυτά που χρειάζεται να καταλάβουμε, ο καθένας ξεχωριστά and all together.

αυτά που θα πω στην συνεχεία δεν θα τα πω επειδή είμαι κακός ή να σας θάψω


Αυτό άφησε το καλύτερα να το κρίνει ο κόσμος που σε διαβάζει.

Ας το πάρουμε κ αλλιώς το θέμα υπάρχουν 3 ομάδες που προσφέρουν το ίδιο πράγμα


Εδώ κάνεις ένα μεγάλο λάθος. Οι ομάδες δεν προσφέρουν το ίδιο πράγμα.

Τώρα πως γίνετε να τα πετύχει κανείς αυτά τα 3?
Πρώτα από όλα πρέπει να έχει όρεξη για δουλειά, να ψαχνή τι ακούνε στη Ιαπωνία και τι αρέσει να ακούγεται εδώ, να μάθει κάτι από mixing (επειδή εγώ προσωπικά έχω βαρεθεί να βλέπω το winamp να είναι το κύριος εργαλείο για την αναπαράγει και όχι κάποιο DJ πρόγραμμα). Α και ας μην το ξεχάσω μουσικό αφτί επειδή έτσι δεν θα έχουμε κατάστασης οπού ο DJ θα πορώνετε και ο υπόλοιπος κόσμος WTF(ευτυχώς δεν έχω δει κάτι τέτοιο ακόμα)?


Νομίζω πως έχεις μπερδέψει τις ομάδες και έκανες το ποστ σε thread λάθος ομάδας...

Δεύτερο αυτό θέλει ψάξιμο, τρέξιμο και σύστασης από προηγούμενα μαγαζιά οπού είχε γίνει κάτι αντίστοιχο και δεν μας χωρούσε ο χορός. Τώρα θα μου πείτε ο άλλος χάνι από αυτό … ναι δεκτό αλλά εάν μιλήσεις σωστά στον άλλον ίσως και να το κάνη, αν όχι πάντα υπάρχουν οι φωτογραφίες να μιλήσουν για σας.


Νομίζω πως δεν κατάλαβα τίποτα από αυτή την παράγραφο. If you would enlighten me.

Τρίτο το θέμα με τα δώρα δεν νομίζω να χρειάζεται να είναι ποιο ακριβά από ότι είναι σε αλλά party, αυτό που χρειάζεται ωμός είναι καλύτερη οργάνωση στην ψηφοφορία. Λοιπόν αυτό είναι για όλες τις ομάδες … θα ήταν πολύ εύκολο και ποιο κατανοητό για μας εάν κατά τις 11 σταματούσε για μια στιγμή η μουσική και ανακρινόταν η ψηφοφορία κάπως έτσι «και τώρα θέλω για λίγο την προσοχή σας, θα ξεκινήσουμε την ψηφοφορία και για μια ώρα καλείστε να ψηφίσετε το αγαπημένο σας cosplay.Τώρα θα πέραση το μαγικό κουτί ώστε να ρίξετε τον ψήφο σας μέσα ευχαριστώ» και συνεχίζετε η μουσική τόσο απλά.


Πολύ καλή ιδέα, πιστεύω πως όταν ξεκινήσεις να κάνεις τα δικά σου events θα ήταν πολύ καλό να το χρησιμοποιήσεις.

Και κάτι ακόμα πριν κλίσω αγαπητέ room32 εάν εγώ έχω άδικο σε κάτι τότε γιατί μοναχά εγώ έχω απάντηση στο post σου?


Γιατί από ότι έμαθα τελευταία από κάποιον otaku της παρέας, όποιος απαντήσει σε thread μας ή έρθει σε party μας δεν θα του ξαναμιλήσει η μαμά του κοσπλέι και ο μπαμπάς της φωτογραφίας - ή κάτι τέτοιο, παντελώς άσχετο με την προσφορά των events των Le Ciel (aka Ordre De Ciel) μέχρι σήμερα, κάτι που όπως φαίνεται δεν πολυνοιάζεται την θυμάται κανείς, ασχέτως αν κάθε εβδομάδα επί σχεδόν 2 χρόνια, σε εποχές που δεν υπήρχε άλλο event στο ορίζοντα, ήταν εκεί για να βλέπει πως χτίστηκε η κοινότητα που σήμερα εύκολα υπάρχει και είναι στην ευχάριστη θέση πλέον να υποδέχεται νέες ομάδες.

Και γιατί το έχουν δει μοναχά 170(περίπου)άτομα? Ενώ το αντίστοιχο σε άλλη ομάδα έχει φτάσει τα 3000 σχεδόν?


Για αυτό θα πρέπει να ρωτήσουμε τους υπόλοιπους 2830.

Δεν τα λέω αυτά από κακία


Εγώ είμαι σίγουρος για αυτό, φαντάζομαι οτι τώρα σιγουρεύτηκαν και οι υπόλοιποι 170 thread viewers.

Εξάλλου θα είναι κρίμα να διαλυθούν εξαιτίας ελλείψει προσελεύσεις.


Ορίστε? Οι Le Ciel δεν έχουν πρόβλημα προσέλευσης κόσμου, και ούτε θα διαλύσουν. Θα υπάρχουν έστω και για λίγους που θα εκτιμούν πάντα την μουσική pop & rock της Ιαπωνίας.

P.S. Λέγομαι Neuro και όχι Νιούρο!:tensai:

Λέγομαι room302 και όχι room32.
Posted Image

#6 Speedgrapher

Speedgrapher

    Hermetic Scholar

  • Members
  • 394 posts

Posted 29 October 2009 - 20:13

"Μπαμπάς της φωτογραφίας"; Με φώναξε κανείς; Σε αντίθεση με τη Μάνα του Cosplayer (Tomodachi2), εγώ δεν φέρω επισήμως αυτόν τον τίτλο, αλλά it's safe to assume ότι αναφέρεσαι σε εμένα. Σε αντίθετη περίπτωση, πολύ θα ήθελα να ξέρω ποιος έχει δηλώσει ότι δεν θα ξαναμιλήσει σε άτομο που πάει σε πάρτυ σου ή απαντάει σε thread των Le Ciel. Εγώ σίγουρα όχι πάντως, διότι και στον Zauk μιλάω και στην Evaofdawn, στην Countess Bathory και την Evil Lolita, ασχέτως που τις βλέπω σπάνια (καθώς και σε άλλο κόσμο που άλλωστε πέρασε από το πάρτυ των Le Ciel μετά το Maid Cafe της προηγούμενης Παρασκευής).

Περαιτέρω, δεν νομίζω ότι έχω το οποιοδήποτε authority να λέω σε οποιονδήποτε πού να πάει ή σε ποιον να μιλάει. Το γεγονός ότι ΕΓΩ προσωπικά δεν έρχομαι στα πάρτυ σου και δεν πρόκειται να έρθω αν περνάει από το χέρι μου, είναι τελείως άλλο ζήτημα.

Όσο για το τι θυμάται ή δεν θυμάται ο καθένας, έχεις ένα δίκιο, η μνήμη είναι άτιμο και ελάστικό πράγμα, εκτός αν είναι η δική μου. Επειδή όμως του καθενός οι αναμνήσεις δεν είναι πειστήριο, εγώ φροντίζω πάντα να έχω απτά δεδομένα, τόσο για το κατά πόσο οι Le Ciel κινδυνεύουν / κινδύνεψαν από έλλειψη κόσμου και ΔΙΑΛΥΘΗΚΑΝ, όσο και για το τι σκέφτεσαι εσύ προσωπικά για το κοινό σου, δίχως το οποίο (όταν το είχες) θα έπαιζες ακόμα για 7 άτομα X-Japan. Αναρωτιέμαι επίσης, ποιος άραγε σου είπε να απευθυνθείς στον κόσμο του forum και των anime γενικά, ώστε να προσελκύσεις κοινό;

Σε κάθε περίπτωση, να φρεσκάρω λίγο τη μνήμη όσων ξέχασαν τα όσα έχεις πει στο παρελθόν: http://otakulens.wordpress.com/2009/03/13/cosplay-roi-mat-club/

Όποιος ενδιαφέρεται ας κλικάρει απλά τα link της δεύτερης παραγράφου του άνωθεν post.

Αυτά τα ολίγα.

Edited by Speedgrapher, 29 October 2009 - 20:41.

Posted Image


--Though you cannot see in the dark, the dark can see you (and the lens too)--

http://otakulens.wordpress.com


http://www.easysubjugation.blogspot.com


#7 room302

room302

    audience killer loop

  • Members
  • 120 posts

Posted 29 October 2009 - 21:32

Δεν σε φώναξε κανείς (assuming safely οτι μπορεί και να μην μιλούσαν για σένα). Σίγουρα δεν σε φώναξα εγώ, ούτε θα κάνω διάλογο μαζί σου. Δεν έχουμε τίποτα να πούμε, μέχρι να καταλάβεις τι έχεις κάνει.
Αν και το drama θα πουλούσε εδώ μέσα, δεν είμαι του μοτίβου "blog-άρω, άρα υπάρχω".
Nice show in the post above. Μακάρι τα events σου να είναι τόσο καλά όσο και η παρα-δημοσιογραφία σου.
Posted Image

#8 Speedgrapher

Speedgrapher

    Hermetic Scholar

  • Members
  • 394 posts

Posted 29 October 2009 - 21:43

Απατάσαι: δεν έχουμε γενικά τίποτα να πούμε, οπότε καλά θα κάνεις να αποφεύγεις τις πλάγιες αναφορές σε εμένα, διότι έχω την κακή συνήθεια να απαντάω πάρα πολύ ευθέως και κάθε φορά που θα με προκαλείς να είσαι σίγουρος ότι θα λαμβάνεις ακριβώς ότι σου αξίζει.

Posted Image


--Though you cannot see in the dark, the dark can see you (and the lens too)--

http://otakulens.wordpress.com


http://www.easysubjugation.blogspot.com


#9 room302

room302

    audience killer loop

  • Members
  • 120 posts

Posted 30 October 2009 - 10:43

Ξέχασα να γράψω πως μπορείτε να στέλνετε τις μουσικές σας επιλογές εδώ, στο MySpace & Facebook των Le Ciel!
See you there XD

Edited by room302, 30 October 2009 - 11:23.

Posted Image

#10 oremo

oremo

    Starting...

  • Members
  • 19 posts

Posted 31 October 2009 - 01:05

I would like to hear some of babylon,Buck tick and Nightmare.

This time I will be there for sure!
Posted Image
英語で書いていかっこいい だから。

#11 princess serenity

princess serenity

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 02 November 2009 - 17:05

paidia....sta eksarxeia einai to club?

#12 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 02 November 2009 - 17:10

Οχι, ειναι κοντα αμπελοκηπους

#13 Pell-sama

Pell-sama

    Gear secondo...

  • Members
  • 32 posts

Posted 14 November 2009 - 13:54

Δεν θελω να φαω κραξιμο αλλα...

[Offtopic]Δεν θα'πρεπε να λεγοσαστε Ordre du Ciel,εκτος αν υπαρχει λογος που το κανατε de[/Offtopic]

#14 MisaYoshiko

MisaYoshiko

    Anime Professional

  • Members
  • 792 posts

Posted 21 November 2009 - 11:39

θα ερθω, και με ομαδικο cosplay..;)
ξαναφορεμενο(οχι σαν ομαδικο) αλλα βελτιωμενο:wis:

#15 berdux

berdux

    Starting...

  • Members
  • 3 posts

Posted 21 November 2009 - 16:57

Tα event σας παλιότερα, τον καιρό που παίζατε στην "Καβάτζα" ήταν φοβερά, με μεγάλο ελλάτωμα την playlist που επι 2 χρόνια παίζατε σχεδόν ίδια με ελλάχιστες αλλαγές, ενώ είχαν βγεί πολλά νέα j-rock albums που ήταν πολύ καλα. Επίσης μεγάλο μειονέκτημα, δείχαντε σκηνές από anime και συναυλίες, όμως η μουσική ήταν κάτι διαφορετικό, δηλαδή θα μπορούσατε κάλλιστα να ψάξετε να βρείτε video clips και να δείχνουν οι οθόνες και να ακουμε ταυτοχρονα. Aλλά παρόλα αυτά περνάγαμε πολύ καλά.. αν και προς το τέλος, όταν παίζατε πλέον στο underworld, (που η ατμόσφαιρα ήταν και πολύ χειρότερη από τη Καβάτζα), είχα βαρεθεί υπερβολικά να ακούω τα ίδια συνέχεια σε βαθμό που το σκεφτόμουν πολύ να έρθω. όσον αφορά την οργάνωση συμφωνώ με τον φίλο που έγραψε πιο πάνω, θα μπορούσαν να είναι αρκετά καλύτερα :)
παιδιά πολύ θα ήθελα να έρθω στο event, να σας δώσω άλλη μια ευκαιρία, μετά από τόσο καιρό σίγουρα θα είχατε βάλει νέα τραγούδια στο playlist, αλλά το να πληρώσουμε 7euro είσοδο, όταν οδηγάμε και δεν θα πιούμε καν είναι κάπως υπερβολικό, ειδικά όταν δεν ξερουμε τι να περιμένουμε από την νέα εμφάνισή σας


εύχομαι να περάσετε καλά όσοι πάτε