Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Η νύχτα πέφτει στην .aNiMe//GR Town... [GAME OVER]


  • This topic is locked This topic is locked
228 replies to this topic

#151 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 14 September 2009 - 19:56

Rei Ayanami

Δημοσιευμένη  εικόνα




Στην περιπτωση που εισαι δολοφονα παλι, θα ερθουν συντομα οι συνεργατες σου να ψηφισουν τον ιδιο στοχο με εσενα,(4 ψηφοι, οι δικες σας δηλαδη ειναι υπεραρκετες για να τον στειλουν στον ταφο) και ταυτοχρωνα θα αποφυγετε τις υποψιες, καθως εσυ τον επεμενες σε αυτον απο τον προηγουμενο γυρο.




Κάθομαι τόσους γύρους και μας βλέπω και αποδεκατιζόμαστε και δεν μιλάω αλλά βλέπω και κάτι τέτοια και θα κάνω κανα 4th imapct-o όπου να ναι...Ναι ρε Cain σαίνι μου, πες στους δολοφόνους και τί να ΜΗΝ κάνουν τώρα, δώσε τους και συμβουλές ναμας ξεκάνουν πιο έυκολα...:roar: Αν όντως είσαι αθώος, με ποιά λογική μου λες, αποθαρύνεις τους δολοφόνους από το να εμφανιστούνε και να τους καταλάβουμε? Γιατί όταν λες ότι πιστεύεις ότι οι δολοφόνοι θα ψηφίσουν το ίδιο είτε αποθαρύνεις τους δολοφόνους να τον ψηφίσουν και να τους καταλάβουμε είτε για κάποιο δικό σου λόγο αποθαρύνεις τους αθώους να τον ψηφίσουν με τη λογική "αν τον ψηφίσετε είστε ένοχοι" Κοινώς προστατεύεις τον flourite ο οποίος έχει λυσσάξει από την αρχή με τον Shinji πολώνοντας το κλίμα και αποπροσονατολίζοντας μας με αποτέλεσμα οι δολοφόνοι να κόβουν βόλτες...Επειδή όμως έχω αμφιβολίες κατά πόσο όντως είστε δολοφόνοι ή απλά λέτε ότι σας κατέβει θα στρέψω την προσοχή μου σε κάποιον που τόσες μέρες αλλάζει συνέχεια ψήφους και γενικά πάει όπου τον φυσάει ο αέρας...Είναι ύποπτο που ο Shikamaru οσο εμείς τρωγόμαστε μεταξύ μας πηδάει από κλαδάκι σε κλαδάκι...



xbJ3b2w.jpeg


#152 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 14 September 2009 - 20:43

Czeslaw Meyer

Δημοσιευμένη  εικόνα

Personal grudges και popular trends. Τι ωραία! Η χαρά των δολοφόνων μιας και κάνετε τη ζωή τους εύκολη με το πόσο προβλέψιμοι είστε. Με την αντιμετώπιση των μισών εδώ μέσα το αποτέλεσμα είναι λίγο πολύ προκαθορισμένο από τώρα...
Το κτήριο 2 έχει καταντήσει ευρύχωρο, ευάερο και ευήλιο με τούτα και με κοίνα. Τους Sasuke και Shinji προσωπικά τους αποκλείω από το group των δολοφόνων αλλά ποιά πραγματικά η πιθανότητα να ΜΗΝ υπάρχει δολοφόνος σ αυτό το κτήριο? Κατ εμέ καμία. Οπότε διά της ατόπου επαγωγής.....Tamaki μήπως δεν αντέχεις να μοιράζεσαι τον ίδιο χώρο με άτομα δίχως κάλλος(αλλά με κάλους) οπότε είπες να τους στείλεις στα θυμαράκια?



Tamaki

Δημοσιευμένη  εικόνα


Στο κτιριο εχουμε μεινει 3 ατομα και αρχιζω ηδη και μπαινω σε τρομερες σκεψεις οτι καποιος απο τους δολοφονους ισως και να ειναι στο κτήριο.Οπως λες και εσυ αγαπητε μου
Czeslaw Meyer. Οι υποψιες μου πηγαινουν προς τον Sinji που εχει καταφερει και εχει μεινει τοση ωρα ζωντανος και εχει δολοφονησει ενα σωρο κοσμο. Ως ποτε θα συνεχιστει αυτο πλεον???


Tiger-stock-blog-header.jpg


#153 Nozomu

Nozomu

    Haino haino haino~

  • Members
  • 317 posts
  • LocationΕργοστάσιο Nutella A.E.

Posted 14 September 2009 - 20:46

Shikamaru Nara
Δημοσιευμένη  εικόνα

Καλη μου Rei Ayanami για πες μου ποτε ακριβως αυτος που κατηγορησα πε8ανε? Κ δν παω απο κλαδακι σε κλαδακι γτ απλα βαριεμαι... Κα8ε φορα αλλαζω κατηγορια για τον απλο λογο του οτι ολοι επικεντρωνονται σε εναν στοχο κ αφηνουν τους αλλους να αλονιζουν... Για αυτο εχω επικεντρω8ει τωρα στα βηματα της Elizabeth που μου φενεται αρκετα υποπτη αν κ κανενας δν την εχει κατηγορισει...

Posted Image

Spoiler:


#154 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 14 September 2009 - 21:46

Earl Cain Hargreaves
Δημοσιευμένη  εικόνα

Rei Ayanami

Δημοσιευμένη  εικόνα






Κάθομαι τόσους γύρους και μας βλέπω και αποδεκατιζόμαστε και δεν μιλάω αλλά βλέπω και κάτι τέτοια και θα κάνω κανα 4th imapct-o όπου να ναι...Ναι ρε Cain σαίνι μου, πες στους δολοφόνους και τί να ΜΗΝ κάνουν τώρα, δώσε τους και συμβουλές ναμας ξεκάνουν πιο έυκολα...:roar: Αν όντως είσαι αθώος, με ποιά λογική μου λες, αποθαρύνεις τους δολοφόνους από το να εμφανιστούνε και να τους καταλάβουμε? Γιατί όταν λες ότι πιστεύεις ότι οι δολοφόνοι θα ψηφίσουν το ίδιο είτε αποθαρύνεις τους δολοφόνους να τον ψηφίσουν και να τους καταλάβουμε είτε για κάποιο δικό σου λόγο αποθαρύνεις τους αθώους να τον ψηφίσουν με τη λογική "αν τον ψηφίσετε είστε ένοχοι" Κοινώς προστατεύεις τον flourite ο οποίος έχει λυσσάξει από την αρχή με τον Shinji πολώνοντας το κλίμα και αποπροσονατολίζοντας μας με αποτέλεσμα οι δολοφόνοι να κόβουν βόλτες...Επειδή όμως έχω αμφιβολίες κατά πόσο όντως είστε δολοφόνοι ή απλά λέτε ότι σας κατέβει θα στρέψω την προσοχή μου σε κάποιον που τόσες μέρες αλλάζει συνέχεια ψήφους και γενικά πάει όπου τον φυσάει ο αέρας...Είναι ύποπτο που ο Shikamaru οσο εμείς τρωγόμαστε μεταξύ μας πηδάει από κλαδάκι σε κλαδάκι...





Οχι, δε μας αποπροσανατολιζει ο flourite, γιατι δε δινει ουτε επιχειρηματα, ουτε αιτιολογησεις, απλα εχει κολησει με ενα shinji απο την αρχη του παιχνιδιου και οποιος φοβατε να μην βγει απο το παιχνιδι πηδαει στο τρενο.
Και δεν προστατευω τον flourite.Δε ξερω αν ειναι δολοφονος η οχι.Απλα θα ψηφιζει μεχρι το τελος shinji, δε μας ενοχλει atm.Ακομα και να αποδειχτει δολοφονος δε θα μπορουμε να τον συνδεσουμε με καναν αλλον.Και βασικα δε με πολυνοιαζει.Μιας και ο kobayashi Πριν με κατηγορησε για συνενοχο του, και τωρα εν μερη το κανεις και εσυ, σκοτωστε τον να αποδειχτει η αθωοτητα μου.

Και παω κοντρα στον Kobayashi επειδη δε με πειθει, και δε θελω να σας στρεψει οπου θελει αυτος.

qzMHWHd.png


#155 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 14 September 2009 - 22:15

Yôsuke Kobayashi

Δημοσιευμένη  εικόνα

Συγγνώμη αλλά είσαι σοβαρός? Βλέπεις τον Flourite οποίος από την αρχή μέχρι το τέλος ψηφίζει κάποιον χωρίς να αλλάζει και χωρίς να δίνει ουσιαστική αιτιολογία και λες οτι δεν σου φαίνεται ύποπτο και σου φαίνεται ύποπτο το ότι κάποιος προβληματίστηκε από αυτήν ακριβώς την συμπεριφορά? Συγγνώμη αλλά εδώ κάνουμε αμήν και πως να γλιτώσουμε κανά θύμα και να βρούμε τους δολοφόνους πριν μας πάρει και εμάς η μπάλα και εσύ λες ότι και να είναι δεν σε πειράζει? 1 λιγότερος δολοφόνος = 1 περισσότερο άτομο περιθώριο πριν μας φάνε λάχανο.

Ακου να σου πω εγώ πως το σκέφτομαι. Α) είτε ο Flourite είναι θύμα και ψηφίζει Shinji από πείσμα χωρίς να τον νοιάζει για το ευρύτερο καλό της ομάδας Β) είτε είναι δολοφόνος οπότε δεν τον νοιάζει για το καλό ούτως ή άλλως. Προσωπικά ποντάρω στη λύση Β.

Αν ήταν επιθεωρητής θα έμπαινε στον κόπο να δώσει μια καλύτερη αιτιολογία εκτός και αν είναι "τόσο γειά" σου που προσωπικά θα ήθελα να τον λιντσάρω από μόνος μου σε αυτήν την περίπτωση. Δεδομένου φυσικά ότι θα είχε πετυχει τον δολοφόνο από το πρώτο δεκάλεπτο (πράγμα που είναι απίθανο).


Αναφορικά με το σκοτώστε τον να αποδειχτεί η αθωότητά μου ας γελάσω τρεις φορές. Συγγνώμη είναι λογική αυτή? καταρχάς δεν θα αποδειχτεί η αθωότητά σου έτσι. Γιατί κανείς δεν μας εγγυάται ότι δεν είσαι δολοφόνος που υπερασπίζεται είτε τον συνένοχό του είτε στην περίπτωση που είΝαι αθώος (ο Flourite) δολοφόνος που θέλησε να υπερασπίζεται θύμα για κάλυψη.

Και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί είμαι ύποπτος κατά την γνώμη σου από την στιγμή που και αιτιολογώ πλήρως τις προτάσεις μου, και δεν είχα μέχρι στιγμής αναίτια εμμονή με κάποιον από εδώ μέσα... Επειδή λέω την γνώμη μου και δεν πετάω μια αναίτια σπόντα, ή δεν λουφάζω σε τρενάκια που γίνονται?... Αλλά τι λέω μιλάω στο άτομο το οποίο δίνει οδηγίες στους δολοφόνους για να μην πιαστούν. >___> Και λες εμένα ύποπτο.... Why do I even bother agaiN? Α ναι μπας και κάποιος ξυπνήσει και σωθεί κανάς άνθρωπος από εδώ μέσα.

Και όλα αυτά χωρίς να αναλογιστούμε ότι αν όντως ήμουν δολοφόνος, με την σύγχιση που επικρατεί αυτήν την στιγμή, θα σε είχα φάει από τον προηγούμενο γύρο και δεν θα είχε παρει κανείς είδηση.

Είμαι ο Kazuhiko Amamiya και μόλις τελείωσα.

#156 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 14 September 2009 - 22:52

Yôsuke Kobayashi

Το ότι "δεν είναι σωστό να ενθαρρύνονται ρεύματα ενάντια σε ορισμένα άτομα" είναι άποψη δολοφόνου ομολογώ ότι δεν περίμενα να το ακούσω σε τέτοιου είδους κατάσταση.Αντίθετα το να ενθαρρύνει κανείς ρεύματα πηδώντας μία φορά από εδώ και μία από εκεί όπως κάνει ο αγαπητός Fay D. Flourite είναι συμπεριφορά που σύμφωνα με τον Earl Cain Hargreaves είναι υπεράνω υποψίας..


Yôsuke Kobayashi

Συγγνώμη αλλά είσαι σοβαρός? Βλέπεις τον Flourite οποίος από την αρχή μέχρι το τέλος ψηφίζει κάποιον χωρίς να αλλάζει και χωρίς να δίνει ουσιαστική αιτιολογία και λες οτι δεν σου φαίνεται ύποπτο και σου φαίνεται ύποπτο το ότι κάποιος προβληματίστηκε από αυτήν ακριβώς την συμπεριφορά?


Fay D. Flourite
Δημοσιευμένη  εικόνα

Λοιπόν, επειδή με έχεις κουράσει αφάνταστα με τις αερολογίες σου θα τα πω άλλη μία φορά και ειλικρινά σου μιλάω, να κι αν μ' ακούσεις, να κι αν δε μ' ακούσεις.

1ον) Για αρχή, αποφάσισε τι κάνω τελικά. Πηδάω μια από δω και μια από κει, ή παραμένω σταθερός; Εγώ ξέρω ότι ουσιαστικά παραμένω στο να υποπτεύομαι τον Shinji. Γνωρίζοντας το ψυχολογικό του προφίλ, για μένα ήταν ο πρώτος ύποπτος. Από τη στιγμή που η περιέργειά μου δεν έχει ικανοποιηθεί και δεν μπορώ να συμπεράνω από τα λόγια του αν είναι όντως ένοχος ή όχι, θα συνεχίζω να τον υποπτεύομαι μέχρι να καταλήξω κάπου. Είτε αυτό σημαίνει ότι θα μάθουμε με το ζόρι τι είναι, ή ότι θα το καταλάβω από μόνος μου.

2ον) Έχω μπει τουλάχιστον 3 φορές στον πειρασμό να αρχίσω να κατηγορώ την αφεντομουτσουνάρα σου (λέμε τώρα). Γνωρίζοντας όμως ότι έτσι θα σου δώσω πάτημα να μου λες ότι αλλάζω γνώμη όποτε με συμφέρει, προτιμώ να επιμείνω στον Shinji που ήταν ο αρχικός ύποπτος για μένα. Όσο συνεχίζεις την άθλια προσπάθειά σου να πείσεις τον κόσμο εναντίον μου, μάλλον με ωθείς στο να πιστέψω ότι α) ο Shinji είναι αθώος κι εσύ είσαι δολοφόνος και βρήκες ευκαιρία να με βγάλεις από τη μέση μέσω των λογιδρίων σου ή ότι β) είστε και οι δύο δολοφόνοι και προσπαθείς να σώσεις το τομάρι του λακέ σου, γιατί στην προκειμένη περίπτωση εσύ που μιλάς είσαι το κεφάλι και ο άλλος το χάπατο.

3ον) Το σκεπτικό μου περί Shinji
Spoiler:
είναι απλό. Ξεκίνησα έχοντας 3 πιθανούς δολοφόνους υπόψιν, βασιζόμενος καθαρά στα ψυχολογικά τους: Shinji, Rei και Kobayashi. Θες στην τύχη, θες προαίσθημα, πες ότι θες, έστρεψα τις υποψίες μου στον Shinji. Από τη στιγμή που δεν έχω πειστεί για την αθωότητα ή την ενοχή του για ποιο λόγο να αλλάξω τακτική; Για να ικανοποιήσω την φαντασία σου την πλανεύτρα; Και που ξέρεις εσύ ότι δεν πέτυχα δολοφόνο με τη μία; Αν μπορείς να μου αποδείξεις ότι ο Shinji είναι αθώος παέι να πει ότι εσύ είσαι δολοφόνος. Γιατί στις δύο μέρες που με πρήζεις είχες 2 ευκαιρίες να με ερευνήσεις αν ήσουν επιθεωρητής. Αν πάλι δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι τέτοιο, αποδέξου το γεγονός ότι οι πιθανότητες να είναι ο Shinij ένοχος αυξάνονται με κάθε αθώο που πεθαίνει.

4ον) Δεν έχω υποκινήσει κανένα ρεύμα. Ούτε προσπάθησα να χειραγωγήσω κανέναν όπως ολοφάνερα κάνεις εσύ δυο μέρες τώρα, ούτε και έπαιξα το παιχνίδι της επιχειρηματολογίας όπως επίσης κάνεις δυο μέρες τώρα. Αν ήθελα να πάρω κόσμο με το μέρος μου θα είχα δώσει όχι ένα, εκατόν ένα επιχειρήματα. Αλλά όπως κι εσύ ο ίδιος παραδέχεσαι δεν δίνω ουσιαστική δικαιολογία για τις πράξεις μου, ή μάλλον για τα λεγόμενά μου.

Αν παρά τα όσα είπα εσύ εξακολουθείς να λες τα δικά σου, τότε ρούφα τ' αυγό σου κι άντε στη γωνία. Μέχρι να βεβαιωθώ για το αντίθετο, θα υποπτεύομαι τον Shinji.


Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#157 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 14 September 2009 - 22:53

Earl Cain Hargreaves


Yôsuke Kobayashi




Δημοσιευμένη  εικόνα



Συγγνώμη αλλά είσαι σοβαρός? Βλέπεις τον Flourite οποίος από την αρχή μέχρι το τέλος ψηφίζει κάποιον χωρίς να αλλάζει και χωρίς να δίνει ουσιαστική αιτιολογία και λες οτι δεν σου φαίνεται ύποπτο και σου φαίνεται ύποπτο το ότι κάποιος προβληματίστηκε από αυτήν ακριβώς την συμπεριφορά? Συγγνώμη αλλά εδώ κάνουμε αμήν και πως να γλιτώσουμε κανά θύμα και να βρούμε τους δολοφόνους πριν μας πάρει και εμάς η μπάλα και εσύ λες ότι και να είναι δεν σε πειράζει? 1 λιγότερος δολοφόνος = 1 περισσότερο άτομο περιθώριο πριν μας φάνε λάχανο.




Ακου να σου πω εγώ πως το σκέφτομαι. Α) είτε ο Flourite είναι θύμα και ψηφίζει Shinji από πείσμα χωρίς να τον νοιάζει για το ευρύτερο καλό της ομάδας Β) είτε είναι δολοφόνος οπότε δεν τον νοιάζει για το καλό ούτως ή άλλως. Προσωπικά ποντάρω στη λύση Β.




Αν ήταν επιθεωρητής θα έμπαινε στον κόπο να δώσει μια καλύτερη αιτιολογία εκτός και αν είναι "τόσο γειά" σου που προσωπικά θα ήθελα να τον λιντσάρω από μόνος μου σε αυτήν την περίπτωση. Δεδομένου φυσικά ότι θα είχε πετυχει τον δολοφόνο από το πρώτο δεκάλεπτο (πράγμα που είναι απίθανο).





Αναφορικά με το σκοτώστε τον να αποδειχτεί η αθωότητά μου ας γελάσω τρεις φορές. Συγγνώμη είναι λογική αυτή? καταρχάς δεν θα αποδειχτεί η αθωότητά σου έτσι. Γιατί κανείς δεν μας εγγυάται ότι δεν είσαι δολοφόνος που υπερασπίζεται είτε τον συνένοχό του είτε στην περίπτωση που είΝαι αθώος (ο Flourite) δολοφόνος που θέλησε να υπερασπίζεται θύμα για κάλυψη.

Και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί είμαι ύποπτος κατά την γνώμη σου από την στιγμή που και αιτιολογώ πλήρως τις προτάσεις μου, και δεν είχα μέχρι στιγμής αναίτια εμμονή με κάποιον από εδώ μέσα... Επειδή λέω την γνώμη μου και δεν πετάω μια αναίτια σπόντα, ή δεν λουφάζω σε τρενάκια που γίνονται?... Αλλά τι λέω μιλάω στο άτομο το οποίο δίνει οδηγίες στους δολοφόνους για να μην πιαστούν. >___> Και λες εμένα ύποπτο.... Why do I even bother agaiN? Α ναι μπας και κάποιος ξυπνήσει και σωθεί κανάς άνθρωπος από εδώ μέσα.

Και όλα αυτά χωρίς να αναλογιστούμε ότι αν όντως ήμουν δολοφόνος, με την σύγχιση που επικρατεί αυτήν την στιγμή, θα σε είχα φάει από τον προηγούμενο γύρο και δεν θα είχε παρει κανείς είδηση.

Είμαι ο Kazuhiko Amamiya και μόλις τελείωσα.



Δεδομενου του οτι δε με εχει κατηγορησει κανεις, παρα μονο ο εκληπωντας wolfgang grimmer χωρις στοιχεια, και εσυ επειδη "καλυψα" τον flourite, Ναι αν πεθανει με αθωονει.

Και μιας και μονο 2 ατομα ψηφιζουν τον flourite, τοτε αυτο σημαινει οτι δεν ειναι τοσο υποπτη η συμπεριφορα του οσο εσυ πιστευεις.

Ψηφιζεις αυτους που εχουν εμμονες, ναι?Στα αληθεια πιστευεις οτι οι δολοφονοι θα ειναι τοσο ευκολο να πιαστουν?

Μιλας με τετοια σιγουρια, λες και ξερεις που θα χτυπησουν οι δολοφονοι.Θα ειναι ομως αργα οταν θα αποδειχτει οτι παντα εχεις αδικο, και το μονο που εκανες ηταν να μας αποπροσανατολιζεις.

Ξερεις ποτε θα σταματησω να σε υποπτευομε, yosuke kobayashi που μολις τελιωσες?Μολις πετυχεις εναν δολοφονο, then i will bow, like a gentleman i am.

Και οσο για το tips Thing...με το να το λες παραδεχεσαι οτι αυτο ηταν το σχεδιο σου, ε?

qzMHWHd.png


#158 d.neko-angel

d.neko-angel

    :: Dream ON ::

  • Members
  • 1,045 posts
  • Locationathens, greece

Posted 14 September 2009 - 23:25

Yuzuriha Nekoi
Δημοσιευμένη  εικόνα


Από ότι βλέπω ο πανικός μια χαρά αυξάνεται, πολύ κακό αυτό γιατί ο μεγάλος σε αριθμό πανικός τυφλώνει.
Ακούω και τις διαφωνίες σας τόσες ώρες και το κεφαλάκι μου από τον πονοκέφαλο χτυπάει σαν σχολικό κουδούνι, συν ότι με τόσα αδικοχαμένα θύματα που έχουμε μέχρι και η όρεξη για παγωτό μου έχει κοπεί! και εγώ χωρίς παγωτό δεν ζω.
Επιπλέον δεν μπορώ να βγάλω και άκρη, πάρα πολλές και διαφορετικές γνώμες υπάρχουν. Τόσες πολλές που δεν έχω ιδέα αν κάποιος έχει δίκιο ή άδικο. Για αυτό και θα βασιστώ στο ένστικτο μου και μακάρι να μην κάνω λάθος...
Η γνώμη μου για τον Fay, για εμένα το μόνο λάθος του μέχρι στιγμής είναι ότι τόλμησε και μίλησε πρώτος πριν από τους άλλους. Αν είχε μιλήσει κάποιος άλλος πρώτος π.x. ο Chez-kun τώρα σίγουρα αυτόν θα κατηγορούσανε ορισμένοι.
Μετά υπάρχει και η συμπεριφορά της Rei που με παραξενεύει πάρα μα πάρα πολύ. Όλη την ώρα υπερασπίζει σταθερά τον Shinji, ok είναι από το ίδιο studio και από το ίδιο anime αλλά και πάλι εμένα η συμπεριφορά της δεν μου κολλάει. Μου φαίνεται σαν να το παίζει υπερασπίστρια του Shinji για να τονίσει ότι εκείνη δεν κατηγορεί αυτόν που κατηγορεί ο όχλος, γιατί μέσα στον όχλο κρύβονται οι δολοφόνοι (μια και ο όχλος τους παρέχει ανωνυμία) άρα και εκείνη εφόσον δεν ανίκει στον όχλο δεν είναι δολοφόνος.
Όπως λοιπόν εξήγησα η Rei μου φαίνεται πολύ ύποπτη, αλλά για την ώρα η προσοχή μου στρέφεται περισσότερο προς το κτίριο 2 μια και όλα τα αθώα θύματα προέρχονται από εκεί. Οπότε και είναι σίγουρο ότι εκεί μέσα κρύβεται και κάποιος δολοφόνος. Τον Shinji τον αφήνω στην άκρη μια και ήδη δέχεται πολύ πίεση και πιστεύω ότι αν ήταν ένοχος με τόση πίεση θα το είχε κάνει ήδη το λάθος και θα είχε προδοθεί από μόνος του. Μετά μένουν ο Sasuke και ο Tamaki, και αυτή την στιγμή στρέφομαι κιρόος προς τον Tamaki γιατί όταν όλα ξεκίνησαν εκείνος ήταν ο μόνος που από το πρώτο δευτερόλεπτο προσπάθησε να δημιουργήσει κάποιο άλλοθι για τον εαυτό του. Και γιατί να προσπαθήσει κάποιος να δημιουργήσει κάποιο άλλοθι εκτός και αν έχει κάτι να κρύψει και θέλει να καλυφτεί


edit γιατί ξέχασα να μπογιατίσω ονοματάκι με κόκκινο χρωματάκι :P

Edited by d.neko-angel, 14 September 2009 - 23:33.

rrmr.png


#159 GkLoc

GkLoc

    .: BlackStar :.

  • Members
  • 1,233 posts

Posted 14 September 2009 - 23:37

Black Star
Δημοσιευμένη  εικόνα


ΥΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟSH

BLACK STAR IS HERE!YAHOOOOOOOOOO!

Λοιπον 4 νεκροι και ουτε ενας δολοφονος,εγω ειμαι εδω για να σας καθοδηγησω πιστοι μου Followers,ο δολοφονος δεν ειναι αλλος απ'τον yosuke kobayashi...

Και απο που το ξερω?Ειμαι ο ανθρωπος που θα ξεπερασει τον θεο ειπαμε,μην αμφισβητειτε τα λογια μου...

meh δεν μπορω να συμμετεχω οσο ηθελα απ'την αρχη,μας πιασανε και τα σχολεια,α και δεν ψηφισα την προηγουμη φορα διοτι προσπαθουσα να να φτασω στο Final Form το Devil Blade μου...Νot really,με πιασανε τα φροντιστιρια και το Prototype(it's freaking epic)!

Berserk___Gatsu.jpg


#160 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 14 September 2009 - 23:41

Rei Ayanami

Δημοσιευμένη  εικόνα

Αγαπητή μου Yuzuriha, με έχεις παρεξηγήσει τελείως όμως...Ναι ομολογώ στην αρχή υπερασπίστηκα τον Shinji επειδή είμαστε από το ίδιο anime μετά όμως βλέποντας την όλη στάση του και κυρίως το ότι όταν ισοψηφούσε με τον Shougo δεν μπήκε καν στη διαδικασία να τον ψηφίσει και να σιγουρέψει την παραμονή του (κάτι που ένας δολοφόνος θα έκανε σίγουρα) πίστεψα στην αθωότητα του και θεώρησα ότι καλό είναι να μην πολωνόμαστε γύρω από ένα άτομο και να αφήνουμε τους δολοφόνους να κάνουν τα δικά τους...Εμένα δεν με νιάζει ποιός θα βγει, ας είναι και ο Shinji, αρκεί να είναι δολοφόνος...Αρχίζω και πιστεύω ότι είμαι η μόνη που σκέφτεται με γνώμονα την ομάδα και δεν προσπαθεί απλά να περάσει το δικό της...Αλλά εντάξει δεν μπορώ να σε εμποδίσω από το να με υποψιάζεσαι...Εγώ θα συνεχίσω με τον Shikamaru προς το παρόν.

xbJ3b2w.jpeg


#161 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 14 September 2009 - 23:41

Yôsuke Kobayashi

Δημοσιευμένη  εικόνα


Αγαπητέ Flourite εμένα λες σχίζα μου φαίνεται εσύ έχεις δυσκολία να αντιληφθείς τα λεγόμενά μου. Στο πρώτο quote λέω τι πιστεύω εγώ. Στο δεύτερο quote λέω τι πιστεύει ο Heargreaves και σχολιάζω πάνω σε αυτό. Για να μπορεί να αντιληφθεί ένας άνθρωπος με κλούβιο κεφάλι όπως λες την διαφορά φαντάζομαι δεν θα είναι δύσκολο και για σένα. Ή μήπως όχι?

Όπως επίσης και την διαφορά ανάμεσα στο μην ψηφίζετε τον Shinji συγκεκριμένα, και το μην μπαίνετε σε ρεύματα εναντίον ατόμων(γενικά) που δημιουργούνται ανευ λόγου και αιτίας. Αυτό που είπα ήταν το δεύτερο. Εγώ συγκεκριμένα υποπτέυομαι εσένα για λογους που αιτιολόγησα ακριβώς επειδή δεν θέλω να δημιουργήσω κλίμα. Το να κρίνεις με βάση χαρακτηριστικά (aka ιδιαιτερότητες χαρακτήρα) και όχι πράξεις και λεγόμενα λέγεται προκατάληψη.

Γιατί στις δύο μέρες που με πρήζεις είχες 2 ευκαιρίες να με ερευνήσεις αν ήσουν επιθεωρητής. Αν πάλι δεν μπορείς να αποδείξεις κάτι τέτοιο, αποδέξου το γεγονός ότι οι πιθανότητες να είναι ο Shinij ένοχος αυξάνονται με κάθε αθώο που πεθαίνει.

Ναι γιατί φυσικά ο εναπομείναντας επιθεωρητής εδώ μέσα για να αποδείξει τα λεγόμενά του θα έλεγε "αυτός είναι ο δολοφόνος επειδή είμαι ο επιθεωρητής και τον βρήκα.". That is absolutely brilliant! Και μετά θα τον τρώγανε λάχανο οι άλλοι τρεις... Εύχομαι όποιος και να είναι να μην ακούσει τις συμβουλές σου.

Φτάσαμε στο σημείο να λέμε χειραγωγούς τους ανθρώπους που λένε "βάλτε το μυαλό σας να δουλέψει πριν ψηφίσετε" και ότι "προσοχή οι δολοφόνοι κρύβονται μέσα στην μάζα και εκμεταλλεύονται καταστάσεις". Ωραία..... No further need to comment.

Όσο για σένα μικρέ Earl Cain Heargreaves ξεχνάς να αναφέρεις πολύ βολικά ότι ο πρώτος που σε υποψιάστηκε στο παιχνίδι ήμουν εγώ. Και ώ τι βολικά κατέληξα κατηγορούμενος. Ενώ ο Wolfgang που επίσης σε υποψιαζόταν στο χώμα... Επίσης που είσαι, όταν αναφέρεις δημόσια, οι δολοφόνοι θα κάνουν αυτό αυτό και αυτό είναι σαν να τους λες τι ΝΑ ΜΗΝ κανουν. Δεν έχει σχέση με κάποιο υποθετικό σχέδιο δικό μου.Απλή λογική είναι. Την οποία προφανώς δεν κατέχεις, ή αυτό θες να μας κάνεις να πιστεψουμε.

Όσο για τον δολοφόνο, τουλάχιστον εγώ προσπαθώ να τους βρώ. Δεν λέω "α και να είναι αυτός, δεν με απασχολεί".

Δεν πρόκειται να συνεχίσω την κουβέντα. Δεν έχει νόημα εξάλλου.


Edited by iristella, 14 September 2009 - 23:56.


#162 dmvagos

dmvagos

    Dungeon Master v3.5

  • Members
  • 454 posts

Posted 14 September 2009 - 23:51

Yôsuke Kobayashi


Αγαπητέ Flourite εμένα λες σχίζα μου φαίνεται εσύ έχεις δυσκολία να αντιληφθείς τα λεγόμενά μου. Στο πρώτο quote λέω τι πιστεύω εγώ. Στο δεύτερο quote λέω τι πιστεύει ο Heargreaves και σχολιάζω πάνω σε αυτό. Για να μπορεί να αντιληφθεί ένας άνθρωπος με κλούβιο κεφάλι όπως λες την διαφορά φαντάζομαι δεν θα είναι δύσκολο και για σένα. Ή μήπως όχι?

[...] Το να κρίνεις με βάση χαρακτηριστικά (aka ιδιαιτερότητες χαρακτήρα) και όχι πράξεις και λεγόμενα λέγεται προκατάληψη.



Ναι γιατί φυσικά ο εναπομείναντας επιθεωρητής εδώ μέσα για να αποδείξει τα λεγόμενά του θα έλεγε "αυτός είναι ο δολοφόνος επειδή είμαι ο επιθεωρητής και τον βρήκα.". That is absolutely brilliant! Και μετά θα τον τρώγανε λάχανο οι άλλοι τρεις... Εύχομαι όποιος και να είναι να μην ακούσει τις συμβουλές σου.[...]


Fay D. Flourite
Δημοσιευμένη  εικόνα

Όταν δεν έχεις κανένα στοιχείο (πχ την επόμενη μέρα του πρώτου φόνου ας πούμε!!!!) προφανώς και βασίζεσαι στα χαρακτηριστικά. Εκτός κι αν είσαι ο τύπος που βλέποντας την Κοκκινοσκουφίτσα και τον Joker δίπλα σε ένα νεκρό κατηγορείς την Κοκκινοσκουφίτσα επειδή θα ήταν προκατάληψη να πεις ότι ο Joker το έκανε...

Όσο για το δεύτερο που λες
Spoiler: off game info


(Do I really need to repeat Shinji?)

Επιμένεις πάρα πολύ στο ότι μίλησα πρώτος, Iristella, και ξέρεις ότι αυτό in-game δεν δικαιολογείται με τίποτα. Τουλάχιστον όχι όπως θες. Άμα είναι να επικαλούμαι κανόνες του παιχνιδιού στο RP δε λέει... Γιατί κάτι άλλο δεν μπορώ να κάνω για να δικαιολογηθώ στην προκειμένη...
Posted Image
いつでも今日が、いちばん楽しい日 :thumbup: .aNiMe//GR IRC channel

#163 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 15 September 2009 - 00:15

Ποιους κανόνες του παιχνιδιού εννοείς? Δεν σε κατηγόρησα επειδή μίλησες πρώτος είπα ότι το να κατηγορείς κάποιον από την αρχή έστω και τυχαία, και με εξαίρεση κάποιο διάλειμμα όταν είδες να διαμορφώνεται ένα κλίμα να επιμένεις σε αυτόν μου φάνηκε ύποπτο.

Ξέρουμε ήδη πόσοι επιθεωρητές και δολοφόνοι υπάρχουν στο παιχνιδι ως χαρακτήρες με βάση το παρακάτω.



Τα κτήρια στα οποία θα περνάτε από εδώ και πέρα τη νύχτα σας είναι τα παραπάνω. Προσοχή στους συγκατοίκους, εδώ δεν εμπιστευόμαστε κανέναν. Στοιχεία που ξέρετε:

  • 2 Επιθεωρητές έχουν σταλεί από την Ο.Ο.Π.Γ.Τ.Δ.Κ.Ε.Τ.Α (Ομοσπονδιακή Ομάδα Προστασίας Για Την Διάδοση Και Εξέλιξη Των Ανιμε).
  • Αυτοί κατάφεραν και έμαθαν πως οι δολοφόνοι δεν είναι ούτε ένας ούτε δύο, αλλά τέσσερις (4). Δυστυχώς δεν έμαθαν ποιοι. Από εδώ και πέρα αναλαμβάνετε όλοι σας.
  • Ο Kakashi (ζωή σε λόγου μας) πέρασε την τελευταία του νύχτα στα ίδια δωμάτια όπως όλοι οι υπόλοιποι. Για λεπτομέρειες βλ. τους πίνακες παραπάνω.
  • Ένα κομμάτι πίτσας βρέθηκε στο πτώμα του Kakashi. Τελικά ήταν όντως ήταν προχθεσινή. Ήταν μία απρόσεκτη κίνηση, ή απλά οι δολοφόνοι είναι αχώνευτοι ? Κανείς δεν ξέρει...


Προσωπικά μιλάω εντελώς in character όπως θα μιλούσε ένας profiler detective που αναλύει συμπεριφορές ατόμων αν είχαμε ξεμείνει σε ένα σύμπλεγμα κτιρίων και κάποιος ήταν ο δολοφόνος..Το νόημα του παιχνιδιού όπως το αντιλαμβάνομαι εγώ δεν είναι να πούμε είναι ο Kobayashi επειδή είναι ψυχάκιας χαρακτήρας γιατί έτσι θα διαλέγαμε όλοι την Hello Kitty και θα ησυχάζαμε. Eίναι και λίγο θέμα στρατηγικής.Εκτός και αν αντιλήφθηκα κάτι λάθος.


#164 Kon_Okami

Kon_Okami

    TYPE-MOON fanboy \(^_^)/

  • Members
  • 562 posts

Posted 15 September 2009 - 01:52

Czeslaw Meyer

Δημοσιευμένη  εικόνα

Η γνώμη μου για τον Fay, για εμένα το μόνο λάθος του μέχρι στιγμής είναι ότι τόλμησε και μίλησε πρώτος πριν από τους άλλους. Αν είχε μιλήσει κάποιος άλλος πρώτος π.x. ο Chez-kun τώρα σίγουρα αυτόν θα κατηγορούσανε ορισμένοι.


Το οποίο btw παραλίγο να συμβεί μιας και καθώς ξεκίνησα να γράφω το πρώτο μου post ο dmvagos δεν είχε ποστάρει ακόμα το δικό του :P


Kazuhiko Amamiya αν και γενικά δεν μου αρέσει να μπλέκω στις υποθέσεις άλλων εδώ μου φαίνεται ότι χρειάζεται. Ναι συμφωνώ ότι η εμμονή του Fay D.Flourite είναι άκρως ύποπτη αλλά παρόλα αυτά πραγματικά δεν πιστεύω ότι μπορεί πραγματικά να χρησιμοποιηθεί ως επιχείρημα το γεγονός ότι ήταν ο πρώτος που βρήκε το κουράγιο να μιλήσει καθώς αυτό αυτομάτως τον καθιστά το επίκεντρο της προσοχής. Ένας έξυπνος δολοφόνος στην θέση του θα φρόντιζε(πάντα με την προυπόθεση ότι θα μίλαγε πρώτος) να θολώσει τα νερά αλλάζοντας την τελική του ψήφο τουλάχιστον μία φορά.

Earl Cain κάτι δεν έχεις καταλάβει καλά. Εδώ δεν γίνεται να "αθωοθείς" παρά μόνο με δύο τρόπους.
-Πεθαίνεις και μαθαίνουν όλοι την αθωότητα σου εκ των υστέρων
-Ζεις μέχρι το τέλος και καταφέρνεις να σκοτώσεις τους δολοφόνους
Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση δεν μπορείς να θεωρηθείς αθώος.

Fay D.Flourite off-game πάλι αλλά μην ξεχνάς ότι αυτό κατέστρεψε τον προηγούμενο γύρο. Μπορεί να μην συμμετείχαμε οι περισσότεροι αλλά κάποιοι από μας είτε το παρακολουθούσαν τότε, είτε έχουν κάτσει και έχουν διαβάσει το thread. Στην δεδομένη περίπτωση όμως θα ήταν σίγουρη αυτοκτονία αν ο επιθεωρητής δήλωνε ξεκάθαρα ποιος είναι.

Και μία προειδοποίηση: Μην επαναπαύεστε πίσω από σκέψεις του στυλ: "Αυτός είναι υπεράνω υποψίας" επειδή ο χαρακτήρας και η συμπεριφορά του είναι αυτά του τέλειου και αφελούς θύματος ή "Είναι πολύ προφανές για να είναι ο δολοφόνος" διότι αυτή η δικαιολογία έχει παίξει πολύ και δεν θα ήταν καθόλου περίεργο αν οι δολοφόνοι άρχιζαν να κρύβονται πίσω από αυτό(αν δεν το έχουν ήδη κάνει)

Αλλά επειδή....τα σιγανά ποταμάκια να φοβάσαι εγώ υποπτεύομαι κυρίως αυτούς που ως τώρα έχουν επιλέξει τον ρόλο του "observer" από το ρόλο του συμμετέχοντα.

Προς το παρών θα επιμείνω στον Tamaki μιας και αυτό που βλέπω από τη μεριά του είναι μια προσπάθεια να μεταφέρει τις υποψίες που βαραίνουν αυτόν στον boxing-shack-Shinji(για τον οποίο εγώ είμαι σχεδόν πεπεισμένος ότι πρόκειται για θύμα)


Posted Image


#165 Tenshi

Tenshi

    Murciélago

  • Members
  • 1,256 posts
  • LocationEl Salonica

Posted 15 September 2009 - 15:00

Δημοσιευμένη  εικόνα

Tamaki

Δυο ατομα πιστευουν οτι εγω ισως ειμαι ο δολοφονος.Χμμ ενδιαφερον...Πεθαναν ολα τα ατομα που τυχαινει να ειμαι στο ιδιο κτηριο μαζι και πεσαν τα βλεματα πανω μου. Ενταξει παιδια μ'αρεσει η δημοσιοτητα, δε θα πω οχι!!!
Οσο για το αλοθι που λες οτι δημιουργησα 1ος ειναι το ιδιο πραμα με τον Flourite που μιλησε 1ος κατηγοροντας απο την αρχη τον Sinji και επιμενει ακομα να κανει το ιδιο. Λετε να το κανει εσκεμενα και να επιμενει τοσο ή να έχει καποιο λογο. Θα επιμήνω και εγώ στον Sinji που ξαφνικα απαλλαχτηκε απο ολες τις κατηγοριες και τοσο ξαφνικα εσεις οι 2 τον θεωρειτε αθωο. Ισως και να ναι...αλλα παιζει πολυ καλα το παιχνιδι του. Βεβαια το οτι ολα τα ατομα που πεθαναν απο το κτηριο που μενουμε δεν σημαινει οτι ο δολοφονος θα ειναι αναγκαστικα και απο αυτο. Μπορει και να ειναι και οι 4 σε ενα κτηριο μαζεμενοι και απλα να εχουν γινει ετσι οι θανατοι ωστε να ενοχοποιηθει καποιο ατομο απο το ιδιο κτηριο. Να μου πεις και εγω ειμαι στο ιδιο κτηριο και καταλαβαινω γιατι με κατηγορειτε.

Tiger-stock-blog-header.jpg