Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Clannad


  • Please log in to reply
238 replies to this topic

#1 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 08 October 2007 - 18:32

Για όσους ασχολούνται με τα visual novels θα ξέρουν σίγουρα το Clannad της Key (το ίδιο studio που είναι υπεύθυνο για το Kanon και το Air). H Kyoto Animation μετά τις πετυχημένες μεταφορές του Air και του Kanon (που και τα δυο τους είναι από τα καλύτερα harem anime που 'χουν βγει) κι αφού ολοκλήρωσε πρόσφατα το Lucky Star (ελπίζω στο μέλλον να βγάλουν και κανα sequel) άρχισε ν' ασχολείται με το Clannad του οποίου trailer του είδαμε στο τελευταίο επεισόδιο του Kanon. To πρώτο επεισόδιο είναι ήδη μεταφρασμένο από διάφορα fansubs groups με πιο δημοφιλές μετάφραση αυτή της SS-Eclipse (που μεταφράζουν το on going Hayate no Gotoku! , μια από τις ξεκαρδιστικές parody comedies που 'χω δει ποτέ μου).

Bλέποντας το πρώτο επεισόδιο, λοιπόν, μου άφησε τις ίδιες φοβερές εντυπώσεις που μου έκανε και το Κanon, γι' αυτό περιμένω πως και πως το επόμενο επεισόδιο. Όσο για την ταινία, θα περιμένουμε αρκετό καιρό μιας και πρόσφατα βγήκε στους ιαπωνικούς κινηματογράφους και θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι να βγει το DVD.


Φυσικά, από την Kyoto Animation (το αγαπημένο μου studio μετά την Gainax και την Madhouse) δεν νομίζω να απογοητευτώ μιας και το εν λόγω studio έχει τις καλύτερες εκτιμήσεις του κοινού για τις πιστές μεταφορές της στις οποίες βάζει τον καλύτερό της εαυτό. Γι' αυτό κάνει λίγες σειρές και ποιοτικές.
Ιδού η λίστα με τις δουλειές που 'χει κάνει ως τώρα:
- Air (2005)
- Full Metal Panic? Fumoffu (2003)
- Full Metal Panic!: The Second Raid (2005)
- Kanon (2006-2007)
- Lucky ☆ Star (2007)
- The Melancholy of Haruhi Suzumiya (2006)

Περιμένω ν' ακούσω τις πρώτες σας εντυπώσεις.

#2 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 08 October 2007 - 19:28

Εμενα παλι το πρωτο επ δε με ενθουσιασε καθολου :P οπως εγινε και με τα προηγουμενα Κey-based anime...
πολυ generic για πρωτο επ...
can anyone spoil me about what the hell the story is about?:nosey:
and what supernatural stuff are we gonna watch again :hahaha:

#3 Alexiel

Alexiel

    Anime Freak

  • Members
  • 475 posts

Posted 08 October 2007 - 20:24

Πραγματικά είναι ακόμα πολύ νωρίς για να πω εντυπώσεις. Αλλα το τέλος του πρώτου επισοδίου με έχει κάνει να αναρωτιέμαι τι θα δούμε στην συνέχεια.
Posted Image

#4 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 08 October 2007 - 20:41

can anyone spoil me about what the hell the story is about?:nosey:
and what supernatural stuff are we gonna watch again :hahaha:

Σου παραθέτω, λοιπόν, το βασικό σενάριο από το παιχνίδι (πηγή: Wikipedia) :

Spoiler:


#5 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 08 October 2007 - 22:02

Έτοιμη ήμουν να κάνω το thread, άλλα ένιωθα ότι δε θα έβρισκε μεγάλη ανταπόκριση από το κοινό... ^^;

Δεν έχω λόγια να περιγράψω το πρώτο επεισόδιο. Μου θύμιζε το παιχνίδι σε όλες σχεδόν τις στιγμές χωρίς όμως να με κάνει να βαριέμαι.

Ανυπομονώ για τη συνέχεια. Και πραγματικά, μην αφήνετε να σας ξεγελά το πρώτο επεισόδιο. Τα πράγματα γίνονται πολύ καλύτερα στη συνέχεια. Α, χρειάζεται να υπενθυμίσω σε όλους να έχουν και ένα πάκο χαρτομάντηλα μαζί τους; Έριξα χοντρό κλάμα και στο OP και στο ED και δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα...

~ Στορμ/Μαρία ~


Posted Image

The chummy dangos hold their hands together and make a big, round ring
They build a town on the dango planet and everyone laughs together


#6 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 08 October 2007 - 22:09

Έριξα χοντρό κλάμα και στο OP και στο ED και δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα..

πρεπει να την κανω αυτη την ερωτηση .___.
τι ρολο βαρανε τα dango σε ολη την υποθεση?Ο.Ο


#7 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 08 October 2007 - 22:16

πρεπει να την κανω αυτη την ερωτηση .___.
τι ρολο βαρανε τα dango σε ολη την υποθεση?Ο.Ο

Spoiler:
~ Storm/Maria ~


Posted Image

The chummy dangos hold their hands together and make a big, round ring
They build a town on the dango planet and everyone laughs together


#8 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 08 October 2007 - 22:21

Έτοιμη ήμουν να κάνω το thread, άλλα ένιωθα ότι δε θα έβρισκε μεγάλη ανταπόκριση από το κοινό... ^^;

Ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο άνοιξα το thread: για να βρει ανταπόκριση από το κοινό που δεν έχει τύχει να το δουν ακόμα. :wis:

Και πραγματικά, μην αφήνετε να σας ξεγελά το πρώτο επεισόδιο. Τα πράγματα γίνονται πολύ καλύτερα στη συνέχεια.

Bασίκα ήθελα να προσθέσω ότι για harem anime ξεκινάνε πολύ καλά (όπως και με το Kanon και το Air).

πρεπει να την κανω αυτη την ερωτηση .___.
τι ρολο βαρανε τα dango σε ολη την υποθεση?Ο.Ο

Tην ίδια ερώτηση θα έκανα κι εγώ. :hihi2: Φαντάζομαι θα είναι κανα παραμύθι που θα διαβάζει κάποιος χαρακτήρας (χώρις να 'χω παίξει το παιχνίδι) αλλά για σιγουρία θα μας απαντήσει η storm-and-fire.

#9 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 08 October 2007 - 22:25

Ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο άνοιξα το thread: για να βρει ανταπόκριση από το κοινό που δεν έχει τύχει να το δουν ακόμα. :wis:


Bασίκα ήθελα να προσθέσω ότι για harem anime ξεκινάνε πολύ καλά (όπως και με το Kanon και το Air).


Tην ίδια ερώτηση θα έκανα κι εγώ. :hihi2: Φαντάζομαι θα είναι κανα παραμύθι που θα διαβάζει κάποιος χαρακτήρας (χώρις να 'χω παίξει το παιχνίδι) αλλά για σιγουρία θα μας απαντήσει η storm-and-fire.

Έχω ήδη απαντήσει. Στο πάνω ποστ. :Blissfull:

Harem; Γιατί harem? Δε θα το έλεγα... Δεν μπορώ βέβαια να το σκέφτομαι σαν harem, αφού ούτε fanservice έχει, ούτε οι σχέσεις με τα κορίτσια πρόκειται να είναι καθαρά ρομαντικές, αφού ή θα πρέπει ο Tomoya να τα έχει με όλες ταυτόχρονα, ή αυτό που θα γίνει, δηλαδή, οι υπόλοιπες θα παραμεριστούν και θα ανοίξει ο δρόμος για τη Nagisa-chan~

~ Storm/Maria ~


Posted Image

The chummy dangos hold their hands together and make a big, round ring
They build a town on the dango planet and everyone laughs together


#10 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 08 October 2007 - 22:53

Όταν λέω harem εννοώ ότι ο πρωταγωνιστής είναι περιτριγυρισμένος από πολλές κοπέλες. Αυτό, ομώς, δεν σημαίνει ότι όλες τον θέλουν σαν κολασμένες και ότι βγαίνει μ' όλες ταυτόχρονα όπως συμβαίνει στην συντριπτική πλειοψηφία των harem. Oύτε ότι θα μας πετάνε στην μούρη κάθε τόσο κι από μερικά fanservice (ειδάλλως θα ήταν κι ecchi anime). Aπλά ο περισσότερος κόσμος έτσι τα 'χει συνδέσει τα harem anime εξου κι η όλη σύνχυση. Μπορείς να το εξακριβώσεις και μόνη σου διαβάζοντας για τα harem anime στο Wikipedia:
Harem (genre) - Wikipedia, the free encyclopedia

Eλπίζω να σε κατατόπησα. ;)

#11 storm-and-fire

storm-and-fire

    だんご大家族

  • Members
  • 280 posts
  • LocationΜπραχάμες

Posted 08 October 2007 - 22:55

Όταν λέω harem εννοώ ότι ο πρωταγωνιστής είναι περιτριγυρισμένος από πολλές κοπέλες. Αυτό, ομώς, δεν σημαίνει ότι όλες τον θέλουν σαν κολασμένες και ότι βγαίνει μ' όλες ταυτόχρονα όπως συμβαίνει στην συντριπτική πλειοψηφία των harem. Oύτε ότι θα μας πετάνε στην μούρη κάθε τόσο κι από μερικά fanservice (ειδάλλως θα ήταν κι ecchi anime). Aπλά ο περισσότερος κόσμος έτσι τα 'χει συνδέσει τα harem anime εξου κι η όλη σύνχυση. Μπορείς να το εξακριβώσεις και μόνη σου διαβάζοντας για τα harem anime στο Wikipedia:
Harem (genre) - Wikipedia, the free encyclopedia

Eλπίζω να σε κατατόπησα. ;)

Tο 'πιασα το υπονοούμενο. Σόρρυ για την παρεξήγηση. ^^

~ Στορμ/Μαρία ~


Posted Image

The chummy dangos hold their hands together and make a big, round ring
They build a town on the dango planet and everyone laughs together


#12 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 08 October 2007 - 23:05

Σιγά, καλέ. Δεν τρέχει μια. :gotit:

#13 Archangel

Archangel

    Αρχαίος

  • Members
  • 462 posts

Posted 08 October 2007 - 23:06

Το είδα και εγώ και μπορώ να πω ότι με άφησε περίεργο.
Ήταν μπορώ να πω κλασσικό τύπου Air και Kanon.
You can't outran death....BUT you can make the bastard work for it


http://daitenshi-manga.blogspot.com/

#14 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 09 October 2007 - 00:05

Ναι, αλλά anime τόσο καλά όσο το Air και το Kanon δεν βγαίνουν κάθε μέρα, πίστεψε με. ;) Στο λέω επειδή έχω κάνει διατριβή στο θέμα harem anime. :P

#15 Blademaster_X

Blademaster_X

    N.ew W.orld

  • Members
  • 294 posts

Posted 09 October 2007 - 01:43

Ναι, αλλά anime τόσο καλά όσο το Air και το Kanon δεν βγαίνουν κάθε μέρα, πίστεψε με. ;) Στο λέω επειδή έχω κάνει διατριβή στο θέμα harem anime. :P


Δεν αντεξα...πρεπει να απαντησω...

μονο σαυτα κανεις την περισσοτερη διατρηβη:P
Παντως και μονο που το anime ειναι Kyoto Animation ψυνομαι να δω πως θα ειναι...ουτε το Kanon μαρεσε αρχικα αλλα στο τελος καλο μου βγηκε^^